achtervolgde, kwam te laat aan de grenzen. Als preventief gevangene zal hij wel niet uitgeleverd worden. Woensdag morgen werd ten kantore van den heer Viervaut Co. te Amsterdam een promesse aangeboden ten bedrage van ruim f8000, die bij onderzoek bleek geheel valsch te zijn. De heereu J. E. Brugman Go., die daarop •als endossanten voorkwamen, verklaarden mede van die pro messe geen kennis te dragen, terwijl de handteekeningen van de aanvraag en kwitantie, bij de discontering aan de bank aangeboden, bleken ten eenemale valsch te zijn. Dit voorval, dat veel sensatie verwekt, zal natuurlijk een grondig onderzoek uitlokken. Mogt het der Nederlandsche bank ge lukken, door gepaste maatregelen eene herhaling van der- gelijke opligterijen te voorkomen. De zaak van den Pool Stanislas Augustowski Kawanski, die verscheidene ingezetenen van Amsterdam heeft opgeligt, kwam eindelijk heden voor. De beschuldigde had tot nu toe als zijn naam geen anderen dan Kawanski willen opgeven, en was door den procureur 9 maanden preventief gevangen gehouden, 4 maanden nadat de zaak geschikt was. Een vreemde, wat middeleeuwsche wijze om den beschuldigde tot bekeuteuis te brengen. De beschuldigde beweerde nu stellig Kawansky te heeten en herriep eenige zaken bij den regter van instructie op gegeven, bewerende dat hij toen blootgesteld was geweest aan hevige agitatie door zijn gevangeneming veroorzaakt. Hij heeft overigens het hem ten laste gelegde erkend, nl. •dat hij valsche brieven geschreven heeft waarin de geadres seerden tegen zeer gunstige voorwaarden uitgenoodigd werden jonge lieden van aanzienlijken huize in de kost te nemen, om ze het onderwijs te doen genieten en den brenger (dat was hij zelf) geld te geven om zijn reis voort te zetten. .De beschuldigde beweert geboren te zijn 5 Julij 1840 te Warschau uit Stanislas Kawansky en Baronesse Plate: dat .zijn vader gedood is in het jaar 1848 bij de Poolsche on lusten en zijne moeder en zuster van verdriet gestorven zijn. Voortdurend zeer theatrale woorden en gebaren aan nemende vertelde hij verder hoe hij met zijn beide andere broeders gevlugt, in Gallicïë vervolgd en eindelijk in Zweden, te Upsala, een wijkplaats had -gevonden. Reeds in 1856, tijdeus den Krimoorlog, is hij weer naai'Polen teruggegaan, maar hier werd zijn hoop beschaamd, want het eind was de vernietiging der voornaamste Poolsche familien. Wat zou hij doen? Hij trekt naar Palestina. Nog veel zwierf hij om, hij was in 1859 bij Solferiuo, daarna in Afrika, nog later in Mexico, waar hij den slag van Queretaro medegestreden en Maximiliaau onder de kogels heeft zien vallen, hij werd gewond en gevangen genomen en vlugtte naar Baltimore, waar hij door het geld van een comité voor Poolsche uit- .gewekenen naar Newyork, Liverpool, Londen, Dublin Rot terdam en eindelijk te Amsterdam is gekomen. Wat hij daar gedaan heeft, weten onze lezers; zekerder waarschijnlijk dan zijne lotgevallen, die hij voorgeeft ondervonden te hebben, want waarborgen, dat zijn verhalen waar zijn, durven wij niet te geven. Bel Noorden. De Financieele Commissie van den Weerbaarheidsbond heeft een circulaire rondgezonden .tot oproeping om medewerking en geldelijke ondersteuning voor ,de zaak van den nationalen schietwedstrijd op het Loo. Wy hebben reeds met een enkel woord van die circulaire mel ding gemaakt. Een iedtrdie met onzen geliefden Koning de oefening in den wapenhandel en het schieten houdt voor een werkdat vooral in een klein land als het onze aan moediging verdienten ieder daarenbovendie ingenomen -is met nationale landelijke zamenkomsten gelijk de schiet wedstrijd gewoonlijk isdie blijve niet achter om het zijne bij te dragen tot een zaak waarvoor door Z. M. den Ko ning en ook door particulieren zooveel wordt gedaan. Naar wij vernemen toch zal Z. M. het prachtige Park op het Loo gedurende den tijd dat het weerbaarheidskarnp betrok ken is, voor een ieder toegankelijk stellen. Ja zelfs de Ko ninklijke ijskelders zullen, zegt men ter beschikking gesteld worden om te voorzien in de behoefte aan ijs in het kamp -een verkwikkingdie bij de zomerwarmte in een kamp bijna een levensbehoefte mag heeten. Ook voor de voeding der manschappen en der kampbezoekers wordt ten einde voor hen groote onkosten te vermijden veel gedaan vooral door den lieer F. N. Boerden stichter der gaarkeukens te Rot terdam. Uitstekend is het denkbeeld om de ménage voor de scherpschutters dat wil zeggen goede soep met brood des morgensen des middags aardappelen met groenten en vleesch verkrijgbaar te stellen voor f0.25. Voor het be middeld publiekdat met de zaak ingenomen ismag de tij ding dat enkelen veel doen niet ,een reden zijn om zich •terug te houden maar veeleer om ook de behulpzame hand ;te bieden. Met genoegen vernemen wij dat eene Nederduitsche ver taling van Disraeli's Lotkair, bewerkt door Mr. A. H. Verster, thans in afleveringen het licht ziet bij de uitgevers Gebroe ders Kraay te Amsterdam. Wij vertrouwen dat deze gele genheid om kennis te maken met dien merkwaardigen en veelbesproken roman van Engelands gewezen Eersten Minis ter zeer velen welkom zal zijn. Het Roomsche concilie is begonnen met het onderzoek van het vierde en belangrykste hoofdstuk van het dogma der onfeilbaarheid, dat meer speciaal aan de onfeilbaarheid des pausen gewijd is. Een vijftigtal redenaars hebben zich laten inschrijven, zoodat de discussie wel een poosje kan aanhouden, indien ten minste de meerderheid de discussie wil afbreken. Vooraf werd gestemd over de amendementen, door de oppo sitie op het vorige hoofdstuk ingediend, waarvan slechts eenige weinigen, maar geen enkele van eenig belang, werden aan genomen. De Figaro levert een zeer eenvoudig middel zoo als trouwens ook alle geniale ideën eenvoudig zijn ter ver krijging van een koning voor Spanje Ze wil dat de volgende advertentie algemeen verspreid worde Hetkoningi'ijk zal worden toegekend aan den minst eischende. De gegadigden moeten lo. Ingeënt zijn. 2o. Den ouderdom bereikt hebben van 25 jaren, en niet ouder wezen dan 70. 3o. Geen regterlijk vonnis ten hunne laste hebben. 4o. Kunnen lezen, schrijven en op de castagnetten spelen. Van hunne zijde waarborgen de Spanjaarden aan dengene, die de toewijzing erlangt lo. Elk jaar drie maanden vacantie. 2o. Één jaar van algemeene geestdrift. 3o. Een regeringstijdperk van minstens 5 jaar. 4o. Een pensioen van 6000 francs in 't jaar. Men kan de briefjes inleveren tot aan den 15 Augustus e k. Dat zich onder die voorwaarden nog al candidaten zullen opdoen, daaraan twijfelt Figaro geen oogenblik. Het Fransche blad la Libertézegt'dat onlangs in Ita lië eene inschrijving geopend werd, omaao Victor Emmanuel een koninklijke kroon aan te bieden. De giften waren bin nen korten tijd tot f 25,000 gestegen waarop de lijsten ge sloten werden. Toen de koning van de zaak kennis kreeg liet hij de bewcrkors der inschrijving op zijn paleis ontbie den. Na hen bedankt te hebben voor hunne edelmoedige be doeling droeg hij hun op zijn dank te betuigen aan de in- teekenaren maar hun tevens te zeggen, dat zijn kroon, zoo als zij nu wa9 hem voldoende was en dat hij verzocht de bijeengebragte gelden aan te wenden tot het stichten van een hospitaal voor blinden te Florence. De Parij9che zakkenrollers bezitten steeds nieuwe kunst grepen. Dit bleek dezer dagen wederom uit het volgende. Zekere heer S.oud directeur van eene verzekering-maat schappij en reeds op vergevorderden leeftijd, is gewoon dik wijls te snuiven en bezit dan ook een bewonderenswaardige snuifdoos, die hij gaarne tusschen de vingers laat draaijen. Hij bevond zich dezer dagen voor een plaatwinkel en keek met andere personen naar de nieuwe platen. Juist had hij zijne kostbare doos geopend, toen een welgekleed heer hem beleefd een snuifje vroeg. De oude heer haastte zich hem de snuifdoos te presenteren. De vreemde heer dompelde er op delicate wijze duim en wijsvinger in en bedankte den oud directeur, waarop deze laatste de doos in zijn vestzak stak. Een oogenblik later bemerkte de heer S.die nog steeds naar de platen keek, in de spiegelruit voor hem, dat zijn gouden doos zyn zak verliet en gansch alleen zich in de ruimte voortbewoog in de rigting van den vreemden heer. Het was verwonderlijk om te zien Doch het ongeluk wilde, dat de heer S. aan geen toovenarij of wonderen geloofde. »Houdt den dief!'' schreeuwde hij oogenblikkelijk. Onmid- delijk schoot een agent toe, die zich van den verdachten per soon meester maakte. Wat was nu het geheim Terwijl hij een snuifje nam, had de zakkenroller in de snuifdoos een klein looden korreltje laten vallen, waaraan een soort dun, doch zeer sterk paardenhaar bevestigd was. Wanneer de snuifdoos dus in den vestzak gestoken werd, had de ingenieuze dief niets anders te doen dan zachtjes aan het haartje te trekken, om het begeerde voorwerp tot zich te doen komen. Hij heeft bekend, dat hij op deze wijze reeds meer dan twin tig gouden snuifdoozen heeft kunnen stelen. Wanneer de Parijsche doctor M. bij den een of anderen patiënt wordt geroepen, haast hij zich hem, na de gebruikelijke informatiën naar den eetlust en den slaap, te vragen Op welk blad zijt gij geabonneerd? Zoo heeft hij reeds sedert jaren eene vergelijkenden studie gemaakt van den in vloed der bladen op den mureelen toestand en het temperament van den menseh. Over 't algemeen bevond hij, dat de abonnés van de Patrie een zacht karakter hebben en eene slaperige natuur; die van de Liberté zijn zenuwachtig, van den Rappel kijfziek en lijdende aan hardlijvigheiddie van de Marseillaise hypocondrisch en zeer overhellende tot verstandsverbijstering; die van den Pays zijn speciaal met de vallende ziekte behebt; die van den Constitutionnel lijden vooral aan waterzucht; die van den Siècle zijn volbloedig en zeer opvliegend die van den Temps galachtig; die van de Gazette de France week hartig die. enz., enz. Te Parijs is een man gestorven merkwaardig om de goedkoope wijze waarop hij gewoon was zijn ontbijt te ge bruiken. lederen morgen ging hij met een stuivers broodje op marsch naar de vruchtenmarkt. Hij ging daar inspectie houden over de vruchten manden proefde bij de eene koop vrouw eenige kersendie hij tegelijk met een stuk brood opatbij de andere eenige aardbeziën die hij weer bij zijn boterham nuttigdeen ging zoo voorttotdat hij zijn bo terham op had. Nergens kocht hij echter watnu eens wa ren de vruchten hem te zuurdan weder mankeerde er iets anders aan altoos wist hij iets te vinden. Waren er geen vruchten te krijgendan vroeg hij bier te proeven dat dan natuurlijk altijd niet versch genoeg of verschaald was. Na zijn dood voDd men 50,000 francs in zijn stroozak.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2