De apotheker van het O.-Indische leger J. W. Slangen, zal deze maand met het schip Minakapt. B. A. T. van 'Bruggen, van Rotterdam naar Java vertrekken. Benoemd tot 2n machinist bij den dienst der gou vernementsmarine in Oost-Indie, de gewezen machinist 3e kl. van de Kon. Ned. marine, W. E. van Steel. De scherpschutters van Schagen hebben, wat hunne ambitie in het hanteren der wapenen aangaat, hier Zondag jl. de algemeene bewondering opgewekt. De schietbaan te Noord- scharwoude, wegens een onderzoek voorloopig buiten gebruik gesteld, hebben de Schager scherpschutters vergunning "ge vraagd en bekomen om hier te mogen schijfschieten. Zon dag is door een twintigtal leden daarvan voor het eerst gebruik gemaakt. Na een spoorrid van een half uur arri veerden zij alhier ten 11.15 min.: daar de schietbaan on geveer een uur van het station verwijderd is, konden zij niet voor des avonds 6 uur 25 min. retournerenen bragten alzoo den geheelen Zondag aan de dienst ten offer. Daar het grootste getal leden tot den handwerkstand behoort en velen gehuwd zijn, mogen hunne schijfschietoefeningen, in dien ze namelijk met denzelfden lust worden voortgezet als begonnen, met regt aan vele vereenigingen ten voorbeeld gesteld worden, Gedurende de maand Mei 11., zijn door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij (lijn AmsterdamRotterdam HelderZaandam), vervoerd 161,180 reizigers. Opbrengst reizigers f 140,242.15, dito goederen f36,167.87, totaal f 176,410.02. Sedert primo Januarij aantal reizigers 684,112. Opbrengst reizigers en goederen f768,682.05. Bij de Tweede Kamer is het wetsontwerp tot wijziging der postwet steeds in behandeling. Naar de loop der dis- cussien te oordeelen mag men de aanneming met ccnige grond veronderstellen vele milde bepalingen komen in dit ontwerp voor, o. a. de bepaling, dat men tegen de port van 5 centen een brief door het geheele rijk zal kunnen verzenden, mits te frankeren. Ook ten opzïgte van de dagbladen is een. amendement van gunstige strekking aangenomen. Gisteren heeft in tegenwoordigheid eener overtalrijke menigte het provinciaal geregtshof van Noordholland vonnis gesproken in zake dr. Maximus Septimu3 Elders. Het voor lezen van het vonuis duurde anderhalf uur. Na vele over wegingen heeft het hof geconcludeerd, dat de tegen den be schuldigde ir.gebragte feiten niet voldingend zijn bewezen, en mitsdien den beschuldigde vrijgesproken. Groote sensa tie bragt dit berigt onder het publiek. De procureur-generaal heeft zich voorbehouden tegen deze uitspraak in cassatie te komen. Het provinciaal geregtshof van Groningen heeft bij arrest van 9 dezer, E. J. Ewonende te Groningen, schul dig verklaard aan moedwiiligen doodslag, op zijn vrouw ge pleegd en hem, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 jaren. Aan de kanaal werken bij Beverwijk had Donderdag avond een zekere Macks, een oppassend jongman van 26 jaar, aan het vervoeren van betonspecie bezig, het ongeluk niet spoedig uit den weg te springen voor eene snel rijdende lorrij, waarop een bak met eenige duizenden ponden specie, tengevolge waarvan zijn ruggestreng verbrijzeld werd, zoodat hij dadelijk een lijk was. Vrijdag jl. is bij het schijfschieten op de Waalsdorp- sche vlakte een soldaat, die in den observatiepost aanwezig wag, door een kogel getroffen, die op den ijzeren rand der schijf terugstootte. Het projectiel veroorzaakte gelukkig slechts eene weinig belangrijke vleeschwond in het dikke der ■dij, zoodat het ongeval waarschijnlijk geene ongunstige ge volgen hebben zal. De Rolt. Cl. wijst op het feit, dat men in de kerk der Ned. Herv. gemeente te Bodegraven op een wit bord met zwarte letters geschilderd vindt het volgend verhaal van de lotgevallen van Bodegraven. //Bodegraven is eertijds geregeerd door grave Dirk Bavo, graaf van Bodegraven Deze plaats is dikwijls het voorwerp van de roede Gods geweest, bijzonder ten tijde van de Iloeksche en Kabeljauwsche oneenigheden. Die van Woer den waren de Iloeksche factie toegedaan, dat is de partij van Willem, Grave van Holland. //De Iioekschen uit Woerden vielen de Kabeljauwschen te Bodegraven aan, en verbrandden het grootste gedeelte dezer plaats (1489), welk lot deze plaats weder is overgeko men door de Gelderschen in het jaar 1507, en naderhand op eene veel vreesselijker wijze door het woeden der Fran- sche krijgsknechten (28, 29 en 30 Dec. 1572) onder de regering van Lodewijk XIV, wanneer dit gansche heerlijke, rijke dorp is afgebrand, met de kerk, behalve 2 h 3 huizen de kerk was in het jaar 1671 nog beschoten geworden, en heerlijk gerepareerd en versierd met een orgel. In het jaar 1674, is de kerk herbouwd, op den 27 Mei 1674 is de eerste predikatie door Bart Tijken daarin gedaan. //Hoort de roede en wie se besteld heeft." fMicha 6 vers 9£." De beroemde Engelsche romanschrijver Charles Dickens, is aan de gevolgen eener beroerte overleden. Het Fransche gouvernement, hoe traag waar het de vrijheid raakt, maakt toch in andere opzigten menige andere regering, en met name de Nederlandsche, beschaamd, waar het geldt maatregelen te nemen tot beveiliging van het leven en de gezondheid der burgers. De staatsraad te Parijs heeft een wetsontwerp opgesteld tot regeling van den arbeid der kinderen in fabrieken, werkplaatsen, werven, mijnen, steen groeven, enz. In dat ontwerp wordt arbeid van kinderen beneden de 8 jaren onherroepelijk verbodenkinderen tusschen 8 en 13 jaren mogen niet langer dan 6 uur per dag aan het werk worden gezet, terwijl voor kinderen tusschen 13 en 16 jaar de arbeidstijd tot hoogstens 9 uur per dag wordt beperkt. Aan de K'óln. Ztg. wordt geschreven, dat de Fransche bisschoppen der oppositie twee dagen na het afbreken der algemeene debatten over het onfeilbaarheids-dogma, bij cardi- naal Bonnechose bijeengekomen zijn, om te beraadslagen, wat hun nu te doen stond. Velen waren voor het indienen van een protest, waarin verklaard zou worden, dat zij de zittingen niet meer zouden bijwonen, indien het besluit van den 3en Junij niet herroepen werd in elk geval schoven de bisschop pen alle verantwoordelijkheid wegens de gevolgen van het ge beurde van zich af. Ten slotte werd eene deputatie naar den paus gezonden. Deze ontving haar welwillend, en schonk haar de verzekering, dat het bij de artikelsgewijze discussie niet aan vrijheid van spreken ontbreken zou. De Fransche bisschoppen hebben toen besloten, de vergaderingen van het concilie weder bij te wonen. De Suez-kanaal-maatschappij maakt .bekend, dat de bogt nabij het meer Timsah, die de passage zeer bemoeilijkte, zal weggegraven worden. Van den ln tot den 6n dezer voeren twaalf schepen door het kanaal. Een vaartuig, de Hermes genaamd, nam te Ismaïlia een lading granen en katoen in, met bestemming naar Engeland. Het Engelsche pleizierjagt »the Royal Albert" is op Pinkster-Maandag op een mijl afstands van Hastings omge slagen. Van de 14 personen, die zich aan boord bevonden, zijn slechts vier passagiers en twee man der equipage gered kunnen worden. Den volgenden dag is bij Ramsgate een zeilbootje omgeslagen, waarmede 12 personen uit Londen een pleiziertogtje maakten. Vier van hen zijn verdronken. Omtrent den verschrikkelijken brand te Konstantinopel zijn nadere berigten ingekomen. Het blijkt, dat een geheele wijk, bevattende bijna 20,000 huizen, vernield is, Vele rijke armeniërs woonden in die wijk, en, daar het Zondag was, hadden de meeste gegoeden zich naar hunne tuinen buiten de stad begeven. Meer dan 250 lijken zijn onder de puin- hoopen gevonden. De Engelsche gezant, sir Henry Elliot, heeft al het mogelijke gedaan om het hotel van de Britsche ambassade te redden, doch te vergeefs. Lady Elliot ware bijna gestikt, toen zij het hotel verliet. De schade wordt döor den »Levant-Hex'ald" begroot op 500,000 pond sterling. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft in de Kamer medegedeeld, dat te Konstantinopel reeds 900 lijken gevonden zijn van personen, die bij den jongsten brand zijn omgekomen. De bevolking van Zweden is het vorige jaar weder ver minderd, en wel met 14343 personende hoofdoorzaak ligt in de landverhuizing. In 1868 was de bevolking verminderd met 22601. De hoogste prijs der Turksche loten bij de trekking van 1 Junij, ten bedrage van 300,000 fr., is aan een arme 92jarige weduwe te Brody ten deel gevallen, Te Geryville in Frankrijk is weer een gruwelstuk ge pleegd dat de haren te berge doet rijzen. Vier soldaten van het vreemden-legioen zitten in de herberg van vrouw Delage bier te drinken op het oogenblik dat deze achter het buffet een brief leest, nadert een hunner, grijpt de ongelukkige met de eene hand bij den arm en snijdt haar met de andere, die met een scheermes gewapend was, den hals of. Alle vier werpen zich vervolgens op de geldlade, ledigen haar en nemen de vlugt. Een van de schuldigen heeft zich voor het hoofd geschoten, de anderen zijn in hechtenis. De fransche dieven schijnen steeds slimmer te worden. Onlangs, zegt een fransch blad, kwam een dame in een ma gazijn in de rue Richelieu, en kocht een parelgrijs zijden japon. De winkelier had een vrij goed gekleed man opgemerkt, die sedert de komst van de dame voor de deur stond en op al haar bewegingen scheen te letten. Toen zij naar den kas sier ging en twee honderd francs uit haar beurs haalde liep de man, die vpor de deur stond, eensklaps op haar toe, gaf haar een slag in 't gezigt en haalde de banknoot uit hare handen. »Ik had u verboden dat kleed te koopen, riep hij, »maar ik heb u nagegaan en gij zult het niet hebben!" Met die woorden liep hij haastig weg, de dame viel in zwijm en de winkelbedienden, die dachten dat de indringer haar echt genoot was, lieten hem gaan. Toen de dame weer bij kwam, betoonde de winkelier zijn spijt over zulk een voorval en beklaagde de dame dat zij zulk een echtgenoot had. Mijn echtgenoot! riep de dame uit; ik ken hem niet en heb hem nooit gezienDe pseudo-echtgenoot was een brutale dief geweest. Hoe meer men voor de Londensche »schooijers" doet, schrijft de City-Pressdes te grooter wordt hun aantal en des te stouter hun vergrijp tegen de orde en veiligheid. Er zijn in Londen thans niet minder dan 20,000 lieden van die soort, in verschillende trappen, van den afzigtelijksten straat- schooijer af tot dén geraffineerdsten valschen munter en huis breker.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2