rant-surnumerairs houden. Zij, die aan het examen voldoen, •dat o. a. de Frausche en Hoogduitsche talen en geographie omvat, worden surnumerairs en leggen na 6 maanden dienst een speciaal examen af over die vakken van den spoorweg dienst, waarbij zij gedurende die 6 maanden werkzaam waren. Na daaraan voldaan te hebben, worden zij 3e klerk op f 400. jaars. Naar men verneemt, zal ter gelegenheid van den derden nationaleu scherpschutters-wedstrijd, in de maand Augustus aanstaande te houden nabij het koninklijk lustslot het Loo, onder de gemeente Apeldoorn, eene volksgaarkeuken op zeer groote schaal worden ingerigt, ten einde den scherpschutters voor weinig geld eene flinke voeding te verschaften. De Nederlandsche commissie voor de Internationale maritieme tentoonstelling, gedurende de maanden September, October en November te Napels te houden, heeft hen, die voorwerpen wenschen in te zenden, verzocht zich voor ultimo dezer maand te wenden tot den heer H. T. Groen van Waar der, lid der commissie te Amsterdam, of tot den heer J. Hudig, secretaris der commissie, te Rotterdam. Wij vestigen daarop de aandacht van belangstellenden en hopen, dat allen die bet hunne kunnen bijdragen om Neder land waardig te vertegenwoordigen, op deze tentoonstelling, dit niet zullen verzuimen. Men verneemt dat im wijlen de heer Hülsen, vroe ger koopvaardijkapitein, te Amsterdam, laatst assuradeur daar -ter stede, onder den last van een aantal legaten en perio dieke uitkeeringen, het collegie Zeemanshoop, als beheerende 'het weldadig Zeemansfonds, bij zijnen uitersten wil tot uui- verseelen erfgenaam heeft gesteld. Men schrijft uit Ilaaften, 19 April. In deze gemeente liepen voor eenige dagen langs de hui zen der ingezetenen een paar heereu rond, die voorgaven col porteurs te zijn, in dienst der commissie voor Terschellings derde zeeramp. Zij waren voorzien van inteeken lij sten op een werkje, dat tot dat doel was uitgegeven. Vele teekenden alhier op die lijsten, gaven -de 50 centen en ontvingen dan een exemplaar van genoemd werkje, dat misschien de waarde van 10 centen heeft. Bij onderzoek is nu gebleken, dat die -heeren opligters van de eerste soort zijn. Genoemde com missie weet niets vau hen af en wij waarschuwen dus een ieder voor hunne opligterij. Volgens de London and CJdna Express stelt de Agra rische wet de onmetelijke natuurlijke rijkdommen van Java open voor de werkzaamheid der particuliere industrie, van vreemdelingen zoowel als Nederlanders, Het Dagblad van Gravenhagedit oordeel overnemende, en de laatste woor den onderschrap pen de, condoleert het Nederlandsche volk, dat //zijn eigendom nu aan de meest ondernemende natiën ziet prijsgeven." Met evenveel regt zou men de Nederlandsche natie kunnen condoleren, dat Duitschers en Belgen belangrijke grondeigendommen bezitten in Gelderland en Zeeland, dat aandeelen onzer spoorweg-maatschappijen en andere indus triële ondernemingen in handeu van Engelschen zijndat Duitschers aan het hoofd staan van belangrijke handelskan toren in Amsterdam en Rotterdam. Het zal echter in geen gezonde hersens opkomen Nederland daarom te beklagen. Men schrijft uit Breda van 17 April Een vijftal werklieden, aan de slechting van de Boschpoort werkzaam, zaten hun middagmaal te gebruiken onder een verwelft! gedeelte van den wal, toen een groote klomp aarde naar beneden stortte en zij daaronder bedolven raakten. Een kleine jongen, die in de nabijheid stond, bemerkte liet gelukkig en waarschuwde, eenige andere werklieden, die terstond alle pogingen in 't werk stelden om hunne makkers te redden, en dan ook het geluk hadden hen nog levend uit hunue gevangenschap te verlossen. Men verneemt, dat eerstdaags te Amsterdam een open bare meeting zal gehouden worden van werklieden, waarin de vraag zal worden behandeld //Is de immigratie naar Amerika voor Nederlandsche werklieden al dan niet vvensche- lijk Het toestemmend antwoord der aanwezigen zou leiden tot het voorstelee.ne vereeniging van werklieden op te rigten, tot doel hebbende de Amerikaansche toestanden te onderzoeken, en dus in deze niet af te gaan op de veeltijds tegenstrijdige gegevens van anderen. (De Werkman.) Het Dagblad van Nederland wijst op het gevaarlijke v<an kinderen bij 't hoofd op te tillen, gelijk men dikwerf ziet doen, een waagstuk waardoor het leven van 't kind in groot gevaar wordt gebragt. Het blad legt het in 't breede uit, hoe de alias en epislropheusde beide bovenste halswer velen, gevormd zijn. en hoe het bij het optillen van een kind dus zeer gemakkelijk kan gebeuren, dat liet tandvormig in- steekstel van den tweeden wervel uit de holte van de eerste gerukt wordt, als wanneer het kind binnen eenige minuten .noet sterven. Het bij de armen of één arm optrekken van een kind kan een armontwrichting ten gevolge hebben, maar die handeling is op verre na zoo gevaarlijk niet als het op tillen bij het hoofd. Zaturdag jl. is bij den landbouwer Gerrit van Spanje, in den Breudijk onder Harmölen een zwaar stierkalf geboren met vijf goed gevormde hoofden. Het dier lekt met zijne vijf tongen He melk, die het ter zijner voedig heeft. Vau alle zijden komt men dit wonderdier bezigtigen. In het Dagblad van s Hage leest men Aan het einde van den Bezuidenhoutschen weg (aan de grenzen onzer gemeente) staat eene boerenwoning, bewoond door eene weduwe met hare dochter en drie zoons; zijnde beide eersten /'onwijs" en de drie laatsten volslagen krank zinnig, terwijl de vader van dat ongelukkig huisgezin verleden jaar hier ter stede in het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen bezweken is aan dezelfde kwaal. Die droevige toestand is in de laatste dagen zeer verer- .gerd eu trok de aandacht der politie. Vergezeld van den heer tlr. Muller, hield de commissaris van politie Wulfl'ers Woensdag eene inspectie in loco en toen bleek dat de geruchten van de //dolle hoeve" uitgegaan, maar al te gegrond waren en dat overbrenging van twee der zoons althans, noodzakelijk was. Donderdag morgen heeft men zulks beproefd, maar vruch teloos hoewel zij beiden reeds met hunne moeder in een gereed staand rijtuig hadden plaats genomen, heeft men bij gebrek aau de noodige physieke hulp voor het oogenblik er in moeten berusten dat zij het rijtuig verlieten en huiswaarts keerden. Sinds is hunne razernij nog dermate vermeerderd, dat de ongelukkigen getracht hebben een hooimijtje in brand te ste ken, waarom heen zij dan dansten; dat zij den inboedel van den bouwknecht verbrand hebben, hetgeen dien man de wijk naar de stad heeft doen nemen, en dat zij tot ergernis der voorbijgangers geheel ongekleed, met hooivorken gewapend, op den openbaren weg loopen enz. De buren zijn niet gerust, te meer daar de kranken schietgeweer in huis hebben en 't bekend is, dat zij met het gebruik daarvan goed vertrouwd zijn. Onze berigtgever meende te weten dat der politie ook van deze laatste omstandigheden reeds kennis was gegeven en vleide zich dat voor dat de nachtstilte door hen verstoord kou worden, zij reeds èn voor zich zeiven èn voor de buren onschadelijk zouden zijn gemaakt, al ware 't dan ook met behulp van den sterken arm, hetgeen welligt noodig kon zijn, daar de toegang tot de hoeve, aan allen volstandig wordt ge weigerd. In Belgie heeft een belangrijke diefstal plaats gehad, die van onvergeeflijke achteloosheid der administratie getuigt. Jaarlijks wordt door het Belgische gouvernement schuld ge delgd de eflecten worden opgekocht aan de beurs, en dan in de archiven gedeponeerd, om na zekeren termijn vernietigd te worden. Yoor eenige dagen ontdekte de makelaar die met den inkoop belast was geweest, dat reeds gekochte stukken weder in omloop waren, en nu bemerkte men dat er een groot aantal van die ingekochte schuldbrieven verdwenen waren. Een der ambtenareu had die papieren weggenomen en zich in verbinding gesteld met een ander ambtenaar, die de stukken op prolongatie beleende. Daardoor bleven zij buiten omloop. Op de 400,000 francs hadden zij op die wijze 300,000 francs geuoten. De schuldigen zijn beiden in hech tenis genomen. De eigenlijke dief leefde op zeer armoedige bovenkamers in eene voorstad, maar hij had eene maitresse in Brussel en met deze verteerde hij aanzienlijke sommen. Het Belgische publiek is zeer verontwaardigd over dit gebrek aan zorg van de administratie die voor eenige millioeneu aan papier van waarde op eene plaats bewaart, welke nu bleek voor ieder toegankelijk te zijn, zonder anderen waarborg dan een kruis met rood krijt, dat over de stukken getrokken werd, welk kruis er zonder veel moeite uit te wisschen was. De Zweden maken toebereidselen voor eene nieuwe expeditie naar de Noordpool. Zij stellen zich voor, even als kapt. Farry benoorden Spitsbergen in de poolstreken door te dringen en op een der zeven eilanden te overwinteren. Om dit doel te bereiken hebben zij ook honden van Lap land noodig, om hunne sleden over de onherbergzame ijs velden te trekken, Professor Nordenskjold de leider der expeditie, zal binnen kort naar Lapland reizen om een vol doend aantal honden te koopen. Men schrijft uit Londen, 19 April: Er kan geen twijfel meer aan bestaan, dat de stoomboot »City of Boston" met man en muis vergaan is. Hetzelfde vreest men van de stoombooten »City of Brussels," »Venezuelean" en »Sirius," de »Venezuelean" verkeerde toch, toen zij de laatste maal door de »Camiila gepraaid werd, in een zeer ge- havenden toestand; de kapitein had zijn mail-pakketten en passagiers aan boord der »Camilla" doen overbrengen, doch had, even als zijne bemanning, geweigerd het schip te ver laten. De «Sirius' is eene nieuwe schroefboot. die, reeds voor 40 dagen van Caicutta komende, de Kaapstad aandeed, en van welke men sedert niets vernomen heeft. Korten tijd nadat zij Capetown verliet, hebben in den Zuid Atlantischen Oceaan vreeselijke stormen gewoed. De »City of Brussels," eindelijk, is een Amerikaansch stoomschip, dat mede in ontredderden toestand gepraaid werd, en later niet is weergezien.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2