NIEUWSTIJDINGEN. •minste onnaauwkeurigheid of ongepaste uitgaven zijn voorge komen stelt alzoo voor de rekening der gemeente en die van het Algemeen Weeshuis en van het Burg. Armbestuur goed te keuren. Daaraan wordt met algemeene stemmen voldaan. De eindcijfers zijn in ons verslag der vergadering van 30 -Junij 11. reeds medegedeeld. Bij de behandeling van de rekening van het Alg. Wees huis verwijdert de heer de Lange, als regent van dat gesticht, zich tijdelijk uit de vergadering. 6). Opgave der benoeming van zetters. De Voorzitter deelt mede, dat, ingevolge de nieuwe bepa ling daaromtrent, de benoeming geschiedt door den Commis saris des Konings, uit een door den Raad voorgedragen dub- •beltaldat ingevolge het zielental in deze gemeente het colle- gie van zetters moet bestaan uit zeven personen, waarvan de Burgemeester persé voorzitter is. Alzoo moet een twaalftal personen worden voorgedragen. Namens het Dag. Bestuur vraagt de Voorzitter of de Raad zich kan vereenigen met de volgende namen: D. de Lange, W. J. Maalsteed, J. Borst, C. Abbenes, L. Jelgersma, mr. D. P. H. Aberson, C. Berg- huijs, W. C. M. van Bruggen, C. Giltjes, R. J. Janzen, G. -Korf en Ch. van Veen. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. 7). Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat op den 18 Julij 11. de kas der gemeente is opge- nomen, waarin is bevonden conform de boeken en schrift- turen de som van f29,551.54. b. Op het verzoëk van Commissarissen van het ziekenhuis en de gemeente-apotheek, om een gratificatie te verleenen aan den bewaarder M. Koorn, voor het houden eener dienstbode, stelt het Dag. Bestuur voor, dat verzoek toe te staan tot een bedrag van f 25. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. c. Dat van het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps alhier -is ingekomen een verzoek om subsidie. Ten einde in staat te zyn den Raad dienaangaande te kun nen inlichten,'is deor het Dag. Bestuur aan de directie van 'het Vrijkorps de vraag gerigt tot welk. gebruik de gevraagde -subside zou moeten worden aangewend; op die vraag is tot nog toe geen antwoord ingekomendientengevolge stelt het Dag. •Bestuur voor, het verzoek aan -te houden tot eene volgende vergadering. Wordt goedgevonden. d. Ter aanvulling, zoo noodig, van het stembureau bij de - -aanst. verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, stelt de Voorzitter voor, nog twee plaatsvervangers te benoemen.; daartoe wordt besloten en benoemd de heeren Groen met 10; en Jelgersma met 9 stemmen. Beide leden nemen de benoe ming aan. e. Ingekomen een brief van den Inspecteur van het mid delbaar onderwijs, den heer Steyn Parvé, ten einde eene wij ziging te brengen in bedoeld onderwijs in deze gemeente. De Voorzitter stelt voor,4len-brief te stellen in handen eener - te benoemen commissie, tot nader onderzoek van de voorge stelde wijzigingen, om in eene volgende vergadering daarop den Raad te kunnen dienen van advies. 5' De heer Braaksma vraagt of die commissie wel noodig is en meent dat dit onderzoek bij het D. B. ingoede handenis. De Voorzitter is van gevoelen, dat eenige leden b. v., 4 aan ket D. B. behooren te worden-toegevoegd. Wordt goed- .gevonden en op voorstel van den Voorzitter daartoe benoemd, de heeren de Breuk, Braaksma, Maalsteed en Jelgersma, de drie aanwezige leden nemen de benoeming aan. De Voorzitter deelt mede, dat door het D. B. uit de hand is aangekocht de aannemerskeet, geplaatst bij het nieuw ge bouwd instituut voor de marine,-om <te gebruiken hoofdzakelijk ten dienste van de theoritische oefeningen der schutterij, waar voor behoefte aan localiteit bestond. Dat het voornemen is die keet te plaatsen achter het bureau van gemeente-wefken, dat -de groote is 9 bij 11 el en de koopsom f400.De goed keuring dezer aankoop wordt gevraagd en door den Raad - verleend met algemeene stemmen. ,g. Dat het D. B. voorstelt, om de voorgenomen verkoop van perceeien grond in de Nieuwstad, wegens de tegenwoordige tijdsomstandigheden, uit le stellen. Wordt goedgevonden. h. Dat de op de'begrooting uitgetrokken som van 14000. voor een bazaltmuur langs het Molenplein, aan den gemeente bouwmeester, bij een nader onderzoek, gebleken is niet vol doende te zijn, omreden dat werk beheid moet worden, en alzoo geraamd wordt op f7000.dat ook in den tegenwoor- digen tijd uit Duitschland geen bazalt te bekomen is, alzoo dat werk uit te stellen en de ontbrekende gelden te vinden -op de begrooting van een volgend jaar. Wordt goedgevonden. Op voorstel van den Voorzitter werleent-deRaad het D. B. de noodige magtïging, om den Minister van Binnenl. Zaken t te verzoeken bij de Vertegenwoordiging een wetsontwerp in te dienen, tot het voorloopig blijven heffen der gebruiksbelastingen. Bij de gewone rondvraag doet de heer Braaksma de vraag aan den Voorzitter of er ook iets naders bekend is aangaande den toeleg en de personen die het in de achterhaven liggende kruidschip hebben aangeklampt. De Voorzitter zegt, dat de personen niet zyn ondekt, doch •dat het niet te veronderstellen is dat het met kwade bedoe lingen is geschied, waarschijnlijk is het een sloep geweest van een op stroom liggend vreemd schip, die door de stroom is afgedreven en men ter voorkoming van verder afdrijven •een lijn op bedoeld schip heeft willen vast maken, dat men zich na de aanval en verwonding door den schildwacht verwijdert heeft, weder naar boord geroeid en uit vrees voor de moge- .lijke gevolgen, zich schuil heeft gehouden. Op de vraag van den heer Jelgersma, wordt door den Voorzitter eenige inlichtingen gegeven omtrent gemeente-uit wateringen, waarna de vergadering wordt gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 12 Aug. 1870, Den kinderen in het Algemeen Weeshuis alhier, werd gisteren een huisselijk feest bereid. Mejufvrouw de wed. A. C. A. Senderman, sedert 25 jaren regentes van dat ge sticht. heeft hen ter gedachtenis daaraan gisteren avond regt feestelijk onthaald. Door de kinderen werden bij die gele genheid, eenige feestliederen gezongen waarvoor door den president regent, namens Mejufvrouw Senderman met eene hartelijke toespraak bedankt werd. Wij wijzen onze lezers op de hierachter voorkomende advertentie der stoombootdienst Gebr. Zur Mühlen, waarbij de gelegenheid wordt aangeboden tegen zeer billijke prijzen retourreizen te kunnen maken naar Alkmaar, waarbij men van de gelegenheid kan profiteren, om den te Bergen op geslagen militairen kamp te kunnen bezigtigen. Z. M. heeft den heer H. Slot, inspecteur van de ge neeskundige dienst der zeemagt, benoemd tot lid van het hoofdcomité der vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog. De luitenant ter zee le klasse W: F. Meijen, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en van daar den 31 n Julij jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum ep non-activiteit gesteld. Door den minister van Oorlog zijn, naar men verneemt, de uoodige bevelen gegeven om den 1D ban der dienstdoende schutterijen te voorzien van achterlaadgeweren en patronen. Naar men verneemt hebben de ministers van Marine en van Oorlog aan de heeren de Casembroot en Nierstrasz en de Roo van Alderwerelt, leden der Tweede Kamer, te kennen gegeven, dat van hun vaderlandslievend aanbod, om weder in actieven militairen dienst te treden, vooralsnog geen gebruik zal worden gemaakt. [D.) Z. M. heeft jhr. G. A. Cliflord, laatstelijk burgemeester van Enschede, benoemd tot ambtenaar ter beschikking van den Gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guiuea. Door de schippers J. en P. de Waard is in de Balg een vaartuig op sleeptouw genomen, dat in zinkenden toe stand verkeerde, en te Wieringen aangebragt. Er bevonden zich aan boord een schipper en twee vrouwen. De brand te Rotterdam heeft zich tot de beide pak huizen aan de Zalmhaven beperkt. De verwonde spuitgasten bevinden zich, naar wij vernemen, buiten gevaar. De waarde der verbrande goederen, meerendeels toebehoo- rende aan de heeren van Hoboken en -de Nederlandsche Handelmaatschappij, wordt door sommigen geschat op twee millioen gulden. Over de oorzaak van den braud wordt verschillend gesproken. 'Door de commissie van bestuur der vereeniging de //Groote Club" te Amsterdam, is in het openbaar aanbesteed den bouw van een societeitslokaal, op het open terrein, hoek Kalverstraat en Dam. Aannemer is geworden de heer J. C. van der Kley, voor f79,446. In het Engelsche kanaal, -op de hoogte van Polkstone, is het Nederlandsehq barkschip Maximiliam, kapt Schil 1, in den nacht tusschen 8 en 9 dezer, in aanzeiling geweest met een Engelsch schip, en onmiddelijk gezonken. De equipagie, de loods, A. Klok, en 29 militaire passagiers zijn op het Engelsch schip overgesprongen, terwijl een ander passagier, benevens eene passagieresse en .een kind van 6 jaren zijn omgekomen. De geredde zijn door een Texelsche loodskotter, schipper C. Griek, overgenomen en te Dover aan wal gezet. Men meldt uit Londen 10 Aug. Het nieuwe verdrag tot het waarborgen van de onzijdigheid van België is gis teren door lord Granville en den gezant van den Noord- Duitschen Bond, graaf Bernsdorff, geteekend. Ook de Fran- sche gezant is door zijne regering gemagtigd het te onder teekenen. De openbaarmaking door de ^Times" van het geheime tractaat, in 1866 tusschen Frankrijk en Pruisen gesloten, heeft een ontzaggelijken indruk gemaakt op de Oostenrijk- sche staatslieden, en voor goed het denkbeeld den kop in gedrukt, om met Frankrijk een bondgenootschap te sluiten. Te Kertsch en Charkow aan de Zwarte Zee is volgens telegrafische berigten de cholera uitgebroken en te Konstan- tinopel dientengevolge quarantaine ingesteld. OOKLOGSBERIGTEN. De Independente Beige meldt in een schrijven uit Parijs, dat eene interventie van de diplomatie, uit naam van Frankrijk, ophanden is ten gunste van den vrede. De laatste berigten van Metz loopen tot Donderdagmorgen 8 ure 50 minuten. De nacht ging voorbij zonder eenige ontmoeting. De regen valt bij stroomen neder.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2