dat men volgens geloofwaardige geruchten, Zaturdag morgen van de Noordzee-havenwerken ver in zee een eskader van 19 Fransche oorlogschepen ontwaarden. Men schrijft ons van Oude Schild op Texel, 22 Julij het volgende: Heden middag had aan ons dorp een treffend voorval plaats. Het tweejarig zoontje van den schelpenvisscher Tim mer, die met zijn gezin zich sedert kort hier had gevestigd, geraakte in een diepe sloot, zonder dat iemand 't gewaar werd. Toen men het kind zocht, was het te laat, en werd het levenloos uit het water gehaald. De bedroefde moeder is radeloos. Zaturdag werden wederom 15 manschappen bij de weerbaarheid te Rotterdam ingeschreven, om deel te nemen aan de oefeningen in deti wapenhandel en in het schieten In het geheel zijn nu reeds sedert verleden week 208 man schappen ingeschreven. Bij dagelijksche oefeningen, en de volhardende ijver, door de manschappen betoond, zal een groot aantal binnen een beperkt tal dagen genoegzaam ge oefend zijn, om,aan de exercitien vau het bataillon te kunnen deelnemen. Van de 'H-aagsche scherpschutters hebben zich 200 schriftelijk verbonden om, op de eerste roepstem des konings, hunne diensten aan te bieden. Het Vaderland plaatst een berigt van zijn correspondent //aan den Rijn," volgens welken de brieven open aan de postkantoren in die streek moeten worden verzonden. In -de N. R. Ct. komt een ingezonden stuk voor-van den heer C. Lach de Beere, gepensioneerd kapitein van het O. I. leger te 's Bosch, waarin hij zegt: //De ondergeteekende stelt voor: oprigting van een korps -der gepensioneerde officieren van alle rangen van het -leger hier te lande en dat van Oost-indië. Het kader tot en met den rang van onderoffioieren zal -onderling gekozen worden de officieren insgelijks, doch deze laatste aan Z. M. den 'Koning voor te dragen vroeger bekleedde rangen moeten 'vrijwillig ter zijde gesteld worden. Ieder moet in zijn eigen kleeding voorzien; wapening enz. geschiedt door den Staat. Z. M. den Koning zal de standplaats aanwijzen doeh de algemeene wensch zal wel zijn, de voorhoede van het leger uit te maken. Volgens berekening kan dit corps indien het algemeen bijval vindt zes- a. achthonderd man sterk worden doch •het moet geheel uit gepensioneerde officieren bestaan. Het plan is ontworpen en ik laat het voor 't overige aan an deren over, de zaak verder voort te zetten, daar ik mij -aan alles onderwerp wat men in deze zal bepalen. Mogt' eenmaal dit corps tot stand komen dan zal het schoone geslacht van Nederland ons zeker met een vaandel vereeren waarop geschreven staat'Sterven of Overwinnen". Vrijdag middag jl. had te Breda een werkman, ge kaamd Rijpers, met het sJoopen der vestingwerken bezig, -het ongeluk tusschen de buflels van een paar zandwagens te geraken, met het ongelukkig gevolg dat zijne ingewanden •werden uitgestort, en hij spoedig daarna overleed. 'Hij laat 'te'Ginneken eene weduwe na met twee kinderen. Sedert eenige dagen is van Zutphen voortvlugtig ze kere N., commissionair in effecten, die van Rotterdam naar Londen is overgestoken, nadat zijn makelaar H., te Amster dam, zich reeds te voren uit de voeten had gemaakt. Men beweert, dat N. een bedrag van f 150,000 aan effecten, bank papier en andere geldswaarden heeft medegenomen. Onder de ^burgerij, van welke er velen zaken inet hem deden, heerscht groote verslagenheid, terwijl de gevolgen der speculatie-zucht voor een aantal hunner rampzalig zullen zijn. Ook in enkele •plaatsen van'het v/graafschap" moet men de dupe zijn van dezen persoon. Karl Mayer, de vinnigste vijand van Pruisen in "Wur- 'tenberg, heeft verklaard, dat hij in de gegeven omstandigheden wenschte, dat Pruisen mogt overwinnen. Ofschoon de Fransche keizer in zijn aanspraak aan de •leden van het wetgevend ligchaam sprak van zijn vertrek op de 23 dezer, verzekert men, dat de keizer in de eerste weken niet naar het leger zal gaan. Een Franseh fregat, dat in de nabijheid van Ilelgoland kruiste, heeft schoten gelost op twee Engelsche stoombooten, de Tyne en de Soutwick. Beide schepen heschen de Engel sche vlag, waarop het fregat zich verwijderde, zonder zicli te bekommeren of de afgevuurde kogels ook letsel hadden -berokkend. De Parijsche correspondent van de Daily News deelt bet gerucht mede, dat de politie in de laatste dagen f 20U,000 heeft besteed, om de "vaderlandslievende bewegiog" op touw te zetten, welke te Parijs heeft plaats gehad. Sedert de af kondiging van het bevel om deze Da te laten, heeft men er ook geen spoor meer van ontdekt. Daarentegen hebben er wel demonstralies plaats ten voordeele van den vrede. Eene van deze werd door vijfduizend mensehen bijgewoond. In de noordelijke havens van Groot-Brittannië liggen ■ongeveer 300 Duitsche schepen, die geen zee willen kiezen voor dat de vijandelijkheden geëindigd zijn. Ongeveer 40 groote AC^^^^Bpen, komende van Indië en Zuid-Amerika, met *e grööte waarde, bestemd naar Hamburg, Neder- Ur^-j^geland, enz., worden eerstdaags in het Kanaal verwacht. Men vreest dat zij gemakkelijk in de magt der Franschen zullen vallen. Uit de havens van Wallis wordt gemeld, dat vele Duitsehe kapiteins met hunne bemanning naar Duit9ch- land terugkeeren, met achterlating van hunDe schepen. De Fransche kapiteins wagen het echter voor het meerendeel, om met hunne schepen naar Frankrijk koers te zetten. Welke ontzettende groote offers de oorlogen der laatste jaren hebben geëischt, blijkt uit eene naar authentieke bronnen bewerkte statistiek voorkomende in de Recherches historiques sur les guerres contemporaines van Leroy-Beaulieu. De Krimoorlog vorderde 784,900 menschenlevens, de oorlog in Italië (in 1859) 45,000, de Sleeswyk-Holsteinsche oorlog 3,500, de Amerikaansche oorlog 800,000, de Pruisisch-Oos- tenrijksehe oorlog (in 1866) 45,000, de oorlogen in Mexico en China 65,000 dus, in 't geheel verloren, in de oorlogen van 18531866 gevoerd, niet minder dan 1,750,000 menschen het leven. Niet minder verbazend groot zijn de kosten, welke die oor logen na zich sleepten. De schrijver heeft berekend, welke som voor eiken man, die op het slagveld gebleven of aan de bekomen wonden of opgedane ziekte bezweken is, uitgegeven werd. Zoo werd b. v. in den Amerikaanschen oorlog, van de zijde der Noorder-Staten bijna 40,000 gulden, in den Sleeswijk-Holsteinschen oorlog ongeveer 25,000 gulden en in -den Pruisisch-Oostenrykschen oorlog omstreeks 18,000 gulden voor eiken man, die als slachtoffer van den oorlog viel, uit gegeven. Men zal zich den vreesselijken moord herinneren, die John Jones, alias Tom Jenkens, pleegde op de familie Mars hall, te Denham, in Engeland. De onverlaat vermoordde 7 personen door midel van een grooten moker. Vrijdag jl. stond hij teregt voor de regtbank te Aylesbury. De jury, na te hebben gehoord de getuigen en den verdediger, sprak met eenparige stemmen het schuldig uit. Dc gevangene, ge vraagd zijnde of hij iets ter zijner verdediging had in te bren gen, verklaarde dat hij volstrekt niet begreep waarom men hem niet ter dood zou veroordeelen. De regter sprak daarna het doodvonnis uit. De veroordeelde sloeg op militaire wijze aan en zei op eigenaardige manier: »Dank je wel mijnheer 1" Hoofdcouaifé vasi de Vereenigiiig liet ËSoocSe S&PHtls. AANKONDIGING. Van twee met Nederland bevriende mogendheden trekken de legers en vloten tegen elkander ten strijde; twee wolken door velerlei betrekkingen met onze landgenooten verbonden gaan de rampen van den oorlog te gemoet. De Nederlandsehe Vereeniging, door den Koning ingesteld om hulp te verleenen aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, hetzij Nederland er al dan niet in'betrokken is, kan weldra tot eene smartelijke taak geroepen worden. 'Onder bescherming van de vlag met het Roode Kruis, door een tractaat gewaarborgd, zullen welligt weldra hare leden naar slagvelden en andere oorlogstooneelen de hulp der barm hartigheid kunnen brengen aan de strijders die, door wond of ziekte getroffen, hulpeloos zullen liggen. In ons eigen land worden duizenden buitengewoon tot den militairen dienstpligt opgeroepen en snellen vrijwilligers te wapen, om den Koning te steunen in het handhaven der on zijdigheid van den Staat. Ook buiten oorlogsgevaren zullen zij, in deze dienst voor het vaderland, aan ziekten en onge vallen blootstaan, en de voorziening in de noodige hulp tot hunne genezing en verpleging kan worden verwacht van het Roode Kruis. De behoeften, die zich daarby zullen voordoen, kunnen spoedig eene hoogte bereiken, oneindig grooter dan de geringe middelen die de Vereeniging nog bezit. Ten einde haar in staat te stellen aan hare dubbele ver- pligting eenigermate te voldoen, wordt de liefdadigheid inge roepen van alle ingezetenen des lands. Het Hoofdcomité, door den KoniDg benoemd, stelt zich van heden af beschikbaar tot het ontvangen van aanbiedingenen toezendingen, waartoe de gelegenheid zal openstaan, dagelijks (met uitzondering van den Zondag) des namiddags van twee tot vier uur aan het Bureel van de Vereeniging te 's Gra- venhage, op het Plein. De comité's, afdeelingen der vereeniging, worden uitgenoo- digd, plaatselijke depóts te openen, mede voor alle ingezetenen tot het ontvangen van aanbiedingen en giften. Brieven en voorwerpen worden verwacht Jranco toegezonden. De diensten en giften waarvan de aanbieding bij voorkeur verlangd wordt, zijn de volgende Personeel. Personen geschikt en genegen tot het verplegen van •zieke en gekwetste militairen, in de hospitalen en ambulancen gelegen buiten de plaats hunner inwoning: a. genees- en heelkundigen h. geestelijken c. zi eken-oppassers, mannen en vrouwen. II. Personen geschikt en genegen tot het verleenen van hulp op of in de nabijheid van het slagveld: a. genees- en heelkundigen; l). mannen besterad tot het opnemen en vervoeren van ge kwetsten tot ondersteuning van de hospitaalsoldaten.) III. Personen geschikt en genegen hulp te verleenen alleen in de plaats hunner inwoning; a. genees- en heelkundigen b. geestelijken c. ziekenverplegers voor de hospitalen d. personen behoorlijk gehuisvest en genegen zieken en

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2