BURGERLIJKE STAl DER GElEEJiTE TEXEL. verkenning op Fransch grondgebied deed, stootte op het 12e regiment jagers onder generaal de Bernis. Er volgde een gevechtde Badensche troepen moesten terugtrekken ach terlatende een gesneuveld Engelsch officiereen gewond Ba- densch officiertwee officieren en vier kavaleristen als ge vangenen, en een vrij groot aantal paarden. Uit Saarbrucken schrijft men onder dagteekening 26 dezer: Gisteren avond kreeg de kommandant van de voorpost door de patrouille berigt, dat ongeveer 70 man van den vijand tot bij St. Arnual, in de onmiddelijke nabijheid onzer stad verschenen, en met de onzen slaags geraakt waren. Onmid- delijk nam de majoor v. Pestel de noodige maatregelen om hen af te snijdende vijandelijke patrouille had zich echter reeds terug getrokken. Bij het graauwen van den morgen hoorde men in het Fransche leger bij Forbach een sterk getrommel en gefluit. Blijkbaar een signaal. Waarschijnlijk zal er dus heden nog een aanval plaats vinden. In den na middag en avond van gisteren, was het patrouilleren in het vijandelijke leger veel drukker dan gewoonlijk' en wilden de boeren uit den omtrek zeer levendige bewegingen in het aan gene zijde gekampeerde vijandelijke leger ontwaard hebben. Zoo even verneemt men het berigt, dat de Fransche infanterie misschien wel de voorhoede van Forbach tegen Saar brucken opruktwelnu, de kampstrijd kan evenzeer binnen één uur, als binnen 24 uren plaats grijpen. De Courrier de la Meuse bevat'het volgende particulier telegram, zonder dagteekening: »De Franschen hebben ge schoten op een treÏD met Pruisische troepen tusschen Louisenthai en Burbach. De portieren werden verbrijzeld. Drie dag- looners en een jong meisje zijn gewond op den regter oever van de Saar. Uit Metz meldt men van 22 Junij De troepen zijn van nacht opgerukt. De drie kampen zijn opgeheven. Naar .gelang de gebeurtenissen elkander volgen, kan men gemakkelijker de aangenomen taktiek beoordeelen. Zij laat zich resumeeren in deze woorden formeering van twee liniën, die aan den aanval zullen neelnemen, en gesteund worden door eene derde zamengesteld uit de reserve en de garde. De eerste zal het vuur doorstaan, de volgende zal voortdringen, de derde zal haar ondersteunen. Vroeger offerde men een regement op, thans eene geheele linie als de oor logswerktuigen zyn uitgeput, zal de wezenlijke strijd beginnen. Dat is de tegenwoordigen oorlog. Daarin komen de massa's ook slechts langzamerhand bijeen. Men wil een beslissend resultaat, en het Fransche leger zal zich niet bij groepen te genover den vijand stellen. Het zal een muur van menschen zijn, die overal, waar hij stand houdt, zal gevestigd wezen op een bodem van lijken. Aldus heeft het de groote voor uitgang in het aanwenden van wapens gewild. Al voort- rukkende, worden de troepen mathematisch met tusschenruimte gekampeerd, om zich te ontwikkelen. Op het bestemde oogenblik zullen zich de liniën op reusachtige schaal en zonder ophouden uitbreiden met mitrailleuses op de punten van aanraking. Dan zal de eerste slag worden geleverd. Men zal zien, dat hij geen zes uren duurt. Onder een kalm uiterlijk, heerscht er bij de staven een groote spanning. Hooggeplaatste personen uit het leger bezoeken de kampen, zonder dat van hunne komst wordt melding gemaakt. Er bestaat groote geheimzinnigheid. Ieder spreekt van maarschalk Mac-Mahon en niemand heeft hem nog gezien. Overigens behoudt de stad hetzelfde voor komen. De soldaten bedronken zich eiken avond, maar de levensmiddelen verdwenen. Voor geen zilver of goud kon men iets krijgen. De mitrailleuses. Over deze nieuwe verdelgings-werk- tuigen wordt veel geschreven. Pruisen heeft, zooveel mogelijk, alle proeven met die oorlogstuigen in Frankrijk trachten te volgen. De Pet. Mon. verhaalt o. a., dat toen voor een paar jaar een artillerist bij proeven van zulk een nieuw kanon werd gewond, het rijtuig van den Pruisen gezant, Graaf v. d. Goltz, gereed stond, om hem te vervoerenTe Meudon werden proeven genomen met een soort van geschut, dat op 2500 meter een kogelregen wierp, terwijl die kogels op dien afstand nog ijze ren platen van 2 duim doorboorden. Pruisische officierenals werklieden verkleed, hebben naar men beweert gepoogd, het geheim van dit geschut te ontdekkenmaar de politie was hen op 't spoor. Een verkleed politie-agent, zich dronken houdende, maakte rusie en verschafte alzoo 't middel om allen in te pakken. De Pruisische officieren werden echter beleefd over de grenzen geleid. -De proef der mitrailleuses met de 500 paarden wordt bevestigd. Daar men niet de noodige voorzorgen had genomen, om de lijken behoorlijk of spoedig genoeg te begraven, heeft de gezondheidstoestand in den om trek er door geleden en de medici zijn dus tegen de herha ling der proef opgekomen. Nu heeft men mitrailleuses tegen een gedeelte bosch gerigt. In enkele oogenblikken was dit stuk vernield, en lagen de boomen in splinters voor den grond. Elk Fransch regement zou eene mitrailleuse bekomen, en deze „werktuigen zouden niet door soldaten, maar voorloopig door officieren worden bediend. In Amerika zijn de proeven met de mitrailleuses niet geluktook in Engeland en in ons land heeft men ze afgekeurd; uit de ondervinding moet blijken, of de Franschen ze geschikt hebben weten te verbeteren. De Pruisen hopen de werking dier moordtuigen met hun uitste kend gegroefd geschut te beletten. Toch is het zeker, dat men in 't Pruisisch leger er niet op zijn gemak over is, en dat in 't Fransche er een ongewoon voordeel van wordt gewacht. Bovendien spreekt men in Frankrijk nog van bombardes, wier uitwerking veel vreeselijker zou zijn dan van de mitrailleuses. Van deze bombardes zijn er enkele te Metz aangekomen. De vrijmetselaarsloge te Metz heeft haar gebouw ingerigt tot een hospitaal van vyftien honderd bedden, bestemd voor gekwetsten, en zij neemt al de kosten voor haar rekeniDg. VolgenS de »Morning Advertiser" heeft de Engelsche predikant Spurgeon, Zondag jl. het navolgende over den oor log gezegd»Ik zou wenschen dat deze vorsten der aarde zeiven gingen vechten in plaats dat zij de soldaten voor zich laten strijden; Het zou geen slecht plan zijn als de koning van Pruisen en Napoleon III naar Engeland kwamen, om de quaestie uit te vechten. Ik houd mij stellig overtuigd dat de politie 't door de vingers zou zien en wat mij aangaat, ik zou gaarne bereid zijn hunne jassen vast te houden en ik zou beurtelings elk der strijdende partijen toeroepen»Raak hem goedik ben overtuigd dat hij 't verdient." Als een bewijs van de geestdrift, die alle Duitschers bezielt, deelt de Ti/nes mede, dat van 500 Duitschers, land verhuizers, welke aan boord der Cvnbra te Hamburg waren ingescheept naar Amerika, een groot deel weder terugkeerde, toen het, te Havre komende, vernam dat de oorlog was uit gebarsten, ofschoon niemand in de termen der dienstpligtigheid viel, daar zy bona fide landverhuizers waren. Men deelt mede dat de ex-hertog van Nassau in Pruisische dienst is gegaan. Volgens de Bonner Zeitung had keizer Na poleon hem gelijktijdig eene plaats in het Fransche leger aan geboden, om aan het hoofd daarvan zijne staten te gaan herwinnen. Dit feit is veelbeteekenend, te meer wanneer het berigt der Essener Zeitung juist is, dat de hertog bovendien 2 millioen thaler ter beschikking heeft gesteld van den koning van Pruisen. Een Pruis van geboorte, genaturaliseerd Franschman, heeft het volgende schrijven gerigt aan de wPresse Parijs, 23 Julij '70. Mijnheer, Ik ben geboren op Pruisisch grondgebied, maar als gena turaliseerd Franschman en bovenal als Franschman met geheel mijn hart betreur ik het in de hoogste mate dat mijn hooge ouderdom en zwak gestel mij niet vergunnen mijn aangenomen vaderland de diensten van mijn arm te leenen. Ik zal het ten minste met mijn geld dienen. In het bezit van 60,000 francs rente zoowel aan onroerende waarden en inschrijvingen op het Grootboek als aan spoorweg-obligatïën, verbind ik mij gedurende mijn geheele leven, er de helft van "beschikbaar te stellen ten behoeve van de slagtoffers van den tegenwoordigen oorlog. Mijn testament dat ik reeds gemaakt heb, verzekert hun jaarlijks na mijn dood eene gelijke som. Wees verzekerd, mijnheer, enz. Alex. Rodelsturz. De Siècle behelst weer een brief uit Metz van den heer Texier. Daaraan ontleenen wij het volgende Sedert eenige dagen zijn hior een massa vrouwen gearriveerd met het doel, om als zusters van liefdadigheid diensten te ver- rigten. Zij komen uit alle landen: om niet van Frankrijk te spreken, uit Italië, uit Engeland, en zelfs uit Noord-Amerika. Onder deze bevindt zich eene jeugdige Amerïkaansche dame, die zeer rijk en schoon is. Zij is wel in staat om aan onze gewonde en zieke militairen een aangename afleiding te be zorgen. Onder do Amerikaansche dames is er voorts eene, welke meer op eene Amazone gelijkt, dan op eene zuster van lief dadigheid. Zij poseert ook als Amazone voor den artist die haar portret maakt, want zij wenscht dat haar afbeelding in de geïllustreerde bladen verschijnt. Zij heeft drie paarden ter harer beschikking, één, waarop zij zelve rijdt, één. om de apotheek met zich te voeren, en het derde voor hare bediende. Haar krijgshaftig voorkomen is een waarborg, dat zij noch den vijand, noch de vermoeijenis vreest. Van 21 28 Julij. 1870. ONDERTROUWD Kasse Zegel cu Antje Bruin. GETROUWD Geene. GEBOREN Emelia Petronella, dochter van SijbrandDijKsen en Immetje Kuiper. Picter, zoon van Cornelis Hoogheid en Grietje Pippeling. Leeudcrt, zoon van Audrics vait der Wal eu Hcndrica Bruin. Biem, zoou van Biem Vlaming Gz. eu Jrunctje Wuis. Gerritje, dochter van Jan Wilhelmus Barts en Dicuwertje Schaatsen berg. Elisabeth, dochter van Pieter Vismau en Engeltje Kok. OVERLEDEN: Simon Karsman, 61 jaren, weduwnaar van Wilhelmina Mul. Neellje Boou, 9 maanden, dochter van Cornelis Boon en.Vrouwtje Krijnen. Antje Zoetelief, 33 jaren, dochter van Jan Zoetelief eu Jan netje Molenaar. Klaas Timmer, 23 maanden, zoon van Cornelis Timmer en Antje Boon. Jolian Dekker, oud 2 maanden, zoon van Jan Dekker en Jantje Bruin. Cornelis Boon, 17 dagen, zoon van Arie Boou en Dirkje Stark. MARKTBERIGTEN. SCHAGEN, 28 Julij. 1 Paard f 150, Geldekocijen flSOa 250, Melkkoeijen f90 a 130. Kalf- koeijeu f180 a 240, Nuchtere Kalveren f7 a 10, Magere Schapen fl0fa 15 50, Vette Schapen f 20 a 27, Lammeren f 6 a 11, 23 Magere Varkens f 11 a 17, Biggeu f 5 a 7, Kouijnen 10 a 50 ets., Kippen 10 ii 40 ets., Boter f 1.30|, Kaas 25 a 40 ets. per KG. Kipeijeren f2.70 a 2.80, Eend- eijeren f 2.50 a 3 de 100 st. PURMEKEND, 26 Julij. Aangevoerd 306 stapels Kleine Kaas. 3 Middelbare. Boter van f 1.25 tot f 1.40 per kilog. Gemiddeld f 1.35 per kilog. Aangevoerd 224 rundereu. Vette Koeijen minder in prijs, Gclde-koeijen prijshoudend, Melk-koeijen minder in prijs, stugge handel, 9 Paarden, 156 vette Kalveren, Prijs vau f 0.50 tot 0 75 per kilogr. Haudel levendig. 41 nuchtere Kalveren. Prijs f6 tot 14 per stuk. Haudel stug. 67 vette Var kens. Prijs was van 46 tot 54 Cis. per kilogram Handel matig vlug. 8 magere Varkens van f 12 tot 16 en 125 Biggen van f4.50 tot 7. Handel stug, 789 Schapen en Lammeren. Vette Schapen minder in prijs, stugge haudel, Magere Schapen niet liooger in prijs, tiage handel. Kipeije ren f 2.90, Eendeijeren f 3.10 de 100 st. Verleden Diugsdag zijn ter waag gewogen 190 stapels Kaas, wegende 51541 kilogr. De hoogste markt was voor kleine kaas f27.50, Middelbare f487 kilogr, Boter.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3