NIEUWSTIJDINGEN. moedsbezwaar vindt zijne kinderen op eene scliool te zenden, waar van godsdienstige leerstellingen geen sprake is, en die men hem gaarne zal schenken, maar die geen gemoedsbezwaar zou vinden, zijne kinderen zonder onderwijs te laten Maar zou zoo iemand wegens gebrek aan gezond verstand, niet verdienen onder curatele, en dus onder toezigt der wet te worden geplaatst? Wij meenen waarlijk niet ligtzinnig te mogen worden geacht, indien wij beweren dat de meeste gemoedsbezwaren op dezelfde wijze kunnen worden beschouwd. Toch hebben wij voor werkelijk opregt gemeende gemoedsbe zwaren eerbied; worden ons die medegedeeld, en steunen zij op goede gronden wij zullen erkennen te hebben gedwaald. Ook aangaande dat woord dwangdat velen schijnt te stuiten, hebben wij zoo onze eigene denkbeelden. Wij herin neren ons in onze jeugd eene anecdote te hebben gelezen van een koopman, die zich beroemde in vele jaren geen voet buiten de stad zijner inwoning te hebben gezet. De hertog d'Ossuna verbood hem op zware boete de stad te verlaten. In den beginne lachte hij om het bevel en toch, juist omdat het hem verboden was, kon hij zich niet weerhouden ten koste der boete, de stad te verlaten en een kort bezoek af te leggen in een der naburige dorpen. Is het in dit opzigt met hpt woord dwang niet geheel het zelfde? Voor hem die het onderwijs niet aan zyne kinderen onthoudt, vervalt immers alle ide'e van dwang, daar hem niet anders wordt voorgeschreven, dan hetgeen hij zelf wil. Maar tegenover hem, die zijn pligt in dat opzigt verwaarloost, zal dergelijke dwang wel niet ongeoorloofd kunnen worden ge noemd. Wenschelijk ware het zeker, dat die dwang niet noodig waremaar zoo lang wij nog niet dien trap van vol maaktheid hebben bereikt, houden men het ons ten goede, dat wij liberaal genoeg zijn om liever dergelijken dwang te zien toepassen, dan het kwaad te zien bestendigen. De alles overheerschende vraag is echteris de zaak uit voerbaar Helder, Nïeuwediep, Willemsoord, enz. 13 Mei 1870. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e klasse Amstelkomman- dant de luitenant ter zee lekl. K. C. Bunnik, komende van de Kust van Guinea, is gisteren avond alhier in de beste orde aangekomen en direct in de haven gestoomd. De dappere overwinnaars werden hartelijk verwelkomd door vple officieren der marine, door het stafmuziekkorps, dat zich bij herhaling deed hooren, en door eene onafzienbare menigte belangstellenden, vrienden en bekenden, waaronder velen die zich trotsch gevoelden hunne vrienden en betrek kingen als helden, als waardige handhavers van Neêrlands eer, regt hartelijk de hand te mogen schudden. In de gewone vergadering van liet college Sine Novrtme op 9 Mei 11., had de installatie plaats van twee nieuwe en de aanneming van een oud-lid, de voordragt van den geloofsbrief door het lid Haagsma, benevens eene bijdrage door het lid Frankamp. De eerstvolgende vergadering is bepaald op Maandag 23 Mei a. s. des avonds te 84- ure. Als blijk van eerlijkheid, eene vermelding overwaardig, deelt men ons mede, dat dezer dagen door den marinier le klasse J. Teijmant op den zeedijk is gevonden, eene porte- monnaie inhoudende ruim f100.aan papier en spetie. Na opsporing van den eigenaar, heeft hij het dezen eerlijk ter hand gesteld en is daarvoor ruim beloond geworden. Wij hopen dat ook zijne superieuren déze gelegenheid gretig zullen aangrijpen, om dezen marinier aan zijn wapenbroe ders als een voorbeeld te stellen, dat eerlijkheid niet alleen -een zedelijke pligt is, maar dat ieder die haar beoefend, op de bijzondere protectie zijner chefs kan rekenen. De machinist der le klasse v. c. M. L. Laureij, die nende aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerleewordt •met den 20n dezer op non-activiteit gesteld en met dien datum vervangen door den machinist der le klasse v. c. J. V. Ahrensinann. Het aantal reizigers langs den Holl. IJzeren Spoorweg lijn Amsterdam-Itotterdam-Helder^Zaandam, heeft gedurende de maand April 1870 152,780 bedragen; opbrengst van rei- rigers f 135,663.65; idem aan goederen f 33.,4-26.34*-to taal f169,089.994. Bij koninklijk besluit is aan J. M. Coenen, kapelmeester van het muziekkorps der dd. schutterij te Amsterdam, de .personele rang verleend van 2C luitenant bij de schutterij. De milieieusverlofgangers der ligting van 1868 van het reg. grenadiers en jagers, de overige regementen infan terie en het korps pontonniers worden tegen den 16 Augus tus onder de wapens geroepen. De opgekomen manschappen worden voor of op 14 September daaraanvolgende weder met :groot verlof gezonden. Woensdag middag had een conducteur bij den Bijn- •spoorweg, met name V olm er, het ongeluk tusschen Veenen- daal en Maarsbergen tusschen de wagons van den in snellen loop zijnde personentrein te vallen. Behalve andere ver wondingen werd hem een gedeelte van een voet afgereden. Hij verkeert in zorgwekkenden toestand. De Spectator levert, in het no. van 30 April, hoofdstuk XVII van het vervolgartikel//De uitvinding van de boek drukkunst." Het schijnt, dat de quaestie dier uitvinding nog al aan eeuigen twijfel onderhevig blijft voor de geleerde we reld. En toch is de quaestie zoo gemakkelijk op te lossen. Indien toch onze inlichting juist is, dan moet in eene chr. nationale school, niet verre van Sneek, de volgende ophelde ring op dat stuk zijn gegeven. Toen de schoolopziener een zijner inspecties hield, werd door den hulponderwijzer de vraag gedaan //Kinderen, wie heeft de boekdrukkunst uitgevonden." En in één dreun antwoordden de knapen «-God Zeboath," en werd daarna de bepaling er bij gevoegd, dat zulks geschiedde par Uintermédiaire de monsieur Laurentz Coster. Zeer een voudig, niet waar? Waarom er dan zooveel papier om vuil te maken Als een bewijs dat niet alleen in het buitenland, maar ook in ons vaderland soms aanzienlijke prijzen voor antieke curiositeiten worden besteed, kan gemeld worden, dat op de veiling van den inboedel van mevrouw de douarrière Teding van Berkhout, te Haarlem gehouden, een 24 persoons oud- Saksisch tafelservies voor f3575. met de opgelden aan de hoogste bieders, de heeren Jacobs Archenbold Co., chefs der bazar van préciositeiten te Arnhem, werd toegewezen en daarna met f1000 daarboven voor Haagsche rekening ver kocht werd. Zooals Dingsdag jl. te Veenendaal boelhuis is gehouden, gebeurt het zeker maar zelden. De geheele inboedel die daar verkocht is en die naar men zegt, eene waarde had van min stens zestig duizend gulden, heeft naauwelijks honderd gulden opgebragt. De inwoners van die plaats hebben zamen eens duidelijk willen laten zien, dat hun, die het onderste uit de kan willen hebben, het lit op den neus valt. De vork zat aldus aan den steel. De erfgenamen van eene onlangs overleden vrouw wilde van eene billijke schikking niet weten en nood zaakten den weduwnaar tot. verkooping. Deze, die in zijne woonplaats de algemeene achting geniet en zulks waardig is, heeft nu zelf, dewijl niemand geld bood, den geheelen inboedel als 't ware voor een zuur gezicht kunnen koopen. Een vreem- deling, die nog kooplustig en misschien niet op de hoogte van de zaak was, werd heel spoedig aan 't verstand gebragt, dat hier niét te koopen viel. Onder anderen bragten twee gouden horologes zamen tien cents ophetzelfde gold een zilveren ser vies. Voor paard en rijtuig werd drie kwartjes betaald, enz. Is het wonder, dat de onderhoorigen van den verkooper (hier ook kooper) door hunnen patroon kostelijk zijn onthaald, in twee rijtuigen, met vlaggen en wimpels versierd, een rij toertje maakten en overal, waar zij passeerden, hunne vreugde zin gende lieten blijken Re Fortuin is blind »Ja, wel is de fortuin blindzei Jan Cameleon, »ik heb alles gedaan om haar in mijn huis te lokken, maar te ver geefs. Ik heb négotie gedaan. Ten einde veel te verdienen, heb ik de waren naar hartelust vermengdolie en meel onder de boter, afgetrokken en weer opgedroogde theebladen onder de thee; oude, harde boonen en erwten onder de nieuwe; water onder azijn en sterke dranken, enz. enz. enz. Ik gaf behendig ondermaat en gewigt, maar vruchteloos I Vrouw Fortuna bleef uit. Ik heb een rijk huwelijk willen doenik heb mij uitgeput in galanterie en vleitaalik heb de leelijkste zeer schoon, en de domste zeer verstandig genoemd; de schreeuwendste wansmaak heb ik bewonderd als de fijnste en keurigste smaak. Alles helaaste vergeefs. Ik kon geen goudvischje aan den hengel vangen. Toen heb ik het laatste hulpmiddel aangegrepen ik werd vroom, ik liep op 's Heeren wegen met zijwaarts op de borst gebogen hoofd de knapste medicus zou er op hebben gezwo ren, dat ik leed aan eene verlamming van de regter-mans- wijs-schouder-bladspier, en daarbij zacht met afgemeten tred, als in gepeins verzonken, nu en dan zoo zwaar zuchtende, dat eene koe mij zoo'n zucht zou benijd hebben. Ik zong in huis boetpsalmen, zoo luid en hartroerend, dat zelfs de ezels meewarig voor mijne woning staan bleven, bedenkelijk de lange ooren schuddende. Ik ging des Zondags telkenmale ter kerk, met een staten-bijbel onder den arm, zoo zwaarlijvig, dat een forsche kruijer hem voor geen kwartje voor mij had willen dragen. Maar helaas! ook alles weer tevergeefs. Ik bleef verlaten, en bevond mij als eene spreeuw onder de vin ken. Ik kreeg geen baantje, zelfs geene nering meer. Zie nu echter mijn eenvoudigen buurman Piet Éénkleur de vent doet niets van dat alles; verkoopt de waren zoo als zij zijn, spreekt plompweg zijne meening uit, noemt leelijk, leelijk en dom, dom en gaat weinig of nooit ter kerk en dan nog zonder bijbel of gezangboek en deze domoor heeft nering als dauw op zijn huis, trouwde met eeue rijke boerendochter en verwekt kinderen als reuzen, 't Is om razend te worden. O fortuin gij zijt nog dommer dan uwe troetelkinderen. "Wij maken hierbij inzonderheid op de in dit no. staande advertentie van de Heeren S. Steindecker Co. te Hahbürg oplettend. Er wordt hier gehandeld met originele loten in eene zoo rijkelijk met prijzen voorziene verloting, dat zich ook hier te lande eene aanmerkelijke deelneming veronder stellen laat. Die onderneming verdient des te meer het volle vertrouwen, daar de beste waarborgen door den staat geboden zijn en ook voornoemd huis van alle zijden wegens zijn regt- schapen handelswijs en prompte voldoening van talrijke prij zen sedert lang bekend is. Ingezonden

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2