[MGEI1LIJKE STAM DEK liilllLYff HELDER. Aangekomen schepen le Batavia voor 4 April 1870. in het Loudensche El Dorado, het Krisstallen Paleis. Dit denkbeeld vond ingang bij het Londensche publiek dui zenden en duizenden stroomden naar Sydenham; luisterden aaudachtig naar de muziek en toefden daarna om zich te vermeijen in de schoone tuinen of het prachtvolle gebouw, 't Gevolg er van was, dat de directie van het paleis thans het publiek op Goeden Vrijdag èn op stichtelijke muziek èn op volksspelen heeft onthaald. Vijftig duizend personen genoten dit jaar die ontspanning. Geen wonder dus dat zij, die uiter lijk vroom vertoon en godsdienstzin steeds bijster verwarren, die 't eerste een noodzakelijk vereischte achten zonder hetwelk 't laatste niet denkbaar is, openlijk verkondigen dat de zonde des menschdoms ten toppunt is gestegen, nu men op den heiligstendag des jaars pret gaat maken, verstrooijing zoekt buiten de kerk, zonder den bijbel. For ShameIn dien geest spreken de hoogkerk el ij kge- zinde organen en christelijk als ze zijn, laten zij 1t niet na, hunne betoogen met min aangename en weinig liefdevolle bijvoegelijke naamwoorden te kruiden alles met het loffe lijke doel om de diep gevallenen op te heffen uit den afgrond, waarin zij, door wereldsche ijdclheid verlokt, zijn geslingerd. Te Londen doet een Hindoe veel van zich spreken. De man draagt den naam van Baboo ICeshub Chunder Sen, en hij beoogt niets minder dan de pogingen van het zendeling genootschap tegen te werken. Op eene meeting, die dezer dagen werd gehouden, verklaarde hij dat de christelijke gods dienst den Indiërs afkeer inboezemt, hetgeen een gevolg is van de verschillende dogma's en leerstellingen in 't christendom. De Indiër dweept met den bijbel, maar van de verschillende christelijke sekten heeft hij geen begrip. De leerstellingen, ceremonien, enz. van hen, die zich christenen noemen, loopen zoo uiteen, zij zijn elkander zoo vijandig, dat de Hindoe er zich geen denkbeeld van kan maken, dat al die secten geba seerd ziju op den bijbel, die niets dan liefde en verdraag zaamheid predikt. Het gebeurt niet zelden, dat de eene zendeling den ander voor een ketter, een heiden uitmaakt; en dientengevolge is hun invloed zoo gedaald, dat Baboo er ernstig op aandringt geeu zendelingen naar Indië te zenden, aangezien zij de verspreiding van het christendom meer beletten dan bevorderen. //Gij vraagt mij," dus sprak hij, //waarom uwe zendelingen naar Indië gefaald hebben Gij zeiven draagt daarvan de schuld. Wij in Indië stellen hoogeren prijs op een regtvaardigen levenswandel, dan op een zuivere leeren het feit, dat mannen, die beweerden christenen te zijn, een slechten levenswandel hebben geleid, heeft de verspreiding van het christendom zeer veel afbreuk gedaan. Uit den grond van mijn hart wenschle ik, dat zulke mannen nimmer in Indië waren gekomen. In Le Figaro wordt het volgende schrijven van zijn abonné's medegedeeld Mijnheer de Redacteur Uw medewerker de heer Adrien Marx heeft in zijn artikel over den schilder Bonvin een annecdote medegedeeld, waarbij wordt ondersteld, dat Baron James De Rothschild als bedelaar geposeerd zou hebben voor Ary Scheffer. Dat verhaal strookt volkomen met de waarheid, 't licht dus niet in mijn plan 't tegen te spreken. Alleen zal ik mij veroorloven 't aan te vullen. Terwijl de financier, met lompen bedekt op de es trade zat, drong ik door tot het atelier van den artiste met wien ik bevriend was. De baron was zoo goed vermomd, dat ik hem niet herkende. Ik hield hem werkelijk voor een bedelaar en stopte hem een louis in de hand. Het bedrie- gelijke. model nam het geldstuk aan en stak het in zijn zak. Tien jaren later werd aan mijn woning een assignatie groot 10,000 francs op de bank in de straat Laffite afgegeven met het volgende opschrift//Mijnheer In het atelier van Ary Scheffer werd door u een louis gegeven aan baron De Roth schild, hij heeft het kleine kapitaal, dat hem door u werd toevertrouwd op rente uitgezet, en zendt het u nu terug met de interesten.... Een goede daad brengt altijd geluk aan. Baron James De Rotschild. Op outvangst van deze aanwijzing begaf ik mij naar den bankier, die mij uit zijn boeken aantoonde, dat mijn louis onder zijn directie tot die belangrijke som was uitgedijd. Hoe langer hoe fraaijer Te Parijs heeft men met een dief te doen gehad die zich als commissaris van politie voor deed. Hij melde zich bij den slagter D. in de straat Bercey aan, en overhandigde het volgende briefje aan den winkel jufvrouw: //Leen mij s. v. p. tot van avond f 40mijne vrouw heeft per abuis den sleutel van de secretaire in den zak ge houden. Leclerc. P. S. Geef deze kleine som gerust aan mijn agent mede." Het meisje stelde de gevraagde som aan den quasie-agent ter hand, na daartoe door haar vader gemagtigd te zijn. Later bleek dat men de dupe was geworden eener brutale opligterij. Het te Antwerpen verschijnend weekblad Recht door zee vraagt »WAT IS DAT VOOR EEN LAND Daar heeft me de regtbank te Haarlem dezer dagen een ze keren herbergier voroordeeld tot a. Eene gevangenisstraf van 3 maanden, vb. Eene geldboete vau f100, »c. Ontzegging gedurende 5 jaren van »1. Het kiesregt, »2. Het regt om openbare bedieningen te beklecden, »3. Het regt om voogd of curator te zijn van vreemden. "Waarom nu die straf van opsluiting, van boete, van tij delijke eerloosverklaring Ja, waarom nu, zal men allicht vragen, zoo'n geduchte straf? Waarom? Omdat, lach niet, lezer! omdat onze herbergier toegelaten heeft, dat er, let wel! niet in 't geheim, maar openlijk in zijne herberg gespeeld mocht worden, datgene, wat gij en ik, wat we allen misschien hon- derde malen in onze jeugd gespeeld hebben, het vingt-et-un namelijk, zegge het vingt-et-un »In Holland is een onnoozel kind van 15 jaarlet wel op; vijftien jaar wat weet ik waarom, ter dood veroordeeld. "Later vond men, dat het geregt had gedwaald, en 't kind kreeg tien jaar gevangenisstraf. "Omdat het geregt gedwaald had »De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft den Minister van Justitie verzocht, dat ongelukkig kind op vrije voeten te doen zetten. »En de Minister heeft beloofd op de zaak eens te zullen.... nadenken. »Is zoo iets geloofbaar »In datzelfde Holland, en wel te Goes, provincie Zeeland, heeft de regtbank een kind van 5 jaar let wel op vijfjaar dat op den loer stond, och arme toen zijn zustertje iets aan 't stelen was, veroordeeld tot zeven en een halfjaar gevan genisstraf »Wat is dat voor een land Ons antwoord op deze vraag is Dat is het land, waar men millioenen voor soldaatjespelen overheeft, doch voor het regt, (de eerste levensvoorwaarde van iederen Staat) ongeveer niets Dat is het land, waar bij regterlijke benoeming eerst wordt gevraagd naar godsdienstige gezindte, dan naar familienaam en familierelatie, en in de laatste plaats, meestal in het geheel niet, naar bekwaamheid Dat is het land, waar steeds de middelmatigheden de eerste viool spelen Dat is het land, waar enthousiasme voor halve krankzin nigheid doorgaat, behalve op godsdienstig gebied Dat is het land, waar iedere geestdriftvolle uiting van ge dachten aan minder edele drijfveeren wordt toegeschreven, en waar men geen groote beginselen kan bespreken, zonder zich het ongenoegen van honderde kleine persoonlijkheden te berokkenen. Met genoegen vestigen wij de aandacht van ouders, onder wijzers en opvoeders op eene uitgave, die zoowel door dege lijkheid als goedkoopheid uitmunt. Wij bedoelen den MEN TOR, Raadgever voor de Nederl. jeugduitgegeven bij D. Mijs, te Tiet. Bij het zien van het eerste nummer van den 4den jaargang, waarop thans de inteekening geopend is, moeten wij volmondig bekennen, dat de uitgever zich niet aan overdrijving schuldig maakt, wanneer hij zegt dat hij veel goeds geeft voor weinig geld. Wanneer men toch acht kwarto pagina's druk, met bijdragen van mannen als de heeren Koopmans van Boe- keren, van Koetsveld, Bosman enz., versierd met houtgravuren, voor slechts vijf cent kan koopen, zal men wei moeten zeggen, dat dit goedkoop is. Het verwondert ons dan ook niet dat de Mentor grooten opgang maakt en de derde jaargang spoedig uitverkocht was. Van 8 15 April. ONDERTROUWD J. van Gunst, metselaar, 29 jaren en R. J. Adama, 26 jaren. J. G. Rappoldt, matroos bij de marine, 32 jaren en C. F. Schutte, 19 jaren. H. Thijssen, steenkolenfactor, 4-8 jaren, weduwnaar van E. Lindesmit en C. J. Leijer, 35 jaren, weduwe van F. Louw. GEHUWD C. Bakker en A. Pronk. H. Wiedenhoff eu A. J. Lehmkuhl. BEVALLEN D. Hin geb. Reij, Z. D. C. Teeken geb. Haring, Z. M. de Wijn geb. de Wit, Z. T. Vroon geb. Dekker, D. A. de Kok geb. Ox. D. A. Bethlehem geb. Smit, Z. A- M. P. van Es geb. Jaussen, Z. J. H. van Gijn geb. Janssen, Z. M. J. Jerenberg geb. Vermaas, D. M. de Vries geb. van der Made, Z. A. Kuiper geb. Drijver, Z. OVERLEDEN C. Bon, 44 jaren, S. Krijnen, 2 maanden. P. Kok, 20 jaren. A. M. Bot 7 maauden. J. C. van der Bel, 65 jaren. J. Housbeek, 17 maanden. A. G. Luters, 3 maanden. N. Keiser geb. Boon, 32 jaren. Ambtshalve ingeschreven 2. MARRTBEKIGTEN. HOORN, 16 April. 5 liectol. Garst f 5 a 6, 6 hectol. Haver f 4.50 a 6, 2 hecfcol. witte Erwten f 10 a 12, 2 hectol. groene Ewten f 13, 2 liectol. graauwe Erwten f 15, 3 hectol. vale Erwten f 10 a 11, 14 hectol. bruine Booucn f 10 a 12, Mos terdzaad f21 a 22, alles per hectol. 6 Paarden f 50 a 120, 150 Schapen f 18 a 31, 110 Kalveren f4 a 10.50, 65 Varkens f 19 a 26, 5 Zeugen f35 a 55, 200 Biggen f6.50 a 12, 50 Kippen f0.90 a 1.35, 26200 Kipeijeren f2.65 a 2.80, 17500 Eendcijcren f 2.90 a 2.95 per 100 st. 2350 kop Boter f 0.57% a 0.60 per kop. Telanakkapt. Lusink; Ulrec/it, Overlak; Wijk aan Zee de Looper. VERTROKKEN: Aldebaran, kapt. Meijboom; Anna Maria Wilhelminade Haan; G. H. BetzSchaafsma; lichtstraal Jansen; TritonSchey.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3