NIEUWSTIJDINGEN^ door zou de uitvoering der leerpligtigheid worden bevorderd en bet Schoolverbond versterkt; de onkosten zouden weinig beteekenend zijn; de jeugd, en dus de maatschappij, zou daarvan, reeds aanvankelijk, maar ongetwijfeld later de heil rijkste vruchten inoogsten. Of zou het ontijdig zijn dergelijke algemeene zaraenwerking te beproeven? Wij gelooven dat ons volk thans juist rijp daarvoor begint te worden, en dat eene overgroote meerder heid dergelijke poging van de regering zou toejuichen en krachtig ondersteunen. Ongetwijfeld zou het Schoolverbond daardoor leden verliezen waarschijnlijk zou in enkele ge meenten, waar conservatieven of clericalen den boventoon voeren, de maatregel in den eersten tijd worden tegengenge werkt maar langzamerhand zouden de oogen worden geopend, en wij houden ons verzekerd, dat het Schoolverbond aan inwendige kracht zou winnen, wat het aan getal leden mogt verliezen. Het zou ons leed doen, wanneer sommige lezers uit het gezegde mogten afleiden, dat wij tegen het Schoolverbond zijn. Verre van daar maar wij wenschen het zoodanig gevestigd to zien, dat het krachtig en duurzaam moge werkendat het zich niet behoeve te bepalen tot sprekenmaar dat het ook kunne handelen. Wel zouden wij het afkeuren, dat voorba rig en driftig pogingen wierden aangewend, die niet tot het doel kunnen leidenmaar ook zonder in dien misslag te ver vallen kan veel gedaan worden. Wanneer uit het Neder- landschc volk zoo algemeen mogelijk eene stem opgaat, die deze belangrijke zaak degelijk en duurzaam wenscht geregeld te zien, dan zal voorzeker de Regering niet achterblijven. Wij zouden het toch betreuren, dat het ook thans weer ging, gelijk met de spoorwegen en andere zaken van algemeen belang, namelijk, dat wij beginnen, wanneer onze naburen bijna geheel gereed zijn. Men wil geene vergelijking met Pruissen dulden, gelijk wij vroeger aanmerktenmaar of schoon ook wij Nederlanders zijn van hart en ziel, toch aar zelen wij niet, om het goede goed te noemen, waar het ook moge gevonden worden. Wij beschouwen het als beschamend, dat die staat, die overigens niet aan overdaad van humani teit souffreert, ons in deze zaak zulk een schoon voorbeeld geeft. Ten bewijze halen -wij ten slotte slechts enkele bepa lingen aan van de Gewerbe-Ordnung voor den Noord-Duitschen Bond: «Kinderen beneden 12 jaren mogen in fabrieken niet geregeld worden bezig gehouden. «Beneden 14 jaren mag het dagwerk niet langer duren dan ■zes uren. «Beneden 16 jaren niet langer dan tien uren;" enz. Wij onthouden ons van verdere vergelijkingen, want voor een volk, dat zijn waar belang begrijpt, zijn ze nutteloos, althans behooren het te zijn. Moge het Nederlandsche volk daarvan ten bewijze strekken 'Helder, Nieuwëdiep, Willemsoord, enz. 81 Mei 1870. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad zijn lieden uitgebragt 239 stemmen. Het aantal stemgereg- tigden bedraagt 785. Morgen ochtend ten 9 ure zal-de opening der stembriefjes plaats hebben in het lokaal Tivoli. De majoor Pottgieter van Laar, kommandant van liet 3e batt. 7e reg. infanterie, is bevorderd tot luitenant-kolonel. Zaturdagjl. is Zr. Ms. raderstoomschip de Valk alhier gearriveerd, komende uit de Middellandsche Zee, laatst van Portsmouthde ëtat-major is samengesteld als volgt Kapt.-luit. t/z N. M. J. Kroefl', kommandant; luits. t/z le klasse J. A. E. Dinaux, le officier, en A. S. Willekens luits. t/z 2e klasse P. Zegers Yeeckeus, en jhr. P. J. Yegelin van Claerbergen officieren van gezondheid 2e kl. H. G. Hil- debrandt en H. L. Reederofficier van administratie 2e kl. J. E. J. Mahieu. Het instructie-vaartuig Urania is gisteren in de bui tenhaven gehaald en ligt gereed om met de adelborsten van het laatste studiejaar, binnen kort, een oefeningstogt te maken in de Zuiderzee. Naar aanleiding van Z. M. besluit wordt de luitenant ter zee le klasse IC. G. Bunnik met den 5 Junij aanstaande eervol van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip de Amsiel ontheven en op non-activiteit gesteld en dat bevel met den 6n daaraanvolgende opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse D. A. Coomans de Ruiter. Z. K. H. prins Alexander heeft gisteren deze gemeente bezocht en wel speciaal tot het afleggen van een bezoek op Zr. Ms. stoomschip de Valk. Men zal zich herinneren dat Z. TC. H. onlangs op genoemd stoomschip een zeetogtje heeft gemaakt in deMiddell. Zee en over land is geretourneerd. Bij het arrivement van de Valk alhier heeft Z. K. H. zich gehaast zijne erkentelijkheid te komen betuigen aan den kommandant, het verdere ëtat-major, aan eenige onderofficieren en zelfs aan schepelingen in de minste rangen; aan eenigen heeft hij geschenken vereerd. Yoor de uitnoodiging ter bijwoning van het heden avond te geven concert, door het bestuur van Kelders- Mannenkoor.gerigt aan de ëtat-major van Zr. Ms. stoomschip Vice-Admiraal Koopman en degenen op dien bodem die zich Zr. Ms. onderscheiding hebben waardig gemaakt, is door den kommandant beleefdelijk bedankt, uithoofde eener invitatie van Z. M. tot een diner op het Loo. Aan de inrigting tot opleiding van machinist-leerlingen te Hellevoetsluis) zijn geplaatst na voldoend afgelegd examen, onder meer anderen, drie jongelingen uit deze gemeente Sevenhuijsen' Lutz en Kippersluis. Zaturdag is alhier van Harderwijk gearriveerd en over gegaan aan boord van het Ned. fregatschip Dordrecht II, kapt. C. J. Rotgans, bestemd naar Batavia, een detachement suppletietroepen, sterk 125 man, waaronder 6 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Java terugkeerenden magazijn meester der artillerie le klasse van het Indisch leger E. Mathijsen, en het medegeleide van den 2n luitenant der cavalerie J. Mulder en den 2n luitenant der genie en sappeurs J. G. ICerlen, met bijvoeging van den officier van gezondheid 3e klasse W. Smith. Men schrijft uit Tiel 27 Mei De luitenant ter zee le klasse P. Ten Bosch, komman dant van de landingstroepen op de Kust van Guinea, heeft ondervonden dat ook zijne stadgenooten zijn moedig en be leidvol gedrag aldaar weten te waardeeren. Gisteren in zijne geboorteplaats teruggekeerd, werd hem des avonds eene sere nade met fakkellicht gebragt, en werd hij door den burge meester der gemeente en den kapitein-kommandant der d. d. schutterij gecomplimenteerd. Eene talrijke schaar ingezetenen had zich aan de demonstratie aangesloten. Na de serenade begaf men zich met de muziek der schutterij naar de Buiten- Societeit, waar het niet ontbrak aan uitingen van ingeno menheid met den verdienstelijken stadgenoot, en de mannen van Commendah in het algemeen. Men schrijft ons van Texel: Met genoegen kunnen wij berigten dat de voordeelige visscherijen op het eiland, waarlijk eenige vergoeding hebben opgeleverd voor de geledene schade door den ontijdig inge vallen vorst. De militeins der ligting van 1869, die bij de ver schillende regementen infanterie nog in activiteit zijn, zullen den 15 Julij a. s. in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Het wetsontwerp tot vestiging der gemeente Anna Paulowna is Vrijdag door de Tweede Kamer met algemeene stemmen aangenomen. In de jaarvergadering van aandeelhouders in de Amstel- Hötel-maatschappij, Zaturdag te Amsterdam gehouden, is ge bleken, dat het jaar 1869 eene winst van ruim f 18,950. had opgeleverd, 't welk echter nog niet voldoende geweest was om de verliezen van 1867 en 1868 te dekken, zoodat de exploitatie-rekening op ultimo December 1869 met een saldo- verlies van ruim f 1690 sloot. De berigten per overland-mail uit O. I. loopen tot 19 April: In den ochtend van Vrijdag den 8sten April, is me vrouw J. A. Mijer, geboren Pietermaat, echtgenoot van Z. Exc. den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie, na een lang en zeer smartelijk lijden te Buitenzorg overleden. Benoemd tot kommandeur bij het marine-etablissement op Onrust, de vice-kommandeur J. P. Kreupelingtot kom mandeur bij het marine-etablissement te Soerabaija, de vice- kommandeur P. J. Eeij overgeplaatst van het marine-etablis sement te Onrust naar dat te Soerabaija, de kommandeur J. Allein. Te Batavia aangekomen den 6 April Noach kapt. Schelven, en Bataviakapt. Zwanenburg, beide van Rotterdam; den 10 April vertrokken Zeenymph kapt. Graadt van Roggen, naar Nederland. Naar wij vernemen hebben zich voor de vacante be trekking van hoofd-onderwijzer aan een der openbare, scholen te Delft (salaris f 1000,) aangemeld '105 sollicitanten. Jhr. Salvador is onvermoeid werkzaam in de zaak Elders-Wiersmaofschoon geen der partijen zijn medewer king schijnt op prijs te stellen. Thans plaatst hij ook in 't Handelsbl. eene advertentie, waarin hij er over klaagtdat in die regtszaak alle vuile bijzonderheden worden opgehaald, die ter zake niets afdoen hij vrasgtof daartoe de geregts- zaal mag worden gebezigd. En dat alles#om verklaarbaar te maken dat een ongelukkige gek reeds te Meerenberg verpleegd en nooit gecureerd op nieuw krankzinnig is be vonden De heer Salvador zegtde partij op te nemen voor de Nederlandsche vrouw dieals eene Oostersche sla vin bejegend naar de grillen van een krankzinnige wordt opgesloten onder pretext van de maritale magt te handhaven. Bij de velerlei regterlijke dwalingen, meent de heerS.dat //een beeldstormerij noodig is van afgoden, niet door revo lutionairen, maar door gezonde, eerlijke hervormers." Op de laudswerf te Chattam in Engeland wordt thans een gepantserd ramtorenschip gebouwd, dat het vreéselijkste schip belooft te zullen worden, niet alleen der Engelschc marine, maar in het algemeen. De dikte van het ijzeren pantser zal 12 duim zijn en bovendien zal de houten romp nog bedekt zijn met een ijzeren bekleedsel van I{ duim. Twee stukken geschut, ieder 18 ton zwaar, zullen in een toren 3.5 M. boven de oppervlakte van het water geplaatst worden.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2