NIEUWSTIJDINGEN. jaren uit te stellen, terwijl door anderen de finantiele be zwaren werden geopperd, werd besloten op voorstel van den heer Graat, om met de firma Sarphati in onderhandeling te treden tot het sluiten eener nieuwe overeenkomst ter ver plaatsing van de mestbelt naar een door de gemeente aan te wijzen terrein. 3). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat de heer mr. Ch. Bosch Reitz gekozen is tot lid van de Provinciale Staten en op 31 Mei a. s. eene herstem ming moet plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad. b. Rekest van den heer B. H. Polak, die daarin te kennen geeft, dat terwijl hij den 17 Mei jl. voor de eerste maal zijn stem als kiezer uitbragt, het comité van stemopneming een zoo diepen indruk op hem maakte, dat hij niet kan nalaten het verzoek te uiten, dat die zitting ook eens in zijn etablissement plaats hebbe (in Musis Sacrura). De Voorzitter zegt dat voor de aanstaande zitting de plaats reeds is aangewezen in de oproepingsbrieven, en dat hij de lokalen van Tivolï voor dat doel ook meer geschikt aeht, dus voorstelt op het verzoek afwijzend te beschikken. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. c. Een verzoek van den Luitenant-Kolonel, Kommandant van het gedeelte mariniers alhier, om 3 a 4 ra aal in de week des avonds gebruik te mogen maken van de school aan de Vischmarkt, tot het geven van onderwijs aan eenige ma riniers, tot welk doel men voornemens is een burger onder wijzer te engageren. De Voorzitter licht dit verzoek nader toe en stelt voor de gevraagde vergunning te verleenen. Daartoe wordt met alge meene stemmen besloten. d. Dat de benoeming van zetters voor de rijks belasting voortaan door den Raad moet .plaats hebben. e Dat voor de op te maken rekening van 1869 de goed keuring gevraagd wordt tot af- en overschrijving van eenige posten. Wordt na de lezing met algemeene stemmen verleend. Thans niets meer aan de orde zijnde, geeft de Voorzitter liet woord aan den heer Hidde Bok, ingevolge zijn verzoek bij het lezen der notulen geuit. De heer Iiidde Bok zegt, dat bij het lezen der notulen gewag is gemaakt van het gemeenteverslagniet dat hij eeDÏ^e aan merking heeft te maken op het stuk zelf, integendeel brengt hij hulde aan deu Secretaris voor de uitmuntende redactie, doch hij wenscht eenige inlichtingen en wel ten aanzien van Hoofdstuk X (straten en wegen). Het onderhoud daarvan vereischt een aanzienlijke somhij vraagt daarom of er geene maatregelen zouden te nemen zyn, om het vervoer van zware vrachten over de gemeente straten eenigzins te voorkomen, en wel speciaal het transport van zware kanonnen, waarte gen de klinkerwegen niet bestand zijn. Spreker geeft in be denking, om de betrokken militaire autoriteit te verzoeken, dat rijks goederen zoo veel mogelijk langs den rijksweg, den zeedijk, worden vervoerd, die daarvan in het mist niet zou te lijden hebben. De Voorzitter antwoordt, dat dit reeds vroeger is gedaan, met ongunstig gevolg. Op nadere aandrang van den heer Hidde Bok wordt besloten het verzoek te herhaleD. De heer Hidde Bok wijst ook op Hoofdstuk IX, waarin voorkomt een beredeneerd verslag van de plaatsel. schoolcom missie. Het is spreker opgevallen dat van de schoollokalen van de heeren Blok en Dekker wordt gezegd, dat zij beneden het middelmatige zijn. Spreker heeft daarop inzage gevraagd van de verslagen van vorige jaren, en is hem gebleken, dat sedert de twee laatste jaren daarin dezelfde bewoordingen voorkomen. De onderteekening van die stukken, door den secretaris, den heer A. van Voornveldt, is spreker een waarborg dat de in houd overeenkomstig de waarheid is; hij vraagt daarom, wat de reden kan zijndat die toestand bestendigd blijft, en wijst op de belangrijke subsidie die aan die scholen wordt verleend, inzonderheid aan die van den heer Blok, ten bedrage van f2200. De Voorzitter antwoordt, dat beneden het middelmatige nog niet zegt dat die lokalen geheel ondoelmatig en af te keuren zijn. Dat men echter thans met den heer Blok in onderhan deling is om verbetering aan te brengendat ten aanzien van het schoollokaal van den heer Dekker, dit nog minder nood zakelijk is; dat de subsidie aan den heer Blok indertijd is verleend, niet om aan het lokaal, maar in het onderwijzend personeel verbetering te brengendat door den Schoolopzie ner nog geene aanmerkingen zijn gemaakt. De heer de Breuk apprecieert zeer de zorg van den heer Hidde Bok, hij wenscht te vragen of er bij het D. B. ook klagten zijn ingekomen van den Inspecteur of Schoolopziener, als die er niet zijn zou spreker het wel voorbarig achten, om - zich over den toestand van die lokalen bezorgd te maken. De heer Hidde Bok repliceert, dat de schoolcommissie toch een ligchaam is door den Raad benoemd, op wiens uitspraak de Raad, zijns inziens, toch zijne aandacht behoort te vestigen, vooral wanneer dezelfde klagt drie jaren achtereen wordt herhaald. De Voorzitter antwoordt den heer de Breuk, dat de Pro vinciale Inspecteur aanmerkingen heeft gemaakt ten aanzien van het schoollokaal van den heer Blok. De heer Hidde Bok zegt ook gelezen te hebben in het ge meente-verslag, van zandverstuivingen, eu vraagt of dat ook van nadeelige gevolgen kan zijn. De Voorzitter antwoordt dat dit een punt van overweging uitmaakt bij het Provinciaal bestuur. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 Mei 1870. Men deelt ons mede dat door het bestuur van Helders Mannenkoor eene invitatie is gezonden aan het etat-major van Zr. Ms. stoomschip ViceAdmiraal Koopman, aan de onlangs op dien bodem gedecoreerden en aan diegenen der bemanning die eene loffelijke vermelding ten deel vielen, ter bijwoning van het op Dingsdag avond in het lokaal Tivoli te geven concert. Dingsdag avond 24 dezer hield het college Sine No- mine alhier eene vergadering in het gewone lokaal. De te rugkomst van den heer van Braam Houckgeest, oud-secre taris van het college, werd feestelijk gevierd. Gisteren avond ten ongeveer half elf ure, is alhier eene ernstige en bloedige verwonding geschied op den persoon van Theodorus Bruning, gepleegd door Pieter Tompot. De verwonde is naar de woning zijner ouders gebragt en ver bonden door den genees- en heelkundige H. Bitter. Het bleek dat hij drie verwondingen had bekomen aan de hals, aan de borst en aan de hand. De dader is gearresteerd en na een verhoor te hebben on dergaan bij deu commissaris van politie, op diens last naar het huis van bewaring overgebragt. De aanleidende oorzaak moet gezocht worden in het liarts- togtelijk kaartspel, beide personen hielden zich daarmede onledig in de herberg van H. C. Meijer, kregen eenig despuut, die spoedig in een hoogloopende twist ontaarde, tot eindelijk beide partijen goedvonden hunne argumenten verder op straat met de vuist krachtig te ondersteunen. Z. M. heeft de bronzen medaille en getuigschrift ver leend aan den inlaudscheu matroos Radin, van de Djambiwe gens de redding van den machinist 2e kl. B. L. C. Marchand, ter reede van Sourabaija. Dingsdag jl. zijn Zr. Ms. monitors Tijger en Heili- gerlee van Rotterdam te Hellevoetsluis gearriveerd, om in het drooge dok te worden geplaatst en de noodige jaarlijk- sche herstellingen te ondergaan. Men schrijft uit Rotterdam De monitors Heiligerlee en de Tijgerwelke den wiuter alhier in de westerhaven hebben doorgebragt zijn deze week naar Hellevoetsluis vertrokken; op hun route langs Schiedam namen zij ieder een transport van 90 zeemilitiens aan boord, welke aldaar per spoortrein van den Helder waren aangeko men. Met genoegen kunnen wij constateren dat officieren en manschappen den aangenaamsten indruk achterlaten bij allen welke deze oorlogsbodems hebben bezocht, door de voorkomende wijze waarop al die inlichtingen gegeven werden, welke zulk een bezoek dubbel aangenaam maken. Z. M. heeft den ln luit.-ingenieur R. Sturms benoemd tot kapitein. Benoemd tot heemraden van het waterschap Eijerland op Texel, J. van Wageningen Dz. en C. van Wageningen tot hoogheemraad van het bestuur van den Hondsbossche en Duinen tot Petten van wege het ambacht van West-Friesland, genaamd de vier Noorder Coggen, C. Donker. Z. M. heeft benoemd tut burgemeester van Hoogwoud, den heer T. A. O. de Ridder. In de Artih. Ct. komen onder het opschrift '/Nationale Stoomvaart" twee artikelen voor van den heer M. H. Jansen. //In 1854 lezen wij daar overtrof het stoomvaart- verkeer van Nederland met Engeland dat van Hamburg en Breinen en nog veel meer dat van Belgie met Engeland, doch in 1868 komt Beïgie ons reeds nabij, en worden wij door Hamburg en Bremen ver overtroffen." Uit een vergelijkend overzigt der in Engeland in 1868 ingeklaarde stoomschepen wordt het beschamend feit in het licht gesteld, dat, terwijl de Duitschers 60 pCt. en de Beigen 25 pCt. van de toene ming voor de nationale stoomschepen hadden verworven, in Nederland in de 14 jaren tijd de Engelsche stoomschepen 99pC-t. van de vermeerdering hebben weggedragen, terwijl bij ons de nationale tonnen inhoud gedurende dat tijdvak bijna geen vermeerdering heeft ondergaan. //Dat wij door onze naburen voorbij gestreefd worden, is aan de tekortkomingen te dien opzigte van ons volk, van zijn vertegenwoordigers eu van zijn regering toe te schrijven. De nationale stoomvaart is een belangrijke bron van na- tionalen arbeid en nationale bedrijvigheid. Als zoodanig wordt hij door alle gouvernementen, behalve het onze, be schouwd, en daarom overal, behalve bij ons, geldelijk on dersteund. Dingsdag jl. ving het provinciaal geregtshof te Am sterdam aan met de behandeling der zoozeer gerucht makende zaak tegen dr. E. S. Elders, van Haarlembeschuldigd van het afgeven eener verklaring, waarbij valschelijk was gecer tificeerd dat de heer mr. S. G. Wiersma in zoodanigen toe stand van krankzinnigheid verkeerde, dat zijne voorloopige opneming in bet gesticht te Meerenberg wenschelijk was.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2