Zendingsfeest. BIRGERLIJKË STAXÜ DEK GEliEE.ÏÏE TEXEL. Te Boston heeft men papieren japonnen uitgevonden, die slechts de bagatel van 15 centimes (7J- cent) kosten. Dat nieuwe artikel komt geweldig in zwang. De zon heeft zeker sedert langen tijd, in Alkmaar's om streken, niet zoo vele blijde gezigten beschenen als Woens dag jl. Duizende en duizende christenen, uit alle oorden des lands, belijders der orthodox-gereformeerde leer, hadden zich op de roepstem van de Hoofd-Commissïe van het Algemeen Evan gelisch Zendeling-genootschap, vereenigd, op een daartoe inge- rigt landgoed, welwillend beschikbaar gesteld door den eige- Daar Jhr. Mr. C. van Foreest, en gelegen tusschen Alkmaar en het dorp Heilo. Een terrein voor een talrijk bezoek uitmun tend gelegen met twee ingangen aan den grooten weg van Alkmaar naar Haarlem, een prachtige wandel- en rijweg, en aan de achterzijde begrensd door den spoorweg, alwaar de feesttreinen onmiddelijk voor den iDgaDg aldaar halt hielden. Wat het boschrijk landgoed zelf aangaat, met hare vele ruime wandelwegen in alle rigtingen, was voor een dergelijk feest on verbeterlijk geschikt, ook de daargestelde inrigtingen, vooral de spreekplaatsen, meestal onder het lommer der boomen, zeer goed gekozen, zoodat zij met regt mogten heeten «kerken van ongekorven hout." De eenige aanmerking zoude kunnen zijn, dat bij de cantine wat minder stof en wat meer schaduw en zitplaatsen wen- schelijk waren geweest. Van het verkrijgbaar gestelde con- sumabel, vooral de lage prijzen in aanmerking genomen, mag gezegd worden dat het niets te wenschen overlietalleen met het bier waren wij niet zeer gelukkig. Het feest nam ten 10è ure een aanvang op de spreekplaats No. 1. De aldaar verzamelde schare, door 6 feesttreinen en ontelbare rijtuigen aangevoerd, behalve de vele voetgangers uit Alkmaar en den naasten omtrek, leverde een imposanten aanblik op, vooral in de rigting naar den, terzijde van het spreekgestoelte gelegen, zoogenaamden uKattenberg," die tot aan den kruin met belangstellenden was bezet. De openings rede werd gehouden door Dr. N. Beets, die door den presi dent, den heer L. J van Rliijn, aan de menigte werd voorge steld, nadat onder leiding van laatstgenoemde eenige psalm verzen waren gezongen. De heer Beets, hoezeer zich verheugende in een zoo talrijk gehoor, gevoelde dat hei hem niet mogelijk was zich aan allen verstaanbaar te maken, welk gevoel hij uitte door den wensch, om op dat oogenblik in het bezit te zijn van een stel kope ren longen met vier monden, om in de rigtingen der vier windstreken der aarde het woord Gods te kunnen verkon digen doch aangezien dit niet het geval was, hij zich moest vergenoegen met het orgaan hem door den Heere geschonken en hoopte, dat ook zijne hoorders zijn goeden wil voor lief nemende, zich daarmede mogten tevreden stellen. Wat overigens zijne rede betreft, die voor een deel, met het oog op Willebrordus, ook geschiedkundige waarde had, was ze wel geschikt om tot christelijke feestvreugde te stemmen. Inmiddels traden ten II ure op spreekplaats No. 2 Ds. A. H. W. Brandt en op spreekplaats No. 5 Ds. W. G. Sraitt op, terwijl ten 11£ ure de heer T. M. Looman op spreek plaats No. 4 verslag deed der zendelings-vereenigingen. De wandeling naar het dorp Heilo en de zich aldaar be vindende Willebrordusput, had ten ruim l ure plaats. De weg, waaraan die put gelegen is, geetie genoegzame ruimte toelatende voor de groote ma3sa belangstellenden, was het gedrang op dat punt zeer groot, bij welke gelegenheid dan ook een enkel persoon door de politie gearresteerd werd, die het ongeluk had voor een oogenblik het achtste gebod uit het geheugen te verliezen. De orde werd overigens niet verstoord. Na het houden van korte toespraken, en het zingen van no. 2 der feest liederen, verwijderde zich de menigte weder in de rigting van het feesterrein. Bij die terugwandeling leverde de groepjes, die zich langs den weg en op het landgoed onder het lommer neevvleïde, ter plundering van de goed voorziene spoorwegmandjes, een regt landelijken aanblik. De feestelijke indruk werd niet weinig verhoogd door de afwisselende zangen, die door sommige ge organiseerde zangkooren, zeer welluidend werden uitgevoerd; wij kunnen met regt zeggen, dat het zanggezelschap der christe lijke jongelings-vereeniging aan den Helder, wat zuivere in- tonnatie aangaat, zich hier bijzonder onderscheidde, en niet alleen op dezen stond, maar gedurende den ganschen dag, reeds bij de aankomst, 's morgens ten 8 ure, tot bij het vertrek, 's avonds ten 10 ureheeft dit gezelschap zich ontelbare malen doen hooren met groote verdienste. Na de terugkomst van Heilo, werd aan den hr. v. Foreest een aubade gebragt, door te zingen van psalm 103, vers 1 en 9, begeleid door een zeer goed harmonie-muziekkorps, naar wij vernemen uit Utrecht, dat voor en na op het feest de zang begeleide. Door de president der hoofd-commissie werd een aanspraak gehouden en daarna weder gezongen van het feestlied no. 3 vers 4 en 6 en ten slotte: »Dat 's Heeren zegen op u daal", enz. In den namiddag begonnen de godsdienstoefeningen in de "kerken van ongekorven hout" weder ten 2.45 ure op drie verschillende plaatsen tegelijk en wel op no. 1, 3 en 4 en ten 3 30 ure, op no. 2 en 5, en zoo vervolgens tot aan 7.15 ure traden 13 sprekers op 5 verschillende plaatsen op. En toch bleef voldoende ruimte over, dat het psalmgezang van eeDÏge vermoeide groepjes, die zich in de tusschenlanen hadden nedergevleid, aan de spreekplaatsen in het minst niet hinderlijk was. Do goede geest die op dit feest lieerschte, was inderdaad merkwaardig, bij allen en in alles lieerschte een vrolijke stem ming, de meest mogelijke orde, die gedurende den geheelen dag nergens verstoord werd; of ja, om getrouw te blijven aan de waarheidvinden wij ons helaas gedrongen melding te maken van een enkel incident, dat velen pijnlijk aandeed. Het was op spreekplaats no. 4, naastbij de spoorhalt gelegen, alwaar aan het einde van den dag, na afloop van het pro gramma nog enkele sprekers een woord tot afscheid aan de vertrekkende toeriepen. Het gezang was geëindigd en de opge treden spreker meende met zijne toespraak aan te vangen, toen iemand uit het publiek opstond en het woord vroeg, dat hem vergund werd; hij zeide zoo ongeveer het volgende: In ons midden bevindt zich iemand, die met verkeerde be doelingen hier is gekomen en van het terrein behoorde ver wijderd te worden, hij heeft onzedelijke woorden geuit tegen twee jonge meisjes en met de vinger wijzende, vervolgde hij daar staat hij, die met die hoed op. De aangewezene ontkende zich aan iets dergelijks schuldig te hebben gemaakt en niemand aanstoot te hebben gegeven, niettegenstaande dat, had nog al eenige sensatie plaats dat echter gevolgd werd door een oogenblik van kalmte, waarvan de spreker profi teerde, om zijne rede aan te vangeu. Wij hoopten dat hij het voorgevallene zoude aangrijpen, om naar aanleiding daarvan, zijne hoorders, tot vergevingsgezindheid en erbarining met den verdoolden zou opwekken, waartoe de Heiland ons zoo menig woord in den mond legt. Wij vonden ons hier teleur gesteld, niet dat nu juist geheel en al het tegenovergestelde plaats had, maar toch een enkelo phraso klonk ons in do ooren, als of wij den farizeör hoordeIk dank u Heereenz. Na afloop der toespraak bleek het helaas maar al te wel dat ze al zeer weinig had bijgedragen tot kalmering der ge moederen. De beledigingen van den aangewezen persoon, die rustig al dien tijd was blijven staan, begonnen op nieuw en in een verregaanden onbetamelijken graad, inzonderheid door een broe der uit Arasterdam, die dan ook door dö toegeschoten politie agenten naam en woonplaats werd afgevraagd en aangemaand zich rustig te houden. Op hetzelfde oogenblik klonk het van de zijde van de spoor weghalt: blaciuwe biljettentrein Haarlem en Amsterdam, dit was een zeer gewenscht sein om de menigte uit een te doen stuiven. Wij herhalen Bedroevend was dit voorval, waarvan wij ondanks ons zelve, doch gedrongen door de liefde tot de waarheid, ons verpligt zien melding te maken. Het was 9 ure, alleen bleven de feestgenoot en met de gele biljetten HugowaardHelder, thans nog over. De trein deed tot 10 ure op zich wachten, na het vertrek van deze ver wijderde zich ook de vrienden die hen uitgeleide deden en het feest was geëindigd. Een feest dat zonder twijfel bij zeer velen aller gunstigste indrukken zal achterlaten, een feest dat zonder twijfel aan het doel zal hebben beantwoord verbreiding van meerder maatschappelijk christelijk leven in Nederland en bevordering en ondersteuning van de zendingzaak in den vreemden. Van 16 22 Junij 1870. ONDERTROUWD: Hendrik Boon en Beatrix Hoedenmaker. Joliau- nes Zoet el iel en Grietje Visser.* GETROUWD: Jacob Hillenius, weduwnaar vau Antje Schagen eu Har retje Kunst, weduwe vau Cornelis Dijker. Hendrik Witte en Cornelia de Waard. GEBOREN Frouwtje, dochter van Cornelis Keijser Rz. en Marrclje Leien. Pietje Maria, dochter van Hendrik Dalineijer Kz. en Engeltje Keesman. Johauna Cornelia, dochter van Willem Gomcs en Maartjc IJaiu- mer. Petrus Thtodorus, zoon vau Cornelis Boom en Jolinnua Ciiristina Luijckx. Klaas, zoon van Willem Bakker eu Amelia de Jager. OVERLEDEN Gerben Kingma, oud 4 maanden, zoon van Jnrjen eu wijle Grietje Wilms. Willemiua Eeloiau, oud 22 maanden, dochter van Jan Eehnau en Neeltje Smit. Jan Bakker Gz., oud 77 jaren, weduwnaar van Dirkje Piclcrs Duinker. Dl .V U K T II li R 1 G T E X. SGHAGEN, 20 en 23 Junij. 150 Paarden f 30 ii 350, 2 Stieren f50 a 130, 14 Gelde-Koeijen f 30 a 130, Vette Koeijen f ICO a 230, 1 Kalf-koe f 180, Gras-kal veren f 30 a 40, 9 Nuchtere Kalveren f5 a 9, 82 MageTe Schapen fS a 12, 30 Vette Schapen f18 a 24, 142 Lammeren f6 a 10, 3 Bukken en Geilen f .3 u 1U, 14 Magere Varkens f 14 a 20, Biggen f8 a 11, Konijnen 15 a 75 els., Kippen 15 a 100 ets. Boter f 1.134 a 1.20, Kaas f0.30 ii 0.45 per KG., Kipeijeren f 2.80 a 3, Eendeijeren f 2.75 a 2 80 per 100 st. PURMEREND, 21 Junij. Aangevoerd 307 stapels Kleine Kaas. 1 Middelbare. Boter. Van f 1.12£ tot f 1.20 per kilog. Gemiddeld fl.15 per kilog. Aangevoerd 99 runderen. Vette Kocijeu prijshoudend vlugge handel Geldckocijen minder in prijs, weinig aangevoerd. Melk-kocijen minder in prijs, trage handel. 24 Paarden, 129 vette Kalveren, Prijs van f0.70 tot 0.90 per kilogr. Handel levendig. 45 nuchtere Kalveren. Prijs van f 6 tot 14 per stuk. Handel stug. 78 vette Varkens. Prijs was van 42 tot 50 Cis. per kilogr. Handel matig vlug. 41 magere Varkens van f 16 tot 26 en 225 Biggen vau f7 tot 11, Handel stug. 463 Schapen en Lammeren. Vêtle Schapen prijshoudend vlugge handel. Overhouders weinig aangevoerd, trage handel. Lammeren minder in prijs. Kipeijreu f 3, Eendeijeren 1' 3 de 100 st. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 204 stapels Kaas, wegende 54157 kilogr. De hoogs e markt was voor kleine hooi f29.25, gras f31. Middelbare gras f30.1908 kilogr. Boter. SNEEK, 14 Junij. Boter f48 50. BELFAST, 20 Junij. De aanvoer bedroeg op de verschillende markten deze week 376 ton, waarvan 238 machinaal eu 138 uit de hand gezwingeld, tegen 41 in Ao. Po. Voor do eerste soort werd 4 a 10/- per steen naar qual. betaald en voor de 2c 4 a 7/10.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3