BUllGEllLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJDE BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. De Ondergeteekenden ADVERTENTIE A. zetting, de lijken zijner beide kinderen. De kleine ongelukkigen waren waarschijnlijk al spelende in de kist gekropen en hadden de deksel niet meer kunnen opligten, ten gevolge waarvan zij dus gesmoord waren. Sedert eenigen tijd vervoegde zich bij een bakker te Parijs een oude vrouw, met lompen bedekt, die, telkens wan neer zij brood bestelde, verklaarde haar beurs te hebben ver geten en dan zonder het brood vertrok. (Na haar vertrek bemerkte de bakker echter steeds dat eenig klein brood verdwenen was. Toen zij weder kwam, deed hij haar arresteren en inderdaad vond men bij haar eenige broodjes, die zij eenige oogenblikken te voren had gestolen. Men vond het eerst wel wat hardvochtig van den bakker, dat hij wegens het ontvreemden van eenig brood, een oude vrouw deed arresteren, maar hoe verbaasd was men niet, toen men bij eene huiszoeking, voor eene waarde van 97,500 fr. aan papier en geld bij de vrouw vond, behalve nog andere voorwerpen, zooals 22 fleschjes met reukwateren en dergelijke artikelen meer. Zes jaar in Indië en één nacht te Haarlem. Van zeer versche dagteekening A. reist van Amsterdam per 3e klasse Holl.-Spoorweg naar den Haag. Te Haarlem komen twee mariniers in den trein, B. enC., reizende van den Helder naar 's Hage. Ze hadden een half kruikje S.-D. bij zich, beste; daarvoor was fl betaald. C. is een onverschillig persoon; hij was niet beschonken maar had ook geen cent op zak. B. komt met verlof naar den Haag, en heeft te Helder zijne afrekening gekregen, f54; hij reist naar den Haag omdat een onder-officier hem had aangeraden dat geld niet aan den Helder te verteren. Yoor dien goeden raad had hij den onder-officier die zonder bedanken onmiddelijk regtsomkeert maakte, een rijksdaalder in de hand gestopt. B. vertelt het volgende van een kameraad D., bij zijn comp. mariniers ingedeeld, die na 6jarig verblijf in Indië, wegens ziekte naar Nederland teruggekeerd, een maand in het hospi- aan den Helder vertoefd had, en daarna, in afwachting zijner afrekening, active dienst had gedaan. Het had een 14 dagen geduurd toen hij de afrekening ontving; zij bedroeg f480. De man had daarvan aanstonds gekocht nieuwe laarzen, nieuwe plunje en een nieuw horologie met ketting. In de puntjes uitgedoscht, ging hij nu met een maand verlof naar Haarlem, ten einde zijne moeder, eene bejaarde weduwe, te bezoeken. Te Haarlem moet hij zijn aangekomen met nog min of meer driehonderd gulden, en na 8 dagen van zijn verlof te hebben geprofiteerd was de man den negenden dag bij het gedeelte mariniers aan den Helder terug. Op de vraag van den majoor waarom hij terugkwam, was zijn antwoordt: dat hij zijne driehonderd gulden te Haarlem in één nacht was kwijtgeraakt; 't zij dat hem die som ineen nachthuis waar hij vertoefd had, was ontnomen, 't zij dat hij het geld verloren had, dit wist hij niet te zeggen. Om echter zijn oude moeder nu niet tot last te komen, had hij den vol genden dag zijn horologie verpandkeerde even arm als hij voor 6 jaren naar Indië was gegaan, naar den Helder terug, en trad den negenden dag weder in dienst B. is te 's Hage uit den trein gestapt. Zijn kameraad C. raadde hem 't kruikje weg te smijten, doch B., na nog één teugje van die beste klare genomen te hebben om toch nog eens te genieten van m'n lieve guldentje (zooals hij zeide,) bood het restant de twee conducteurs aan. Deze weigerden dit geschenk aan te nemen, maar verzochten den gever, het kruikje met een papieren propje digtgemaakt en het glaasje er bij, onder de bank te zetten. Als A. vertrokken en de trein den Haag voorbij was zouden zij, ter zijner nagedachtenis, zich aan den inhoud te goed doen. [Medegedeeld.) 3)nge3onben. De Redactie onderschrijf niet altoos de gevoelens der inzenders. De Heer G. G. Bijlsma en zijne behandeling van Oogziekten. De wet op de uitoefening der geneeskunde in ons vaderland heeft, even als andere wetten, ook hare leemten. Zij veroorlooft niemand, om een tak der genees- of heelkunde uit te oefenen, hoe bekwaam en volleerd hij op dat gebied ook wezen moge, wanneer hij niet naar genoegen dor examina toren, zijn examen heeft afgelegd in de drie hoofdvakken: genees-, heel- en verloskunde. De vroedvrouwen echter maken op dezen regel eene erbarmlijke uitzondering. Wij zeggen: erbarmelijke uitzondering, eensdeels, dewijl zij alleen voor de verloskunde geëxamineerd worden, en dan nog maar half met instrumenten mogen zij niet werken en als er zich buitendien meer dan gewone moeijelijkheden voordoen, dan moet men toch toevlugt nemen tot den vroedmeester, die een meer volledig examen in dat vak afgelegd heeft. Door bedoelde wet moeten de geëxamineerde tandmeesters ook wegvallen; want ze hebben geen examen afgelegd voor de genees-, heel en verloskunde. Onze bekwame dentisten moeten uitsterven en zulle» er onder de artsen van geleerde medische kennis wel immer mannen optreden die alleen dentist willen zijn Voorzeker neen I Men zal daarom nooit later tandmeesters be komen die met zoo vele technische vaardigheid uitgerust zijn, als bedoelde specialiteiten op dat terrein. Iemand die alleen de mondgebreken behandelt, wat heeft hij noodig daarvoor den algeheelen omvang der geneeskunde te leeren Men roept geen tand meester bij zieken, bij gebrokene ledenmaten of barende vrouwen, en toch moet hij, om tandmeester te worden, ook dat alles haarklein weten. Voor zeker een vreemde eisch. Om oogarts te zijn moet men evenzeer in de drie genoemde vakken ge ëxamineerd wezen. Schoon ook de oogarts zich alleen tot de oogziekten be paalt, moet hij toch de verloskunde, enz. kennen. Wij vinden dat dwaas. Dat de oogarts bij zijn examen moet weten, de zamenstelling van 't oog, alle de in- en uitwendige ziekten en gebreken der oogen; alsmede de oorzaken waaruit die ontstaan kunnen, den aard, symtomen en 't wezen dier ziekten, benevens de middelen ter genezing, is natuurlijk, van zelfsprekend, maar wij zouden denken, dat deze kennis voor dat gedeelte der geneeskunde, dat hij wenscht uit te oefenen, ook voldoende is. Door een examen af te nemen alleen als oogarts, zouden er meer en degelijke spe cialiteiten op dit gebied komen. Maar neen, de wet zegt: gij zult alles of niets zijn. De heer Bijlsma te Amsterdam, vroeger te Sneek woonachtig, behandelt sedert ruim dertig jaren ooglijders met de zeldzaamste gelukkige resultaten. Hij doet dat niet volgens de oude of nieuwere school, maar alleen vol gens eene oorspronkelijke methode. Bijna alle de middelen die hij aanwendt zijn andere, dan die welke buiten hem in de oogheelkunde gebruikt worden en zijn door hem zeiven ontdekt. Hij gebruikt niets anders dan vloeistoffen voor de lijders, waarvan niet een enkele, de geringste pijn veroorzaakt. Hij doet nooit eene operatic, daar hij alle die ooggebreken waartoe an dere artsen instrumenten gebruiken om te opereren, toch geneest door zijne gewone methode, zelfs de cataract. Nu zeggen de geleerden, dat het niet mogelijk is, de cataract door uit wendig aangebragte middelen op te lossen. Maar de heer Bijlsma heeft on noemelijke malen in 30 jaren tijds bewezen en bewijst nog dagelijks, dat die stelling valseh is, waarvan elk belangstellende zich bij hem kan over- tnigen. De zwarte staar, zelfs zeer verouderde, de groene staar en vele verduiste ringen en ontaardingeo van het oogde hevigste ontstekingen, zelfs de boosaardigste (wanneer daardoor natuurlijk nog geene verwoesting van het oog teweeg is gebragt) geneest hij mede naar dezelfde methode. Steller dezes heeft tallooze, schier wanhopige gevallen door Bijlsma zien genezen. Hij zag o.a. een voorbeeld van een lijder, welke van een onzer meest beroemde oog- artseu eeu certificaat bezat, dat hem wegens eeue ongeueeslijke oogziekte en daardoor volkomeno ongeschiktheid voor den arbeid, aan de liefdadigheid zijner medemenschen aanbeval, welke lijder in betrekkelijk korten tijd vol komen hersteld werd en sinds lang weer zijn vorig beroep, waarbij hij waarlijk wel goed zien moet, heeft opgevat. Waar zon ik begiunen en waar eindigen, wanneer ik slechts een gedeelte der treffende genezingen van meest alle door andere artsen opgegeven oog lijders wilde opnoemeu. De heer Bijlsma, geen geëxamineerd medicus, werd natuurlijk in den be ginne, meer dan eens, derwege in regten betrokken; hij bood zich aan en ver zocht dringend bij de bevoegde autoriteiten, om hem als oogarts te examine ren maar vruchteloos, het mogt niet, er bestonden geene termen, om aan zijn verzoek een geweuscht gevolg te geven. Eu zoo bleef hij in den zin der wet onbevoegd De heer Bijlsma heeft een' zoon, die arts is volgens de wet, en welke de wetenschap zijns vaders, die door aanhoudende studie, oefe ning en ouderzoek verkregen zijn, kau opvolgen maar indien dat het geval eens niet ware, of indien deze eens spoedig kwam te overlijden, dan daalde die eroote schat van oogkenuis met hem ten grave. Had men hem toegestaan een examen als oogarts af te leggen, hij zou assistentie genomen hebben, die hij van deu rijkdom zijner kennis mededeelde, en zoo zouden zijne ontdekkingen en ouderviugen dra een algemeen eigendom der oogheelkundigen geworden zijn. Dat kan echter nu niet, een geëxamineerde arts wil niet leeren van den niet geexaraineerdeu, die hij charlatan noemt. Zoo ongunstig werkt de thans bestaande wet op de geneeskunde in vele gevallen en het was wel te wenschcn, dat ze spoedig aan eene herziening onderworpen werd. Van 27 Mei 3 Junij. ONDERTROUWD: J. Bodderij, zeeman, 40 jaren en C. van Beert, 28 jaren. J. A. M. Pabst, bootsmansmaat bij de Marine, 41 jaren en S. A. Posener, 49 jaren, weduwe van J. van der Star. GEHUWD: A. Vos en J. Kissing. G. J. D. Kleene en E. J. Spigt. J. van Brederodc en B. Boesaart. BEVALLEN: A. Kwant geb. de Beurs, Z. B. Lastdrager geb. do Klerk, Z. D. Timmars geb. Vcnnik, Z. C. J. Reus geb. Kuipers, D. A. Blikkenhorst geb. Franke, D. C. G. Govers, geb. van Leeuwen, D. S. J. Dorlijn geb. van Hoek, Z. W. B. Bosch geb. Colijn, D. H. C. Kosten geb. van Leeuwen, D. D. Anker geb. Fasol, D. M.H. J. Janzen geb Terwindt, Z. E. Bakker geb. Thomasz, D. OVERLEDEN: A. C. Verbrugge geb. Dienaar, IS jaren.J. IJ Blok ker, 72 jaren. T. J. Tinkeleuberg, circa 3 maanden. A. van den Enden 39 jaren, J. C. Hartsinck, 3 jaren. L. D. Kunst, 2 maanden, B. G. dc Winter, 2 maanden. Van 15 31 Mei 1870. ONDERTROUWD: Cornelis Slikker en Aagje Kreijger. Picter Kniper, weduwnaar en Geertruida van Schaik. Jan van Schaik en Willemijntje Bakker. GETROUWD: Fredrik Hoppe en Eefje Otter Visser. Antonius Corne- lissen en Aaltje Halfweg. Dirk Josephus Vroone, weduwnaar en Sijtje de Jong, weduwe. Jan Wijver en Grietje Smit. GEBOREN: Aaltje, dochter van W. Watertor en A, A. Delver. Her- manus, zoon van II. van Keulen en A. van Langen. Trijntje, dochter van C. Houtkooper en G. de Joug. Pietcr, zoon van C. Blom en M. Kossen. IJda, dochter van J. Jongejan en D. Moerbeek. Klaas, zoon van G. Smit cn A. Bijhouwer. Abram Johannes, zoon van J. Christiaansen en W. M. Leijding. Dirk, zoon van IJ. Blokker en D. Raap. Maartje, dochter van C. Schrijver en A. Snip. Maartje, dochter van E. Roos en N. Nieman. Elize, dochter van J. Strooper en J. de Wit. Grietje, dochter van P. Bijpost en G. Kwak. Cornelis, zoon van P. Keetman en M. Koeten. Auna, Maria, dochter van T. Keete en M. Geel. OVERLEDEN Klaas Brouwer, 36 jaren, echtgenoot van G. Appel. Antje Nobel, 51 javen, echtgenoote van A. Butter. Diua Pieternella, 2 jaren, dochter van L. Kwaak en J. Geluk. Roelof, 16 maanden, zoon van W. de Boer en M. Prins. Trijntje Blom, 63 jaren, echtgenoote van A. Goed. Klaasje, 6 jaren, dochter van C. Klomp en E. J. v. d. Boom. Pieter, 3 maanden, zoon van H. Kooger en J. Metselaar. Dirk, 14 da gen, zoon van C. Wiering en A. 3or3t. Guurtje Dekker, 27 jaren. Elisabeth Adriana, 3 maanden, dochter van C. Kos en C. Philipsen. Ariaantje Daalder, 46 jaren, echtgeuoote van M. Kok. Antje Bareman, 29 jaren, echtgenoote van G. Hartog. Neeltje, 4 jaren, dochter van P. Slagter en J. van Zanten. Johannes, 1 maand, zoon van P. Noordstrand en T. v. d. Fluit. Maartje, 25 jaren, dochter van J. Breed en E. Smit. Grietje, 10 maanden, dochter van P. Jes en T. de Graaf. Jan Schrij ver, 55 jaren, echtgenoot van H. P. Bakker. Jacoba, 6 jaren, dochter van M. Kok cn A. Daalder. Van 24 April 31 Mei. ONDERTROUWD: Willem de Hek, steenzetter, 28 jaren en GrietjeStobbe, 27 jaren. Johannes Bernardus de Grand, weduwnaar van Grietje Cornelis Boer, winkelier, 55 jaren en Maamke Hendriks Duijf, 43 jaren. Jacob Brouwer, matroos, 25 jaren en Wilhelmina Schroor, 26 jaren. Pieter Hendriks Blom, stuurman, 32 jaren en Jacoba Stada, 27 jaren. Christi- aan Kuijper vroeger weduwnaar van Margaretha Geus, laatst gescheiden echtgenoot van Aatje Spits, zeeman, 30 jaren en Aagje Geus, 21 jaren. GEHUWD: Dirk Kuijper en Elisabeth Susen Bonne. Johannes Ber nardus de Graud en Maamke Hendriks Duijf. Jacob Brouwer en Wil helmina Schroor. Pieter Hendriks Bloem en Jacoba Stada. GEBORENKlaas, zoon van Johaona Fredcrica de Boer. Gijsberta, dochter van Grietje Stobbe. Elisabeth, dochter van Jan Pieters Cupido en Grietje Cornelis Groendijk. Elisabeth, dochter van Aapje Geus. Grietje, dochter van Rijer Arics Zwaai en Neeltje Pieters Koudenburg. OVERLEDEN Martje Buijl, 18 dagen. Hendrik Ome, 2 jaren. Gerrit Siebes Rotgans, laatst gehuwd met Mogdalena van Rees, 87 jaren. Teeke Ewouds, 6 maanden. Aukjc Brouwer, 6 maanden. Wictske Kooijman, 3 jaren. Anne Wijbrauds Bakker, gehuwd met Teunis Andrics Bloem, 71 jaren. Twee levenloos aangegeven kinderen van Jan Rotgang en Nienke Menno. Ambtshalve ingeschreven 1. MARKTBERIGTEN. HOORN, 4 Junij. 4 hectol. Tarwe f 10, 8 hectol. Garst f5 a 6, 7 heetol. Haver f4 a 5, 3 hectol. witte Erwten f 10 a 11, 2 hectol. graauwe Erwten f 15, 2 hectol. vale Erwten f 11, 7 hectol. bruine Boonen f 12, Mosterdzaad f 22.50, Karwci- zaad f 18, 9 Paarden f40 a 125, 50 Koeijen f115 a 225, 250 Schapen f 17 a 30, 800 Lammeren f7 a 13.50, 35 Kalveren f5 a 13, 35 Varkeus Boter f 0.55 a 0.65 per kop. hebben zich op verzoek van eenige hunner land^enooten vereenigd, met het doel, ora aan PriDses MARIE DER NE DERLANDEN, bij haar voorgenomen huwelijk, met den Prins VON WIED, een BIJBEL aan te bieden. Bij de ervaring dat velen hiertoe wenschen mede te werken hebben zij ge meend de bijdrage niet hooger te moeten stellen dan 10 Cent. Ieder moet de gelegenheid openstaan deel te nemen in een echt vaderlandsch blijk van hulde aan de geliefde dochter van een bemind Vorst uit het Huis van Oranje. Lijsten ter in- teekening, die later in een album zullen worden zaamgebon- den, zijn bij de ondergeteekenden verkrijgbaar en worden afgegeven aan elk die zich tot het bevorderen der zaak op gewekt voelt. Die meer wil bijdragen wordt verzocht, dit aan een der ondergeteekenden in te zenden. Amsterdam, 10 Mei 1870. Mr. J. Messchert van Vollen hoven te Amsterd. Pres. de Korte te Grave. A. Baron Schi ram elpen ninck van der Oije te Arnhem. D. BasBacker op t Loo Apeldoorn. K. T. Baron van Lijnden te 's Hage. Mr. C. A. van der Kemp te s llage. Ds. G. Ruitenschild te s Hage. A. J. Hoekwater JDz. te Delft. Jhr. Mr. W. Roell te Amsterd. D. Rahusen te Amsterd. Ds. J. P. Hasebroek tqAmsterd A. J. Bierens te St. Annaland. Jhr. J. L. de Jonge te Zierikzee Mr. Saaijmans Vader te Evers dijtc bij Go es. J. W. Vader te Cortgene (Zeel.) R. Sasse te Utrecht. E. Baron v. Lijnden te Utrecht J. Wolders te Utrecht. Ds. E. H. Lasonder te Leeuwarden. John J. de Jong te Blokzijl. B. de Vries te Groningen. G. Bouricius te Zuidhorn (Groningen.) J. Huguem'n te Assen. M. L. Seijbel te IVeslkerke, eilaod Tholen, Secretaris. PS. Blanco lijsten gelieve men aan te vragen bij den Se cretaris, bij wien ook alle brieven en ingevulde lijsten ver wacht worden, met opgave aan welk lid van het Comité men de gelden heeft overgemaakt. Getrouwd New-York 12 Mei 1870. CORNELIS van HERWERDEN, van den Helder met ANNIE JANSEN. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen ZQON BOUDINA MARIA de BREUK—Buwalda. Helder4 Junij 1870. Eenige kennisgeving Gepasseerden nacht overleed, in den ouderdom van bijna twee-en-tachtig jaren, mijn broeder CORNELIS RIEK ELS, Oud-Koopvaardij Kapitein. Wed. L. GILTJESRiekei.s. Helder7 Junij 1870. De ondergeteekenden roepen de leden der Her vormde Gemeente alhier, die de zaak der vrij heid liefhebben op, tot het bijwonen der ver gadering die gehouden zal worden op Dingsdag 14 Juni a.S., des avonds te half acht ure in de Nieuwe Kerk. L. V. LEDEBOER, G. E. BRON, J. 11. KREMER, L. VERHEY, G. SIPKENS, D. de LANGE A. J. LEIJER J. RINNERC. BOON C. ABBENES C. A. AMONS N. J. LEI JER, Dr. HELLEMA, A. METZELAAR, A. van DAM, A. BAS, J. KLEIN, H. DAARNHOUWER.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3