NIEUWSTIJDINGEN. reiken. Vele tegenstanders zullen door zwakheid of vrees welligt worden genoopt evenzeer daar vóór te stemmen. Naar ons oordeel zal dus het leerstuk, ofschoon gewijzigd, worden aangenomen. Zoodra wij met de eigenlijke bewoor dingen bekend zijnzullen wij over de zaak meer volledig kunnen oordeelen. Maar zal die aanneming een zegepraal zijn Voor de drij vers zeer zeker, maar wij bekennen het rondborstig, dat wij voor hunne bedoelingenzoolang wij die niet beter kennen weinig eerbied koesteren. Voor de katholieke kerk echter gelooven wij het tegenovergestelde. Wij meenen niet mis te tasten als wij het voor een der hoofdbedoelingen houden de óónheid in de kerk te versterken; maar dat doel zal ge heel worden gemist. Waar een zoo aanzienlijke minderheid-, waaronder hoogst achtenswaardige bekwame mannen met kracht van -taal tegen de zaak te velde trekken daar zal het toch voor velen hoogst moeijelijk wordenhunne woor den geheel in den wind te slaan. Voor zooverre de waar heid aan hunne zijde is, moet zij veld winnen en eene schei ding zal later onvermijdelijk zijn. Of het echter voor 'het katholicisme zelf nadeelig mag wor den genoemd, is een andere vraag. Wij opperen slechts deze vraag: zou het onfeilbaarheidsleerstuk niet juist het middel kunnen zijn, om velen de oogen te openen en het katholi cisme van gebreken te zuiveren, die het thans ontsieren Wij vragen slechts, maar gelooven stellig, dat die vraag de overweging, vooral van eerlijke katolieken, ten volle ver- dient. 'Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 8 Julij 1870. Het vertrek van het Italiaansche oorlogstransport- stoomschip Plebiscito (in ons vorig nommer vermeld) is uit gesteld geworden tot lieden namiddag 4» ure. Dit uitstel 'is ontstaan ten gevolge van de feestelyke ontvangst, die het etat-major ten deel is gevallenWoensdag heeft men een -diner bij den Schout-bij-uacht Kommandant en Directeur der marine alhier bijgewoond in gezelschap van eenige Ne- derlandsche hoofdofficieren der marine. Gisteren werd het etat-majoor een diner aangeboden te Amsterdam, door de Nederl. commissie belast met de in ont vangst neming der goederen, bestemd voor de te houden in ternationale -tentoonstelling te Napels. De kommandant en officieren roemen zeer den goeden -ontvangst hun hier te lande ten deel gevallen, waartoe door den Schout-bij-nacht, door den Havenmeester der Marine en door vele andere marine-officieren zeer veel is bijgedragen. Tn de vergadering der Prov. Staten van Noordhol land, die Dingsdag jl. is geopend, is als lid toegelaten en heeft zitting genomen de heer mr. Ch. Bosch Reitz. Men schrijft ons van Texel het volgende Te Kolhorn is tot hulp-onderwijzer benoemd de heer D. Plaatsman van Texel, laatstelijk waarnemend hoöfd-onder- wijzer te Koog op Texel. In den avond van den 12 dezer zal er eene totale maansverduistering plaats hebben, waarop de Gr. Ct. de aan dacht vestigt; omdat de lange duur van den dag, het niet ophouden der schemeringen de geringe hoogte, die de volle maan thans boven den horizon bereikt, dat merkwaardig ver schijnsel voor velen misschien ongemerkt zou doen voorbijgaan. De totale eklips duurt van 10 uur 11 min. tot 11 uur 51 min.en alzoo 1 uur 40 min. In 1874 zal de planeet Yenus de zon passeeren, een allermerkwaardigst voorval voor de astronomen van onzen tijd daar zulks slechts om de 125 jaar plaats grijpt. Ve le mogendheden hebben reeds maatregelen genomen om dit natuurverschijnsel naauwkeurig door deskundigen te doen -observeeren. Ju Prankrijk zal men waarschijnlijk aan het Wetg. Ligchaam een crediet van 300,000 frs. aanvragen voor -den aankoop van de noodige instrumenten voor die waarne mingen. Welk een belangstelling voor Venus 1 De Minister van Oorlog, ontwaard hebbende dat twijfel •is gerezen omtrent het berekenen van den diensttijd tot het verleenen van onderscheidingsteekenen voor trouwen dienst aan militairen, die met degradatie gestraft zijn geworden, heeft ter kennis van de betrokken militaire autoriteiten ge- bragt, dat, vermits krachtens het bepaalde bij art. 6 van 's Konings besluit van 1 September 1869, no. 10, een mi litair, die met een ouderscheidingsteeken voor trouwen dienst is versierd, bij degradatie dat ouderscheidingsteeken verbeurt en daaruit als van zelf volgt, dat hij, om later weder voor de bedoelde onderscheidingsteekenen in aanmerking te komen, op nieuw de daarvoor gestelde termijnen moet hebben gediend, het ook geheel in de bedoeling van genoemd besluit ligt dat in het algemeen, de diensten, voor een ondergane degradatie bewezen, onverschillig of de betrokken militair tijdens die degradatie al dan niet met een onderscheidingsteeken voor trouwen dienst versierd was, eventueel niet meer bij het ver leenen van die onderscheidingsteekenen in rekening mogen •komen. Men schrijft uit Brielle 6 Julij Maandag morgen is onder de leiding van den 2n luitenant Seret der torpedo-compagnie alhier weder een proef genomen met een mijn, gevuld met 100 kilogram buskruid. De mijn was een gegoten ijzeren slapende torpedo, liggende in 5 meters waterdiepte, en werd ontstoken door den magneto- electrische exploder van Siemens en Halske. Een ponton, geladen met kolders, lag met het midden van hare zijde op 5 meters afstand van de torpedo. Bij de ontploffing bleef zij onbeschadigd. Morgen wordt waarschijnlijk dezelfde proef herhaald. Alleen zal dan de torpedo van geslagen ijzer zijn. Men schrijft uit Harlingen 3 Julij Gisteren middag •omstreeks 12^ uur zeilde van hier uit de loodsboot "Vlie No. 6bestemd om loodsen van en naar het Vlie terug te brengen. Na ongeveer een kwartier buiten de haven gela veerd te hebbenviel de mast met toebehooren in 3 stuk ken naar benedenwaardoor men genoodzaakt werd het vaartuig voor anker te leggenen te wachten op hulp van hierwelke dan ook spoedig verleend werd door de sleep- stoomboot de Magnet. Omstreeks - 2-*- uur kwam zij met hare passagiers de haven weder binnen zonder eenige ave rij bekomen te hebben dan bovengenoemde. Een braaf en flink oppassend onderofficier, de fourier H.van het 3e regement huzaren te Haarlem, heeft zich Woensdag jl. door een pistoolschot van het leven beroofd. Teleurgestelde liefde schijnt de oorzaak tot -deze daad geweest te zijn. Dingsdag jl. werd door de politie te Utrecht een bende Zigeuners met vrouwen en kinderen, alsmede twee beeren, die zich op den Katharijnen Singel een rustplaats gekozen hadden, onder den toeloop van een massa volk, buiten de grenzen der gemeente gebragt. Men heeft onlangs melding gemaakt van een adres van een matroos, die de tusschenkomst der Tweede Kamer inriep om hem aan eene uitrusting te helpen. Thans heeft ■een goud- en zilversmid te Utrecht, de heer W. van den Heiden, hare tusschenkomst ingeroepen om spoedige voldoe ning te erlangen van eene hem toekomende vordering op een student-kweekeling voor de militaire geneeskundige dienst. Het zal wel onnoodig zijn te zeggen dat ook deze adressant bet zegelregt voor zijn adres had kunnen sparen. Met de in dergelijke zaken gebruikelijke uitdrukking #orde van den dag11 verdween het adres van de agenda. De opper-jury heeft naar de assises van Londen ver wezen vrouw waters en hare schoonzuster Marie Ellis, be schuldigd van een honderdtal kinderen te hebben doen om komen, die door de ouders zoogenaamd ter verzorging maar meestal eigenlijk tot dat doel waren afgestaan. De »Pall Mali Gazette" maakt de opmerking dat, naar het resultaat van verscheidene enquêtes en naar velerlei ernstige aanwij zingen te oordeelen, deze misdadige nijverheidstak vermoede lijk over geheel Engeland verspreid is en dat het dringend van de regering geëischt wordt, dat zij eindelijk tusschen- beide trede en haar regt van inspectie uitoefene over die »Baby-farming," soorten van bewaarscholen, die meestal op het platte land in afgezonderde streken gehouden worden. Yan het Zoutmeer is een telegram ontvangen meldende dat den 15 Junij, toen een trein van den Pacific Railway de Plata-rivier naderde de machinist eene bende van ongeveer 300 Indianen op de lijn ontdekte. Toen de trein naderden 'hieven zij een gehuil aan aangezien de machinist vreesde dat zij den trein wilden aanvallen, zette hg de machine aan de de trein snelde door de bende 'heen en doodde 13 Indianen. Natuurlgk vreest men, dat dit feit niet zal strekken om de veiligheid van de lijn te vermeerderen. Men leest in de Neio-YorJc Times: Onlangs was aan de deur der methodistenkerk te Astoria (een klein plaatsje aan den overkant van New-York), het volgende aangeplakt Belooning, vijfhonderd dollars beloouing zullen aan dengene uitbetaald worden die eenig narigt kan geven omtrent den weleerwarrden heer Horace-Crooke, vroeger herder van deze gemeente, die voor korten tijd met een zestienjarig vrouwelijk schaapje der aan zijne zorgen toevertrouwde kudde wegge- loopen is. De oude koning van Pruisen, onlangs over de doodstraf sprekende, zeide//Mijn zoon is een voorstander der af schaffing. Als ik er niet meer zijn zal, kan hij doen wat hij wilmaar zoolang ik leef, zal ik die straf behouden." In het Japansche parlement is onlangs de afschaffing van de harikarid. i. zelfmoord door den buik open te snijden voorgesteldeen privilege van de edellieden en militairen die het regt hebben twee sabels te dragenwaar door men zich onttrekt aan schande of ongenade. De voor steller wilde de harikari behouden zien in al zulke gevallen, waarin de sonverein ze gelast, en dus bij wijze van straf, inaar hij wensehte ze niet toegepast te zien om een beschul digde aan de onteerende gevolgen van een vonnis te ont trekken. Dusdanig persoon behoortzeide spr.af te wach ten welke uitspraak de justitie over hem veltof zij hem schuldig dan wel onschuldig verklaart. De harikari 5 betoog de hij verder, stelt den onschuldige en den schuldige op een lijnsluit den weg af voor het berouwis een privi-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2