Tivoli. MATINEE MÜSICALE, Kermis. ^BURGERLIJKE STAND DF.il GEMÏÏE TEXEL. ADVERTENTIES. Mejufv. vak GELDER ZINDELIJKE DIENSTBODE. lege, en bestaat niet bij de volken van Europa. Ruim 170 leden der Kamer namen deel aan de discussieen allen be streden het voorstel. Zij wenschten het behoud der harika- ri op verschillende gronden zij wezen op de oudheid van haar oorsprong deden uitkomen dat zij een uitvloeisel is van een diep gevoel van eeren vau eerbied voor het oor- neel der menschen betoogden dat door de afschaffing der harikari de adel met de andere standen gelijk gesteld en vereenzelvigd zou wordendat voorts de grondslag der grond wet omvergeworpen en de krachtigste prikkel tot deugd uit het wetboek weggenomen worden zou. Bij hoofdelijke om vraag werd het voorstel met 200 tegen 3 stemmen ver worpen. ii. Gedurende de eerste kermisdagen zag men inderdaad meer droeve dan blijde gezigten de zoo lang gewenschte regen, die bij stroomen nederdaalde, scheen aan velen niet welkom te zijn; zonder nog te spreken van de vele kramers, die met de hun ten deel gevallen standplaats niet te vreden waren. De profetie van Uilenspiegel werd echter nog in tijds vervuld. De zon, die aan alles, zelfs aan de kermis, leven geeft, lachtte Donderdag, een der drukste dagen, eeD ieder vrolijk toe; echter daar waar de kermis niet te vinden is, de kanaalweg, ziet men de meeste wandelaars, men is het niet eens of men de1kermis op het Molen- of Westplein moet zoeken, een ge volg daarvan, dat de spellen, die eigenlijk de as der kermis moeten uitmaken, waarom alles draait, te veel verspreid staan. Gelukkig behoeft men zich des avonds niet te vervelen, wan neer de groote avond-representatien een aanvang nemen. De heeren Driessens en Judels hebben voor een uitmuntend kermis-repertoire gezorgd, en de uitvoering waar die aan de verdienstelijke actrices en acteurs is toevertrouwd, waaruit dit gezelschap is zameugesteld, moet, het kan niet anders, een allergunstigst resultaat opleveren. De heeren Stoete Jacqui ondervinden ook dit jaar niet minder dan vroeger, dat tal van schreden iederen avond naar hunne tent gerigt worden; het schijnt dat de directie van dit gezelschap eene bijzondere gave bezit om den smaak van het dikwijls ondankbaar en wispelturig publiek op den regten weg te leiden. De meestal degelijke stukken, voorzien van ge zonde moraal, worden met iederen avond drukker bezocht, zoodat het meermalen gebeurt, dat hunne groote tent stampt vol is, en nog bezoekers moeten worden afgewezen. Dit ge tuigt reeds voldoende dat dit gezelschap hier zeer goed gezien is. Blanus weet zijn ouden roem te handhaven, door telkens en telkens wde meest beroemde kunstrijders en rijderessen, acro baten, springers, jongleurs, luchtzwevers, enz., enz., te enga geren en extra te engageren". Blanus zegt het zelf: nHet is onnoodig over dit gezelschap te roemen, de hooge eer een gala-voorstelling te hebben mogen geven te 's Hage, die door eenige leden der vorstelijke familie werd bijgewoond, is over tuiging genoeg". Het Cirque miniatuur van Dassie firma Verdij is een ver rukkelijke uitspanning voor de lieve jeugd, geen ouder mag zijn kinderen dat kermis genot onthoudenvoor hen zijn de ma- neouvres van kleine paardjes, honden en apen een genot dat niet te beschrijven is. Doch ook de ouders moeten er heen, al ware het alleen om de uitbundige vreugde der kinderen te zien. Maar ook bovendien zal een ieder in de dressuur van den heer Dassie het menschengeduld en het dierenverstand bewonderen. Het Café Restaurant van P. J. Ris met zijn weibezet or- chest en goed gezelschap zangers en zangeressen wordt steeds goed bezocht, herhaaldelijk was het ons niet mogelijk een der »500 gereguleerde zitplaatsen" te bekomen en moesten wij ons met eene ongereguleerde behelpen; bij dergelijke gelegen heden zouden wij den heer Ris aanraden, in het belang van zijne bezoekers, voor wat meer versche lucht te zorgen en in zyn eigen belang, om zijn bedienden wat meer »op de stang te rijden," zou zijn buurman Blanus zeggen. Nu wat zegt gij van de drie Gorilla's? ja wat zal ik zeggen, of het aperij is? nu ja, aperij is het natuurlijk, maar toch men kan het de dieren aanzien, welk een ontzet tende spierkracht ze zouden kunnen ontwikkelen als ze niet opgezet waren, Ook ziet men nog eenige aardige levende aapjes en levenlooze Daturalien, in een geurig bosschaadje. Bij het .afgehakte hoofd" kregen wij belet, het hoofd was uitgegaan. Om de degens-inslikkende-dame een bezoek te brengen, wilden wij liever tot nadere gelegenheid uitstellen. Om de groote, schoone en dikke dames te bezoeken, daartoe ontbrak het ons, na hetgeen wij reeds van hare rondborstig heid hadden vernomen, aan opgewektheid en ook men dient bij dames wellevend te zijn het trof nu juist ongelukkig dat wij zeer schaarsch voorzien waren van sigaren, een lievelings artikel dier schoonen. Men heeft het ons verzekerd, dat wan neer men in de onaangename noodzakelijkheid verkeerde om niet aan haar zeer beleefd verzoek, om een enkele sigaar, hij be hoefde niet van de fijnste te zyn, te kunnen voldoen, men verzekerd kon zijn geen aanspraak op hare bijzondere gunst en achting te kunnen maken. En dat zou toch jammer zijn. Wat is er nu meer te zien? Wij hebben te vergeefs ge zocht naar Tom Pouce, die ook beloofd had onze kermis te bezoeken, en naar nog veel meer wat er niet te vinden is wat er overigens wel te vinden is laten wij liever over aan de »amateurs" van de explicateur der degens-inslikkende-dame. Maar tochwat wij nog op straat gezien hebben en niet onaardig is, was een tamme gemuilbande beer, die allerlei kunstjes uitvoerde en o. a. op commando van zijn meester "la libertévoorstelde, waarbij de stumpert zijn stok in de hoogte hief. Dat was inderdaad subliemEen tableau vivant van de Fransche vrijheid. En nu last not least blijft ons nog over te bespreken hef gezelschap Ebelsbacher. Doch waar woorden te vinden voor zooveel schoons als dit gezelschap dagelijks in Musis Sacrum doet hooren; in de eerste plaats verdient de jeugdige Anna de Blanck onze lof en bewondering. Ja wij zien het, dat zij de liefe lijke toonen die zij ons doet hooren, alleen door een verwon derlijke vlugheid der vingeren, aan hare viool weet te ont lokken, doch begrijpen doen wij het niet; het te beschrijven is ons onmogelijk. Wij roepen onze lezers eenparig op, om dit zoo hoogst zeldzaam talent te gaan hooren en te bewonderen. En wat de zuster op de viool is, dat toont de nog jeugdiger broeder op de piano te zijn, een hoogst talentvol virtuoos; zijne solo's maar ook zijne begeleiding van den zang, geschiedt met een losheid, een gemak en een zelfvertrouwen, die getui gen niet alleen van routine en van ernstige studie, maar ook van een aangeboren roeping tot dat instrument. Nu blijven ons nog 22 personen van dit gezelschap over te bespreken; hoe gaarne wij dit deden ten opzigte van velen hunner, die wij met een liefe lijke stem, alleraardigste chansonnetten hebben hooren voordra gen, tijd en ruimte en wij willen het bekennen, ook de woorden ontbreken ons. Nog nimmer heeft de Heldersche kermis zoo iets beleefd. Ieder die wat voortreffelijks wil hooren moet er heen, jammer dat dit gezelschap alleen matinée3 geeft; op den dag heeft iedereen zoo niet de gelegenheid. Wij geven de directie in overweging toch eene enkele soire'e te geven. Zij zullen er het Heldersch publiek groot genoegen meê doen, en de extra kosten zullen in de ruimte gedekt worden wij zouden ze gerust durven assureren. Van 29 Junij 7 Julij. 1870. ONDERTROUWD Geene. GETROUWDEredrik Lavell en Geeske Burger. GEBOREN Johannes Sijbrand, zoou van Willem koning en Grietje Zun- derdorp. Willem, zoon van Pieter Bakker en Antje Hoogheid. Biem, zoon van Pieter Vlaming en Martje Stoepker. OVERLEDENMicbiel Zegel, oud 2 maanden, zoon van Cornelis Zegel en Cornelia Veen. Dirk Vos, oud 2 maanden, zoon van Paulus Vos en Trijntje Visser. Nicolaas Meijer, oud 16 dagen, zoon van Hendrik Meijer en Johannetta Sopkia Visser. S1ARKTBERIGTËN. ROTTERDAM, 7 Juli. De prijzen der aardappelen waren als volgt j Geldcrsche Vroege f 3.25 a 3.40, toet weinig aanvoer. SCHAGEN, 7 Julij. 3 Paarden f40 a 70, 26 Gelde Kocijen f 170 a 275, 7 Kalfkoeijen f8 a 12, 3 Rammen f 35 a 50, 128 Magere Schapen f 10 a 14 50, 182 vette Schapen f20 a f 28.50, 50 Lammeren f8 a 12, 3 Bokken en Geiten f 1.50 a 9, 10 Magere Varkens f 10 a 16, 92 Biggen f 6 a S, Konijnen 5 a 50 ets.. Kippen 10 a 70 ets. Eenden 25 a 35 ct. Boter f 1.07 a 1.20, Kaas f0.25 a 0.47^ per KG. Kipeijeren f2.70 a 2.75, Eendeijerea f2.80 a 3.per 100 st. PURMEREND, 5 Julij. Aangevoerd 285 stapels Kleine Kaas. 10 Middelbare. Van Boter f 1.10 tot f 1.20 per kilog. Gemiddeld f 1.15 per kilog. Aangevoerd 255 runderen. Vette Koeijen minder in prijs, stugge handel, veel aangevoerd. Geldekoeijen niet aangevoerd. Melk-koeijen veel aangevoerd minder in prijs, geen handel. 67 Paarden, 150 vette Kalveren, Prijs van f0.55 tot 0.75 per kilogr. Handel stug. 43 nuchtere Kalveren. Prijs van f5 tot 14 per stuk. Handel stug. 35 vette Varkens. Prijs was van 44 tot 52 Cts. per kilogr. Handel inntig vlug. 21 magere Varkens van f 13 tot 19 en 138 Biggen van f 6 tot S, Handel matig. 6S0 Schapen en Lammeren. Vette Schapen minder in prijs, weinig cn trage handel. Over- houders niet aangevoerd, laag in prijs. Lammeven weinig aangevoerd, laag in prijs, Kipeijeren f 3, Eendeijercu f 3.10 de 100 st. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 274 stapels Kaas, wegende 81296 kilogr. De hoogste markt was voor kleine kaas f 32.—, stapel Middelbare f31.25. 1508 kilogr. Boter. ENKHUIZEN, 6 Julij. Kaas aangevoerd 63 stapels, wegende 18722 kilogr., hoogste prijs f32.50, laagste f 30 Woensdag 13 Julij vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Triest. aan de Hoofdgracht vraagt ten spoedigste eene op ZONDAG 10 JULIJ 1870 te geven door het Orcliest van het Tooneel- gezelschap van den heer Victor Driessens, onder de leiding van den bekwamen Orchestmeester J. van den ACKER. Aanvang I ure. Entree SO Cents*

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3