in den wagen zaten, namen een stouten sprong, en ont snapten aan een groot onheil dat hun dreigde. Daar het tuig brak, bleef het paard op den dijk staan en kwamen dus allen met den schrik vrij. De baas echter zal voor de gemaakte averij opdraijen. Men schrijft ons van Texel 11 Julij. Door ons gemeentebestuur is hedeu een aanvang gemaakt met het aanleggen van schoolbibliotheken aan onze 9 open bare scholen. Het verdient vermelding, dat de heereu leden der plaatselijke schoolcommissie niet alleen voor een nette, maar vooral ook voor eene degelijke collectie boeken gezorgd hebben. De belangstelling in al wat op 't volksonderwijs betrek king heeft, is hier regt levendig; zoowel bij gemeente- als 1 schoolbestuur. In betrekkelijk korten tijd zijn 3 geheel nieuwe schoollokalen verrezen, een vierde 'ondergaat belang rijke verbeteringen en vergrooting. Toezegging van beroep'te Zwammerdam is gedaan aan J. van Doesbnrgh, predikant te Zuidzijpe. Men zegt dat door de heeren Rijnders en Kraijenbelt, predikanten te Alkmaar, bij het-provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland een aanklagt is ingediend tegen den praeses der classis van Alkmaar, welke, 'gelijk men zich herinnert, een afkeurend votum heeft uitgebragt over zekere veelbe sproken advertentie waarin die beide predikanten -de gods dienstige en zedelijke toestand van Alkmaar en omstreken -hadden behandeld. Men schrijft uit Vlissingen, 7 -Julij. Den 27 dezer zal door het domein worden aanbesteed het sloopen der Rammekenspoort, benevens het leggen van twee kapitale aarden dammen door de vestinggrachten, die in Ver lenging moeten worden gebragt van den nieuwen weg naar Middelburg, die van Vlissingen derwaarts leidt en den afstand tusschen beide plaatsen met'ruim een kwartier-vermindert. Men schrijft van Amsterdam 9 Julij: Het alhier voor rekening der Billiton-maatschappij te ''s Hage gebouwde stoomschip Prins'Hendrik der Nederlanden kapt. Meijer, den 7 dezer uit Texel naar zee gegaan, is hèt eerste Nedeflaridsche schip dat 'de reis naar Batavia door het Suez-kanaal zal doen. Aau de koninklijke fabriek van stoom- en andere 'werktuigen te Amsterdam is, naar het Handelsblad verneemt, in concurrentie met groote Eugelsche fabrikanten, door de aan nemers der Amsterdamsche Kanaal werken, de heeren Heufy Lee Sons, de levering opgedragen van het materiaal, be- noodigd voor 22 stuks complete ijzeren sluisdeuren, ten be hoeve van de ^onderhanden werken 'te Schellingwoude. Niet alleen het verpligt tnaken -van de doopformule is een quaestie, maar evenzeer is het een quaestie hoe er ge handeld moet worden'met het'voorstel daartoe. De heer Alb. van Tooren en bergen en prof. Doedes beweren, dat de Synode, eenmaal het voorstel 'ten vorigen jare voor- '-loopig aangenomen hébbende, het niet meer kan verwerpen. 'Volgens hen worden de provinciale besturen,-of in dit geval de classicale besturen om hun-opmerkingen gevraagd, maar hebben deze niet een eigenlijke stem voor of tegen het voor stel af te geven. Eerst nadat nu. in deze zitting de Synode de adviezen in aanmerking genomen zal hebben, en besloten zal hebben het ten vorigen: jare voorloopig aangenomen voor stel al of niet te wijzigen, eerst dan wordt 'het in het vol gend jaar aan de provinciale kerkbesturen opgezonden, die dan daarover in eigenlijken zin een stem uitbrengen. Dit is de opvatting, die genoemde heeren in de RerJcel. Cl. uit eenzetten. En naar aanleiding "van deze bedenkingen heeft de Synode der Nederlandsche Hervormde kerk, thans alhier vergaderd, besloten, alvorens over te gaan tot de behandeling 'van de ten vorigeu jare voorloopig aangenomen bepaling omtrent het verpligt gebruik der doopformule, zich eerst bezig te houden met de vraag of, volgens art. 62 van het //Al- t gemeen Reglement voor de'Hervormde Kerk," de Synode, -het regt heeft, om de door de vergadering des vorigen jaars voorloopig aangenomen reglementen of veranderingen daarin, na de consideratiën van Provinciale kerkbesturen en dassicale vergaderingen gehoord te hebben, niet alleen te wijzigen maar ook desnoods geheel te verwerpen dan of zij verpligt is die, •ook bij afkeuring, te zenden aan de Provinciale kerk besturen ter stemming. Met algeineene stemmen echter tegen het advies van twee der drie hoogleeraren, is reeds in den eersten zin besloten, en zal dus de Synode eerlang, echter niet dan na de volgende week, geroepen worden om in de zaak be treffende de doopformule een beslissing te nemen, niet maar, of het besluit der vorige vergadering al dan niet gewijzigd zal opgezonden worden, maar of het aan de provinciale kerk besturen opgezonden, dan wel door de Synode op de adviezen -der classicale besturen zal ingetrokken worden. De verzendiug van aardappelen uit het Westland over Rotterdam naar Londen is in den laatsten tijd bijzonder groot geweest. In twee dagen zijn 120 vaartuigen daarmede •beladen te Rotterdam aangekomen; zij hebben hunne ladin gen gelost in de stoomboofcen, bestemd naar Londen, Huil en Leith. Yooral naar Londen is eene buitengewone hoe veelheid verzonden, waartoe van de General Steam Navigation Company een expresse boot was aangekomen, uitsluitend om aardappelen in te nemen. Men begroot de gezamenlijke verzending in twee dagen op p.tn. 25 30 duizend man den van hectoliter. Bij de schietoefeningen der veldartillerie te Arnhem, is de le luitenant v. d. S. door een granaatscherm in de borst getroffen en in de garnizoens-infirmerie opgenomeu. Volgens gerucht zou de machinist op de Gennepsche stoomboot, varende op Rotterdam, Zondag ochtend aan boord van de boot vermoord zijn, en zouden de beide stokers in hechtenis zijn genomen. De boot is te Mook aan den wal gelegd. Men schrijft uit Londen -dat er op de Engelsche kust een bijna ongelooflijk feit heeft plaats gehad. De aankomst namelijk te Ealmouth van den Noorweeg- schen driemaster Swalenna meer dan 9 maanden op zee rondgezwalkt te hebben. De Swalen800 ton groot, vertrok met een lading hout van Montréal naar Londen en werd 19 October 1869 kort na zijn vertrek uit Canada door de manschappen verlaten. De equipage werd opgenomen en kwam den 7 November te Ealmouth aan. Het merkwaardigste van deze zaak is dat de Swalen na 9 maanden in den Atlantischen Oceaan en mis schien ook in andere zeeën te hebben rondgezwalkt, bij de En gelsche kust opgemerkt is nog goed in staat om te drijven, en zonder dat de lading beschadigd was; zelfs het ameu blement der kajuit is in goede orde gebleven. Dergelijk feit, is welligt nog nimmer voorgekomen. 'Onlangs hebben "wij'melding gemaakt van een plan van drie Engelsche zeelieden, Hay Probyn, Campbel Macfarlane en George Freemen, om met een kleinen kotter, The last Ühancevan Batavia naar Australië te vertrekken. Werkelijk hebben zij getracht, hun voornemen uit te voeren, doch hunne pogingen zijn met geen goeden uitslag bekroond. Ziehier wat aan de - Soerabaya Courant van Boelileng (Bali) geschreven wordt »Op den 28n April jl. zijn alhier van Kloenkoeng aange komen twee Engèlsche schipbreukelingen de heeren Palmer Probyn en Campbell Macfarlane, die hunne kotter bij het eiland Noesa en hunnen makker George Freeman te Kesoemba heb ben verloren. 'Zij wachten op eene scheepsgelegenheid naar - Soerabaya." De 'békende 'Duitsche tooneelschrijver de heer, Roderich ■Benedix, van Wiens hand ongeveer 100 blijspelen zijn geko men, verkeert thans, de 7ljarigen leeftijd, in behoeftigen om standigheden. De Gartenlaube heeft eene inschrijving geopend om den auteur gedurende zijne laatste levensjaren die gemak ken te verschaffen waarop hij met het oog op de diensten 'welke hij aan het Duitsche 'tooneel heeft bewezen, zooveel aanspraak heeft. De zelfmoorden onder de soldaten in Pruisen hebben eindelijk de opmerkzaamheid der militaire overheid tot zich .getrokken en van hoogerhand zal een onderzoek worden in gesteld. Dat onderzoek zal echter zoo bescheiden mogelijk zijn, zooals men in deze kiesche aangelegenheid niet anders kan verwachten. Park en Boulton, de man-vrouwen in Londen, zullen ^onder borgstelling worden vrijgelaten. Die borgstelling is echter nog niet' gegeven. Daar de crimineele beschuldiging in deze is teruggenomen, en de zaak correctioneel zal worden behandeld, heeft men thans toegestaan, wat vroeger geweigerd werd, en zich bereid verklaart borgstelling aan te nemen. Wat jammer voor de cronique scandaleuse. De zaak zal nu wel zonder éelatante en schitterende effecten afloopen. 1Driemaal hónderdduizend kilogrammen buskruid waren aanwezig in het kruidmagazyn Santo Spirito te Venetie, toen de bliksem er in éloeg doch gelukkig een uitweg vond langs den bliksemafleider, waarvan de punt geheel was weggemolten en de stang kromgebogen, zonder eenige verdere schade. Het dorpje Middletown, in den Amerikaanschen staat Missoüri, was in den morgen van den 12n Mei jl. ooggetuige van een vreeselyk ongeluk. De directeur van een paarden- en beestenspel, eenige voorstellingen gevende, wilde eens iets nieuws produceren en kwam op het denkbeeld om met de muziekanten, '10 in getal, op het kolossale leeuwenhok geplaatst, een rijtoertje door het dorp te maken. Ofschoon meermalen door een der dierentemmers gewaarschuwd dat de kooi on veilig en uiterst gevaarlijk was, dwong de directeur het or kest daar te blijven zitten. Bij den hoek van een der straten geraakten de paarden op holwaardoor het voorwiel van de kooi met zulk eene kracht tegen een uitstekend stuk steen stiet, dat de krammen en ijzeren traliën welke het deksel steunden, los gingen en de muzikanten in het hok vielen. Een oogenblik was de menigte als verlamd van schrik, maar ■ook slechts één oogenblik, en toen er ging een kreet op, zoo akelig en schril als er ooit een werd gehoord. Het angstig gillen der arme slagtoffers, die op het punt stonden door de leeuwen verslonden te worden, was hartverscheurend. Enkelen slaagden er in, langs de zijden uit den kooi te klimmen en vielen toen bewusteloos op den grond terwijl de anderen in een afzigtelijk verwarde hoop, worstelende met hunne vreeselijke vijanden, werden gezien. Toevallig was tegenover de plek, waar het onheil voorviel, een ijzerwinkel, waaruit men gaffes en breekijzers haalde, om de deuren der kooi te

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2