NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 Junij 1870. Maandag avond 27eD dezer hield het collegie Sine Nomineeene vergadering in het gewone lokaal. Er werden twee belangrijke voorstellen gedaan, waarvan echter de behande ling, wegens het gering aantal aanwezige leden, tot de vol gende zitting werd uitgesteld. Met het oog hierop, noodigt het bestuur de leden uit, om door eene getrouwe opkomst dn de eerstvolgende vergadering van hunne belangstelling te doen blijken. De eerstvolgende vergadering is vastgesteld op Maandag 18 Julij e. k. Gisteren heeft bij de Directie der Marine plaats gehad le. de verpachting van het weghalen van Mot en Krullen voor den tijd van een jaar. Hoogste iuschrijver de heer D. Hoogenbosch. 2e. de aanbesteding van de levering van 10,000 kilo gram Zeegras. Vier inschrijvers hebben zich aangemeld, als de heeren G. Slot te Helder, tegen f 13.05, W. Heijblok Co. te Wieringen, tegen f 13.dezelfde tegen f 12.90 en Koning Co. te Texel, tegen f 12.24 de 100 kilogram. In de Staats-Courant van heden leest men Naar aanleiding vau Z. M. besluit van den 24 dezer, wordt Zr. Ms. schroefstooraschip der 4e klasse de Bommel, liggende te Hellevoetsluis, met den lln Julij a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar West-Indië, ter aflossing van het in de kolonie Suriname gestationeerde schroefstoomschip der 4e klasse Schouwenen het bevel daarover opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse Jhr. A. C. van Haeften. Voorts worden op dien bodem de navolgende officieren geplaatst de luitenants ter zee 2e klasse R. F. du Cloux, H. G. Hildebrandt, E. G. van Emden, de officier van ge zondheid 2e klasse G. L. Aalbertsberg en de officier van administratie 3e klasse W. F. Margadant. De adjunct-administrateurs M. C. Hazenberg en J. A. Torré, en den scheepsklerk W. A. le Rutte, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-ludië, en de eerste den I4n en de beide laatsten den 17u van daar in Nederland terug gekeerd, worden met die tijdstippen op non-activiteit gesteld. Bij de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst is de heer G. Scholten benoemd tot correspondent voor den Helder. Bij de hervormde gemeente te Huisduinen is tot leeraar beroepen de heer Alexander Johan Berman, predikant te Watergang. De minister van finantien verwittigt aan de belang hebbenden, dat er voortaan elke week gelegenheid zal be staan tot verzending van brieven enz. tusschen Nederland en Nederlandsch Indie, door middel van de gesloten brieven malen die, over Marseille en Suez, met de Britsche en Fransche pakketbooten worden uitgewisseld. Het vertrek der voormelde pakketbooten is thans in dier voege geregeld, dat de correspondentie voor Nederlandsch Indie, bij verzending uit Rotterdam des Vrijdags ten 8.25 's morgens, tijdig in Marseille kan aankomen, om met de eerstvertrekkende boot verder te worden verzonden. Te Helder zullen de brieven, enz. dus voor Donderdag avond ter post moeten worden bezorgd. Uit een particulier schrijven van de legerplaats te Mil- lingen, dato 26 Juni), nemen wij het volgende over: */De tijd ontbrak mij steeds om u eenige bijzonderheden aangaande het kamp mede te deelen dezen dag evenwel, ben ik, door het ongunstig weder waardoor de dienst geen plaats kan hebben, in de gelegenheid u het een en ander te melden. De sterkte van de kamperende troepen bedraagt on geveer 1100 man, de officieren, 20 in getal, daaronder be grepen. Gepasseerden Zondag heeft Z. M. de Koning de troepen geïnspecteerddaarna werd er op verschillende af standen naar de schijf geschoten, hetgeen Z. M. met belang stelling bijwoonde. Z. M., gekleed in de uniform van ko lonel der grenadiers, was vergezeld van Z. K. H. Prins Alexander, gekleed in de uniform der Veluwsche scherpschut ters, en verder van eenige van Zr. Ms. adjudanten en ordon- nance-officieren. Gepasseerden Vrijdag was de dag waarop prijs geschoten werd door officieren, onder-officieren, korporaals en manschap pen, naar een 60tal prijzen, allen door Z. M. uitgeloofd. De eerste prijs voor officieren, bestaande in een prachtig gouden horologie met dito ketting, werd behaald door den majoor directeur der normaal-schietschoolBunnik, met 52 punten de tweede prijs, een dito horologie met ketting, door den ln luit. der mariniers jhr. Clifl'ord Cocq v. Breugel, met 50 punten; verder werden nog een vijftal zeer fraaije prijzen behaald door vijf andere officiereu. De eerste prijs der onder-officiereu bestond in een gouden horologie met ketting, terwijl een 5tal horologiën (zilveren) tot de prijzen voor korporaals behoorden. De eerste prijs voor soldaten was een zilveren horologie met ketting en verder een groot aantal andere prijzen. Z. M. met Prins Alexander en gevolg, woonde dit con cours bij en reikte na afloop de prijzen uit. Daarna verliet Z. M. onder het gejuich van //Leve de Koning" en het Wie Neérlandsch bloed," door de troepen aangeheven, het kamp; na eerst nog den majoor Bunnik tot kommandeuren den kapitein vau Otterloo tot ridder van de Eikenkroon be noemd te hebben. Z. M. gaf zijne tevredenheid over de houding, enz. der troepen te kennen. Heden Zondag zou er groote parade gehouden worden en daarna zou er een assaut plaats hebben, waarbij Z. M. waarschijnlijk tegenwoordig zou zijn, dat echter niet plaats kon hebben door het ongunstige weder. De gezondheid der troepen laat niets te wenschen over.11 Volgens *la France" zou door Spanje Engeland en Nederland besloten zijn eene expeditie in de Australische wateren te ondernemen, tot uitroeijing der zeeroverij. Een Spaansch escader zou reeds belast zijn met een opnemingstogt in de zeeën van Yolo en de wateren van de Philippijnen. Van Zwolle schrijft men dat eerstdaags weder onder scheidene jongelieden van daar naar Rome vertrekken, om dienst bij het pauselijk souaven leger te nemen. Men schrijft uit Naaldwijk In het naburige Kwintsheul onder de gemeente Monster zijn in den nacht van 22 op 23 dezer, in eene weide, vijf koeijen, toebehoorende aan den bouwman J. B. Reineke, op eene vreeselijke wijze verminkt en mishandeld, door namelijk den beesten de spenen af te snijden en onderscheiden messteken toe tebrengen, tengevolge waarvan, toen men 's morgens in de weide kwam om de koeijen te melken, er geheele plassen bloed op het land lagen en sommige dier beesten in levens gevaar verkeerden. Tot nog toe heeft men de dader of de daders niet kunnen opsporen; er is f50.^uitgeloofd aan hem, die den schuldige weet aan te wijzen. De groote gebeurtenis van den dag is het verzoekschrift der prinsen van Orleans, waarbij zij verlof vragen om in Frankrijk te mogen terugkeeren. Het is aan de volksver tegenwoordigers gerigt. Het zal nu te bezien staan, of het keizerrijk, nog onlangs goedgekeurd door 7,300,000 stemmen,, zich sterk genoeg gevoelt, om de tegenwoordigheid der zonen en kleinzonen van Lodewijk Filips te kunnen verdragen. De hertog van Nemours heeft het stuk niet onderteekend. Men zegt, dat hij dit niet gedaan heeft, omdat hfi geen tijd had zijne beide zonen te raadplegen, zonder wier instemming hij niet wilde handelen. Het verzoekschrift luidt aldus: »Mijne heeren afgevaaardigden. Gij houdt u bezig met het voorstel om de uitzonderingsmaatregelen, waardoor wij getroffen wor den, op te heffen. Bij dit voorstel mogen wij niet zwijgen. Van 1848 af aan, onder de republiek, hebben wij geprotes teerd tegen de wet, die ons verbant, een wet van wantrouwen, toen door niets geregtvaardigd. Niets heeft haar later ge- regtvaardigd en wij komen ons protest hernieuwen voor de vertegenwoordigers des lands. Wat wij vragen, is geene genade, maar ons regt, het regt, dat ieder Franschman toekomt en waar wij alleen van beroofd zijn. Het is ons vaderland, dat wij terug verlangen, het land, dat wij lief hebben, dat ons huis altijd getrouw gediend heeft; het land, waarvan geene enkele traditie ons scheidt en welks naam alleen voldoende is om ons hart sneller te doen kloppen want voor bannelingen vergoedt niets het missende vaderland. Louis Philippe d'Orléans, graaf van Parijs. Fran^ois d'Orléans, prins van Joïnville; Henri d'Orleans, hertog van Aumale; Robert d'Orleans, hertog van Chartres. Twickenham, 18 Junij 1870." In een ministerraad te St.-Cloud is besloten, dat de mi nisters zich tegen den terugkeer dier vorsten zullen verzetten, en op dringend verlangen des keizers, zal het verzoek dier mannen niet in deze zitting worden behandeld. Het proces tegen mrs. Waters, de liefelijke opvoedster van zuigelingen te Brixton, neemt een grooten omvang. Volgens hare bekentenis heeft zij in 4 jaren tijd niet minder dan 40 kinderen geadopteerdslechts 10 half stervende zuigelingen werden bij de huiszoeking ten haren huize gevonden en het lot der 30 overigen laat zich dus raden. Het systeem van vrouw waters schijnt te zijn geweest, dat de kinderen niet werden gereinigd, en gevoed uit eene flesch die een smerig en voor de gezondheid nadeelig vocht inhield. Zoo constateerde de coroner ook, dat één der kinderen, bij de huiszoeking gevonden, blijkbaar onder den invloed was van een bedwelmend middelhet ligchaam was bewegingloos en de oogen verdraaid. Op het lijkveld van Surrey waarvan wij reeds vroeger gewaagden, is o. a. een kinderlijkje gevonden, gewikkeld in een pak met het opschrift»Aan vrouw Waters." De politie heeft eene der moeders opgespoord, die zich heeft laten bewegen om bekentenissen te doenten gevolge daarvan heeft eene nieuwe huiszoeking plaats gehad, waarbij een nieuw paket brieven en circa 150 fotografische portretten zijn gevonden. Naar men zegt, zijn de brieven compromitterende voor aanzienlijke familiön; onder de portretten zijn er twee van geestelijken. Vrouw Waters blijft alle schuld ontkennen, en volhouden dat zij eene liefderijke, teerhartige verzorgster was. Wat de 30 vermiste kinderen betreft, zij weet niet waar die zijn ge bleven noch ook wie de ouders waren. Omtrent de petitien ten behoeve van Montpensier bij de Spaansche Cortes ingekomen, beweert men nu, dat zij onderteekend zijn door zeer vele personen, die öf niet bestaan

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2