NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 7 Junij 1870. Naar wij vernemen zijn ter bekoming van een standplaats op de a. s. kermis alhier reeds een aantal aanvragen ingeko men, als van de heeren Yictor Driessens, Vlaamsch tooneel- gezelschap, thans gecombineerd met een groot deel van het gezelschap Eoas en Judels; Eloy Lamaire, tooneelgezelschap van Antwerpen Stoete Jacqui, tooneelgezelschap H. Bla- uus, paardenspel; Crassë Dassie, honden en apen, en kleine paarden-spel; H. E. Xhafflaire, met zijn prachtig panorama; E. Groche, idem A. Dupont, met een museum mecanique; P. H. Kermans, theatre mecanique; H. P. Logger, met eene door hem genaamde //sierlijke vertooning"; W. T. Schram, met een jeudige reusin; Hanema, met admiraal Tom Pouce; H. Pelderinann, met eene corilla-famillie of boschmenschen, half dier half mensch, een haai, een vliegende hond (Nijl- krokodil), stekelvisch, boschduivel, capuogner apen en eene verzameling naturalien; P. Consael en P. Koppen, met hunne beignetskramen; voorts een prachtige zuur- en ververschings- kraam, eenige poffertjes'en wafelkramen en een aantal carousels. Indien sommige //door omstandigheden" niet weder terug trekken, zullen de kermislustigen zich over te weinig ver scheidenheid niet hebben te beklagen. v Yrijdag zijn van hier uitgezeild per Gouverneur de Rouvillekapt. Wolking, Z. D. H. Mgr. v. Ewijk, nieuw benoemd bisschop van Camaco en vic. apost. van Curagao; en de eerwaarde heeren R. Schrauwen en H. Bergmans, laatstelijk paters van de kerk van den H. Dominicus te Utrecht. In de zitting van 'Yrijdag van het prov. geregtshof, in zake dr. Elders, geeft de voorzitter het woord aan den adv.- generaal mr. C. H. Backer, ten einde te repliceren. Deze maakt hiervan een uitvoerig gebruik, even als de advocaat mr. A. Levy van het regt van dupliek. Om 3^- uur sluit de president de audiëntie en bepaalt de voortzetting op Dingsdag 7 Junij, des morgens ten 10 ure, als wanneer nog de bewijzen van den doctoralen titel van den beschuldigde ingeleverd en -voorgelezen zullen worden. Uit Haarlem schrijft men het volgende Niet alleen hier, maar in geheel Nederland wekt de zaak van dr. Elders de algemeene belangstelling. Genoemde ge neesheer is hier verre van gezien, en men heeft uit een mo reel oogpunt weinig medelijden met hem; terwijl de heeren doctoren v. d. Willigen en v. Reysen, die over hun //visum repertum" nog al wat van de wezenlijke deskundigen hebben te lijden gehad, zeer in aanzien zijn. Dit neemt niet weg, dat men uit een xegtskundig oogpunt de houding der justi tie nog al zonderling blijft vinden. Het lVeekbl. v. V Regt en prof. de Bosch Kemper, wier oordeel in deze materie wel kan opwegen tegen dat van menig regterlijk ambtenaar, heb ben beiden in der tijd reeds den staf gebroken over de preventive gevangenis van dr. E. De loop van het regts- geding heeft die handelwijze van het openbaar ministerie te Haarlem niet in helderder licht gesteld. En te Amsterdam Het openbaar ministerie gaat er al zoowat gelijken weg op; de advocaat-generaal heeft zich o. a. woorden laten ont vallen, tegenover de getuige mevr. Wiersma, die men in zijn mond minstens misplaatst moet achten hij sprak omtrent de ge tuige van //onbeschaamdheid"; de advocaat-generaal heeft, dunkt me, geenszins het regt, grofheden te zeggen. Onze heeren der justitie schijnen al dikwerf hun regten en verpligtingen zonderling op te vatten. Beleefd behoorden ze te wezen tegenover getuigen; ze vergeten dit te dikwerf; en al is men president of advocaat-generaal, men wordt evenals elk ander ambtenaar uit 's volks kas betaald. Tegenover elk lid van dat volk, dat betaalt, moest men zijn pligt kennen. Dit geldt zeer vele regterlijke ambtenaren. Zonder in 't minst uit een moreel oogpunt over de zaak Elders een oordeel te willen uitspreken, kan men wel zeggen, dat uit een regtskundig oogpunt de regterlijke magt ook hier weder geen gelukkig figuur maakt. Professor Goudsmit schijnt wel gelijk te hebben gehad, toen hij over de kennis en bekwaamheid van zeer velen onzer regterlijke ambtenaren, die zich over 't algemeen op een veel le hoog standpunt plaatsen, een zoo afkeurend vonnis openlijk uitsprak. De advocaat Levy heeft vrij krachtig de zeer bijzondere houding der regterlijke autoriteit in dit geding ten toon gesteld. Bijster zonderling is vooral nu weder het incident, dat na afloop der pleidooijen president en advocaat-generaal de kwestie van den doctersbul van dr. Elders hebben ten tapijte gebragt, zoodat de teregtzittitting tot Dingsdag is verdaagd. Na aftrek van het geassureerde, begroot men de schade door den brand te Bodegraven veroorzaakt, op circa f240,000 132 huisgezinnen zijn van woning en voor een groot deel van hunne goederen beroofd. Uit Woerden wordt het volgende medegedeeld: 't Schijnt wel, dat de stroom van pinkstergangers zich ge- 'eel naar het tooneel van den Brand te Bodegraven wendt *u.hans Zondag, ln pinksterdag, was het eene onafzienbare schare, die zich te midden der puinhoopen bewoog, en Maan dag 2n pinksterdag belooft zij niet minder te zijn. Alle vervoermiddelen zijn overladen en er komen er nog te kort. De geest van medegevoel blijft intusschen niet achter, maar vertoont zich weder als eene der kostbaarste eigenschappen van den volksaard. Zoo vernemen wij onder meer, dat door Z. M. eene gift van f 2500 geschonken, en dat er een Russisch effect van f 1000 ontvangen is. De bussen in het dorp leveren een ruimen oogst. Het kerkplein is nu bezet met opgeslagen tenten, waarbij naar men verneemt, nog een paar generaalstenten zulleu ge voegd worden. Tevens moet een officier van gezondheid, voor zien van de noodige hulpmiddelen, herwaarts gezonden, al» ook een ruime voorraad van keukengereedschap ontvangen zijn. De deelneming is groot, maar de behoeften zijn ook vele. Te Amsterdam is een commité gevormd tot het tot stand brengen van een iurigting voor minvermogende oor- lijders. Uit het verslag der commissie in 1870 belast met het afnemen der geneeskundige examens, blijkt, dat zich 32 kandidaten hadden aangemeld, waarvau er 7 terugtrokken van de 25 overigen waren er zes, die aan eene Nederland- sche hoogeschool den doctoralen graad in de geneeskunde, één in de genees- en verloskunde hadden verworven. De akte van bevoegdheid als arts is uitgereikt aan de eervol ont slagen officier van gezondheid 2e en 3e klasse J. de Clercq Zubli en P. A. D. Couvée; J. L. Veendam, med. et. art. obst. dr.: W. L. Strijbosch, A. G. Degenaar, J. G. Mezge-r, A. O. R. J. de Bruijn eu T. E. Risselada, allen med. dr.; J. C. Kuyper, 11. W. van Yeen, C. M. Voerman en G. H. M. Eock, allen med. doctorandi; J. P. Anema en P. W. Mari. Te Haarlemmermeer is den 31 Mei jl. de heer P. de Breuk, met groote meerderheid van stemmen, benoemd tot lid van den raad dier gemeente. Zaturdag avond heeft, met den laatsten trein uit Zwolle naar Eriesland een ontzettend voorval plaats gehad. De con ducteur J. van Leeuwen, uit Leeuwarden, (een oppassend man, echtgenoot en vader van drie kinderen), beneden Zwolle aan de Vecht- of Veenebrug de kaartjes van de reizigers naar Dedemsvaart opvragende, terwijl de trein in volle vaart was, had het ougeluk bij het openen van een der portieren mis te tasten; tengevolge waarvan hij zóódanig tegen de brug werd geslingerd, dat zijn hoofd geheel werd verbrijzeld en eeu gedeelte van den schedel aan den brug vast bleef zitteu. De romp sleurde nog eenige ellen met den trein mede, en bleef daarop naast de rails liggen. De indruk dien dit ontzettende voorval op beambten eu reizigers maakte, moet vreeselijk geweest zijn. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld: Twee jongens, een van 13 en een van 15 jaren, kregen Zondag morgen in de kerk twist over een stoel, welke zoo vinnig werd, dat zij elkander naar buiten daagden. Zij wacht ten dan ook niet tot de godsdienstigoefening was afgeloopen. Op straat gekomen, waren zij aldra handgemeen, en vochten zoo verwoed, dat de oudste al spoedig dood ter aarde stortte. Aanvankelijk dacht men, dat de jongere hem door eene schop tegen den onderbuik den dood had toegebragt; uit de lijk schouwing moet evenwel gebleken zijn, dat de verslagene, ten gevolge zijner kwaadaardigheid, door een beroerte is getroffen. In een tractaat tusschen Spanje eu de Haiwaii-eilan- den is onlangs de bepaling opgenomen, dat beide mogend heden geen oorlog met elkander zullen voeren, maar alle tusschen haar rijzende geschillen aan de arbitrale uitspraak eener derde opdragen. /'Zou hier" zegt het Vaderland//van uit de Stille Zuid zee niet aan Europa en Amerika de practiche weg aange wezen zijn om eeu stap verder te doen tot vermindering van de oorlogen, tot verlaging van de oorlogsbudgetten en inkrimping der staande legers, die de natiën uitputten en de meest productieve krachten aan den arbeid onttrekken De Engelsche bladen deelen het volgende afgrijsselijké feit medeTn de vorige week sloeg een pachter, Dolan genaamd, in een aanval van jaloersheid, op wreedaardige wijze zijne in zwangeren toestand verkeerende vrouw, terwijl hij liaar vervolgeus een aantal messteken toebragt. Gedurende dit toodeel van woede kwam het kind ter wereld, hetwelk de vader onmiddelijk doodde. Zijne vrouw eveneens dood wanende, stak hij het huis in brand en nam de vlugt. De. kreten van het slachtoffer werden echter nog bij tijds door de buren gehoord, om haar uit de vlammen te redden. Men wanhoopt evenwel aan haar behoud. De dader is gevat. Uit Roisdorf, een vlek in de nabijheid van Keulen had in de voorgaande week het volgende vreeselijke voorval plaats Een daglooner ging met zijn vrouw des morgens om half zes ure naar het bosch en liet twee kinderen, van zes en drie jaar, alleen in de woning achter. Toen de ou ders tegen negen ure terugkwamen waren de kinderen ver dwenen en bleven alle nasporingen in de eerste uren vruch teloos. Even na den middag opende de vader toevallig een iii het woonvertrek staande kist en vond daarin, tot zijn ont-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2