ELDERSCHE COURANT. Jiieums- en Woensdag <flÖoertenüe--6fttÖ. 18 Mei. M 950. Tiende Jaargang. 1870. #ffinëeï gedeelte. jgiet-officiëd gedeelte. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Ai> verten tien van 14 regels is 60 Centeu; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJBS. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het Bureau voor Buitenlandscbe Paspoorten, hetwelk tot hiertoe gevestigd was in het zoogenaamde Huis ouder het Zeil te Amster dam, op den 3 dezer is verplaatst naar het perceel op den Oudezijds-Ach terburgwal, B, No. 8, en dat ook aldaar op de hiertoe bepaalde dagen de genen zullen afgewacht worden, die Z. E. den heer Commissaris des Konings in de provincie Noordholland verlangen te spreken. HELDER, 14 Mei 1870. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 17 Mei 1870. Heden heeft alhier de inlevering van stembriefjes plaats voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten en tevens van een lid voor den Gemeenteraad. Morgen ochtend ten 9 ure heeft de opening der stembriefjes voor den Gemeenteraad plaats en Vrijdag a. s. voor de Pro vinciale Staten. Telkens in het lokaal Tivoli. Er zijn uitgebragt 165 stemmen voor een lid van de Pro vinciale Staten en 224 stemmen voor een lid van den Ge meenteraad. Het aantal kiesgeregtigden bedraagt voor eerst genoemd collegie 401 en voor laatstgenoemd 785. Naar wij vernemenzal morgen middag ongeveer ten 2 ure, bij laag water en gunstig weder, het doen springen plaats hebben van het in het schulpengat gezonken Engelsche barkschip Coquetdale. Een mijn van 120 kilo buskruid zal daartoe in het ruim van genoemd schip worden ingebragt. Gisteren had aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Amstel de plegtige uitreiking plaats van de door Z. M. toe gekende Bidderordes aan de officieren en verdere schepelingen van dien bodem, die zich bij de expeditie ter Kuste van Guinea bijzonder dapper hebben onderscheiden. De plegtigheid had plaats op dek van genoemd stoomschip terwijl de geheele bemanning in groot tenue daarbij para deerde. De uitreiking geschiedde namens Z. M. door den kommandant en directeur der marine alhierden schout- bij-nacht J. van der Meerscb, die terwijl hij de borst der dapperen versierde met de meest eervolle onderscheiding, hunne harten wist te roeren door krachtige toespraken in echte ronde zeemans stijl, die niet weinig de geestdrift ver meerderde voor Vaderland en Koning. Het stafmuziekkorps der marine deed zich bij afwisseling hooren. Gedecoreerd zijn, met de Militaire Willemsorde: de luitenants ter zee 2e klasse E. Zeegers Veeckens en E. W. Hudig, de officier van gezondheid 2e klasse D. Matak Pontein, de 2e schiemansmaat J. Groot, de matrozen Ie kl. E. Dubbeld, J. Petter en K. P. C. de Bazel, de matroos 2e klasse C. C. van Egmond, de vuurstoker 2e kl. C. de Baaf Met den Nederlandschen Leeuw: de luitenant ter zee Ie klasse K. C. Bunnik, kommandant van de Amstel, terwijl de loffelijke vermelding plaats had van den schoenmaker A. H. Begouw, de matrozen le klasse G. van Urk en E. van den Bilt en van den marinier 3e klasse J. Kamerbeek. Met betrekking tot deze feestelijkheid vernemen wij nog dat twee van de gedecoreerde matrozen, gisteren namiddag aan het stationsgebouw van den spoorweg, terwijl zij iemand uitgeleide deden, vereerd werden met een bankbiljet van f 60. als blijk van waardering van de door hen uitgestane gevaren en hun betoond heldhaftig gedrag. De Amstel is heden morgen van hier naar Amsterdam vertrokken. Zr. Ms. ramschepen Buffel en Schorpioen onder bevel van de kapt.-luits. t/z. J. K. van de Kruijsse Pilaar en A. J. van Mansvelt bestemd tot het doen van oefeningstog- ten zijn gisteren uit de haven naar de reede gestoomd. Zr. Ms. stoomfregat Admiraal van Wassenaerkommand, kaptein ter zee E. L. Geerling, is heden morgen van s' rijks werf in de marine haven gehaald. Naar men zegt zou dit schip een transportreis maken naar Oost-Tndie Zr. Ms. raderstoomschip de Vallcis den 15 dezer laatst van Vigo te Corunna aangekomen, en zou bij gunstig weder de reis naar Plymouth voortzetten. Alles wel aan boord. De luitenant t/z le kl. W. P. van der Burg, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indie en van daar den 10 dezer teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Men schrijft ons van Callantsoog In den vroegen morgen van jl. Maandag zijn 5 vis- scherlieden van Huisduinen, op de hoogte van Callantsoog, door 4 personen, die van den Helder geroeid waren, aange vallen. Twee Huisduiners werden mishandeld en drie vonden het geraden te vlugten, terwijl hun vlet door de aanranders werd meegenomen en in zee gelaten. Zij hebben hun beklag gedaan bij den heer Burgemeester van de Zijpe, die van een en ander procesverbaal heeft opgemaakt, ten fine van ver volging. De aanleiding moet waarschijnlijk gezocht worden in jalousie de métier. Aan de kweekelingen der normaalschool alhier, W. A. P. P. L. Jacobs, C. Alten a, P. Baarman en A. Klerk is Vrijdag jl., na voldoend afgelegd examen, de acte van hulp onderwijzer verleend. Hoe ruim voorzien van lieftallig gevogelte men zich de environs van den Helder ook denke, het aantal nachte galen is er echter zeer schaarsch regtmatig is daarom de algemeene verbolgenheid op een wilde bosjesman (alle natiën en volken vindt men aan den Helder vertegenwoordigd), die een zeer fraai gevederd nachtegaaltje uit de allee longue in zijne strikken beeft weten te lokkeu en onmiddelijk met die schat geëmigreerd is naar het einde der wereld, naar die oorden, waar men leeft alleen van maneschijn en rozengeur. Men schrijft ons van Terschelling 15 Mei. Op den 13 dezer is alhier met zware lekkage in de haven binnengeloopen de Engelsche schoener Willinggezagvoerder G. J. Cantall, met eene lading olijfolie, gekomen van Zante, laatst van Portland en bestemd naar Hamburg. Men schrijft uit Harlingen, 14 Mei. De loodsschuit bragt hier heden aan het scheepsvolk van het schip Chronos, kapt. Hayer, die, gisteren van hier vertrokken, even buiten gaats op een drijvend wrak is geloopen, en weg is. Met moeite heeft men het volk en zeer weinig goederen kunnen redden. Bij den landbouwer en molenaar H. te Biele, in de gemeente Diepenveen, is onder de runderen de anthrax-ziekte uitgebroken, welke van zoo gevaarlijken aard is, dat de em piricus J. Pranke te Heeten, ten gevolge van een weinig bloed, dat hij bij het aderlaten van zulk een ziek beest op de wang kreeg, door zulk een hevige ontsteking werd aan getast, dat men voor het behoud van zijn leven gevreesd heeft. Tegen het gebruik van vleesch vau zulke dieren afkomstig is met aandrang gewaarschuwd. Het Dagbl. van Z. Holl. en s Gravenliage behelst den volgenden ODdeugenden canard, wèl getuigend hoe treu rig het is gesteld met de «argumenten" van hen die de a f- schaffing der doodstraf bestrijden »In de Kamer loopt bet geruchtdat de heer president om te voldoen aan een zeer vereerenden en veelzijdigen aan-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1