Men schrijft ons van Schageu, 14 Julij Donderdag 21 dezer zal, in het lokaal van den heer Knik ker, door het Departement Schageu, namens het Hoofdbe stuur der Maatschappij tot Nut van 'fc Algemeen, aan Geertje - de Yries de zilveren medaille worden uitgereikt, haar door .gezegd bestuur toegekend, wegens de met levensgevaar vol- bragéè redding uit het water, van de dochter haars vroegeren meesters, de heer D. de Graaf, te Koegras. (Het feit vindt men uitvoerig vermeld in 'ons No. van 12 Eebr. 11. Red.) Het bestuur van ons Departement zich beijverende om aan de plegtigheid der uitreiking gepasten luister bij te zetten, heeft daartoe o. a. een beroep gedaan op de medewerking der Harmonie-kapel alhier, die daaraan welwillend gehoor zal geven. Wat echter de moedige redster niet het minst aangenaam zal zijn, is de symphatie van vele dames onzer -Nutsleden, die besloten hebben, door een stoffelijk blijk, bewijs te geven, hoe hoog ook door haar edele daden worden gewaardeerd. Men schrijft ons van Texel, 13 Julij het volgende: Gisteren avond had in het logement van den heer G. Dros aan de Waal, de verhuring plaats van de hooigewassen en het nagras, toebehoorende aan de Doopsgez. gemeente alhier. 39 Hectaren bragten de belangrijke som op van f1663. dus ruim f42.50 per Hectare. Het aautal Texelaars, dat jl. Zondag per stoomboot //Ada van Holland" en per zeilschuiten de Heldersche kermis be- zocht heeft, begroot men-op .500, of JlJ 12 der.geheele be volking van ons eiland. Uit Alkmaar schrijft men: In Alkmaar en omstreken brengt de reeds meermalen be sproken advertentie van de predikanten Rijnders en Krayenbelt, waarin de zedelijke en godsdienstige toestand dezer streken *als zeer ongunstig wordt beschreven, bij voortduring veel gisting teweeg. De Nieuwe Alhnaarsche Courant heeft me degedeeld, dat bij de genoemde predikanten het plan bestaat, om den heer Jelgersma, predikant te Schoorl en praeses van 'het Classicaal Bestnur, aan te klagen bij het Provinciaal Kerkbestuur als onwettig dit Zaakje op de classicale verga dering aan de orde gesteld hebbende. Van een andere zijde verneemt men, dat hij een geacht ingezeten uit den omtrek het voornemen bestaat om de heeren R. en K. in regten -te vervolgen. De heer Jelgersma heeft in een flink gestelden en op bezadigden toon geschreven //Opeu brief' de beide ^predikanten nadrukkelijk teregtwezen, en een geheel ander -oordeel over den zedelijken en godsdienstigen toestand van -de bevolking dezer streek uitgesproken. De omstandigheid, dat de heer Jelgersma juist geen blind vereerder is van het Noord-Hollandsche volkskarakter, gepaard aan het feit dat hij reeds sedert zevenentwintig jaren in deze streek woonachtig is, geeft -aan zijne uitspraken tegenover die van de heeren R. en K. die respectievelijk dertien en één maand te Alkmaar •hebben gewoond, niet weinig gewigt. De //Open brief' vindt een merkwaardigen aftrek. Van alle kanten komen thans gunstige berigten in over -den toestand der veldvruchten algemeen staat men ver wonderd over de verandering, die er binnen zoo weinige dagen te dien opzigte heeft plaats gehad. De regen en de daarop .gevolgde warmte hebben wouderen verrigt. Het provinciaal geregtshof te Amsterdam heeft, bij •arrest van Dingsdag jl., Jan Groot, oud 22 jaren, timmer mansknecht, en zijne huisvrouw Maartje Slot, oud 23 jaren, beide wonende te Haarlemmermeer, schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting, waarbij te voorzien was dat men- -schenlevens in gevaar konden worden gebragt, en hen des wege veroordeeld tot de doodstraf. Een zeer belangrijke procedure is thans voor de Arr.- ;Regtbank te 's Hertogenbosch aanhangig, waarvan de afloop voor geheel Nederland van gewigt zal zijn. De zaak komt in hoofdtrekken hierop neder: Nadat op 1 October 1869 het staatstoezigt op het beheer ^der kerkelijke goederen en fondsen heeft opgehouden, heb ben de manslidraaten der Nederduitsch Hervormde gemeente van Dussen, in Noordbrabant, bij meerderheid besloten, het nieuwe Algemeen College te erkennen, en het door dat col lege ontworpen reglement en voorloopig georganiseerd bestuur aan te nemen. Een meerderheid der manslidma'ten echter, ■door eene circulaire uit Utrecht tot verzet aangespoord, is van meer.ing dat vrij en zelfstandig beheer weuschelijk is; zij zijn bijeengekomen en hebben (nog steeds de meerderheid uit- miakeude) een eigen reglement op het beheer ontworpen, drie kerkvoogden hunner keuze benoemd, en dezen gemagtigd om het beheer en alle eigendomsbewijzen van de kerkelijke goe deren en fondsen over te nemen van het college van kerk voogden, dat op 1 October jl. heeft gedéfungeerd. Natuurlijk •heeft dit college, zoowel op minnelijke aanvraag als na ge- regtr-lijke sommatie, die afgifte geweigerd; daarna zijn zij voor de regtbank te 's Hertogenbosch gedagvaard. Het Sluisch Weekblad bevat een geestig geschreven •artikel over den //vierden stand", waaronder dat blad verstaat het volk achter de kiezers, dat tot dusver van het kiesregt is uitgesloten. De zoogenaamde liberale partij wordt daarin voorgesteld als Jan Rap en zijn maat, in navolging van het löe der Leekedichtjes van de Génestet, alles afkeurende van anderen en zwerende bij eigen onfeilbaarheid. Het doel van het stuk is om de uitbreiding van het steraregt aan te bevelen. LI. Zaturdag, onmiddelijk na het zware onweder, be gaf zich te Doesborgh een soldaat-plaatsvervanger te water in den IJssel om te baden met twee kameraads. De plaats is bekend als zeer gevaarlijk; er is eene diepte van meer dan 20 voet zelfs bij laag water; er schijnt tevens een draaikolk te wezen, zooals er zich meer bevinden in de rivier. De man zonk naar de diepte en werd niet meer gezien; ook is het lijk nog niet gevonden. In plaats van te trachten hulp te bieden of alarm te maken, kozen de twee kameraden het hazenpad, nadat zij met de meeste koelbloedigheid zich meester hadden gemaakt van het geld, 't welk de ongeluk kige op zak had. Zondag werden de kleederen gevonden en bij het verhoor bekenden de kameraads wat er was voor gevallen. Door een gewezen veldwachter, zekeren Timmermans, zijn 11. Maandag te Stabroeck (bij Antwerpen) twee pistool schoten gelost op den burgemeester Vandermolen. Een der kogels heeft dien heer aan de dij verwond, de ander is onder den arm doorgegaan. Terwijl T. zijn wapen weder trachtte te laden, werd hij door de gendarmerie gearresteerd. De aanleiding tot de misdaad zou daarin te zoeken zijn, dat de burgemeester geweigerd had, T. in zijn post te herstellen. Te Breda hebben in den nacht van Maandag op Dings dag weder ernstige vechtpartijen tusschen eenige husaren, aldaar in garnizoen, en burgers plaats gehad. Van 'deze laatsten zijn verscheiden met bebloede aangezigten huiswaarts gekeerd. Men schrijft uit Utrecht, aan de N. R. CL Op het oogenblik bevindt zich wederom een man in onze gemeente, welke zijne opligterijen reeds meer dan 10 jaren met goed succes uitoefent. De politie schijnt onmagtig tegenover hem te zijn. Daarom achten wij het te meeer noodig een iegelijk tegen hem te waarschuwen. Hij is een oud man met grijs haar, en verhaalt u, dat hij van eene plaats komt, waar gij zeer goede bekenden hebt, die hij spe ciaal zegt te kennen. Met een goedaardig, eenvoudig gezigt, dat vertrouwen inboezemt, verhaalt hij u dat zijn zoon onder dienst gestorven is. •«'Hoe treurig ook," zegt hij, been ouder wil toch nog wel gaarne het goedje van zijn kind hebben." Hij is in de stad gekomen om -het te halen, maar heeft nu tot zijn schrik gehoord, dat hij eerst de registratie- en lega- lisatieregten betalen moet. Nu zal hij, zonder zijn doel be reikt te hebben, huiswaarts keeren en de verre reis nog eens moeten maken. Hij vraagt niets, maar met den man begaan, vraagt men onwillekeurig, met hoeveel hij geholpen zou zijn //O, als mijnheer zoo goed wou wezen, met twee gulden ben ik klaar. Over een paar uren breng ik ze terug, want bij het goed van mijn zoon bevindt zich ook nog eenig geld." Tot nu toe heeft de gelukkig gemaakte man overal ver geten de ontvangen gelden terug te brengen. Als een staaltje hoe het met den toestand van het onderwijs te Tegelen gesteld is, wordt van daar gemeld, dat een der leerlingen sedert 2 -a 3 jaren de school bezoekende, het schrijven heeft geleerd met de linkerhand -in plaats van met de regter, en zulks zonder dat het door den onderwij zer was opgemerkt. -E. W. roept in de Groning. Ct.: //O Nedcrlandsche jongelingen] Indien er nog één droppel echt Neêrlandsch bloed in uw hart is, laat dan uwe rederijkerskamers varen, laat varen uwe dramatische voorstellingeu, dat ellendig knoei werk! Rigt scherpschutterskorpsen op; grijpt naar het geweer; legt edele wedstrijden aan; hoort de stem des Koningsbe reidt u voor tot mogelijke zelfverdediging; helpt u zeiven Is dat een ernstige of een boertige //uitgalming"? Te Nijkerk werd eenige dagen geleden een afschuwelijke zelfmoord bijna volvoerd. Een onbekend persoon namelijk kwam, een weinig verder dan waar de spoorweg den straat weg naar Amersfoort doorsnijdt, toen hij den trein zag na deren, uit het kreupelhout ën legde zich met het hoofd op de rails. De machinist dit ziende en geen tijd hebbende om te stoppen, liet het stoomfluitje zoo snel mogelijk hooren, waarop bedoelde persoon opstond en zjch verwijderde. Men denkt dat hij, het fluitje hooreude, in de meening verkeerde dat de trein zou ophouden en hij alsdan bekend zou worden althans uit de sporen, die hij in het zand heeft achtergelaten, kan men duidelijk zien hoe hij zich met zijne handen heeft vastgeklemd, en is het wel denkelijk dat hij op die wijze een einde aan zijn leven wilde maken. Hij was gekleed met zwarten jas en zwarte broek. De kleermaker W. te de Wijk schafte zich dezer dagen een naaimachine aan. Sommige boeren in de Wijk willen echter niet van de machine gediend zijn en stellen den kleer maker den dwazen eisch om hunne kleederen op de gewone oude manier te naaijen. Ook elders is 't zelfde voorgekomen die boeren zijn toch slimme lieden Onder het voorzitterschap van den hertog van Suther- land zullen de Aeronauticals (luohtschipvaarders) Woensdag

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2