ELDERSGHE COURANT. Jtieuros- en Zaturdag <aöoertentie--öfaO. 30 April. J\& 951. Tiende Jaargang. 1870. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonucert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertem'IEN van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. GILT J ES. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 29 April 1870. Heden voormiddag had voor de kazerne der mariniers eene militaire plegligheid plaats. Door den luitenant-kolonel D. Yreedenberg, kommaudant van het gedeelte mariniers alhier, werd onder gepaste toespraken uitgereikt de 36 jarige gouden medaille voor trouwe en eerlijke dienst met eene gratificatie van f50.aan den sergeant C. F. Eelderhoff; de zilveren medaille aan den sergeant J. H. Heskes en den marinier le klasse A. Makkes; de bronzen medaille aan den marinier H. Neutnan. In zijne toespraak sprak de kommandant inzonderheid de jonge militairen aan, spoorde hen tot getrouwe pligtsver- vulling aan, die immer door Z. M. naar waarde wordt beloond; waarvan niet alleen de heden met verschillende medailles gedecoreerde militairen tot voorbeeld strekken, maar ook spoedig de dappere krijgsbroeders, die de eer van* Nederland op zoo krachtige wijze hebben gehandhaafd aan de Kust van Guiuea, daarvan de blijken zullen ontvangen, door op de borsten van velen hunner de Militaire-Willemsorde (de grootste onderscheiding die een militair te beurt kan vallen) te doen prijzen, benevens het kruis voor buitenland- sche expeditien. De heer rar. K. J. C. Stakman Bosse, burgemeester dezer gemeente, vierde Woensdag jl. bij familiebetrekkingen elders, zijn 25jarig huwelijksfeest. Door mevrouw Stakman Bosse, regentesse van het algemeen weeshuis alhier, was lastgegeven de kinderen in genoemd gesticht (een lOOtal ongeveer) op dien dag, ten hare koste een feestmaal te bereiden. De weezen, die immer aan hare moederlijke zorg zoo veel verpligt zijn, zullen haar thans nog te meer erkentelijk zijn. Het gerucht dat de Amstel geloodst was, heeft zich tot nog toe niet bevestigd. Aan den heer P. B. Pastoor, hulponderwijzer alhier, is na voldoend afgelegd examen, de acte van hoofdonder wijzer verleend. De majoor der genie J. P. Hollschue, kommandant der genie in de elfde stelling der genie te Amersfoort, is van daar in zijnen rang overgeplaatst als kommandant iu de vijfde stelling der genie te Helder, ter vervanging van den majoor H. H. Rochell. De 2C en 6e compagnien van het le regement vesting artillerie, vertrekken morgen ochtend per boot van hier naar Amsterdam, en zullen den volgenden dag worden vervangen door de 3e en 4e compagnie van hetzelfde regement. In de vergadering van stemgeregtigde ingelanden in de Anna Paulowiia Polder gehouden den 27 April jl., zijn tot hoofdingelanden gekozen de heeren J. C. Bloem, M. J. Thiele en S. Th. Beets. Woensdag avond hadden wij het genoegen mejufvrouw Beersmans andermaal in het lokaal Tivoli te zien optreden en wel in het drama Miss Multon en daarna in het blijspel met zang Be Slaapmuts. Wij hebben haar in beide stukken bewonderd als een zeldzaam talent. Zij bezit de gave om de beelden uit het dagelijksch leven te vertolken op eene wijze die in ieders gemoed een diepen indruk achterlaat, hetzij ter opwekking van goede daden,' hetzij tot het onderdrukken van hartstogten, die maar al te dikwerf de treurigste wan klanken in het maatschappelijk leven veroorzaken. Ook het overige personeel verdiend allen lof. Tndien het gerucht zich bevestigd dat de heer Lemaire voornemens is om met zijn gezelschap dezen zomer, gedu rende de kermis alhier, eenige voorstellingen te geven, durven wij hem gerust een gunstig resultaat voorspellen. Door de Directie der Amsterdamsche kanaalmaatschappij zijn bij gelegenheid der steenlegging aan de Zuiderzeeslui zen, welke heden (Vrijdag) door Z. M. den Koning zoude plaats hebben, uitgenoodigd al de ministers, die aan het tot stand komen der grootsche onderneming hebben medegewerkt; in de eerste en voornaamste plaats alzoo rar. R. J. Thorbecke, bovendien mr. Geertsema en in opvolging ook de heeren Heemskerk en Schiinmelpenninck. De heer Thorbecke heeft zich echter wegens huisselijke omstandigheden verontschuldigd. Volgens berigt uit de Noordelijke IJszee, van 8 April, had de te Purmerend te huis behooreude Groenlandsvaarder Mariaeene vangst van ongeveer 5000 robben. De vangst schijnt algemeen gunstig te zijn. Een jongentje van 6 jaar heeft op Texel zijn vader, die met schelpenvisschen overboord viel, een touw toege worpen en gered. Bij de compagnie artillerie-werklieden van den con structie-winkel te Sourabaija, kunnen drie metaaldraaijers geplaatst worden. Men schrijft uit Jjeeuwarden 24 April. Eergisteren, bij het afgaan der markt, vond een landbouwer van Oosterend op de bovenkamer van den logementhouder B. op de Koe markt, een pakje, dat hem bij opening bleek zeven bankbiljetten van f 300 elk te bevatten. Hij herinnerde zich wie op de plaats had gezeten, waar hij het geld vond. Hij vond den bedoelden persoon in het stationsgebouw en stelde hem, na zijne gissing juist bevonden te hebben, het verlorene ter hand. De eigenaar van het geld wilde den vinder f25. ter hand stellen, doch deze, geen behoeftig mensch, stelde zich tevredeu met f 10. die hij daarop in de kas eener nuttige inrigting heeft gestort. Men schrijft uit Harlingen, 27 April Onze haven zit thans totaal gesloten, want de Engelsche stoomboot Haiolc^ komende van Huil, is aan den mond tusschen de twee hoofden heden morgen ten 9£ ure zoodanig vastgeraakt, dat zelfs geen sloep in zee kan komen. De stoomboot naar Amster dam kon dus te 10 ure niet afvaren, en de hier dezen mid dag van daar te wachten stoomboot zal evenmin als andere schepen hier kunnen binnenkomen, zoo de llaiok niet vóór dien tijd met het wassend getij vlot geraakt. De commissie voor de Londensche internationale ten toonstelling voor den werkman maakt bekend, dat de termijn van inzending der opgaven van 20 April lot Mei ver lengd is; terwijl, wanneer de afzenders afstand doen van de voordeelen, die de commissie waarborgt aan hen, die vóór 4 Junij de goederen aan het adres van P. Smidt van Gelder Pzn., Spuistraat G. 205 te Amsterdam, zenden, en zij hun goederen regtstreeks op eigen kosten en risico naar het ten toonstellingsgebouw tc Londen verzenden, zij de inzendingen nog tot 25 Junij aangenomen zullen zien. Men schrijft uit Hoogkerk, (prov. Groningen), 26 Apr. In Lutjegast, de geboorteplaats van den grooten zeevaarder Abel Tasman, bestond voor dien beroemden plaatsgenoot een monument; wat niet dikwijls met gedenkteekens voor be roemde mannen gebeurt, is hier nu gpsehied het monument is namelijk verkocht en afgebroken. Doch het was ook niet een gewoon monument, een beeld of dergelijkehet was een achtkante windkoren- en pelmolen, waaruit de practische geest der Lutjegasters schitterend bleek. De molenaar van St. Aunen, die den molen kocht, zal dien nu in zijne plaats weder opzetten. De grootste vreeze te Jjutjegast is, dat de St. Annenschen nu wclligt later zullen zeggen, dat Abel Tas man daar geboren is, vermits zijn monument dNar zal zijn. Maar dat zou toch ziju: wat van St. Anna onder de historie te laten loopen.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1