bunnen bekomen. Die portretten zijn aftreksels van die echte, die door een pater van het Jezuifcen-genootschap, tengevolge eener bijzondere inblazing des H. Geestes, ruim 200 jaren na de gebeurtenis geschilderd gijn. Het Groninger straatvuilnis wordt met goed gevolg als mest gebruikt. De gronden der koloniën Hoogezand, Sappemeer, Veendam, Wildervank, Pekela en Stads-Kanaal zijn bijna uitsluitend door Groninger straatvuilnis ontgonnen, alsmede door Groninger gier, het afvloeisel der mesthoopen. De Groninger gemeentekas trekt er eene winst uit van f20,000 ii, f25,000. In de Gron-. Ct. wordt gevraagd, waarom op onze wegen geen vruchtboomen worden gezet in de plaats van met-vrucht dragende. Bij een verkoop van eiken, langs een weg geplant, bragten deze, na 60 jaar te hebben gestaan, gemiddeld f20 pp. Waren daar vruchtboomen gezet, die met het derde jaar reeds vruchten dragen, men zou mogen berekenen, dat die jaarlijks gemiddeld 2 mud of f4 zouden opbrengen, 't geen f200 zou worden in 50 jaar. Welk een-verschil in opbrengst I Trouwens, in Duitschland ziet men langs de wegen meestal vruchtboomen geplant. De arrondïssements-regtbank te Rotterdam heeft dezer dagen een zekeren Schiks, wegens diefstal, tot 13 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Deze veroordeeling zou natuurlijk geene bijzondere vermel ding regtvaardigen, maar de omstandigheid, die zich daarbij heeft voorgedaan, achten wij van genoegzaam belang, om van deze zaak melding te maken. Op het punt n. 1. van de geregtszaal te verlaten, verzocht de veroordeelde nog een enkel woord in het midden te mogen brengen. Dit werd hem toegestaan, en zijn eenvoudig verhaal laten wij nu hier volgen, zoo als het door de Rotterdamsche Courant wordt medegedeeld "Ongeveer drie maanden geleden, zeide hij, werd ik uit de gevangenis ontslagen, alwaar ik wegens diefstal mijn straf had ondergaan, en trachtte, alhier teruggekeerd, werk te be komen, wat mij spoedig gelukte. "Reeds den volgenden dag kreeg ik werk als kleerenklopper, daarna kwam ik in dienst bij een kleederbleeker in de Lijn- baanslaan, waar mijn baas zeer wel met mij scheen tevreden te zijn. "Nadat ik aldaar ongeveer zes weken werkzaam was ge weest, zegt de baas op zekeren dag tot mij "Frans, men heeft mij verteld dat gij voor diefstal hebt gezeten, 't spijt me, maar onder die omstandigheden kan ik je niet houden, ik zal er evenwel nog eens met mijn vrouw over spreken". Het resultaat hiervan was, dat Frans den volgenden dag zijn ontslag kreeg. »Dit nu, zegt bekl., n. 1. dat ik gestraft ben geweest, was .-mijn baas door een hoofdagent van politie verteld, met wien hij veel sprak ik heb mij daarop begeven naar den heer commissaris van politie en hem medegedeeld, dat de agent oorzaak was dat ik mijn broodwinning had verloren, waarop ZEd. mij zeide, dat dit geoorloofd was. Ik slaagde er eindelijk in, ook op aanbeveling van mijn vorigen baas, bij een kleederbleeker in de Kerklaan in dienst te komen, wien mijn vorige fout eveneens ter oore kwam en van wien ik "dit telkens op mijn brood kreeg." Deze dienst moest ik door ziekte verlaten. En nu, mijne heeren, zal ik de waarheid maar zeggen, ik heb het weggenomen, maar ik had geen werk, -geen geld en leed gebrek." Dezer dagen heeft te Maastricht het volgende plaats ge had. De varkensslagter J. van Hoof was geroepen geworden om eene door pestbuilen aangetaste koe in stukken te snijden, en had de huid er van mee naar huis genomen, toen hij 's anderdaags aan den arm eene lichte pijn gevoelde, vergezeld van- eeoe zwelling, die weldra aanmerkelijk toenam. Hij riep geneeskundige hulp in, doch het was reeds te laat. Een paar -dagen later overleed hij, na vrecselijke pijnen te hebben geleden. Men veronderstelt dat van Hoof, terwijl hij het bedoelde -beest in stukken sneed, door het een of ander toeval een lichte wonde aan den arm heeft bekomen, en dat vervolgens een weinig bloed van het besmette dier hem de vreeselijke ziekte medegedeeld heeft. Het verzoek van de prinsen van Orleansaan de wet gevende magt in Frankrijk, tot opheffing hunner verbanning, 'is geweigerd met 174 tegen 31 stemmen. De aartsbisschop van Canterbury heeft aan den bisschop van Ohio een schrijven gerigtwaarin hij zijne goedkeuring hecht en »groote tevredenheid uitspreekt over de vergade ring van christenen" dit jaar te New-York te houden. Dit is de bijeenkomst van de Evangelische Alliantiedie voor Ihet eerst in het land van broeder Jonathan dat daarvoor uitermate geschikt isomdat het daar thans zeer in de mode is vroom te zijn wordt gehouden. De aartsbisschop hoopt dat God het tijdstip moge verhaas ten »dat de verschillen die thans de christenen onderling verdeeld houden worden bijgelegdopdat allen die Jezus 'Christus opregt liefhebben bij elkander kunnen komen om .hem naar ligchaam en ziel te vereeren". Amen. Men schrijft uit Luik De advocaat Dumancau die curator was in een gefailleerde zaak, heeft na een groot deel der verschuldigde gelden te hebben ontvangen zich daarmêe onder zeil begeven. De schuldeischers zijn nu droog ge schoren. Alle kibbelarij over een percent meer of minder ;houdt open 't proces is op de kortst mogelijke wijze ge ëindigd. Volgens een statistieke opgave zijn de echtscheidingen, of liever de scheidingen tusschen tafel en bedin Frankrijk in de laatste 10 jaren verdriedubbeld en in de laatste 30 ja ren vertienvoudigd. In 1857 vroegen 1197 echtgenooten schei ding, in 1868 niet minder dan 3000, en van die 3000 echt scheidingen waren 2683 aangevraagd door vrouwen en slechts 316 door mannen. De Fransche wet geeft trouwens aan de vrouw die van haar man af isveel te veel voorregten en de reden waarom echtscheidingen gevraagd kan worden (exces, sevices injures graves) is zeer onbepaald. De uitdrukking is zóó rekbaar dat er maar zeer weinig vrouwen zijn die daar in geen middel tot echtscheiding zouden kunnen vinden. Van de 3000 echtscheidingen in Frankrijk (1868) zijn 25 aangevraagd in het eerste jaar van het huwelijk, 519 tus schen het eerste en het vijfde, 809 tusschen het vijfde en het tiende107 tusschen het tiende en het twintigste150 tus schen het twintigste en het dertigste401 tusschen het der tigste en het veertigste29 tusschen het veertigste en het vijftigste jaar en 2 na de viering van de gouden bruiloft. Twee derden van de gescheiden echtgenooten hebben kinderen. Hoe grooter stad hoe meer echtscheidingen naar evenredigheid. Voor een der Iersche regtbanken werd dezer dagen een curieus geval behandeld. Een eigenaar van een hoeve liet door een deurwaarder den pachter aanzeggen, dat hij de hoeve moest ontruimen. De deurwaarder wil hem het papier overgeven. Wat is dat, vraagt de pachter, Nickey geheeten. Dat zult ge weten, als ge het papier hebt gelezen, antwoord de deurwaarder. Ik ben geen geleerde, hervat Nickey, en ik weet dus niet of uw papier geen betrekking heeft op het fenianisme en mij in de gevangenis kan brengen. De deurwaarder eiudigde met aan Nickey te zeggen, dat in dit papier vermeld is, dat hij de hoeve moest verlaten en geeft zich alle mogelijke moeite om het hem te doen aannemen. Hierop ontstond een strijd, waarbij de zoons van den pachter hun vader bijstonden. De deurwaarder werd op den grond geworpen en gedwongen zijne sommatie letterlijk in te-slikken. Dit ten minste werd door de deurwaarder aan den regter verhaald. Het spreekt echter van zelf, dat de pachter en zijne zoons het inslikkïngsproces pertinent ontkenden. Hun advocaat, de heer Goodword, eindigde zijn pleidooi met deze woorden: De deurwaarder heeft niet bewezen, dat mijne clienten hem gedwongen hébben de sommatie in te slikken, die hij hen bragt. Maar laat hij nu enkel bewijzen, dat -hij haar werkelijk ingeslikt heeft en wij zullen ons schuldig erkennen. Tegen zulk een argument was niets in te brengen. Het niet- schiiidig werd uitgesproken en de deurwaarder kon met zijne sommatie in de keel blijven zitten. Een Amerikaansch blad kondigt aldus den dood van een "achtenswaardig gentleman" aan: "Tot droefheid van allen, die hem kenden, overleed heden te Pigeon'Cowe, onze achtbare medeburger John Johnson. Zijn karakter was even goed als zijne zwaarte buitengewoon. Hij had zeer zedelijke principes en woog 380 pond." Een zwaluw voor de regtbank. De Berlijnsche "Pu blicist" verhaalt de volgende interessante historieToen Maandag 11. het politiegeregt op de Melkmarkt juist zijne zitting zou beginnen met eene aanklagt wegens dierenplagerij, vloog eene zwaluw door het openstaande raam en zette zich op de groene tafel des regters. Het diertje was doodmoede en liet zich gemakkelijk vangen. De oorzaak van zijne ver moeidheid bleek nu in een bordje te liggen, dat aan de eene poot was bevestigd en waarop de woorden stonden"Komt van A. Wolff, Schleuse no. 12." Een zeldzaam toeval had den vogel juist op de plaats gebragt, waar hij zijne stomme klagt kon inbrengen. Men deed onderzoek, en vond op de aangewezen plaats den bedoelden persoon, die nu eveneens eene veroordeeling wegens dierenkwellen zal ondergaan. KERMIS. De Kermis is hier sedert de laatste paar dagen in hare wordings-periode. Eenige benden nomaden waaronder niet weinig Savoyaards met hunne vervelende blaas-instrumenten doorkruisen de gemeente, anderen zijn ijverig werkzaam in het opslaan hunner tenten. Yan hetgeen reeds gisteren ter bezigtigïng was gesteld, trok •inzonderheid de aandacht een met vele versieringen zeer net getooid panoramaDe schilderijen met mechanieke bewerking die reeds gratis ten toon gesteld worden, en inderdaad keurig bewerkt zijn, lokken uit tot een nadere kennismaking met het geen H. F. Loggen en D. Tulling ons aanbieden. Bonkamp en van der Kam waren reeds ijverig bezig om de voorproevers prompt en zindelijk te bedienen. De voor deze kermis nieuwe poffertjes en zuurkraam van H. W. O ver meer, Westplein, onderscheidt zich bijzonder door ruime en nette inrigting. Wij voorspellen hem een druk bezoek. Ook de beignets-kraam van Koppen, waarin bij vorige kermissen zoo menig gezellig uurtje werd gesleten, was reeds Zondag avond geopend. Een kijkje daar genomen, maakt op ons den indruk, dat de nieuw aangebragte wijzigingen wel eenigzins ten nadeele zijn van het gezellig zamenzijn J^zoo daarin niet tijdig verandering wordt gemaakt, vreezen wij dat Koppen niet meer zoo als vroeger, het middelpunt van Helders kermislustigen zal uitmaken. Tot zoo verre wat de kermis ons ^ot nog toe te bezïgtigen geeft. Eerst heden avond neemt de Kermis feitelijk een aanvang. Heden avond worden de thóatres geopend hij Victor Dries- sens, Stoete en Jacqui, Blanus, Dassi, enz., benevens de Salon Restaurant van P. J. Ris, »met 500 gereguleerde^ zit plaatsen en een orchest bezet door 20 werkende leden." Van muziek gesproken, mogen wij niet verzuimen te ver-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2