NIEUWSTIJDINGEN. ingetrokken en de troepen hebben bevv.1 gekregen om zich raarschvaardig te houden. Het Utrechts Dagblad heeft gemeld, dat de Pruisische re gering aan de onze had aangeboden een Pruisisch legercorps van 40.000 man ter harer beschikking'te-stellen tot bescher ming van ons .grondgebied. Dit kan waar maar ook wel een canard zijn. Men dient in deze dagen in het algemeen op zijn hoede te zijn tegen valsche geruchten. Zoo werden al dadelijk de onzinnigste praatjes in omloop gebragt en nog wel verzekert, o. a. dat onze regering uitge- noodigd was van Pruisen om Delfzijl en door die van Frankrijk om den Helder te mogen bezetten, verder dat de Franschen België binnengetrokken waren, voorts omtrent aftreding of wij ziging van ons ministerieook het Dagblad bestookt 't mi- •nisterie sterker dan ooit en gaat zelfs zóó ver, van het alle be leid om het land voor verwikkelingen te vrijwaren, te ontzeggen. Wij zijn overtuigd, dat het blad zich daardoor bij alle weidenkenden verachtelijk zal maken. In dagen als wij thans beleven, is het 't meest onedel werk, verdeeldheden op te wek ken. Het land heeft in zulke 'dagen meer dan ooit behoefte aan eendragt. Deze alleen maakt een klein volk sterk. Wij laten hier eenige berigten volgen, waarvan de eersten hoofdzakelijk betrekking hebbende op onze neutraliteit. De Pruisische regering moet, naar't Vaderland verneemt, aan de onze hebben medegedeeld, dat de neutraliteit van Ne derland in den tegenwoordigen oorlog van Pruisen stellig zal worden geëerbiedigd. -Naar men aan 't D. v. Z. II. verzekert, zijn bij onze re gering ook van de zijde van Engeland de meest geruststel lende verzekeringen ontvangen, ten aanzien van de gegrondheid dierzijds tot handhaving van Neêrlandsch neutraliteit. Volgens een dépêche van den Luxemburgschen «Chargé d' affaires" te Parijs, heeft de heer Gramont verklaard, dat de Franschen in geen geval »de eersten" zuilen zijn deLuxem- burgsche onzijdigheid te schenden. -Het Belgische gouvernement heeft omtrent de handhaving van de onzijdigheid van dit land geruststellende verzekerin gen uit Londen Berlijn en Parijs. Napoleon zal zich aanvankelijk ook wel wachten Engeland tot vijand te krijgen. Men herinnert zich, hoe de Britsche staats lieden toen het Luxemburgsche vraagstuk -hangende was zich in dc krachtigste bewoordingen zedelijk gebonden ver klaarden die onzijdigheid met de wapenen te handhaven al stonden zij daarin ook alleen tegenover geheel Europa. Naar hetgeen aan de «Ostsee Zeitung" wordt geschreven, moet prins Gortschakow, Russisch minister van buitenland- sche zaken, zich zeer ongunstig, zelfs seherp, over de houding •van het 'Fransch gouvernement uitgelaten en aan <dehouding van Pruisen zijne volle adhesie geschonken hebben. Blijkens telegrafisch berïgt uit Florenee heeft aldaar Zatur- dagavond eene manifestatie ten gunste van Pruisen plaats géhad. De »Neue Preuss. Zeitung" zegt uit eene goede bron te hebben vernomen, dat Frankrijk, reeds vier weken geleden, te Stockholm aanvraag heeft gedaan of Zweden, in geval van oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland, zich bij Frankrijk zou willen aansluiten, en dat die aauvraag ontkennend is be antwoord. De Duitsche bladen en correspondenten schijnen te willen voortgaan met hunne vertoogen, om nader te doen uitkomen dat de oorlog "door Frankrijk alleen is geprovoceerd omdat het oorlog wilde hebben, en dat derhalve de motieven, die te Parijs voor den oorlog worden aangevoerd, louter voor wendsels zijn. Evenzoo gaan zy voort met te wijzen op de eensgezindheid der partijen en der verschillende Duitsche landen tegenover Frankrijk. De «Constitutionel" spreekt het gerucht tegen van eenen •Pruïsischen inval te Sierck (eene Fransche vesting aan de Moezel, op de zuidoostelijke grens van Luxemburg). Slechts •zes of zeven Pruisische cavalleristen zijn op de grenzen ge zien. Het blad voegt er bij, dat de Pruisen aan deze zijde der grenzen geene troepen verzamelen. -Verder zegt het blad dat er vaderlandslievende manifestatien in alle steden van Frankrijk plaats hebben, vooral te Perpignan, Nimes, Tarbes, Nancy, Rijssel, Amiens, Dyon en Havre. Vele Parijsche bladen openen eene inschrijving voor de Fransche soldaten. Zaturdag jl. hebben er nieuwe oorlogzuchtige manifestatien te Parijs plaats gehad. De Marseillaise werd gezongen, men riep leve Frankrijk, leve de keizer embragt ovaties aan de vertrekkende regimenten. De koning van Pruisen hééft aan de kamer van koophandel te Hamburg geantwoord Met een geroerd hart ontving ik zoo even'het telegram van de kamer van 'koophandel van Zaturdag jl.niemand meer dan ik, die het beslissende woord moest uitspreken, kent de opofferingen die in de eerstvolgende dagen door het geheele vaderland moeten worden gebragt, maar de bereidwilligheid die de kamer van koophandel uitspreekt, daar waar het de eer van Duitschland geldt, elk offer met vreugde te brengen, •wekt mij op en stelt mij gerust. Aan Gods zegen is alles gelegen WILHELM REX. In Antwerpen is de stemming zeer Antï-Fransch. Eene groote hoop werklieden trok eergister door de straten onder "het roepen van «Leve koning WilhelmWeg met Napoleon De Times meldt uit Berlijn dat daar groote geestdrift 'heerscht. Duizende personen verlangen als vrijwilligers te worden ingeschreven. Volgens particuliere berigten zijn de Pruisen bij Landau op Fransch grondgebied verschenen, maar kort daarna weder >over de grenzen teruggetrokken. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 Julij 1870. Sedert Zaturdag heerscht hier groote bedrijvigheid bij ma rine en landmagt, ten einde haven en vesting in staat te stellen, zoo noodig ^s lands neutraliteit te kunnen handhaven. Dagelijks en zelfs Zondag.3I. werd tot 's avonds 8 ure op s rijks werf gewerkt. Men is voorloopig aangevangen met de toe rusting van de gepantserde stoom batterij de Rxiijter, de ge pantserde ramschepen Prins HendriJc der Nederlandende Stier en de Krokodildie reeds bijna gereed zijn om in dienst te worden gesteld. Ze zullen, naar wij vernemen, gekom- mandeerd worden, de Ruijter door den kapt. t/z J. F. Koop man, de Prins Hendrik door den kapt. t/z P. A. van Rees, de Stier door den kapt.-luit. t/z W. IC. v. Gennep, de Krokodil door den kapt.-luit. t/z. J. A. H. Hugenholtz. Behalve de alhier gestationeerde oorlogschepen, liggen ook in afwachting van orders, in de haven gereedde ramschepen de Schorpioen en de Buffel. Tot aanvulling van het personeel zullen, naar wij verne men, voorloopig 500 man zee-militeins worden opgeroepen. Zaturdag avond per laatste trein 11.10 ure arriveerde alhier het depot van Decipline uit Naarden onder bevel en geleide van de navolgende officieren Majoor G. B. C. Stoop; le. luit. adj. K. J. Luijk le. luit. kwart. W. Wissiük offic. van gez. 2e. kl. W. IC. M. van Leeu wen van Duivenbode kapts. J. P. W. Dörr en S. A. Vermeu len le. luits. W. K. T. MeijerH. A. van Reijn G. J. Noij J. B. de Kat, T. W. J. Buijs en ff. van den Schroeff. Zondag avond per trein 8.10 ure zag men alhier aankomen het koloniaal werfdepot van harderwijk, n. 1. het vaste kader en de voor Indië aangeworven recruteu ouder bevel en geleide van de navolgende officieren Kapts. L. II. Limburg J. F. van Regteren, C. L, D. Mu- schartle luits. R. D. H. Groeneveld T. A. J. Roersch 2e luits. L. M. J. Wenniger, H. G. van Tarel, D. C.A.Smit, G. A. Meindersma 2e luit. kwartm. J. C. Vaupel Kleijn offic. van gez, 3e kl. F. van Leeuwen. De kolonel-kommandant en enkele officieren zijn te Har derwijk achtergebleven, waar de garnizoensdienst tijdelijk wordt waargenomen door onder-officieren voor het "Indische leger bestemd. Versterking van artillerie en mariniers ziét men hier da gelijks te gemoet. Gister was er sprake dat het geheele 7e regement infanterie hier werd verwacht, thans leest men echter in de Utrechlscke Courant het volgende //Naar men zegt, zullen de verschillende bataillons van het 7e regement infanterie in deze week, van hier vertrekken. Zij zouden uit Amsterdam, Hoorn en den Helder binnen een paar dagen alhier aankomen 'en nachtkwartier houden, om onder bevel van den kolonel SchÖnstedt naar de grenzen te marcheeren. Inkwartiering wordt van regeringswege .reeds voorbereid.'11 De chaos van geruchten is echter zoo groot en dikwijls meer verontrustend dan noodig is, zoo dat wij ons liever alleen bij feiten bepalen en een ieder waarschuwen, aan alles geen onvoorwaardelijk geloof te slaan. De kolonel der infanterie A. Engelvaart, laatst gouverneur der militaire-academie te Breda, is alhier gearriveerd, om het opperbevel der landmagt in de stelling Helder te aanvaarden. Ook bevindt zich alhier de kapitein der artillerie A. E. Reu- ther, een specialiteit in alles wat militaire bewapening be treft, teneinde met zijne kunde de bevelvoerende officieren ter zijde te staan. Voorts heeft men dezer dagen alhier opgemerkt de adju dant van den minister van marine, de luitenant ter zee lc klasse II. van Goens en de hoofd-ingenieur, directeur van scheepsbouw L. K. Turk en nog eene andere autoriteiten. Men mag dus aannemen dat de belangrijkheid van deze positie voor Nederland thans 'te 's Hage ten volle gewaardeerd wordt en men steeds die middelen, in het werk zal stellen die noodzakelijk en dienstig geacht zullen worden om haven en vesting in eene staat van tegenweer te stellen overeen komstig met de tegenwoordige middelen van defensie. Tot adelborsten 3e kl. bij 't Koninklijk Instituut voor de marine alhier zijn benoemd: L. Adriani, R. Betz, C. A. de Brauw, J. II. Calmeijer, F.'C. Granprë Molière, jhr. D. van Heemskerk van Beest, J. D. Heyuing, P. A. R. Hennequin, II. G. Herderschee, W. P. A. M. Kluit, D. A. Kraijenhoff van de Leur, P. T. M. van Leeuwen, H. P. Notscher, W. A. Palm, H. Rudolph, B. H. C. S. Snethlage, jhr. J. A. G. van der Staal en J. D. Wolterbeek. Bij Z. M. besluit wordt bij het korps mariniersop pensioen gesteld de kapt. der 2e kl. G. J. Stein Parvé eu beDoemd tot kapt. der 2e kl. de le luit. D. C. W. Sutherland; tot le luit. de 2e luit. C. J. Visser: tot 2e luitenant deka- dets J. B. Verheij J. H. OuwerkerkG. C. Mirandolle en W. F. Paehlig. Op de plaats gehad hebbende bestuursvergadering van het artillerie-vrijkorps alhierheeft de navolgeude aanvul ling van het kader plaats gehad als benoemd tot sergeant majoor de sergeant P. L. Lammers tot fourier de korporaals C. Steeman eu B. II. Polaktot sergeants de korporaals

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2