Logement en Koffijliuis. BURGERLIJKE STAM DER GEUEE.ÏÏE HELDER. ADVERTENTIE N. Voortdurend komt hetgeregt nog medepligtigen op het spoor in de zaak van Boulton en Park, de als vrouwen ver- kleede mannen. Zoo is thans, als zoodanig, ook de heer John S. Fisk, consul der Vereenigde Staten te Leith, door de Ediu- burgsche politie gevangen genomen en naar Londen overge voerd, waar hy een verhoor zal ondergaan. Mevrouw N. die in verzekerde bewaring was genomen, omdat zij verdacht werd haren echtgenoot, een schatrijken Braziliaan, te hebben vergiftigd, is op vrije voeten gesteld. De geneesheeren, die het lijk hebben, onderzocht, hebben niet het minste spoor van vergif kunnen vinden, maar wel de be wijzen dat de overledene zijn natuurlijken dood was gestorven. Een nieuw bewijs hoe noodig het is, dat'de justitie liet voor beeld der verstandige lieden volgt, en niet eerst gevangen neemt en dan onderzoekt, maar het onderzoek aan de gevan genneming laat voorafgaan. In de nabijheid van Lauenburg is Zondag 11.ongeveer om half twaalf, een nitroglycerinefabriek in de lucht gevlogen. Tot op zes mijlen afstands waren de ontploffingen hoorbaar. Den volgenden dag zouden veertig duizend kilo nitroglycerine naar Amerika worden verscheept. Het gebouw is geheel ver nield, geen steen staat meer op den ander. Ofschoon hét lokaal waar de ontplofbare stof gemaakt werd, geheel door hooge wallen was ingeschoten, heeft een stuk hout, dat op eenop aanzienlijk afstand liggend pakhuis viel, waar een aan zienlijke voorraad was geborgen, ook dit doen in de lucht vliegen. Vijf personen bevonden zich op het oogenblik van het ongeluk in de fabriek, en zijn natuurlijk allen gedood. Nog slechts vier jaren was het geleden toen een dergelijk ongeluk dezelfde fabriek trof. In de omliggende dorpen werd aanzienlijke schade toegebragt door de op verren afstand neervallende balken. De Daily News drijft den spot met de belagchelijke en ondoelmatige kleeding der kinderen in sommige liefdadigheids gestichten. Het blad ziet geen enkele reden, waarom de meis jes een hoed moeten dragen, die haar, even als koetspaarden, het ter zijde kijken onmogelijk maakt en dat de jongens door hun stijven, begrafenisachtigen dos, steeds de straatjeugd vermaken moeten. Moeten weezen en armen noodzakelijk een liverij der genade dragen laat die ten minste aan goedkoop heid ook bruikbaarheid paren. Weeshuizen meent de News zijn van nature conservatiefmaar dan behooren zij ook con sequent te zijn, en dan moesten de aangenomen vaders en moeders der kinderen voorgaan, door zich geheel in het kos tuum onzer gepruikte voorouders te steken. DIE Ü1ET STEfilK IS MOET SEIIfl ZIJ». {Ingezonden) Voor eetiige jaren zwierf in de omstreken van het schoone dorp A., een jongmensch, wiens uiterlijk alle sporen vertoonde van betere dagen. Verschillende waren de geruchten die er vau en over hem werden ver haald; hierin scheen men het tamelijk eeus, dat hij een verloopcn student zouden zijn, die in de regten had gestudeerd, doch thans al vrij diep ge zonken, cu naar men meende, tot alles in staat was. Op zekeren dag kwam de persoon in kwestie die wij gemakshalve K. zullen noemen weder het dorp binnenloopen juist op hetzelide oogen blik reed do molenaar met paard en wagon het molenerf op; van zijn wagen gesprongen zijnde, ontdoet hij zich van zijn jas, hangt dezelve aan de deur der stal, ontspant het paard en gaat er mee de stal in. Een en ander wordt door K opgemerkt, hij versnelt zijne schreden, loopt ook het molenerf op, neemt de jas des molenaars en wil er zich mede verwijderen, toen de molenaar weer uit de stal terugkeert; deze, ziende wat er is gebeurd, gaat den brutalen dief achterna, en gebiedt hem zijn jas weer terug te geven, hem tevens dreigende de zaak geregtelijk te zullen vervolgen, wat door den molenaar met gunstig gevolg had kunnen geschieden, daar inmiddels eenige meuschen waren gekomen, die getuigen vau het voorgevallene waren gewor den. K. dit bemerkende, en niet zeer op zijn gemak, loopt zonder een woord te spreken door, en laat de jas op den grond vallen, die door den vertoorn den molenaar wordt opgezocht, steeds dreigende do zaak te zullen aangeven. Inmiddels gaat K. het dorp verder in, komt bij de stal van de dorpsherberg, waar de stalknecht tegen een rijtuig zit te slapeu, terwijl een paar laarzen in zijne nabijheid staan, Deze laarzen worden door K. gegrepen, doch hij maakt met het wegnemen zoo veel geraas, dat de stalknecht ontwaakt, en deze bemerkende wat er gebeurd is, rukte hem de laarzen uit de hand en beukt er duchtig op los, waarop hij K. de stal uitgooit, die zich zonder een woord te spreken verwijderde; daarna loopt hij een winkel in en poogt een gewigt van de toonbank to nemen, doch doet dit mede zoo onhandig, dat het moest opgemerkt worden, waarvan het gevolg was, dat men hem het voorwerp ontneemt en ter deur uitzet; zoo loopt hij hij een ander vrouw in huis, eu wil haar kofiijketellje van tafel nemen, wat hem natuurlijk wordt belet, en hij dan ook weer neerzet, waarhij hij zich verder zoudcr stoornis te veroorzaken gaat verwijderen, en buiten het dorp aan de kant der weg zich nederzet. Men kan begrijpen dat heel het dorp verontwaardigd was over zooveel brutaliteit; en in koor vereenigde men zich, om hiervan aangifte te doen bij de bevoegde autoriteit; men sprak reeds van de boegrootheid der straf, die op het bedrijven van zooveel misdrijven wel zou volgen; jaren werden er al genoemd die, naar men dacht, wei op den misdadiger zouden wtrden toegepast. De dag ter teregtzittiug was aangebroken en ongeveer twintig personen waren gedagvaard, om in deze te getuigen. Nadat allen, in tegenwoordigheid van den beschuldigde waren gehoord, en de bedreven feiten in behoorlijken vorm waren gesteld,- werd, na gehouden voorlezing daarvan aan den beschuldigde gevraagd, of hij erkende dat een en ander overeenkomstig de waarheid was. Beschuldigde Mijne heereu Sints eenige tijd bevind ik mij in de omstreken van A en heb de menschen, die als mijne beschuldigers zijn opgetreden, meer of minder leeren kennen, doch van allen gehoord, dat zij geloofbare en waarheidlievende menschen zijn, zoo dat ik tot mijn leedwezen wel gedrongen wordt, om aan te nemen, dat het wel waarheid zal zijn wat zij hebben gezegd. Regter Gij schijnt naar u zelve dan nog wel niet overtuigd, van de u ten lasten gelegde feiten Besch. Helaas neen mijne heerenca ik vermeen UEd. Gestr. Achtb. daar de duidelijkste bewijzen van te kuunen geven. Toen ik naar A wandelde, ontmoeten ik een oude academiekennis, ver heugd over die ontmoeting, gaan wij een herberg binnen, en vertellen el kander een en ander onder het drinken van een zoogenaamd bittertje. Nu merkte ik al heel spoedig dat die drqnk mij niet goed in de maag viel, hetzij dit veroorzaakt werd, door de kwaliteit der dvank, door ongewoonten, of dat ik nog niets voor dien tijd had genuttigd, hoe dit zij, toen mijn vriend vau mij was vertrokken, en ik in de open lucht kwam, gevoelde ik mij wouderhjk en zonderling tc moede, liep tot aan of in het dorp, en heb toen zeker in die opgewonden half bewusteloozen toestand, mij aan genoemden, mij ton lasten gelegde feiten schuldig gemaakt. "Wat zich te meer bevestigd, daar men mij scbijut te hebben geslagen en op den grond geworpen, waarvan dan ook dc sporen nog zigtbaar zijn. En nu mijne heeren! het bewijs, dat ik zonder bewustzijn heb gehandeld: Men legt mij ten laste, als ik goed heb gehoord, het nemen van een jas, van laarzen, van gewigt in een winkel, waar volk aanwezig was, eindelijk een kotlijketeltje vau tafel, waar de eigenaar zelf tegenwoordig was, ik vraag u mijne heerenaf deze handelingen niet meer het bewijs leveren van een krankzinnigen dan wel van ceu oneerlijken, enz. De slotsom der re- en dubliek was, dat de beschuldigde weid vrijgesproken. 's Avonds ging de delinquent, in gezelschap dor beschuldigers terug, en verzocht van hen vrije overtogt, daar hij hun een dag van uitspanning had bezorgd zonder dat het huu iets gekosl had, zijn verzoek werd ingewilligd. Eu nu de moraal. De door ons bedoelde persoon toonde, dat het hem niet aan vernuft eu scherpte des verstands ontbrak. Dat hij gave en vermogens bezat, die hem een geacht en nuttig lid der maatschappij hadden kunnen doen worden. Dat hij door het misbruiken dier gaven, liet doel zijns levens, ten oene- malc heeft gemist, welligt veel leeds heeft veroorzaakt, en zich dieji onge lukkig heeft gemaakt. Eubulus. Vau 3 10 Juuij. ONDERTROUWD: J. Hoek, hoofdonderwijzer, 24 jaren, wonende te Oudorp eu G. van der Woude, 25 jaren. J. Stroef, matroos hij de ma rine, 37 jaren en T. J. Landtnau, 22 jaren. J. Zeeman, vletterman, 26 jaren en J. Muije, 27 jaren. W. H. Stijger, zeeman, 27 jaren en P. C. Haloorsen, 22 jaren. GEHUWD: P. Smit en G. M.Simonides. J. Eabcr en S. A. Driessen. J. A. Gros en M. Waunec. G. de Vroome en J. T. Kooger. T. Rijkers en N. Huijsman. BEVALLEN: E. Bakker gcb. Thomasz, D. W. Janzen geb. Kikkert, D. E. Guijkema geb. Disper, Z. E. Snel, Z. B. M. de Breuk geb. Buwalda, Z. T. Kuiper geb. Vlanflng, Z. A. M. vau Hees gcb. van 't Hert, D. T. Bischoll" geb. Hopman, D. IJ. "van der Veer geb. Bruul, D. T. Hoogvorst geb. Smit, D. T. G. Lijding geb. Erkamp, Z. H. S. Kerstiens geb. Belderok, Z. A. M. Kamper gcb. Veen, D. Edcius geb. Sluijs, D. A. H. Bischoll' geb. Bruijn, D. OVERLEDEN: E. Wendt, 6 maanden. A. C. Kiels, 23 jaren. M. H. van Steenbergen, 2 jaren. J. J. Schaefcrs, 20 jaren. E. Hoi- blom, (ouderdom onbekend). M. C. ter Beek, 5 jaren. C. Riekels, SI jaren eu 10 maanden. A. T. Tat-geb. Mendelsou, 67 jaren. Le venloos aangegeven 3. Ambthalve ingeschreven 4. MABKTBERIGTEK. ALKMAAR, 11 Junij. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 7Paard f 35 tot 150; 12 Koeijen f140 tot 190; 36 nuchtere Kalveren f3 tot f 12; 115 Schapen f 14 tot 32, 200 Lammeren f7 tot 12; 805 magere Varkens flö tot 25; 220 Biggen heneden 10 weken f7 tot f 15; C Bokken en Geiten f4 tot f 12, 10 kleine dito f 0.90 tot f 1.75. HOORN, 11 Junij. 2 hectol. Tanve f10, 11 hectol. Gavst f 5.50 a 6, 6 hectol. Haver f4, 5 hectol. witte Erwten f 11, 9 hectol. graauwe Erwten f 15, 8 hectol. bruine Boouen f 12, Mosterdzaad f 22 a 23, Karweizaad f 17 a 17.50, 9 Paarden f 50 a 145, 25 Koeijen £130 a 220, 225 Schapen f 18 a 33, 170 Lam meren fSa 12, 19 Kalveren f7 a 13.50, 95 Varkens f IS a 29, 5 Zeugen f 35 a 54, 210 Biggen f7 50 a 14, 13 Bokken fl a 4.50,7 Geiten fl.50 a 6, 65 Kippen f 0.60 ii 1,30, 27150 Kipeijereu f 2.60 a 2.80, 15300 Eenden ijeren f2.80 a 2 90 per 100 st. 2750 kop Boter f 0.56 a 0.60 per kop. 7 hectol. Aardappelen f 10 per hectol. 750 kilo Kruisbessen f7.50 a 8. ROTTERDAM, 13 Junij. Vlas. Vlas met verminderde aanvoer; tegen prijzen der vorige week met redelijken handel. De prijzen der aardappelen waren als volgt: Duinzand f5 a 5.25, Zecuw- sche Jammen f 4.75 a 5. Met redelijken aanvoer. AVIGNON, 7 Junij. Meekrap. Uit Napels en den omtrek zijn de onrustendste tijdingen nopens de teelt ontvangen; wegens de droogte en sterke hitte is niet slechts een gedeelte van het zaad aldaar verloren gegaan, maar ook de pluk-Rocijn heeft veel schade geleden. Men noteert: Rosé Alizaris fr, 80 81, Napelsche 105 a 106, Rosé S E E E 105. Donderdag 16 Junij vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Marseille. Den 8n dezer overleed, zacht en kalm, na voor zien te zijn van de 1*1. H. Sacramenten der Stervenden, ten huize van onze Ouders, te Dinslaken in Pruissen mijn geliefde Broeder EMIL, in den ouderdom van 30 jaren. Eene longtering maakte een einde aan zijn zoo dierbaar leven. Namen-s de Familie Nieuwediep, Junij 1870. G. BUHSE. Volstrekt eenige kennisgeving. Door toevallige omstaudigheden wordt alhier ter OVER NAME aangebodeneen LOGEMENT en KOFÏTJ- HUIS, waarin des avonds Piano wordt gespeeld. Daartoe is benoodigd de zeer billijk gestelde som van ƒ400.— Het huis is tegen zeer 'billijken prijs te huur. Het is onlangs nieuw gebouwd, voorzien van ZES zeer logeable kamers en overigens zeer ordelijk ingerigt. Adres Franco, onder letter RB, bij den uitgever van dit blad.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3