Postkantoor Helder. gjngi'jonbcn. "BURGERLIJKE STA\D DER GEMEEME HELDER. Men schrijft uit Groningen. De kweekschool voor de marine alhier is opgeheven, en daardoor verliest deze gemeente eene harer nuttigste instel lingen. De kanonneerboot zal nu in de stadsgracht worden gebragt en binnen kort worden verkocht. H. Stricker, die den 15n Maart te Rotterdam de 78- jarige weduwe van Wingerde vermoordde, is door het prof. hof van Zuid-Holland tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. De toeloop tot de voordragten van jhr. Mozes Sal vador over de gevangenneming van den Haarlemschen heel meester Elders neemt nog toe. Te Rotterdam bestond het auditorium, zooals in het Dommer van Dingsdag is medegedeeld, uit twaalf personen. In den Haag, eene zooveel kleinere stad, waren er reeds dertien Daaronder zijn echter medegerekend de heer Salvador zelf, de conciërge van het lokaaal, drie personen die aan het Dagblad van ZuidHolland en Gravenhage zijn verbonden, en twee toehoorders die tot dén spreker in familiebetrekking staan. De geruchten aangaande een voorgenomen aanslag op het leven van den keizer Napoleon, hebben zich bevestigd. Vrijdag jl. is een zekere Baurie te Parijs gearresteerd, die van Engeland is gekomen met den toeleg om den keizer te dooden. Hij heeft reeds bekentenis gedaan. De politie was ingelicht en had een signalement ontvangen, zij deed alle mogelijke nasporingen, en met geen ongunstig gevolg. Men vond bij de gearresteerde een revolver met zes loopen en een som van 100 francs, die hij bekende denzelf den morgen te hebben ontvangen, om de misdaad te volvoeren. Hij was bovendien in het bezit van een brief gedateerd van Londen en geteekend Gustave Plourens, waarin uitvoerige instructien, hoe te handelen. Nog dienzelfden avond heeft de politie drie personen gearresteerd die in het complot be trokken waren. Een vierde persoon riep bij zijn arrestatie //Makkers, helpt mij, men wil een republikein arresteeren Oumiddelijk schoten tal van straatjongens toe, wierpen zich op de politie-agenten en bevrijdden den bedoelden persoon. Bij huiszoeking vau een der gearresteerde personen vond men een kist met een twaalftal patronen en een twintigtal handgranaten. Ook ontdekte men in een buste van Garibaldi en in een van de Lamartine papieren, die op de zamenzwering betrekking hebben en een recept tot vervaardiging van een potassium-zout. Een flesch, gevuld met eene ontplofbare zelf standigheid, werd insgelijks gevonden. Zaturdag ochtend heeft de politie Jules Lermina gevangen genomen in een huis, waar hij zich sedert den vorigeu avond schuil hield. Een conducteur op den Noorderspoorweg werd almede in verzekerde bewaring gesteld, als beschuldigd van zich geleend te hebben tot het overbrengen van een groot aantal revolvers, die te Luik besteld waren door uitgeweken Eransche republikeinen. Naar het schijnt, heeft het vertrek van Ledru Rollin, naar Londen deu heer Piétre op de gedachte gebragt, dat er iets gaande was, en alzoo tot de ontdekking van het complot geleid. Er is bevel gegeven tot uitzetting vau den heer Cernuschi, den rijken Italiaan, die 150,000 francs gestort heeft in de kas van het anti-plebiscitaire comité. Het behoeft geen betoog, dat de ontdekking van de za menzwering menig burger, die anders den 8n Mei van de stembus zou weggebleven zijn, of zijn biljet met //neen" zou hebben ingevuld, bewegen zal tot het uitbrengen van een, voor het gouvernement, gunstig votum. Naar men berigt is reeds een 40 tal personen gearresteerd die in deze zaak betrokken zijn. Prins Demidoff, de gescheiden man van prinses Mathilde, zuster van prins Napoleoü, is Vrijdag in 57 jarigen ou derdom overleden. Guizot, over het plebiscit geraadpleegd, heeft in het Journal des Débats een uitvoerig schrijven aangeraden, om vol hoop en dankbaarheid voor het plebiscit te stemmen, omdat men zoo doende het vaderland eene groote schrede verder zal brengen tot het doel van ieder nationaal en ver licht gouvernementbevestiging der orde en ontwikkeling der vrijheid door eene wezenlijke inwerking van de natie op hare belangen en hare toekomst. Men wil dat de markies de Lawoestine, die dezer dagen in den ouderdom van 84 jaren is overleden, de voordeelige en gemakkelijke betrekking van gouverneur der invaliden te danken had aan den dienst, dien hij als opperbevelhebber der nationale garde van Parijs aan Napoleon bewees. Om te be letten, dat er op 2 Dec. 1851 alarm geslagen werd en de nationale garde bijeenkwam, zond hij een paar dagen vroeger alle trommen naar Vincennes, «wegens hoog noodïge reparatien. Volgens telegrafisch berigt hebben er Zondag jl opnieuw ongeregeldheden plaats gehad te Lissabon, waarbij verscheidene dooden en gekwetsten gevallen zijn. De beroemde teekenaar Gustave Doré is door eene firma te Londen voor 1,250,000 fr. gedurende 5 jaren ge- engageerd. Hij heeft op zich genomen ieder jaar 2 of 3 maanden in Londen door te brengen en jaarlijks 250 teekeningen te leveren. Iedere teekening alzoo tegen 1000 fr. Vele dingen zijn mogelijk; bij gevolg zou het ook wel mogelijk kunnen zijn, dat men in dit berigt met de nullen wat kwistig is geweest. Schagen 1 Mei 1870. Mijnheer de Redacteur De Schager Courant heeft tot mijne en gewis veler verwondering met geen enkel woord melding gemaakt van de wijze waarop hier het winter-saizoen is gesloten. Wanneer ik dit woord gebruik, bedoel ik, een algemeen spreek gebruik volgende, slechts de uitspanningeu en vermaken der laastverloopen maanden, want wat het saizoen zelve betreft, is het, ofschoon Mei reeds is ingetreden, als of wij pas in den aanvang daarvan zijn, en leveren tempe ratuur en hagelsteenen beide, eene treffende parodie op het welbekende liedje „Lieve lente, uw gulle lachjes," enz. Doch ik wilde geene jerimiade over het weder schrijvenik wilde alleen goed maken wat ons weekblad, naar mijne bescheidene meening heeft verzuimd, en begin daarom met te vertellen dat 24 April 11. het „saizoen" alhier is besloten met een concert in het lokaal van den heer A. Knikker, gegeven door de Harmonie-kapel in vereeniging met de Zangvereeniging „Euterpe" en door welwillende medewerking der Rederijkerskamer „de Roos," afgewisseld met de opvoering van de dramatische schets „Leiden ontzet" en een komisch fragment „Soliede menschen." De talrijke opkomst bewees hoe zeer de pogingen van die ingezetenen, welke zich aan de beoefening van muziek, zangen uiterlijke welsprekendheid wijden, door hunne medeburgers op prijs worden gesteld; terwijl alles wat op dien avond ten gehoore werd gebragt, toonde dat die belangstelling wel werd verdiend. Dat het geheel met een „zeer geanimeerd bal" werd besloten, spreekt van zelf. „Lieve Hemel liet zich een spotvogel ontvallen „wat zou de kunstzin van het publiek onrustbarend verflaauwen, wanneer eens op zulk een programma dat geijkte: „naafloop Bal" vergeten werd!" Doch wij willen van spotters ditmaal geen nota nemen (levende gelijk wij doen in den geloove, dat zij eenmaal hun loon zullen krijgen); maar Schageu geluk wenschen met de harmonie die tusschen de drio vereenigingen bestaat, en het mogelijk maakt avonden van zooveel afwisselend geuot te verschaffen. Moge die overeenstemming blijveud zijn, en met haar, een edelen wedijver tnsschen de gezelschappen, om elk, op het zich gekozen gebied de eerste te wezen, meerdere beschaving, meer liefde voor de beoefeningd er schoone kunsten, en vele geuotrijke avonden zullen er de goede vruchten van zijn. VERITAS. PS. Na het eindigen dezes verneem ik dat de Raad onzer gemeente aan de Harmoniekapel, op het deswege gedaan verzoek, eene geldelijke onder steuning van f 100. heeft toegzegdvoor dat besluit vedient ons Bestuur een bravo!! V. RAADSEL. Officieren en soldaten zien 't eiken dag Ook de boer, zelfs wanneer hij" hooit; Een koning slechts wanneer 't gebeuren mag Maar GOD, die alles ziet, aanschouwt dit nooit. Het antwoord zal in het nommer van DiDgsdag a. s. wor den opgenomen. NIEUWE DIENSTREGELING, tengevolge der invoering van de Zomerdienst op den Noordhollandschen Spoorwegaanvangende den 1 Mei 1870. Laatste Ligting der Bussen aan het Kantoor: Voor de le Trein 6 uur 's morgens. n 2e 9 h t 3e h 1.45 f 's middags. *- 4® 6 u 's avonds. Voor de Stoomboot naar Amsterdam 8.45 uur 's avonds. Ligting der Buiten-Bussen: Nieuwebrug (Binnenh.) Hoofd. Raadhuis. 5.20 's morgens. 5.30 's morgens. 5.35 's morgens. 12.50 's middags.* 1 's middags.* 1.10 's middags.* 5 20 's avonds. 5.30 's avonds. 5.35 's avonds. 8.30 's avonds. Des Zondag9 heeft deze ligting niet plaats. Voor TEXEL,VLIELAND en TERSCHELLING Aan het Kantoor 6.45 uur 's morgens en 5 uur 's avonds. Het Kantoor is geopend: 's Morgens van 5 tot 7.30 en van 10 tot 2 uur. 's Avonds n 5 6.30 u o 8 h 9 Des Zondags s Morgens van 5 tot 8 en van 2 tot 2 uur. 's Avonds 5 n 6.30 u 8 v 9 Uitgifte der brieven aan de Militaire Facteurs: 7 uur 's morgens. 11.40 u des Zondags 12 uur's middags. 5 n 's middags. 8.40 's avonds. POSTWISSELS - worden des Zondags niet afgegeven noch uitbetaaldvoor het overige dagelijks van 's morgens 10 tot 1 en van 's avonds 5 tot -6 uur. De Directeur HER WEIJ ER. Van 22 29 April. ONDERTROUWDG. Keijzer, matroos bij de mariue, bijna 27 jaren ea A. M. A. Mooré, 36 jaren. J. van Woensel, vuurstoker bij de ma rine, 30 jaren en J. Krooustuiver, 26 jaren, weduwe van A. G. Schoneveld. L. "Verver, landmau, 24 jaren, wonende te Lemmer en N. van Duim, 23 jaren. J. N. Lipbuijsen, sluiskueckt, 31 jaren, weduwnaar van M. E. Vinken en J. Rau, 31 jaren. F. Rijlaarsdam, timmerman, 29 jaren en D. G. de Haan, 20 jaren. J. L. H. Dorlant, takelaar bij de marine, 42 jaren, weduwnaar van M. Kruk eu C. Jause, 40 jaren. GEHUWD H. Thijssen en C. J. Leijer. BEVALLENW. Verburgt geb. van Brederode, Z. M. de Koning geb. Boersma, Z. W. Bakker geb. van de Poll, D. G. Hoebe geb. Dekker, D. W. van de Laarschot geb. Spronk, D. A. Prins geb. Sok,

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3