NIEUWSTIJDINGEN. schappij, meenen wij, dat zij niet voldoende zijn, om de leer- pligtigheid te verhinderen, en dat zij ze niet onuitvoerbaar maken. Waar armoede bestaat, moet geholpen worden waar de conourrentie wordt belemmerd, moeten andere middelen worden gezocht; en wanneer men wil, zullen de middelen gevonden worden. Dan eerst mag men, met het oog op de enkele misbruiken en ontduikingen, die althans in den beginne niet altijd te verhinderen zijn, zich troosten met de gedachte, dat men alles heeft gedaan, wat men konde, en met de hoop dat ook de overblijvende gebreken langzamerhand zullen wor den uitgeroeid. Nog eens: de wil is hier alles. De genoemde maatregel is echter nog niet voldoende, om te zorgen, dat alle kinderen behoorlijk onderwijs ontvangen. Naar ons oordeel zou hierbij nog moeten worden vastgesteld, dat de kinderen ook boven de 12 jaren niet tot die werkzaamheden worden toegelaten, indien zij niet kunnen be wijzen voldoend onderwijs te hebben ontvangen. Ook hier tegen zullen dezelfde zwarigheden worden geop perd, die wij wederom op dezelfde wijze zouden moeten beant woorden. Op de middelen, die de uitvoering van beide be palingen zouden kunnen bevorderen, wenschen wij echter later nog terug te komen. Verder wenschten wij, dat diegenen die niet behoorlijk onderwijs hebben ontvaDgen, verstoken bleven van het kies- regt, en niet benoembaar waren voor lid van den gemeente raad, van provinciale staten, enz. Ongetwijfeld zou dergelijke wetsbepaling velen, die de waarde van den mensch meer afmeten naar het getal rijks daalders, dan naar de mate van kennis en gezond verstand, weinig bevallen; maar mag dat eene reden zijn, zich daar tegen te verzetten-? Ook zou die maatregel niet zonder moeite kunnen worden doorgezet, maar onuitvoerbaar is hij niet, en voor de moeijelijkheden zou men zich schadeloos gesteld achten, zoodra men ontwaarde, dat de belangen van kerk en staat in geen enkele gemeente meer wier den toevertrouwd aan menschen, die naanwelijks in staat zijn een brief te lezen en te verstaan, hunnen Daam te teekenen of eene rekening op te tellen. Gesteld, wij hadden door onze vlugtige beschouwing de weifelende voorstanders en een groot deel der eerlijke tegen standers overtuigd, dan ontstaat nog de vraag, of de invoe ring van eene wettelijke leerpligtigheid ook ontijdig zou kun nen worden genoemd? Ware dit het geval, dan zou onze redenering wel niet hare waarde verliezen, doch althans voor heden weinig nut hebben. In het volgend artikel zullen wij die vraag nader beschouwen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24 Mei 1870. Gisteren heeft alhier op Z. M. stoomschip Vice-Admiraal Koopman de uitreiking plaats gehad van de door Z. M. aan •officieren en verdere schepelingen van dien bodem toegekende ridderkruizen. De uitreiking had plaats door den Directeur en Kommandant der marine alhier, den Schout-bij-nacht J. van der Mecrsch, met hetzelfde ceremonieel als op de Amstel. Bevorderd tot ridder van de Militaire Willemsorde 3e kl. de luitenant ter zee le klasse IJ. Ten Bosch, eerste officier. Benoemd tot ridder van de Militaire Willemsorde 4e klasse, de kapitein-luitenant ter zee B. D van Trojen, kommandant, de le luitenant bij het korps mariniers A. van Braam Houckgeest, de luitenant ter zee 2e klasse H. Quispel, de adelborst le klasse L. A. H. Lamie, de constabel-majoor C. H. A. Verblaauw, de bootsman B. van Leeuwen, de ma trozen Ie klasse J. G. A. van Deinum, W. J. ten Hoorn en C. Becker, de matroos 2e klasse E. W. de Bruijn, de matrozen 3e klasse H. Heemink en P. L. Bishoff, de sergeant der mariniers C. P. van Beveren, de mariniers 3e klasse C. Brandenburg en J. van Dijk, de machinist 2e kl. S. L. Vermeer. Tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de officier van gezondheid 2e klasse C. J. van Stockum. Terwijl de •eervolle vermelding ten deel is gevallen aan de op dien bodem dienende luitenant ter zee 2e klasse H. L. Cadet, de adel borsten le klasse J. C. Hora Siccama en J. A. Kloek, de kwartiermeesters H. Bootsma en H. Buys, de bottelier P. J. Lemkes en de matroos 3e klasse N. M. Hageraat3. De bemanning van de Amstel is Vrijdag avond nog maals gefeteerd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. Eantares, liederen, een feestdisch, een processie door het ge bouw en de voordragt van het volkslied op het orchest door Brl. Emma König, versierd met de nationale kleuren, maakten de festiviteit uit. Op Zondag avond viel hun weder eene ovatie ten deel in het Park. Bij Z. M. besluit [is den kapitein-luitenant ter zee J. J. Boelen, kommanderende Zr. Ms. drijvende batterij Nep- iunusbenoemd tot plaatsvervangend lid der commissie, in gesteld voor het in dit jaar aftenemen eind-examen van de adelborsten der 2e klasse bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier. De Minister van marine brengt ter kennis van be langhebbenden dat er in de maand Junij aanstaande een vergelijkend examen zal gehouden worden voor drie plaatsen van aspirant ingenieur bij de marine. De vereischte kun digheden zijn vermeld in het programma opgenomen in de StuatsGourant van heden. Bij ministerieele dispositie is aan den heer P. van Vliet, scheepsdiepgangmeter alhier, na 34 jaren trouwe diensttijd een eervol ontslag verleend en is bij dezelfde dispositie die betrekking overgegaan op zijn zoon den heer L. G. van Vliet. Afloop der gemeente-aanbesteding 1, Het jaarlijksch onderhoud der gebouwen, enz., minste inschrijvers de heeren Gebrs. Korft' voor f 4330.2. het verwen van eenige gebouwen, in twee perceelen, a. minste iuschrijver de heer J. de Vries voor f810.b. dezelfde voor f 990. In het Utr. T)agbl. wordt berigt dat bij het centraal comité van den weerbaarheidsbond ook van de vice-admiraal 0. A. Uhlenbeck is ingekomen als prijs voor den wedstrijd twee kristallen bloemdragers met zilver gemonteerd. Men schrijft ons van Terschelling: De uitslag der op 17 dezer alhier gehouden verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad in de plaats van den overleden heer J. C. Kooijman, is geweest als volgt: Het getal geldige uitgebragte stemmen was 103, waarvan zijn uitgebragt op den heer T. C. Dekker 46 stemmen en op den heer J. H. Stobbe 39 stemmen, tusschen welke alhier eene herstemming moet plaats hebben op 31 dezer De overige stemmen waren verdeeld als volgtde heer C. C-. Ruige 9, T. A. Bakker 3, A. C. Schaap 2, J. Kooiman Az. 1, T. Liberg l, P. Altena 1 en W. C. Doeksen 1 stem. Dezer dagen ontvingen wij van het Bestuur van het XXIVe Nederl. Landhuishoudkundig congres een circulaire met bijgevoegd programma, waaruit ons blijkt, dat bovenge noemd congres zal worden gehouden van 27 Junijtot 1 Julij a. s., te Arnhem. Na verdere inzage blijkt ons, dat de on derwerpen die daar behandeld zullen worden, voor allen die landbouw en veeteelt beoefenen, van het aller grootst belang zijn. Door de vrije gedachtewisseling over de tallooze onder- deelen dezer bedrijven, waarvan er in dit programma 94 punten bij name genoemd worden, kan het niet anders of een ieder die deze vergadering bijwoont, is in de gelegenheid een schat van kenuis en wetenschap op te doen, waarvan de praktijk hem later belangrijke voordeelen zal kunnen opleveren. Wenschelijk achten wij het daarom dat ook deze environs en de omliggende eilanden ruim vertegenwoordigd worden. Aan dit congres is tevens verbonden eene Internationale tentoonstelling van landbouw werktuigen. Het zal verder opgeluisterd worden door verschillende feestelijkheden, als tooneel-voorstelling, muziekuitvoeringen, vuurwerk, enz. Het geheel zal besloten worden door eene loterij van landbouwwerktuigen groot 25,000 loten h fl per lot. Een noodlottig toeval heeft een verdienstelijk hoofd ambtenaar aan het ministerie van marine getroffen. De heer J. H. Commijs, referendaris van dat departement, chef der Ille afdeeeling (comptabiliteit), ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en van die van Stanislaus van Rusland, is op zijn bureel het slagtoffer geworden van een plotselingeu aanval van beroerte. Vrijdag jl. is door de Tweede Kamer het wetsontwerp, waarbij de doodstraf wordt afgeschaft, aangenomen met 48 tegen 30 stemmen. Zaturdag jl. is het ontwerp tot intrekking der artt. 2, 3 en 4 van de wet van 1814 (nopens vreemde loterijen) aan genomen met 48 tegen 18 stemmen. Eene belangrijke verloting van paarden en rijtuigen zal den 27 Julij te Haarlem, van wege de afdeeling der //Hol- landsche Maatschappij van Landbouw" gehouden worden. Het maximum der loten is op f25,000 vastgesteld. De handel op de Utrechtsche veemarkt was Zaturdag jl. weder zeer levendig. Vooral betrof dit kalfkoeijen, die zeer gezocht waren en tegen hooge prijzen koopers vonden de aanvoer was 400 stuks. Ook de varkensmarkt was goed bezet, vooral van jonge keuen, die echter niet vlug van de hand gingende aanvoer van biggen en beeren was zeer schaarsch. Schapen waren niet aangebragt. Volgens berigten uit Madrid heeft Espartero de depu tatie uit de afgevaardigden zijner partij gunstig ontvangen. Het onderhoud eindigde met de verklaring dat hij er in zou toestemmen de kroon aan te nemenom zich voor het va derland op te offeren. Niettegenstaande dit gelooft men niet dat zijne candidatuur zal slagen. Belangrijk, voor velen* In alle opzigten is met betrekking tot de algemeen gezochte Brunswijksche originele Loten, het vertrouwen geregtvaar- digd, eenerzijds door de erkende soliditeit van de firma, en ten anderen door den daardoor voortgevloeiden enormen aftrek. De, wegens naauwkeurigheid en stiptheid, bekende staats- effectenhandel van ADOLPH HAAS in Hamburg, wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolen. CORRESPONDENTIE. Onze correspondent te "Wieringen, maken wij inzonderheid attent, in verband met ons schrijven van de vorige week, op het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp, tot afschaffing van de DOODSTRAF. Het ingezonden stuk over de behandeling van oogziekte, zal geplaatst worden, zoo spoedig onze ruimte het veroorlooft.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2