BUHGKRLIJKË STAM) DER GEMKEXTË HELDER. van Hoolwerft', C. Thomas en D. Boucher; tot korporaals de leden J. H. Beenhouwer, A. SchuldJ. Akkerman, D. KempK. Graaff en P. Oetelmans. De monitor de Tijger is Zondag middag van Rotterdam naar Hellevoetsluis vertrokken. Naar inen verneemt is het vertrek der Argus naar Oost- Indie en het vertrek van de Bommel naar West-Indie, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Beide schepen liggen te Hel levoetsluis. Met zekerheid kan thans gemeld worden, dat aan Z. K. H. den prins van Oranje het opperbevelhebberschap over het Nederlandsche leger is opgedragen, terwijl voor het bevelhebberschap over de drie legerafdeelingen zijn aangewezen de luitenant-generaal Engelbregt, de generaal-majoor von Kell- ner en de luitenant-generaal Knoop. Uit "Vlissingen berigt men, dat een Engelsch linieschip daar zal verschijnen en dat zes fregatten als uiterste wacht op de Schelde zullen postvatten. Admiraal Radfort op het te Vlissingen voor eenigen tijd aangekomen Amerikaansche oorlogsfregat Franlclin heeft bevel ontvangen, om voorloopig met het aldaar verwachte Amerikaansche escader te Vlissingen te blijven. Dit staat in verband met het plan van de Amerikaansche regering om de communicatielijn van de mailbooten op Bremen en Ham burg op Antwerpen of Rotterdam te rigten. Zij zal waar schijnlijk Antwerpen kiezen. (Het verwondert onsdat onze haven hierbij niet in aan merking is gekomen. Zou het niet op den weg van onze Kamer van Koophandel liggen om in deze eenige démarches te doen Red.) De Rotte'rdamsche Kamer van Koophandel heeft bekend gemaakt dat, volgens ingekomen berigten, in de Noordduitsche Bondshavens aan de Noordzee de bakeus en vuurschepen ingetrokken en de vuren gebluscht worden. Men berigt uit 's Hage dat de garnizoenen weldra overal zullen uitrukken en de schutterijen alsdan in de gar nizoensplaatsen de militaire diensten moeten vervullen. De troepen zijn in de kazernen geconsigneerd. Tevens zegt men dat er aanschrijving is gekomen, dat de dienstdoende en reserve-schutterij in zooverre 't onge huwde en weduwnaars aangaat, in bataillon, compagniën en sectien moet worden ingedeeld; buitengewonene oefeningen zijn voorgeschreven. De officieren van het korps koninklijke scherpschutters van Rotterdam hebben zich zonder voorbehoud ter beschik king gesteld van het departement van oorlog. Zij verklaren zich bereid bij welk korps van het leger of van de schutterijen en in welken raog ook, des gevorderd als gewoon soldaat, voor zooveel mogelijk aan een eventuele verdediging van ons vaderland mede te werken. Wij constateren dit feit met de grootste ingenomenheid. Het Neêrlandsch bloed stroomt in de aderen van Neêrlandsch weerbare bevolking nog even krachtig; de gehechtheid aan Vaderland en Vorst wordt nog even diepgevoeld; ook thans nog hebben wij goed en bloed voor onze vrijheid even veil als gedurende de meest roemrijke tijdperken van ons volks bestaan. De stad Rotterdam heeft daarvan het eerste be wijs gegeven, maar zij zal voorzeker niet alleen staan in hare bereidwilligheid, om den vaderlandschen bodem te helpen verdedigen. Rotterdam's scherpschutterskorps heeft het eerst getoond dat het niet zijn wording aan de lust tot het dik wijls gesmaalde soldaatje-spelen, wanneer de horizon helder is, verschuldigd is, maar dat het bereid is de wapenen op te vatten en de verkregen kunde in praktijk te brengen wanneer het gevaar naakt. Waar officieren zoo voorgaan, daar zullen manschappen ongetwijfeld wel volgenwaar het Rotterdamsche weerbaar heidskorps zulk een voorbeeld geeft, daar zullen alle korpsen neen ieder weerbaar man, van welken rang of stand ook, zich beschikbaar stellen ter verdediging van den dierbaren plek waarop wij wonen en zooveel roemrijke geslachten voor ons leefden en voor onze onafhankelijkheid kampten. Waar zulk een geest van eendragt en moed een volk bezielt, daar is zijn volksbestaan gewaarborgd en zal het door andere magten, al mogen zij ook tienmaal grooter zijn, geëerbiedigd worden. De studenten-vereeniging voor de weerbaarheid te Utrecht heeft mede besloten om onder het bevel van den heer Straatman zich ter dispositie te stellen van den minister van oorlog. Tevens worden alle studenten opgeroepen, om zich zoo spoedig mogelijk aan dat korps aan te sluiten, opdat meri door gezamenlijke oefening spoedig gereed zij, het va derland in dit rnoeijelijk oogenblik met der daad te steunen. Men schrijft uit Maastricht 16 Julij. Gisteren avond arriveerde hier eene depêche, vermeldende dat het garnizoen onmiddelijk moest opbreken. Van dat oogenblik af was alles in rep en rer. Duizenden van menschen op de pleinen en voor de kazernen, officieren en manschappen in de drukste beweging, om al hetgeen van hun eigendom niet vervoerd kan worden, te brengen bij deze en gene hunner kennissen. Afscheid nemen, gelach, geween en eindelijk om 10 uur gereed te vertrekken, arriveert een ander telegram de order overbrengende voorloopig niet vertrekken. In 5 minnten waren de straten als schoon geveegd. Men schrijft van Texel 14- Juiij: De Wiermaaijerij is hier thans in volle werking, de prijs is slechts 25 cent per baal hooger dan in het vorige jaarde schelpenvisscherij die hier voor velen ook een middel van bestaan oplevert, is niet zeer voordeelig. Even als gewoonlijk in dezen tijd van het jaar, is de voorraad niet groot; de prijzen zijn echter vast. Men berigt van Vlieland dat een stoomschip op de buitengronden is geraaktvermoedelijk een Eransche oor logsboot. Het schip zit gevaarlijk, adsistentie is derwaarts vertrokken. Men schrijft uit Cura^ao: Van hier zijn den 11 Junij vertrokken Zr. Ms. stoomschip) Kijkduin, kominandant kapt.- luit. ter zee H. E. Bunnik, met drie schoeners onder zijne bescherming, ten einde de Nederlandsche onderdanen, die zich in Coro bevinden en verlangen mogten naar dit eiland over te steken, gelegenheid te geven. De Spectator bevat het volgende bulletin 16 Julij. 12 uur. »Naar wij uit betrouwbare bronnen ver nemen, zou door de gezamenlijke kabinetten van Europa een telegrafisch rondschrijven gerigt zijn aan den graaf van ZuyleD, waarbij Z. E. wordt uitgenoodigd den vrede van Eu ropa te redden-" Latere telegram van onzen particulieren correspondent te Veenendaal «Uitzigten op een bevredigende oplossing van de aan den gezigteinder van Europa gerezen moeijelijkheden schijnen ge waarborgd. Graaf van Zuylen is hier. Hij bragt met den heer mr. Heemskerk Az. een bezoek aan onzen predikant P. Huet. De beurs blijft flaauw." Henri Rochefort heeit aan zijne kiezers in Frankrijk een brief gerigtwaarvan het volgende wordt medegedeeld »Het dynastiek conflict, dat thans de zaken en de gewetens verontrust, is de verschrikkelijkste veroordeeliDg van het be ginsel der monarchie. Indien het gouvernement de republiek in Spanje had begunstigd in plaats van de Spaansche repu blikeinen die op het Fransche grondgebied eene wijkplaats hadden gezochtte verdrijven dan zouden wij thans geen koning te bestrijden hebben wiens onttrooning misschien stroomen bloeds en jaren van ellende kosten zal Elke oorlogdie niet ten doel heeft de strikte verdediging der grenzen, is slechts eene reeks moorden. Wederoprigting van het rijk van Karei Vopbeuring van dat van Napoleon I dat zijn schoone droomen voor souvereinen maar wij die weten wat de souvereinen ons kosten wij weten ook wat hunne droomen ons aanbrengen." De Pays zegtdat deze briefgevoegd bij de brieven van Michelet en Louis Blanc eene ontzettende les is voor het gouvernement. Scherp is de wijze waarop de onverzoenlijke vijand van het keizerrijk, de heer Edouard Lockroy, in de "Rappel" zich uitlaat over den ooi-log. »Het is oorlogLaat u doodenGij weet niet waar voor, ik evenmin. Laat u dooden. De koning van Pruisen heeft getoond volstrekt geen be leefdheid te kennen. Hij heeft Benedetti den rug toegekeerd; hij heeft Benedetti Diet geantwoord, hij heeft hem de deur uitgewezen. Laat u dooden De koning van Pruisen heeft den prins van Hohenzollern verboden de kroon van Spanje aan te nemen. Maar hij heeft het hem verboden als bloedverwant, niet als koning. Laat u dooden! Graaf Bismarck heeft trek in Elzas en Lotharingen. Noch Elzas noch Lotharingen hebben trek in den heer Bismarck, noch Pruisen noch Duitschlaud hebben trek in Lotharingen en Elzas, Laat u dooden! Frankrijk vroeg dat Hohenzollern niet in Spanje zou re geren. Hohenzollern zal niet in Spanje het bewind voeren. Frankrijk moet voldaan worden. Laat u dooden! De heer Benedetti is om den tuin geleid. De heer de Lostende ook. De heer de Gramont eveneens. De heer Ollivïer die niets dan vrede wildeheeft zoo behendig gemanoeu vreerddat wij den oorlog hebben. Laat.u dooden! En thans is er geen sprake meer van de vrijheid der pers, van de persoonlijke vrijheid van de hervormingen van de vermindering der belastingen van de sociale kwestie van nietsDe nederlaag verzekert ons de vreemde overheer- schingde overwinning de dictatuur. Laat u dooden STAAT VAN BRIISVEN, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de 2e helft van Junij jl. J. Smits Jr., D. Mul, wed. Linnenkamp, wed. Duller, J. Wijkman en S. Hemelrijk te Amsterdam; P. M. Michel, 's Hage; mej. F. Ametz, Harderwijk; Catharïna v. d. Vliet, Leiden; mej. M. Wilkes, N. diep; J. de Waaijer, Nijmegen Wed. de Jong, Rotterdam; F. D. Bruin, Scliagen: Simon, 'tZand. De Directeur van het Postkantoor HERWEIJER. Van 8 15 Julij. ONDERTROUWD G. E. Kloosterhuis, hoofdonderwijzer, 27 jaren, wo nende te Zijpe en C. Jonker, 20 jaren. E. Dekker, stuurman ter koop vaardij, 26 jaren en A. J. C. Schuijt, 21 jaren. F. J. Marlens, sergeant- majoor der infanterie, 26 jaren en J. M. A. vau Hemert, 31 jaren. M. Dnijts, broodbakker, 29 jaren en A. Gerscn, 22 jaren. GEHUWD: J. Kunst en J. Lastdrager. A. K. Mulcldiuijseon J. M. G. Hooge.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3