HELDERSCHE COURANT. Jlieuros» en ®8b <flÖoertenfie--6faÖ. Woensdag 27 Julij. M 956. 1870. NIEUWSTIJDINGEN. mingen nde Jaargang. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brievea franco. De prijs der Advertentxen van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men.de Advertentiën intezcnden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. POLITIEK. OVEKZIGT VAIU DE» DAG. Pruisen, zoo meldt een telegram uit Brussel, neemt eene offensieve houding aan. Zaturdag heeft bij Forbach, op de grenzen van Frankrijk, eene vijandelijke ontmoeting plaats gehad. De Duitsehe troepen werden door een regement jagers terug gedreven. Wanneer de oorlog ernstig beginnen zal is nog onzeker, maar zeker is het dat hij niet zoo spoedig geëindigd zal zijn. Voet voor voet zal Duitschland zijn grondgebied verdedigen of de overwinning tot in de uiterste konsekwentien voortzetten. Slechts als een der beide zegevierende legers Memel of Parijs bezet heeft, zal de oorlog geëindigd zijD, zegt de nVolksztg." Aan geen van beide zijden is nog alles geheel gereed, zegt de »Nord." Of men al 3 a 400,000 man op een enkel punt zamentrekt, dat is niet genoeg; men kan de soldaten toch niet, zoo uit den spoortrein stappende, tegen den vijand aan voeren. De mannen van hcc vak alleen weten wat er nog te doen valt, voor zulk een leger marschvaardig is, vooral wanneer men het op vijandelijk grondgebied moet voeren. Wat ook zeker schijnt, is, dat de keizer in alles voorzien wil, en daar het vrij waarschijnlijk is, dat na de eerste over winning de andere mogendheden eene bemiddeling zullen be proeven, wil hij, zegt men, zorg dragen dat, zoo het zijn wa penen begunstigt, zijn leger zich in een zoodanige stelling bevindt, dat een vredesverdrag een beslissend politiek gevolg moet hebben. Geen vermeerdering van grondgebied voor Frankrijk eiscbend, zal hij de volstrekte onafhankelijkheid van Zuid-Duitschland eischen. Dat zijn althans de voorne mens die men hem in zekere staatkundige kringen toeschrijft. De groote kwestie voor de Engelschen is thans, zegt de «Saturday Eeview,"of Groot-Brittannie bij dezen oorlog zal betrokken worden. Zouden wij dus vraagt het blad gedwongen worden om geheel tegen onzen wil te vechten, omdat sommige natiën van het vasteland het in haar belang achten oorlog te voeren Eügeland zal natuurlijk al het mogelijke doen om zich onzijdig te houden, en voor het oogen- blik heeft het allen schijn dat wij hierin zullen slagen. Er kunnen zich echter twee omstandigheden voordoen, die Enge land verpligten zullen naar het zwaard te grijpende neu traliteit van Belgïe of Nederland zou ernstig kunnen worden bedreigd, of neutrale mogendheden zouden zich in den oorlog kunnen mengen, en in die gevallen zou Engeland niet neu traal kunnen blijven. Wat nu de neutraliteit van Belgie en Nederland aangaat, is de "Saturday Review" van gevoelen, dat de regering dier beide mogendheden zeer verstandige maatregelen genomen hebben om hare neutraliteit te doen eerbiedigen, en bovendien hebben de beide oorlogvoerende Mogendheden zoo positief verklaard de neutraliteit dier sta ten te zullen eerbiediedigen, dat men voor het oogenblik niet beducht behoeft te zijn voor een gevaar, dat voor Engeland onbetwistbaar het grootste van alle gevaren zou zijn. De kwestie of Rusland, Oostenrijk en Italië zich neutraal zullen houden, hangt van verschillende omstandigheden af. Zooveel is zeker, dat noch Pruisen, noch Frankrijk voor het oogen blik bondgenootschappen wenschen aan te gaan. De »Daily-News verklaart het berigt in enkele bladen, dat de Engelsche regering troepen naar Antwerpen zou zenden, om de neutraliteit van Belgie te beschermen, voor een canard. Frankrijk en Pruisen hebben beiden verklaard, die neu traliteit te erkennen, en er bestaat voor Engeland geene reden om de goede trouw dezer verklaringen, evenals de magt van Belgie, om zijn eigen neutraliteit te handhaven, in twijfel te trekken. Men vermoedt dat het berigt van het te Vlissingen ver wacht, doch nog altijd niet aangekomen Engelsch escader, om dezelfde reden onjuist is. Baden heeft verklaard, dat het alliantie-verdrag met Pruisen, door de oorlogsverklaring en de bedreiging der Duit sehe grenzen nu van toepassing is en dat het dus met Frankrijk in oorlog is. De Badensche gezant te Parijs heeft zijne passen gevraagd. De Fransche gezant te Karlsruhe heeft dit voor beeld gevolgd. Te Stuttgart heeft eeno opgewonden volksmenigte den koning eene ovatie gebragt, toen het berigt bekend werd, dat Wurtemberg deel zal nemen aan den Duitschen strijd. Per telegraaf is uit Florence berigt ontvangen, dat Italië zich in den oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen neutraal hééft verklaard. Volgens de Avenïr National heeft de president van de Vereenigde Staten van Amerika aan de kabinetten van Ber lijn en Parijs een gelijkluidend telegram gezonden waarin hij de verwachting te kennen geeft, dat de onzijdigheid van Belgie zal worden geëerbiedigd. De oorzaak van dezen stap van Amerika moet gezocht worden in het voornemen, om van Antwerpen, gedurende den oorlog, het centrum te maken van de communicatiën van Amerika met Duitschland; waartoe tot dusver Hamburg had gediend. Het Journal officiel behelst eene keizerlijke proclamatie. Dit zeer uitvoerige stuk bevat grootendeels eene herhaling van de bekende uitingen en zienswijzen. Het noemt als hoofd doel van den oorlog het verkrijgen van een duurzamen vrede, en doet vooral uitkomen, dat Frankrijks streven geenszins gerigt is tegen de eenheid van Duitschland. Aan de »Breslauer Zeitung" wordt uit Krakau geschre ven, dat Rusland aan de Galicische grenzen een groot leger zamentrekt. Men verzekert, dat Rusland neutraal zal blijven; 1. tenzij Oostenrijk, als bondgenoot van Frankrijk optreedt of een zeer vijandige houding jegens Pruisen aanneemt. In beide gevallen zal Rusland onverwijld de Galicische grenzen overschrijden: 2. tenzij de bevolking der provincie Posen een opstand mogt beproeven, welke Pruisen, na zware nederlagen te hebben geleden, niet spoedig genoeg zou kunnen bedwingen. In dat geval zou de toestemming van Pruisen worden ge vraagd om, ten zijnen behoeve, de rust in Posen te herstellen en te bewaren. Behalve de troepen aan de Oostenrijksche grenzen, zullen nog 200,000 man in Polen bijeengetrokken worden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 26 Julij 1870 De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald: dat de verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten- generaal in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, noodzakelijk ge worden tengevolge van het aannemen eener actieve betrekking bij liet leger te velde door den heer W, J. Knoop, zal geschieden op Dingsdag 16 Augustus 1870, en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dings dag 30 Augustus daaraanvolgende. Gisteren werd door de directie der Holl. Spoorweg maatschappij in haar stationsgebouw te Amsterdam openbaar aanbesteed het bouwen van twee loodsen, het verbreeden der houten losplaats in de bestaande loods, het verlengen en verhoogen van de bestaande steigers, het ophoogen van de aarden baan en het leggen van sporen en verdere inrigtingen op het goederen-station alhier. Inschrijver voor f82,630 is de heer J. Kamp, te Leiden. Z. M. de Koning heeft den Minister van Oorlog, generaal van Muikeu, benoemd tot Grootkruis der Orde van de Eikenkroon. HH. DD. HH. mgrs. de aartsbisschop van Utrecht en de bisschop van Haarlem zijn in den besten welstand van het concilie te Rome in het vaderland teruggekomen. Van de kust van Scheveningen heeft men Zondag jl. veertien Fransche oorlogschepen in noordelijke rigting zien voorbijstoomen. Met den verrekijker, verzekert men, waren ze goed te onderscheiden. Aan de N. R. CL wordt uit Beverwijk geschreveD,

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1