HEIDERSCHE COURANT. Jïieums* en Zaturdag <ftDoertentie--6faÖ. 21 Mei. M 937. Tiende Jaargang. 1870. <$fficiëcl tje&ccïtL'. BEKENDMAKING. Jgiet-ojfitiërl rjeöcclte. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.23 Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adverteïstien van 14 regels is GO Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intezenden. Ingezonden stnkken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat tot tegenschatters voor de belasting op het personeel, voor het dienstjaar 1870/1871 zijn benoemd de heeren L. J. KASSIES en G. KOOTER. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 17 Mei 1870. L. VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 20 Mei 1870. De uitslag der stemmingen voor een lid van den gemeente raad en voor een lid van de provinciale staten van Noord- holland (reeds aan onze abonués binnen deze gemeente medegedeeld), is als volgt: Voor den gemeenteraad heeft de opening plaats gehad den 18 Mei en zijn uitgebragt 216 geldige stemmenen wel op de heeren: P. Groeu 68, P. J. Heijning 62, W. C. M. van Bruggen 34, H. Janzen Ez. 28, L. P. Over de Linden 14 en enkele stemmen op 9 andere personen. Zoodat eene her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. GROEN en P. J. HEIJNING; op Dingsdag SI Mei a. s. Voor de provinciale staten heeft de opening heden plaats gehad en zijn uitgebragt 253 geldige stemmen; waarvan op de navolgende heeren: Mr. Ch. Bosch Reitz 139, J. C. de Leeuw 38, A. B. Mentz 31, P. Altena 27, de overige op enkele andere heeren. Zoodat gekozen is de heer Mr. Ch. BOSCH REITZ. Zr. Ms. schroefstoomschip 2e kl. Vice-Admiraal Koopman kommandant de kapt-luit. t/z. B. D. van Trojen, is gisteren namiddag ten 6 ure onder bet wisselen van saluutschoten met Zr. Ms. Wachtschip en de kustbatterij Kaaphoofd, alhier in de beste orde gearriveerd, komende van de Kust van Guinea, alwaar de bemanning met die van de Amsteleen belangrijk deel heeft uitgemaakt van de landings-expeditie, die zoo roemrijk Neêrlands eer in "s rijks bezittingen aldaar heeft weten te. herstellen. Buitengewoon talrijk was de toe gestroomde menigte die dit schip van den Helderschen zeedijk en den havendijk begroette. Des avonds werd het état-major in de Marine-Club feestelijk verwelkomd en menige toast ter eere van de bedreven heldenfeiten uitgebragt; terwijl liet stafmu ziekkorps bij de aankomst op het havenhoofd en des avonds voor de Club, zich van tijd tot tijd deed hooren. Door eenige officieren, alhier in garnizoen, is gisteren avond eene vereeniging geconstitueerd, ten doel hebbende schijfschietoefeningen te houden, hoofdzakelijk met de pistool. Bij de vaststelling van eenige bepalingen is ook opgenomen dat burgerleden voorwaardelijk daaraan deel kunnen uemen. Men schrijft uit Amsterdam 18 Mei: Heden middag arriveerde alhier liet stoomschip Amstel onlangs van de Kust van Guinea te Nieuwediep aangekomen. Een groot aantal belangstellenden, waaronder de schout bij nacht, kommandant der marine alhier, de heer A. E. Sieden- burg, de kolonel-kommandant der schutterij en vele andere hoofd- en verdere officieren van alle wapens en van de schut terij, hadden zich aan de sluis Willem III van het Noord- hollandsch Kanaal begeven, om aan de overwinnaars van Com- mendah een hartelijk welkom te brengen. Bij het binnen komen van de Amstel werd door de hoornblazers der schutterij de volksliederen gespeeld en talrijk waren de hoera's door de aanwezigen uit volle borst den terugkeerenden toe geroepen. De gedecoreerden van den état-major prijkten allen reeds met hunne onderscheidingen. Eenige der hoofdofficie ren begaven zicli aan boord, en complimenteerden allen zoo wel officieren als matrozen, op de hartelijkste wijze. De Amstel verhaalde daarop onder stoom naar de landswerf, waar de officieren feestelijk werden ontvangen. De groote menigte die aan de Stads-Herberg en langs de Nieuwe Brug stond, kreeg niet anders dan het met tallooze vlaggen versierde schip te zien. Aan de Oosterdoksluis was de ontvangst even hartelijk als aan de sluis Willem IIT. Des avonds had in van Lier's Zomertheater buiten de Wetering-Barrière een geïmproviseerde ovatie aan den van Commendah terugkeerenden heer Zeegers Yeekens plaats. Na afloop van de pauze, voor dat het derde bedrijf van //Die schone Helena" zou beginnen, bragt de directeur van Lier eene hulde aan den heer Veeckens, die door het orchest met fanfares begroet en door het publiek met hoera's ontvangen werd. Een der aanwezigen, bloedverwant van den heer Veec kens, verzocht daarop het publiek met hem een leve de Koning te roepen. Daaraan werd voldaan, het orchest speelde //Wien Neêrlandsch bloed. De heer Veeckens zelf bedankte voor de hem gebragte eerbe wij zingen en riep een luide //leve de inge- zeteneu van Amsterdam," het orchest gaf nog eene fanfare, het publiek nog een hoera en het derde bedrijf van //Die schone Helena" begon, zonder verdere onverwachte vaderlandslievende demonstratien. Vrijdag avond groot feest in het Paleis voor Volksvlijt, waarop den geheelen état-major van den Amstelbenevens alle mariniers en matrozen zullen worden ontvaögen. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der directe be lastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, te Helder den heer A. van Nouhuys; en te Medemblik c. a. den heer G. D. Thierens, de eerstgenoemde thans ontvanger der zelfde middeleu te Roermond c. a. en laatstgenoemde te Hoorn. De 2e luit. H. van Herwerden, van het 4e batt. 7e reg. infanterie, te Amsterdam, is op verzoek voor een jaar op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 2e klasse H. Schotborgh, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en van daar den 13n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De minister van marine maakt bekend dat dit jaar 18 jongelingen als adelborst der 3e klasse voor de zeedienst, op het koninklijk instituut voor de marine alhier, kunnen worden aangenomen. Belangstellende kunnen de verdere bepalingen vinden in de Staatscourant van heden. Men schrijft van Hellevoetsluis, 17 Mei Naar men verneemt, zal den 25n dezer Zr. Ms. stoomschip Argus buiten dienst worden gesteld. Z. M. heeft aan de nagemelde officieren bij de rustende schutterij in Noordholland, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als aan: A. Sloos, als 2e luit., 5e bat., Iecomp. G. IJ. Blaauw, als kapt., 5e bat., 2e comp.; A. Boonacker, als kapt., 7e bat., 2e comp. Door Z. M. is benoemd tot betaalmeester te 's Her togenbosch de heer C. Haftinga Raven, thans betaalmeeeter te Alkmaar; te Alkmaar tot betaalmeester de heer J. P. Mansfeldt, thans betaalmeester te Sneek. De heer Brocx heeft zijn ontslag gevraagd en verkregen als kapitein-luitenant ter zee. De reden daarvoor moet ge zocht worden in de bepalingen van de wet op de bevordering bij de Zeemagtvolgens welke een hoofd-officier niet be-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1