NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 April 1870. Op Dingsdag den 17 Mei a. s. zal in dit district de ver kiezing plaats hebben van een lid voor de provinciale staten en tevens terzelfden tijd, in de gemeente Helder en in de gemeente Terschelling de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad. Naar wij vernemen bestaat het voornemen, om het in het schulpengat gezonken Engelsche fregatschip Coquetclale door middel van kruid eerstdaags te doen springen. De luitenant ter zee le klasse C. A. E. Fauchey en die der 2e klasse J. G. Bebelaar, gedetacheerd op het kost- schip te Rotterdam, de luitenants ter zee 2e klasse H. A. de Smit van den Broecke, R. T. du Cloux en A. van Linden van den Heuvell, dienende op de Tijgerde Schorpioen en de Neptunusworden op non-activiteit gesteld terwijl laatst genoemden gedetacheerd wordt ter adsistentie van den kapt- tein ter zee A. R. Blommendal, chef der hydrogr. van de Nederlandsche zeegaten; voorts zijn de luitenantster zee 2e klasse A. A. Escher, G. W. Ij. Diemont van Langerak en H. H. Hora Siccama respectievelijk geplaatst op de Tijger Neptunus en de Schorpioen en de officier van gezondheid le klasse H. Evertse, behoorende tot de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis, onder intrekking zijner detachering op het kostschip te Rotterdam, en belast met de waarneming der geneeskundige dienst aldaar. De officier van administratie le klasse B. A. Stieler, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indie, en van daar den 11 dezer in Nederland teruggekeerdwordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. In Mei aanstaande zal bij de directie der marine te 'Hellevoetsluis een vergelijkend examen plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling der 2de klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der te plaatsen jongelingen zal zich tot 22 bepalen. Te Deal zijn negen bootslieden aangeklaagd van het onwettig aanklampen vau een Nederlandschen loodskotter en het eischen van tabak en jenever, waardoor eene scher mutseling ontstond en eenigen der bemanning van den kótter wonden ontvingen. Z. M. de Koning heeft aan de liedertafel //Rotte's Mannenkoor" een gouden medaille geschonken, om te dienen als eersten prijs voor de vierde afdeeling bij den internatio nalen zangwedstrijd, die door die liedertafel tegen het zomer- saizoen is uitgeschreven. "Van wege de gemeente Rotterdam is mede een gouden medaille uitgeloofd. Tegen den 22n dezer zijn een veertigtal jongelingen opgeroepen, om bij het instructie-bataillon te Kampen geplaatst te worden. Met genoegen verneemt men, dat bij eenige invloed rijke Amsterdamsche dames het plan bestaat, een adres te rigten tot Z. M. den koning, om gratie te verzoeken voor Maria en Geertje Bek, oud 9 en 5 jaar; 18 maanden ge leden veroordeeld tot eene gevangenisstraf van jaren, wegens het, met oordeel des onderscheids, plegen van diefstal. Wij juichen dit voornemen van harte toe, en spreken de hoop uit, dat het adres openlijk in circulatie zal worden gebragt. Ongetwijfeld zal het dan met duizende handteeke- mingen worden voorzien, en zoo doende beter getuigenis kunnen afleggen van den diepen indruk der Goesche regtspraak, dan ■wanneer slechts enkelen de bede teekenen. In dat opzigt althans is de hoofdstad hare zustersteden voor. Zullen deze thans spoedig het voorbeeld volgen P Het is te hopen'! Gelijk men zich herinnert, verspreidde zich onlangs het .gerucht, dat de boekdrukker Sijthoff te Leiden het voorne men zou koesteren, eenige meisjes in het letterzetten te oefe nen, en zich, met gunstigen uitslag, tot dat doel had gewend •tot de dames-regentessen van een Leidsch weeshuis. Het weekblad //de Werkman" keurde dien maatregel strengelijk af, onder anderen bewerende, dat daardoor het vrouwelijk geslacht uit de eigenaardige positie zou worden gerukt, waarin het, als gade en moeder, behoort. Thans komt mr. Buyn, te 's Hage., in //Ons Streven" tegen deze beschouwing op; hij verdedigt het openen van letterzetters-bedrijf voor meisjes en vrouwen met warmtein stede van haar te verlagen, zal die •werkkring de vrouw verhedenhij wijst als een voorbeeld op Oostenrijk en Frankrijk, in welk laatste land onder anderen Paul Dupont te Clichy, nabij Parijs met uitnemend gevolg eene letterzetterij voor meisjes heeft geopend; daardoor is den man geen afbreuk gedaan het loon is niet gedaaldvolstrekt nietde vrouw ontvangt evenveel salaris als de man. Mr. Buyn houdt het er voor, dat de tegenstand van //de Werkman" ontspruit uit vrees voor concurrentie. Dit motief is echter verre van edel, evenmin als 't vermoeden dat de maat regel van den Leidschen //industrieel" de tuchthuizen zou bevolken, van een onbenevelden blik en groote waarheidsliefde getuigt. Het letterzettersbedrijf is uitnemend geschikt voor de vrouwhare vlugge, fijne vingers stellen haar daartoe bij voorkeur in staat. De stoffelijke welvaart der gezinnen wordt: door de vlijt der vrouw verhoogdtevredenheid en huisselijk geluk gaan daarmede hand aan hand. Het meisje bezit in haar talent een kostbaren bruidschatmaar vooral een krachtig middel ter verzekering harer onafhankelijkheid, en een wapen tegen de verleiding; want voor het meisje vau den werkenden stand baart het onvermogen, om zelfstandig haar brood te verdienen, armoede en gebreken deze werpen haar ten slotte in de armen der onzedelijkheid. Daarom roept mr. Buyn allen, die de vrouw, den werken den stand en de maatschappij liefhebben, die de zedelijkheid bevorderen willen, vooral de regentessen van meisjesweeshuizen, op, mede te werken, ten einde 't denkbeeld, onder behoorlijken waarborg voor 't meisje en de jonge vrouw, te helpen verwe zenlijken. Donderdag jl. is een stoomketel in de groote vlasfa briek te Saint-Gilles, in Belgie, gesprongen, hetgeen een vreeselijke ramp tengevolge heeft gehad. De ketel sloeg met zulk eene hevige kracht uiteen, dat de brokstukken den muur eener op vijftien meters afstand gelegen werkplaats doorboorden, en eene daaraan de arbeid zijnde vrouw doodelijk troffen. Een achttiental mannelijke en vrouwelijke werklieden werden gedood en min of meer zwaar gekwetst. Onder den titel //Cost of Napoleon," bevat het laat ste nommer van //Erasers Magazine" een opstel, waarin na gegaan wordt, wat Napoleon III al zoo nuttigs gedaan heeft en hoe duur Europa dit betaald heeft. De slotsom komt hierop neerLouis Napoleon was het vooral, die Europa van den Russischen invloed bevrijdde en Italië van het Oosten- rij ksche juk. Hij heeft de welvaart van Frankrijk aanzienlijk vermeerderd en zijne spoorwegen verzevenvoudigd; hij heeft voor eene goede verstandhouding met Engeland gezorgd en eene verstandige handelspolitiek ingevoerd, den boerenstand vooruit geholpen. Maar aan den anderen kant heeft hij alle Europesche staten een voorbeeld van verkwistiug gege ven: de jaarlijksche uitgaven van Frankrijk zijn met 300 millioen gulden 'sjaars vermeerderd, de staatsschuld is meer dan verdubbeld. Door de uitbreiding zijner eigene armee heeft hij zijne naburen gedwongen hetzelfde te doen, tot eene hoogte, die alle berekening te boven gaat. Hij heeft Europa iu drie groote oorlogen gewikkeld (met Rusland, Italië en Mexico) en daardoor der wereld meer dan een millioen men- schen en 6000 millioen gulden gekost, behalve nog dat het peil der politieke en ook wel der maatschappelijbe moraliteit door zijn toedoen aanmerkelijk gedaald is, en dat hij den hartstogt voor zuiver materiele weelde buitensporig aangewak kerd heeft. De Spaansche troepen schijnen dezer dagen tegen de opstandelingen in Catalonië vrij ruw te werk te zijn gegaan. Dit mag men ten minste afleiden uit eene Madridsche corres pondentie aan de libertêwaarin men het volgende leest «-De ongerustheid is algemeen; te naauwernood durvende inwoners van Barcelona hunne huizen verlaten. Tijdens de insurrectie namelijk hadden de schildwachten bevel, op ieder te vuren, die zich aan zijn deur of zelfs maar aan zijn venster vertoonde. Op die wijze zijn verscheidene personen binuen de huizen door kogels getroffen. //Vooral de bewoners van de voorstad Gracia hebben veel door de barbaarschheid der soldaten geleden. //In vele huizen zegt een Catalaansch dagblad, //is geen levende ziel overgebleven." De verontwaardiging is dan ook niet te be schrijven. En toch heeft de kapitein-generaal zijn strijders we gens hun heldenmoed geprezen, en wenscht hij zich zelf met den bevochten roem geluk. //Gracia is nog immer door troepen omringd. Niemand wordt er uit of ingelatenen dagelijks hebben talrijke arrestatien plaats. Men schat het aantal projectielen, die in Barcelona zijn gevallen, op 3000; en de daardoor aangerigte schade op 1,500,000 francs. Twee individuen zijn openlijk gefusilleerd. Men hoopt echter dat de staat van beleg spoedig zal op geheven worden. //De strijd der insurgenten is een geheel persoonlijke ge weest; 't was de wanhopige en ondoordachte worsteling van een volk, dat zich tegen een gehaten maatregel verzet. Overal waren de vrouwen de heldinnen van den opstand; vandaar dat vele harer benevens een niet gering aantal kinderen, gedood zijn. Volgens telegrafische berigten uit Toronto, maken de Amerikaansche Fenians zich tot een aanval in Canada gereed. De regering heeft krachtige voorzorgsmaatregelen genomen. In Engeland houdt slechts eene zaak de aandacht van het publiek bezigde wijze waarop de Britten voor het meerendeel tot aan het belagchelijke gehecht aan hunne godsdienstige instellingen en kerkelijke ceremouieu den Goeden Vrijdag hebben gevierd of, volgens sommigen, hebben ontheiligd, zoo dat de gedenkdag van Christus dood voor Londen thans tot een dag van uitspanning bij uitnemendheid wordt gemaakt. Acht jaren geleden werd het publiek ver rast met dej aankondiging in de Times eu andere bladen, dat op dien stillen dag kerkelijke muziek zou worden uitgevoerd

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2