BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. Voor een paar dagen ging de vrouw vau een dag- looner te Breda hare familie bezoeken te Ekamp, met haar eerstgeboren kindje in het voorschoot geknoopt. Toen zij aankwam, bleek het, dat het kind was gestikt. Bij arrest van het provinciale geregtshof in Overijssel is Klaas de Boer, oud £7 jaar, timmerman, geboren en laatst woonachtig te Staphorst, als beklaagd vau den moord in den nacht vau 25/26 Augustus jl. op G. Mussche, laud- bouwersche aldaar, gepleegd te hebben, in hechtenis, bij ge brek aan genoegzame bezwaren, buiten verdere vervolging te dier zake gesteld en dus ontslagen. Aan een advocaten-generaal bij een onzer provincia le geregtshoven werd uit de nalatenschap zijns vaders eene hypothecaire schuldvordering toebedeeld. Onze advocaat- generaal gaf aan den debiteur (een boer) hiervan kennis, met mededeeling dat deze de rente in het vervolg aan hem moest voldaan, vermist zijn vader overleden was. Onze boer antwoordde onmiddelijk, dat hij terstond de schuld zou af doen; hij wilde met geen advocaten te doen hebben, en zeker niet met den generaal der advocaten. Dit is geene anecdote, maar een feit, voor de waarheid waarvan het weekblad Burgerpligt instaat. Te Appingadam was het bruiloft. De schoonvader, bekoord door de schoonheden der bruid, of wat opgewonden door bij die gelegenheid onmisbaren sterken drank, trachtte haar een kus te geven. De bruidegom was evenmin gesticht over deze inbreuk op zijne regten, als de bruid over haars schoon vaders te goede gezindheid, 't Kwam tot woorden, tot kloppen, tot verwondingen. De vader, een smid, had den bruigom met een ijzeren voorwerp weldra zoo toegetakeld, dat deze het veld moest ruimen. De bruid hield moedig stand ep roerde haar tongetje geducht. Een goede buur, die vrede wilde stichten, kreeg een slag onder het oog. De politie maakte eindelijk een eind aan het standje en tevens aan de bruiloft. Een zadelmakersknecht had sedert geruimen tijd de gewoonte, om uit den winkel van zijn meester diverse goe deren te ontvreemden, welke hij dan in stilte aan een lompen koopman verre beneden de waarde verkocht. Eindelijk werd de zaak ontdekt, en de knecht zal twee jaren in de gevan genis moeten doordrengen, terwijl zijn medepiigtige veroor deeld is tot een jaar eenzame opsluiting. De goedaardige zadelmakersbaas zou welligt nog bezig zijn met het zoeken van den huisdief, had de waakzaamheid van twee rijksveld wachters hem niet op het regte spoor gebragt. Te Maagdenburg heeft een vreeselijke brand gewoed. Hij brak den 24n dezer 1s nachts om 2 uur uit in het lo gement «Stad Frankfort," en werd eerst den volgenden mor gen om 10 uur gebluscht. Zes huizen en verschillende pak huizen, met licht ontvlambare stoffen gevuld, zijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt begroot op onge veer l mill. Thlr. Een verschrikkelijke brand heeft Zondag nacht in het East End-kwartier van Londen gewoed. De suikerraffineer- derij Martmean en Zonen, met onderscheidene aangrenzende gebouwen, allen acht a negen verdiepingen hoog, zijn geheel of gedeeltelijk een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op ruim 80,000 p. st. begroot. Al weder een moordaanslag in Ierland. De heer Jhon Redeliffe werd Zondag middag, op een rit in den omtrek van Reiis, aangerand door twee mannen, waarvan de een zijn paard bij de teugels greep, terwijl de ander een pistool op hem af vuurde. Het schot ging door den hoed van den aangevallene, die met den schrik vrij kwam, daar de aanvallers dadelijk aan den haal gingen. Zij zijn echter herkend en schijnen wraak te hebben willen nemen over een vonnis door den heer Redeliffe als magistraat tegen een hunner uitgesproken wegens het stelen van een schaap. Men schrijft van Athene, 24 April Het bevestigd zich dat de vreemde reizigersdie bij Marathon in Griekenland door de roovers waren gevangen genomen, vermoord zijn. Lord Muncaster, die vrij was ge laten om het losgeld te verkrijgen en eene amnestie voor de roovers te verwerven, bevindt zich hier ter stede. De am nestie kon niet verleend worden, daar ze in strijd is met eenige bepalingen van de constitutie. De roovers waren door de militairen ingesloten en zochten naar Euboea te ontkomen. Het was toen dat zij de gevangenen vermoordden. Er volgde spoedig een gevecht tusschen de troepen en de roovers, de laatsten verloren hierbij negen man aan dooden, waaronder de aanvoerder. Twaalf roovers, waaronder vier die gewond waren, vlugtten: doch zij werden vervolgd. De begrafenis te Athene van de Engelsche heeren Herbert en Lloyd, die het slagtoffer geworden zijn van de Grieksche roovers, heeft den 24n plaats gehad de lijkkoets werd gevolgd door den koning en de koningin, het korps diplomatique en bijna de geheele bevolking van Athene. De verjaardag van 's pausen terugkeer uit Gaëta is te Rome zeer feestelijk gevierd; de stad was prachtig verlicht en Pius IX werd levendig toegejuicht. Huwelijksaanvragen en aanbiedingen zegt de Globe waren nimmer zeldzaam, sedert de pers zich tot tolk maakte van aller wenschen en behoeften. Thans echter mogen wij de verschijning begroeten van een nieuw blad, «gewijd aan de bevordering van het huwelijk en van huwelijksgeluk." De advertentien in dit orgaan zijn even gevarieerd als talrijk, elk kan er van zijn gading vinden. Zoo is er een kapitein in het leger, «vurig verlangend in onderhandeling te treden met een bekoorlijke jonge dame, die zich zou willen verwaar digen de vrouw van een soldaat te worden." Een aanminnige jonge schoone, zichzelf beschrijvend als «rijzig, deftig en itoch van een zeer liefhebbende inborst", zou misschien juist voor den kapitein passen indien zij ongelukkig niet «godsdienstig gestemd" ware, en haar hart gezet had op een geestelijke. Hoogst opmerkelijk is het feit, dat alle trouwlustige dames, van boven de veertig, zichzelf met één trek schilderen als «statig"; en dat de heeren aan de lengte hunner gestalten en de breedte hunner schouders regt doen wedervaren door een juiste opgave in voeten en duimen. Een heerenboer vraagt om«een nette, stille dame." Sommigen omkleeden met re denen hunne geneigdheid tot het huwelijk. «Een maagd van 24 jaren meent, dat het voor haar tijd wordt om in het bootje te stappen." «Een andere, niet minder dan 35, «gelooft, dat zij wel gaarne gehuwd zou zijn." Een blonde twintigjarige houdt zich overtuigd, «dat zij oud genoeg is om eene ega te worden." Nog een andere, door ede ler beweegredenen gedreven, «gevoelt in zich de grootsche roeping, om een man gelukkig te raalten." En de kroon op de gansche verzameling zet een individu, die zich niet ge schaamd heeft, de volgende dubbelzinnige aanvrage in druk te doen verschijnen«Een kapitein in het leger, oud 32 jaren, en die meent dat geen jonge dochter iets tegen zijn uiterlijk hebben kan, zou zich gaarne verstaan met een jeug dige dame van goede familie, om er zijn leven meê te slijten. Hij bezit een jaarlijksch inkomen van 100 pond sterling, be halve zijn gage." Zijn al die ontboezemingen ernstig ge meend dan, voorwaar, behoeft Hymen niet langer te wan hopen Een berucht zakkenroller werd gevat, terwijl de eene hand aan de keel en den andere in den zak van een voor bijganger had geplaatst. Hij komt voor de regtbank. «Mijn heer de president, ik vraag acht dagen uitstel," zegt de zak kenroller, «want mijn advocaat kan heden niet voor mij pleiten." «Maar, man," antwoordt de voorzitter, «ge zijt op heeterdaad betraptwat zou uw advocaat voor u kunnen zeggen «Juist om dat te hooren, wilde ik acht dagen uitstel hebbenwant ik begrijp het ook niet. CORRESPONDENTIE. Do lieer B. te A. excusere ons, de gezonden stukken zijn in dank ontvangen en zullen ook geplaatst worden, zoo spoedig onze ruimte het toelaat. Van 20 27 April. ONDERTROUWD Jan Vlaming en Jannetje Maas. Remmcrt Krijnen en Martje Boon. - Gerrit Duïnker en Annaatje Kalf. Willem Schagen en Antje Gielepijn. GETROUWD Jan Boon, weduwnaar van Martje Drijver en Impje Schram. GEBOREN Nceltje, dochter van Jan Hemelrijk en Aafje Kaan. Jan Jakoh, zoon van Dirk Bakker en Grietje Eelman. Maria, dochter van Cornelis Lagerveld en Harretje Slnisman. Maarten, zoon van Hillebraud Dob en Pietertje Visbeen. Harretje, dochter van Cornelis Keijser Jansz. en Trijntje Keijser. OVERLEDEN Pieter Bakker7 jaren zoon van Jacob Bakker en Trijntje Dekker. Clemens Barhorst, 40 jaren, gehuwd met Jannetje Dijker. MAUKTBEKIGTEN. AMSTERDAM, 27 April. Granen. Tarwe hij gerijfN. Poolsche f 295 per 2400 kilo. Rogge prijshoudend; N. Danziger fl9S; Petersburg f190 bij partij; Galatz f 189, 190; alles eoinptant zonder korting en per 2100 kilo. Op levering in Mei f 188, 189, 190, I9l; Julij f 187, 188; Oct. f192, 193. Vee. De prijzen van het Vee waren: Kalveren le kwaliteit f 40 a 60; 2e kwaliteit f 30 a 50; 3e kwaliteit f 20 a 40; Schapen f 24 a 32; Varkens 56 a 60 et. per kilo. SCHAGEN, 28 April. 2 Paarden f45 i\ 60, 40 Gelde-Koeijen f 110 a 220, 125 Kalfkoeijen f 130 a 170, 20 Vaarsen f 50 a 100, 15 Nuchtere Kalveren f4 a 6, 1 Engelsche Ram f30, 580 Magere Suhapen f12 a 27, 20 Vette Schapen f 27 a 29, 8 Bokken en Geiten f 1 a 7, 31 Magere Varkens f20 a 30, Biggen f9 a 13, Konijnen 15 a 75 ets., Kippen f 0.90, Eenden f 0.75 a 0.90, Duiven f0.20, Boter f0.97 a 1.03, Kaas 30 a 45 ct. per KG. Kipeijeren f2.50, Eendeijeren 2.90 a 3. per 100 st. PURMERENDE, 26 April. Aangevoerd 210 stapels Kleine Kaas. 2 Middelbare. Boter. Van fl.00. tot f 1.05 »per kilog. Gemiddeld fl.02^ per kilog. Aangevoerd 227 runderen. Vette Koeijen minder in prijs. Geldekoeijen iets minder in prijs, trage handel. Tijd Kalfkoeijen minder duur, slepende han del. 10 Paarden, vette Kalveren, Prijs van f0.70 tot 0.90 per kilogr. Han del matig. 83 nuchtere Kalveren. Prijs van f 5 tot 9 per stuk. Handel vlug. 48 vette Varkens Prijs was van 46 tot 53 Cts. per kilogr. Handel stug, 41 magere Varkeus van f 16 tot 26, en 256 biggen van f 8 tot 12. Handel matig vlug. 870 Schapen en Lammeren. Vette Schapen duur, weinig aan gevoerd. Overhouders stugge handel, minder in prijs Kipeijeren f 2.80, Eend eijeren f 3, Kievitseijeren f 6 per 100 st. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 101 stapels kaas, wegende 21585 kilogrammen. De hoogste markt was voor kleine kaas f 32:50 - stapels Middelb. fAangevoerd 1441 kilogr. Boter. SNEEK, 26 April. Boter f 47. ENKHUIZEN, 29 April. Kaas aangevoerd 53 stapels, wegende 13085 kilogr. Hoogste prijs f30, laagste 17. BELFAST, 27 April. Vlas. De aanvoer bedroeg op de verschillende markten deze week 158 ton, waarvan 121 tou machinaal, en 37 ton uit de hand gezwingeld, tegen 44 ton in Ao. Po. Voor de eerste soort werd 4 a 9/6 per steen naar qual. betaald, en voor de tweede 4 a 7/-. Op een aantal markten was de aan voer zeer gering, en de prijzen nagenoeg onveranderd. Zaturdag 30 April vertrekt van hier de West- Indische mail, en Woensdag 4 Mei de Oost- Indische landmail via Triëst.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2