HELDERSCHE COURANT. Zaturdag 13 Augustus. M 961. Tiende Jaargang. 1870. 'liicuius- en De candidatuur van den Heer van Foreest. W. J. KNOOP. Zitting van den Gemeenteraad, Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n 1-25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentikn van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advcrtcntiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S.. In ons vorig artikel hebben wij reeds gezegddat ons do candidatuur van den beer van Foreest niet verwonderde de wijze echter waarop zij wordt aanvaard, heeft on3 verrast, en wel zóódanig, dat wij het als onzen pligt beschouwen he den nog een woord tot de kiezer3 te rigten. De heer van F. heeft bij missive van 5 Aug. de candida tuur aanvaard en deelt daarin zijn voornemen medezijn mandaat weder neder te leggen zoodra de omstandigheden <fen heer Knoop zullen veroorloven de actieve dienst te ver laten en zijn zetel in de Kamer weder te kunnen innemen dewijl het hem tegen de borst zou stuitenom het terug- keeren in de Kamer onmogelijk te maken aan een mandie haar uit vaderlandsliefde verlaten heeft. Dat besluit van den heer van F. getuigt van een loijaal karakterals zoodanig verrast het ons nietwant wij heb ben hem steeds gehouden voor een edel mensch. Maar wel verrast het ons, dat de heer van F. blijkbaar meer heeft ge volgd de inspraak van zijn hart, dan die van politiek inzigt, en zonder de eerste stem te willen smorengelooven wij toch, dat de laatste bij den staatsman evenzeer dient in aan merking te komen. De brief toch heeft iets dat wij naïf zouden durven noemen, en ware het niet de heer van F. die hem geschreven heeft wij zouden aan sirenentaal beginnen te denken dat wij echter nu verre van ons werpen. Wij nemen aan, dat de heer van F. in volle opregtheid zijn voor nemen beeft medegedeeldmaar juist daarom achten wij ons te meer verpligt onze stem daartegen te verheffen. De heer van F. verklaart voornemens te zijny enz. Wij er kennen dat in den mopd van den man van karakter die woorden overeenkomen met besloten te hebbentoch houde men het ons ten goede dat wij de opmerking maken dat de eerste woox'den oneindig meer speelruimte laten dan de laatsteen nu ontstaan bij ons verschillende vragen Kun nen zich niet een aantal omstandigheden opdoen die den heer van F. beletten bij zijn voornemen te blijven Gesteld echter de heer van F. neemt werkelijk later zijn ontslag zal hij zelf dan de candidatuur van den heer Knoop bevor deren Zal hij op hem zijne stem uitbrengen Zullen de conservatieve kiezers het doen op zijne wenken Zal de heer van F. in dat geval niet handelen in strijd met eigen over tuiging De laatste vraag vooral dient wel te worden overdacht. De heer van F. als conservatief heeft eene overtuiging die zoo als ons vroeger gebleken iszeer afwijkt van die van den heer Knoop. Wij hebben het regt van hem te ver wachten dat hij zich innig verzekerd houdt, dat zijne denk beelden meer dan die van den heer Knoophet belang des vaderlands kunnen bevorderen anders heeft hij volstrekt geene overtuiging. Naar ons oordeel dus kan de heer van F. het hem eenmaal geschonken mandaat niet nederleggen ten behoeve van den heer Knoojzonder te handelen in strijd met zijne overtuigingen welk man van karakter zal zich daar aan wagen De kiezersdie hunne stem op den heer van F. hebben uitgebragt zouden het volle regt hebben het als een beleediging te beschouwen. Bovendien is het lidmaatschap der Tweede Kamer niet eene taakdie men uit beleefdheid aanvaardtof nederlegt of aan een ander ovex'doet. Zij moet worden opgedragen aan hem die het vertrouwen der kiezers bezit door zijne gevoe lens zijne overtuiging zijne bekwaamheden. Hij die op de ze wijze het mandaat ontvangtmag daarvan geen afstand doen ten behoeve van iemand die eene andere overtuiging bezital heeft hij evenveel bekwaamheden. Wij gelooven dus weldat de heer van F. werkelijk het genoemde voor nemen bezitmaar wij houden ons evenzeer overtuigd dat hij verhinderd zou worden daaraan gevolg te geven, door om standigheden waarvan hij welligt zou moeten zeggen plus fort que moimaar waardoor dan toch bij slót van rekening eene zekere partij haar doel volkomen zou hebben bereikt. Wij herhalen het dusware het niet de heer van F., die het zeid'ewij zouden aan sirenentaal denken. Verder merken wij opdatnu den heer van F. bekend is dat de centrale kiesvereeniging den heer Knoop tot can- didaat heeft gesteld het zeer zeker nog loijaler van zijne zijde zou gehandeld zijn indien hij geheel van de candida tuur afzag. Daardoor zou in eens alles vervallen wat hem tegen de borst kan stuiten en veel stemmen en herstemmen worden voorkomen, met alles wat daaraan vast is. Immers, zoo als wij in ons vorig artikel hebben opgemerktde tijde lijke afwezigheid van den heer Knoop uit de Tweede Kamer kan niet veel nadeel te weeg brengen en nu voegen wij er bij althans veel minder dan de tijdelijke aanwezigheid van den heer van F. daar deze onvermijdelijk vele schokken zou te weeg brengen. Wij halen hierbij de volgende woorden aan urt den brief van den heer van F. »In deze ernstige oogenblikken komt het er niet vooral op aan om de conser vatieve partij tijdelijk met een enkel lid te versterkenmaar om alles te vermijden wat tweedragt zou kunnen zaaijen daar wij tijden beleven en tegemoet gaan, waarin ons volks bestaan welligt ailóón door onze eendragt zal kunnen worden gered". Dergelijke taal verheugt ons en daar de heer van F. het thans als het ware in zijne magt heeft een voorbeeld te geven hoe men naar die woorden handelen kan zien wij met verlangen en met zeker vertrouwen zijn besluit te ge- moet. Wij meenen echter onzen lezers even als in ons vo rig No.nogmaals te mogen toeroepen Toontdat uwe overtuiging geene vex'andering heeft ondergaan en stemt den heer op Dingsdag 9 Augustus 1870. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Vei'hey. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Hidde Bok, de Breuk, v. Kelckhoven, Janzen en Zur Mühlen. De notulen der vox*ige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. De Voorzitter deelt mede dat de heer Boom sma de benoe ming van Wethpuder heeft aangenomen. 1). Benoeming von een Ambtenaar van den Burg. Stand. De Wethouder R. Boomsma wordt gekozen met 11 stem men 1 stem wordt uitgebragt op den heer Braaksma. 2). Voordragt van Hulponderwijzers. De Voorzitter deelt mede, dat ter voorziening in de drie bestaande vacaturen van hulponderwijzers, door het Dag. Be stuur, in overleg met den Schoolopziener, de navolgende drie voordragten worden gedaan Eerste voordragt: H. Roukens te Heilo; J. W. Matser te Hel der en H. Schipper te Haarlem. Tweede voordragtW. van Twisk te Alkmaar J. Kuilman te Haarlem en H. Dieho te Helder. Derde voordx-agt: A. W. Swart te Haarlem; H. Slothouwer te Zaandam en J. J. Verwey te Overschie. Worden benoemd: Roukens met 8, van Twisk met 11 en Swart met 10 stemmen. Aan de benoemden zal worden kennis gegeven 3). Rapport onderzoek rekening der gemeente 1869. 4). Algem. Weeshuis. 5). Burg. Armbestuur. De heer Braaksma in de commissie van rapporteurs der afdeelingen, bestaande uit de heeren Iliddc Bok, de Lange en Braaksma benoemd tot algemeen rapporteux*. deelt aan de vergadering mededat aan het onderzoek geen deel hebben kunnen nemen de heeren de Breuk, Haagsma en Jelgersma; dat na een zorgvuldig onderzoek in geen der afdeelingen aanleiding tot aanmerkingen zijn gevonden dat de uitgaven de ontvangsten niet overti'effen en door behoorlijke bewijsstukken zijn gestaafddat niet de min-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1