ELDERSC COURANT. 3lteutos= en Woensdag 10 Augustus. Aau de kiezers. M 960. Tiende Jaargang. 1870. (©fficiëcï ge&ccïte. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. IMet-offiriccl rjcbetïte. Verschijnt DINGSDA6- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n1-25 Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Aovektem-ikn van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdngs middags 12 uur gelieve men de A'd verton tien inlezende». Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitsrever S. GILT J ES. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt aan de belanghebbenden bekend, dat de VOL JAARSPATENT- BLADEN, over de dienst 1870-71, aan de Secretarie der gemeente te bekomen zijn van WOENSDAG- den 10 AU GUSTUS tot DONDERDAG den 18 AUGUSTUS 1870, van des morgens 9 tot 1 ure en des namiddags van 4 tot 6. ureden invallenden Zondag uitgezonderd. Helder, den De Burgemeester voornoemd, 8 Augustus 1870. STAKMAN BOSSE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der HELDER, brengen ter openbaren kennis, dat op gisteren door ben voorloopig vastgesteld en gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor eenieder ter secretarie ter lezing is nedergelegd, het eerste Suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag over het dienstjaar 1870. Helderden 9den Augustus 1870. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Wij zijn, naar wij meenen, in zeker opzigt den heer van Bosse dank verschuldigd, wegens het indienen eener wet ter invoering der iucome-tax. Niet, omdat wij met dat ontwerp ingenomen zijn (wij zijn echter niet voornemens dat onder werp heden te behandelen); maar omdat hij ons, kiezers van het district Alkmaar, eene onbetaalbare les heeft gegeven. Het is niet zeldzaam, dat eene gewigtige zaak zóó geheel de gemoederen vervult, zóó aller harten inneemt, dat er voor andere, welligt even gewigtige, zoo niet nog gewigtiger zaken, geene ruimte meer overig blijft; en dat is hoogst gevaarlijk. Hij, die daarvan partij weet te trekken, heeft veel kans te slagen in plannen, die anders allerwaarschijnlijkst in duigen zouden gevallen zijn. Het zou ons volstekt niet verwonderen, dat die ervaring den heer van Bosse bij het indienen der ge noemde wet voor den geest heeft gezweefd, en in dat geval verheugt het ons, dat de leden der Tweede Kamer getoond hebben, zich niet zoo geheel door één denkbeeld te laten be- heerschen, dat zij de andere belangen des lands daardoor voorbijzagen. Zij hebben daardoor velen, en ook ons, een uitmuntend voorbeeld gegeven. De heer W. J. Knooponze afgevaardigde ter Tweede Ka mer, heeft een militair kommando aanvaard en daardoor op gehouden lid der Kamer te zijn. In die vacature zal dus moeten voorzien worden. Dat de conservatieve kiesvereeniging te Alkmaar thans wederom den heer van Foreest als kandidaat heeft gesteld, is zeer natuurlijk. Dat die partij zich ook vleit thans te zullen slagen, kunnen wij wel begrijpen, ofschoon wij ons overtuigd houden, dat zij in hunne verwachting zullen worden teleur gesteld. De centrale kiesvereeniging heeft te Schagen met algemeene stemmen, op één na, den heer Knoop op nieuw tot kandidaat gekozen. Wij hebbeD in ons vorig No. reeds medegedeeld, op welke gronden de kiezers geheel in hun regt zijn den heer Knoop op nieuw te benoemen, en deze evenzeer geregtigd is de benoeming aan te nemen. Zoo staan dus op nieuw even als het vorig jaar dezelfde verdienstelijke kandidaten tegenover elkander. Wat staat ons nu te wachten Zullen de bedenkelijke tijdsomstandigheden de denkbeelden der kiezers zóózeer beheerschen, dat zij voor de verkiezingzaak onverschillig zijn Wij zouden niet schromen, dat met den naam van pligt- verzuim te bestempelen. Immers de zaak der gemengde school al moge zc thans niet besproken worden, hare tegenstanders rus ten niet. Er is niets veranderd. Zoodra de gelegenheid zich aan biedt, zoodra de oorlog, die naar menschelijke berekening niet van langen duur zal zijn, geëindigd is, zullen zij zich op nieuw wapenen en haar even fel bestrijden als te voren. En zou het dan niet pligtverzuim mogen worden genoemd hunne gelederen te versterken met een man als den heer v. Foreest wiens gevoelens ons allen genoegzaam bekend zijn Of zou de heer v.F. van overtuiging veranderd zijn Maar dat kan immers van iemand van een zoo degelijk karakter niet verwacht worden, en ware dat het geval, dan zou hij toch bij beide partijen alle vertrouwen verliezen. Het komt ons dus voor tot de alleronwaarschijnlijkste onwaarschijnlijkheden te behooren, dat een liberaal, die een maal zijne stem heeft uitgebragt op den heer Knoopdie thans zou schenken aan den heer v. Foreest de afstand is al te groot. Maar in dat geval blijft er niets anders over dan den heer Knoop te stemmen. Wij willen gaarne den heer v. Foreest regt laten wedervaren; wij houden ons overtuigd, dat elk ander candidaat dan de heer Knoop geen genoegzaam getal stemmen op zich zou vereenigen, om, althans bij eene eerste stemming, eene voldoende meerderheid te verkrijgen, en bij versnippering der stemmen, bestaat alle vooruitzigt dat de heer van Foreest benoemd zal worden. Waarom zouden wij ook een oogenblik weifelen onze stem men op den heer Knoop uit te brengen Van hem althans valt niet te verwachten, dat zijne overtuiging zou veranderd zijn. Bovendien is niet te denken, dat zijne afwezigheid uit de Kamer van langen duur zal zijn, en dus aan dat ligchaam veel nadeel zou toebrengen. Overwegen wij daarbij, van welk groot belang zulk een man, na het eindigen van den oorlog, als specialiteit in de Kamer kan zijn. Hij, die thans op nieuw zulke rijke ervaringen opdoet ten opzigte van de verdediging ouzes lands, die reeds vroeger door zijne geschrif ten heeft getoond zulk een helderen blik te bezittenzoo ooit iemand, dan is hij onmisbaar in onze Tweede Kamer. Wij wijzen eindelijk op de te wachten wet op de schutterij en zooveel andere zaken, die voorziening en verbetering behoe ven, doch die wij thans liever niet aanroeren, en wij meenen niet noodig te hebben verder daarover uit te weiden. Wij weten wel, dat de conservatieven allerlei argumenten zullen aanvoeren, om die candidatuur omver te werpen. Zeker dagblad heeft reeds nu getracht het ongerijmde daarvan aan te toonen, door het aannemen der candidatuur niet nobel, niet loijaal te noemen. Men zal het beschouwen als in stryd met de wet, en wie weet wat niet al meer. Maar in dat opzigt kennen wij de conservatieven, en wij weten, dat zij vooral in zake van verkiezingen gewoon zijn met twee maten te meten. Wij herinneren u slechts aan de verschillende prak tijken, die het vorig jaar in ons distriet en elders werden aangewend, om hunne candidaten te doen stemmen, hetwelk wij toen hebben betreurd, ook voor den heer van F. zeiven, die met dergelijke aanbevelingen, naar ons oordeel, weinig konde gediend zijn. Wat dus de conservatieven mogen in brengen, mag ons niet weerhouden op den heer Knoop onze stem uit te brengen. De wet veroorlooft het ten volle; zijne tijdelijke afwezig heid uit de Tweede Kamer kan thans weinig nadeel doen, doch na het eindigen van den huidigen toestand kan zijn lid maatschap niet te hoog gewaardeerd worden, zoowel met het oog op den militairen toestand van ons vaderland als op het handhaven der ons dierbare gemengde school, waarover wij hem bij zijne benoeming het vorig jaar met het meeste ge noegen zijne overtuiging hebben hooren uitspreken. De oorlog tusschen twee met ons bevriende mogendheden berokkent reeds nu ons land veel nadeel, en wij weten niet wat ons nog boven het hoofd kan haDgen. Het is dan dubbel plïgt behoedzaam

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1