BUUGEHLIJRË STAM) DEIt f.FJIKEVTE HELDER. ADVERTENTIE IV. De Makelaar 8. Th. BEETS 'artillerie vrijkorps. artillerie vrijkorps. artillerie vrijkorps. Tot bescherming van dien toren is het dek met een zwaar gepantserde borstwering voorzien. De ram heeft de gedaante van een speer, en zal 2^- meters onderwater zijn scherpen hoek hebben, zoodat dit schip in staat is de pantserschepen op hun zwakste plaats aan te grijpen, daar het pantser bij de tegenwoordige schepen niet meer dan hoogstens 2 meters onder de oppervlakte komt. De zevenvoudige moord bij Uxbridge (Engeland) geeft aan de Engelsche bladen stof voor vele kolommen. Wij ont- leonen daaraan slechts enkele bijzonderheden. Vooreerst is het gebleken dat tegen den manRobinson die te High Wycombe werd gevatverdacht van medepligtigheid geen bewijs bestaatzoodat hij dan ook weder ontslagen is. De zeer vermoedelijke dader, die de gruweldaad geheel alleen moet bedreven hebben, heet eigenlijk John Owen, ofschoon hij ook nog verschillende andere familienamen heeft aange nomen, zooals Reynolds, Jones, Jenkins, enz. Van zijn am bacht is hij ook smid, evenals de vermoorde Marshall. Om verschillende diefstallen is hij reeds meermalen in de gevan genis geweest. Van wraakneming over een bepaald feit tegen Marshall schijnt echter geen spraak te kunnen zijn. Men kan zich de toedragt aldus voorstellen: Jenkins was Vrijdag uit de gevangenis te Reading ontslagen en kwam Zaturdag te Uxbridge aan, waar hij zijn intrek nam in een huis, waar commensalen werden gehouden. Daar ontmoette hem John Coombs, een metselaar, die hem later aan de politie heeft aangewezen. Coombs had hem Zaturdag middag om half drie gezien, vond hem 's avonds om negen uur niet in zijn kwartier en zag hem eerst Zondag morgen om tien uur terug, in een nieuw pak kleeren gestoken. De kleeren waren <lie van een zijner slagtoflfers, want waar en hoe had Jenkins den nacht doorgebragt Zondag in den vroegen morgen, toen de dag nog niet ten volle was aangebroken, ontmoette de in het dorpje Denham gestationeerde politiedienaar bij de herberg een vreemdeling, die hem naar het pad vroeg om op den grooten weg naar Oxford te komen. Dat pad werd den vreemdeling gewezen, en aan dat pad lag de eenzame woning van Marshall. Bijna vier uren later zag een vrouw, mrs. Simpson, by het zoeken naar een sleutel, dien zij den vorigen avond had verloren, een man achter Marshall woning vandaan komen. Op Ux bridge aanstappend. Hij droeg een goed gevulden reiszak en maakte een praatje met haar, waarbij hij o. a. vertelde dat de geheele familie Marshall, welke hij voorgaf te kennen, 's morgens per eersten trein voor pleizier naar Londen was gegaan. De indentiteit van dezen man en dien, die door den politiedienaar was gezien en gesproken, is op goede gronden bewezen. En meer dan vermoedelijk is hij de moordenaar. Marshall, had zich dikwijls, zelfs bij de politie, beklaagd dat er zoo dikwijls landloopers van zijn opene smidse gebruik maakten om er in te komen slapen. Dien morgen vroeg op gestaan, half, en zooals later gebleken is, ter gelegenheid van den Zondag met schoon ondergoed gekleed, moet hij in de smidse den landlooper gevonden hebben. Wat er toen meer bepaald aanleiding toe gegeven heeft, is nog niet opgehelderd. Zeker is het dat de arme Marshall op de plaats zelve werd doodgeslagen dat de moordenaar de vrouw van Marshall en zijn zuster, die, nog in nachtgewaad, op het gerucht af uit de slaapkamers kwamen, met denzelfden moker heeft gedood; dat vervolgens èn de twee oudste kinderen èn de grootmoeder met het jongste kind de slagtoffers geworden zijn van den woesteling, die zich inmiddels ook nog met een bijl had ge wapend. Zijn met bloed doortrokken kleeren en laarzen heeft hij verwisseld tegen 't geen hij in huis van Marshall's klee deren bemagtigen kon. Ook nam hij een of twee horologes mede. Coombs heeft hem een van de horologes in een pand jeshuis zien brengen en hoorde eerst Maandag avond van den moord; Dingsdag ochtend om vijf uur kondigde Jenkins hem aan, dat hij naar Reading vertrok. Coombs, die reeds arg waan had opgevat, begreep de politie te moeten waarschuwen, en eenige uren later was Jenkins gevat. Nadat jl. Woensdag het eerste verhoor had plaats gehad, is John Jenkins naar de gevangenis van Aylesbury overge- bragt. Het heeft veel tijd en moeite gekost om hem veilig en wel uit het spoorwegstation in den waggon te krijgen. Het volk was vreeselijk opgewonden en wilde de lynchwet op den moordenaar toepassen. Bij het springen van een stoomketel in de smederij van Kinnersley en Co. te Kidsgrove in Stnffordshire, zijn jl. Don derdag morgen niet minder dan acht werklieden op het oogenblik zelf gedood, terwijl nog een aantal andere zwaar zijn gekwetst. Een militaire post van 12 man in de rue du Grand Hospice te Brussel is "Vrijdagnacht het slagtoffer geworden van een brutalen diefstal. Toen de schildwacht afgelost zou wordenbemerkte men dat de geweren verdwenen waren. Dit vreemde voorval heeft den spot en lachlust van het publiek in geene geringe mate gaande gemaakttot groote ergernis der militairen. Te Londen wordt men bedreigd met eene strike onder de dienstboden. Deze vragen, wanneer zij eene maand in dienst zijn geweest, een pond sterling (f12) verhooging; een maand later vragen zij weder vermeerdering van loon, wordt haar dit geweigerd, dan gaan zij heen. Dit schijnt volgens eene bepaalde afspraak te gebeurenaan de dienstboden worden circulaires toegezonden, waarin haar die methode om vermeer dering van loon te bekomen wordt aanbevolen als proefon dervindelijk gustig gebleken. Langs dien weg zijn er nu keu kenmeiden, welke f360 'sjaars als loon ontvangen. In dit circulaires wordt evenwel op den voorgrond gesteld, dat men, om kans te hebben tot inwilliging van dezen eisch voortdurend de plïgten, die op eene dienstbode rusten, naauwgezet en goed moet vervullen. De dames geven liever f200 voor eene goede meid, dan elk oogenblik de eene slechte tegen de andere te moeten verwisselen. 3fnge3Dnöi:n. De Redactie onderschrijt niet altoos de gevoelens der inzenders. VERKIEZINGS-ONGEVALLEN. Dat er bij de(ti) verkiezingsstrijd?) binnen deze gemeente, nog voorvallen plaats vonden, onder bovengenoemde rubriek te rangschikken, mag wel eenige verwondering baren, als men heeft nagegaan met welke laauwhcid, om niet te zeggeu llaauwheid, de verkiezingen zijn geschiel. Het was zoo wel vóór dien tijd, als op den dag der stemming, als of men huiverig was, kandidaten te stelleu, of een gemeenteraadslid te kiezen. Wij willen voor 't oogenblik dan ook niet beoordeelen wie en wat die kandidaten waren. Maar de uitkomst der stemming zelve, de cijfers spreken te duidelijk, om niet aan te mogen nemen, dat het er ver af was, te bc- toogen, dat die heereu op algemeene sympathie mogen bogen, Zien wij 224 stemmen, waarvan uog 7 van onwaarde, werdeu den 17en Mei jl. in de stembus gestoken, dus nog lang geen derde gedeelte van het getal kiezers dezer gemeente. Letten we nu op de getallen 6S, 62, 34 en 28, als de respectievelijk op de meest genoemde kandidaten uitgebragte stemmen aan- gevcude, bij eeuc bevolking van 18000 zielen, waarlijk dan zeggen we en met reden, de eer met zulke getalleu verkozen te worden, is niet groot! In vele plaatsen van bet rijk zou men denkeu 't Is beter, dat ik bij mijne zaken blijvewant de algemeene opinie was mij meer tegen dan vóór Muar de eerzuchtDie titel van Edel Achtbare, en van Mevrouw Och wat al glazen diamanten In allen gevalle, heeft dc uitkomst der jongste stemming, (niet der herstemming, die ons nog onbekend is) be- wezcu, dat óf onze kiezers over het algemeen onverschillig zijn, voor hunne constitutionele regfeu en verpligtingeo, óf dat er in de gemeente Helder weinig, al zeer weinig, geschikte personen te vinden zijn, die op eene waar lijk Edel Achtbare wijze, de belangen der gemeente- cu harer bewoners, zouden kunnen voorstaan of behartigen. We stelden dc/.e gevolgtrekkingen in de hoop, (alhoewel zeer flaauwe hoop,) dat partijzucht, afkeer van sommige maatschappelijke standen of betrekkingen, hier niet in 't spel geweest zijn. Uitdrukkingen als die van „krentenman, israeliet, zaakwaarnemer, per ana- „loriam zakwaarnemer, marine-man, effecten- en acte-man, makelaar, enz." mogen de leus uiet zijn, om voor of tegen of niet te stemmen.Algemeene en plaatselijke kennis, gezond oordeel, ondervinding, meuschenkeuuis, on partijdigheid en boven dat alles onafhankelijkheid, zijn ai talenten en eigen schappen te over; uict eerwaardigheid en een weinig specialiteit in het eeu of ander, zoo als: «liuautiewezen, gezondheidsleer, onderwijs, burgerlijk regt, bouwkunde, enz," vergezeld en de bezitter er van, geheel of gedeeltelijk, zal eeu nul tig, een Edel Achtbaar lid van den raad kunnen zijn. De individuele zameustclling van- en de uit de stembus gekomen candidaten voor onzen gemeenteraad, zijn daar, om te bewijzen, in hoeverre aan die gestelde eisclieit van raadslid al dan niet wordt voldaan. Wc komen na deze vrij lauge, zoo niet langwijlige voorafspraak, tot de uverkiezings-ongevnllen" tot de leiten: 10. Even als de clown in een paardenspel, beginnen we met eene ko mieke scène. Eeu ligchamelijk welgesteld kiezer, die voor heden eens het wollen vest, met zijn auders zoo zelden gebezigd pontificaal heeft verwisseld, om zijn buurman, die iu doet op deze belangrijke verkiezingsdag in de stem bus te werpen, ouderviudt dat een rukwind zijn hoofdtooisel in het kanaal werpt en hij, in plaats van stemmen, moet naar liet verlorene v>sschen 20. Een (evenhandige als belanglooze vriend van den heer H. Janzen Ez. komt op den curieuseu inval, om dien heer eene meerderheid van stemmen te bezorgen, zijn daartoe moetende dienen strooi-billet te Schagcn te laten drukkeu. (Was dit om de goedkoopte of om de anonymiteit Wat gebeurd nu? De dommen in den lande zijn in den waan dat men den heer Jauzeu aanbeveelt voor den gemeenteraad van Schagen. Zo hebben daar geen belang bij; vullen dus een anderen naam in op hunne stembilletteu, of, zoo als trouwens do meeste kiezers dedeu, ze blijven te huis. Zeker is bet, dat men op het bewuste strooibillet, wel den naam Schageu maar vergeefs dien van Helder vinden zal. En tot overmaat van handigheid, do uaam van den gewildcn kandidaat, is verkeerd gespeld. Zulke handige, aanbevelende vrienden, zijn voor den betrokkene goud waard 30. Het derde ongeval, even als het vorige, nog vóór den stemmingsdag geschied, is een bewijs van de onafhankelijkheid en onpartijdigheid dorpers ter dezer plaatse (2) Men oordeele. Een kiezer wil, zijnen kandidaat bij advertentie, alzoo ouder persoueelc verantwoordelijkheid voor het gead verteerde aanbevelen. Men weigert zijne advertentie te plaatsen, om ja waarom Die kiezer moet nu, voor eone aanbeveliug te Helder, gebruik maken van het Amsteidamsche Handelsblad. Wanneer do pers in zoodanige advertentie reeds de strekking meent te lezen, den aanbevolene te compromiteren, dan verwondert het ous zoo vaak in diezelfde orgauen, advertentieu te lezen, als bv.: „De ondergeteekende verzoekt geen crediet te vevlecnen aan zijne huisvrouw, enz." en deze laatste dus, ten regte of ten onregtc, aan de pu blieke minachting bloot te geven. Iemand door het slijk te sleuren, zal ieder weldenkende af keuren en daartoe moet zich de pers nooit leenen. Maar als ze reeds tussclieu de re gels kwade bedoelingen gaat lezen, dan zal, vooral bij den verkiezingsstrijd, zoodanig handeleud publiek orgaan geenszins op onpartijdigheid aauspraak kunuen maken. De hier bedoelde advertie in het Algemeen Handelsblad is daar, om te bewijzen, wat we in dit verkiezings-ougeval beschreven. (3) 40. We besluiten den rei der ongevallenmet het overigens misschien toevallig feit, dat op den dag der stemming, a3n het stembureau, geen bil let ten in blanco blaauicemeer te verkrijgen waren, dat anders steeds wel het geval is. We betuigen ten slotte, met de mededeeling dezer ongevallengeene an dere bedoeling te hebben gehad, dan op te wekken tot activiteit iu zake „de verkiezingen," met terzijdestelling van vriendjes te bcvoordeelen, en dus vaa alle partijdigheid. Ach die zoo gaarne klimmen willen, Vertoonen gaauw hun naakte b Eu 't zijn, (vooral ook in verkiezingsdagen), Niet allen koks, die lange messen dragen. X. (1) Men zij bedacht, dat dit stuk nog voor de herstemming was ingezonden. (2) Dit is aan het adres van de Heldersche en Nieuwedieper Courant uitgever A. A. Bakker Cz. (3) Zie Algemeen Handelsblad, 17 Mei 1870. Belangrijk voor velen. In alle opzigten is met betrekking tot de algemeen gezochte Brunswijksche Originele Loten, het vertrouwen geregtvaar- digd, eenerzijds door de erkende soliditeit van de firma, en ten pnderen door den daardoor voortgevloeiden enormen aftrek. De, wegens naauwkeurigheid en stiptheid, bekende staats- effectenhandel van ADOLPH HAAS, in Hamburg, wordt dan ook aan ieder met warmte aanbevolen. Van 20 27 Mei. ONDERTROUWD: J. M Voorhoeve, makelaar in assurantiën, 25 jaren, wonende fe Rotterdam en E. J. G. P. Tichelman, 22 jaren. GEHÜ'WD Geene. BEVALLEN N. Hoogcrwerf geb. Visser, D. A. van Straaten gcb. van Twuijver, Z. A. B. M. Leijen geb. Ricke, Z. M. Kamp gcb. Hartog, Z. A. Scbrier geb. Naerebout, Z. G. Kwast geb. Belhlehcm, Z. E. Kaas geb. Klaasse, D. F. Velders geb. Nieman, Z. W. Blokker geb. Bood, Z. A. Noot geb. Kossen, Z. J. M. C. Huijben. geb. Simoti, Z. OVERLEDEN: J. C. Broest 10 dagen. S. J. Boom, 11 maanden. C. L. Labout, 20 jaren. J. Scbrier, 1 dag. T. Kuuscband. 25 jaren. Levenloos aangegeven 1. M A R K T B E R I G T E JV. ROTTERDAM 30 Mei. Vlas. In de vorige week was de handel in Vlas op Let land belangrijk groot tot verhoogde prijzeu. De aanvoer ter markt van heden was niet groot, en werd zeer vlug mede tot verhoogde prijzen opgeruimd. Tc noteren 38 a f»2c. De prijzeu der aardappelen waren nis volgt: Duiuzand f 5 a 5.25, Zecuw- sche Jammen f 3.50 a 4.25, Frausche f 3.75, Pruisische f 3.50. Met re delijken aanvoer. ALKMAAR, 28 Mei. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 5 Paard f 40 tot 150; 15 Koeijcn f170 tot 220; 36 nuchtere Kalveren I'4.50 tot fll; 527 tchapen f 14-tot 32; 700 Lammeren f7.50 tot 14; 202 magere Varkens f 16 tot 40; 196 Biggen beneden J0 weken f7 tot f 16; 12 Bokken en Geiten f5 tot f9, 16 kleine dito f0.90 tot f2.10. HOORN, 28 Mei. 3 beclol. Tarwe f10, 6 liectol. Garst f5.75 a 6, 4 hectol. Haver f 4 li 5, 3 liectol. witte Erwten f 11, 4 hectol. groene Erwteu f 13, 4 hectol. granuwe Erwten f 15, 21 bectol. bruine Soouen f 10 a 14, Mosterdzaad f 22, Karwei- zaad f 18, 9 Paarden f 40 a 145, 130 Koeijen f130 a 260, 370 Schapen f 16 50 ii 31, 490 Lammeren f 6.50 a 12, 27 Kalveren f6 a 12.50, 55 Varkens f 17 a 26.50, 16 Zeugen f 33 a 60, 300 Bigucn f6 50 a 11.50, 25 Bokken f0.65 a 5.50, 18 Geiten f0.90 a 6, 85 Kippen f0.80 a 1.35, 26300 Kipeijereu f 2.50 a 2.60, 15000 Eendeijcren f 2.90 per 100 at. 2390 kop Boter f 0.50 a 0.62£ per kop. Handel matig. 272ste STAATSLOTERIJ. Vijfde Klasse. Eerste Trekking. No. 9086, 15066 en 19668, ieder f 1000 :no. 12657 eu 13718, ieder f400; no. 2064, 2511,3075, 5550, 9958, 10441,12497, 15951 en 19516 ieder f100. Donderda? 2 Junij vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Marseille. Heden overleed ons jongste Zoontje THEOP11I- LUS JACOBUS, slechts drie maanden oud. Nieuwediep29 Mei 1870. J. T. TTNKELENBERG. M. TINKELENBERG, geb. Kaan. zal, op Donderdag 2 Juni 1§7© na afloop van de veiling der roerende goederen van de Weduwe OENE DOLSTRA in het Logement DE VEREENIG IN G [/iet Metalen Kruisbij P. VAN W IJNGAARDEN Jr., te Nieuwediepten overstain van den Notaris B. W E B E m D I. B J M SMIT, PUBLIEK VEUKOOPen Eenige Goed Onderhouden MEUBELEN, HUIS RAAD en INBOEDEL, alles daags vóór den verkoop in gezegd Logement voor ieder te zien. DONDERDAG 2 JUNIJ aantreden des avonds ten half zeven ure op het Westplein, om in liet tirailleren geoefend te worden. Bij afwimpeling den volgenden avond tut en met Zaturdag. Tenue 1'gte pantalon. ZONDAG o JUNIJ zal er niet naai' den schijf geschoten worden, maar wel MAANDAG 6 JUNIJ op de bekende plaats en uren. Voor de leden die op 100 en 150 passen naar den schijf schieten, zal MAANDAG 6 JUNIJ en vervolgens iederen ZONDAG, des namiddags ten twee ure, gelegenheid zijn aan de Oesterput. Aantreden voor deze ocfenfiig des namiddags vóór twee ure, op de hoo-;to van het huis van den kapitein van het Artillerie-Vrijkorps MARINKELLE, bij de Nieuwe-Brug. De Majoor-Kommandant, D. P. II. ABERSON. De WERKENDE LEDEN die voornemens zijn aan den Nationalen-Wed- strijd, op 8 Augustus, nabij Apeldoorn, deel te nemen, worden uitgenoodigd hiervan in persoon of bij geschrift, aan den Majoor-Kommandant kennis te geven vóór den 8n JUNIJ e. k., daar op dien datum uiterlijk dc opgaaf verzonden moet worden. Namens het Bestuur, Mr. Ch. BOSCH 11EITZ, Pres. P. H. POLAK, Secr. Ter gelegenheid van hel vijfjarig bestaan der scherpscliutters-vereeniging „de Zwijger" tc Utrecht zal, op den 21 JUNIJ a. s., aldaar een SCHIET WEDSTRIJD worden gehouden, tot welker deelneming vijf schutters van het Artillerie-Vrijkorps worden uitgenoodigd. De Werkende Leden die wen- scben daaraan deel te nemen worden uitgenoodigd biervan schriftelijk of in persoon keuuis te geven aan den Majoor Kommandant van het Vrijkorps vóór den 5 JUNIJ a. s. Namens het Bestuur, Mr. Ch. BOSCH REITZ, Pres. P. H. POLAK, Secr.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3