BURGERLIJKE STAND DEK GEMEENTE TEXEL. POSTER IJ EN. Parijs 10 Aug. In hel wetgevend ligchaam heeft graaf Palikao medegedeeld, dat een nieuw ministerie is zamengesteld als: Graaf Palikao oorlogChevreau binnenlandsehe zaken; Magne financiënDuveruois KoophandelRigauld de Gre- nouilly marine; David openbare werken; de la Tourd'Au- vergne buitenlandsche zaken Busson president van den staats raad; Grandperret justitie; Brame onderwijs. Of dit ministerie energiek genoeg zal zijn moet men afwachten. De regterzijde, die het vertegenwoordigt, toonde zich in de laatste zeer ontmoedigd en laauw en scheen weinig lust te hebben, zich, nu niemand zeggen kan, wat de dag van morgen brengen zal, te compromitteren. Bij dit alles ontslippen de teugels van het bestuur aan de hand des keizers. Dringender wordt de wensch, dat hij het opperbevel nederlegge en al heeft het voorstel van Favre, dat de Kamer het bestuur der zaken zelf in handen zou nemen, natuurlijk de meerderheid niet gehad, toch blijkt het meer en meer dat de toeleg om een volksoorlog te organiseren zonder zich om den keizer te bekommeren en te herwinnen, wat hij verloren heeft, door de oppositie consekwent door gevoerd, veel kans van slagen heeft, als niet heden of morgen een schitterende overwinning het keizerlijk prestige herstelt. Buitengewone maatregelen tot versterking van het leger worden genomen. Sedert 48 uren stroomt de voorraad naar het legerhet materieel der artillerie is vermeerderdde soldaten zijn uit gerust en wachten het teekeu tot den strijd. Uit Parijs wordt aan de Indépendance gemeld dat eene groote volksmenigte Woensdag avond de woning van deu heer Granier de Cassagnac heeft bestormd, die groot gevaar liep. De Fransche troepen staan nu tusschen Metz en Nancy. Den slag wachtte men bij Pont-ü-Mousson. Het Pruisische leger trok in drie kolonnes derwaarts, onder opperbevel van generaal Steininetz. //Niets," zoo schrijft een correspondent, *zal te vergelijken zijn met deze ontzaggelijke, vreeselijke bataille; zij zal alle veldslagen die vroeger geleverd zijn in de schaduw stellen. De ingezetenen van Metz zijn zoo ter neergeslagen, dat zij 't niet eens meer zouden gelooven, wanneer men hun zeide, dat de Fransche troepen overwonnen hadden. Zij zijn niet moedeloos, maar vernietigd. De correspondent' van de Soir, die op het slagveld is geweest, is fel verontwaardigd over de onbekwaamheid der aanvoerders van het Fransche leger, en zegt, dat de soldaten stervend diegenen vervloekten, die hen noodeloos ter dood voerden. -—"Van Karlsruhe wordt dd. 10 dezer gemeld, datStraats- burg toen van alle zijden ingesloten was, en dat de spoort wegen, die van daar naar Hagenau, Parijs en Lyon voeren, door de Duitsche troepen waren bezet. In de vesting zou zich slechts één regement infanterie en de nationale garde als bezetting bevinden. De voorraad van levensmiddelen zou uiterst gering zijn. De eisch tot overgave, den 9n dezer door generaal Beijer gedaan, werd door den bevelhebber der stad afgewezen. Volgens Duitsche berigten zouden de Franschen in den slag bij Wörth verloren hebben 10,000 dooden en ge kwetsten en 6000 gevangenen de Duitschers 3 4-000 dooden en gekwetsten. De //Siècle huivert terug voor een grooten veldslag. Het blad schat de strijdkrachten der Pruisen in Lotharingen op 240,000 man en vreest den schok met dat sterke leger in het open veld. Beter ware het zich op de linie der Maas of, moet het zijn, op de linie der Marne terug te trekken en de krachten van het leger te sparen, tot dat het volk zelf ter verdediging van het land toegesneld zal zijn. Eene correspondentie uit Nancy aan de //Siècle" vloeit over van klagten tegen de opperbevelhebbers van het leger. Mac Mahon, die met 25,000 a 30,000 man tegen 14-0,000 man slaags was, werd geheel aan zijn lot overgelaten. Zijne mauschappen hadden in 24 uren niets te eten gehad. Zelfs het rantsoen koffij ontbrak. Gansche regementen zijn ver dwenen. Bij de kurassiers sneuvelden 122 officieren. De re gementen die verdwenen zi]n, hadden den onverklaarbaren last te vervullen van een vijand te chargeren die. in het woud verscholen lag; de Fransche soldaten vielen bij die gelegen heid bij gansche gelederen. Dan nog konden zij van hunne pistolen geen gebruik maken, daar men verzuimd had hun de daarvoor noodige amunitie te geven. Allerwege dezelfde nalatigheid, hetzelfde gemis aan de noodige maatregelen van voorzorg. De gevangene Fransche Turcos en Savoyaarden ver kochten volgens de Köln. Zlg. te Frankfort hun epauletten voor sigaren en riepen: a bas Napoleon, vive Frankfort! Onder de ontelbare geruchten, welke in dezen toestand van overspanning te Parijs zoo welig tieren, behoort ook dat de keizerlijke prins uit het hoofdkwartier zou teruggekeerd zijn. Er is niets van aan. Hij bevindt zich nog te Metz en zou, zoo als men zegt, naar het kamp van Chalons ver trekken. Verder spreekt van een algemeene amnestie. Uit Frouard (station ter verbinding vau Naucy met Metz) schrijft men: //Eenige 'generaals hebben den Keizer verzocht naar Parijs terug te keeren. //Dood of als overwinnaar F' zou de Keizer hebben geantwoord^ Uit Rome wordt vau den 6Q berigt: De ontruiming van de Fransche troepen wordt geregeld voortgezetzij werd een oogenblik vertraagd door den ougunstigen toestand waarin de zee verkeerde. De troepen vertrekken onder het zipgen van de nationale liederen. Er zijn drie pakketbooten aangekomen, de Roi Jéróme de Abattucci en de President Iroplongvoorts drie schepen van de Keizerlijke Marine. De Roi Jéróme is reeds met manschappen en krijgsma- terieel vertrokken. De Abattucci en de President Troplong vertrekken van avond. De schepen van de Fransche marine zullen morgen vertrekken. In het binnenland en op de grenzen is het volmaakt rustig. Rome, 9 Aug. De ontruiming der Fransche troepen is voltooid. Generaal Dumont is gemagtigd om aan liet Gouvernement van den Kerkelijken Staat 35 houwitser-mor tieren en 15,000 bommen af te staan. In het legioen van Antibes zijn de gevallen van desertie talrijker dan ooit te voren. In den afgeloopen nacht zijn weder 27 man verdwenen. De Standard zegt: //Uit goede bron vernemen wij dat de geheele familie Or- leans Engeland heeft verlaten en naar het vasteland is overge stoken men onderstelt naar Belgie of Zwitserland.1' Te Mainz is een biljet aangeplakt van den volgenden inhoud //Inwoners van Mainz De stad wemelt van soldaten. //Maar waarvan wemelen de soldaten //Dat doet er minder toevoor vier kreutzer koopt men het wereldberoemde insectenpoeder van" etc. etc. Van 4 11 Augustus 1870. ONDERTROUWD Nau Vermeulen en Antje Schuil. GETROUWD Jacob Veenbocr en Kaatje Verberne. GEBOREN Hendrik, zoon van Pieter Kooger en Dirkje Salm. Neeltje, dochter van Jacob Eelman en Marijtje Hemelrijk. Pietje, dochter van Comelis Timmer en Cornclisse Kuiper. OVERLEDENJan Burger, 7 maanden, zoon van Jan Burger en Grietje 'Boon: Martje Kunst, 60 jaren, ongehuwd. MAKKTBERIGTEN. 1 ROTTERDAM, 11 Augustus. Dè prijzen der aardappelen waren als volgt: Geldorsche Vroege f 2 a 2.10 Met .redelijken aanvoer. SCHA GEN, 11 Aug. Paarden f 25 a 75, Stieren f90 a 110, Geldekocijen f 130 a 220, Kalf- koeijen f160 a 225, Nuchtere Kalveren f8 a 12, Magere Schapen f 10 a 14, Vette Schapen f 21 a 27-50, Lammeren f 10 a 13.50, Magere Varkens f12 a 18, Biggen i'4 a 6.50, Konijnen 10 a 50 ets., Kippen 10 a 100 ets., Eenden 30 a 50 et.. Boter f 0.90, Kaas 27^ a 45 ets. per KG. Kipeijeren f 2.60 de 100 st. PURMEREND, 9 Aug. Aangevoerd 379 stapels Kleine Kaas. 3 Middelbare. Boter van f 1.05 tot f 1.40 per kilog. Gemiddeld f-1.22| per kilo. Aangevoerd 151 runderen. Vette Koeijen hoogcr in prijs, vlugge handel. Melkkalf-koeijemJiunrder, matig vlugge handel. J4 Paarden. 99 Vette Kal veren, Prijs van f0.60 tot 0.80 per kilogr. Handel vlug. 42 nuchtere Kal veren. Prijs f7 tot 15 per stuk. Handel vlug. 59 vette Varkens. Prijs was van 41 tot 50 Cts. per kilogram. Handel vlug. 11 magere Varkens van f 12 tot 16 en 201 Biggen van f4.50 tot 7. Handel matig. 1011 Schapen en Lammeren. Vette Schapen prijshoudend, stugge handel. Oon- schapen, Magere Schapen en Lammeren niet aangevoerd. 6 hectol. Appelen ■f4, 8 hectol. Peren 5.50 per hectol. Kipeijeren f2.75, Eendeijeren f3.10 de 100 st. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 256 stapels Kaas, wegende 69430 kilogr. De hoogste markt was voor kleine kaas f 29. Middelbare f23.740 kilogr. Boter. WORMERVEER, 10 Aug. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd 44 stapels kleine kaas, 2 stapels middelbare. Hoogsto'pvijs der kleine f29.middelbare f25.50. ENKHUIZEN, 10 Ang. Kaas aangevoerd 56 stapels, wegende 15903 kilogr., hoogste prijs f 30.— laagste f 23 Mosterd per hectol. f 14.75. LONDEN, 11 Aug. Ter veemarkt waren aangevoord 1760 Runderen, 14,580 Schapen en Lammeren, 674 Kalveren, 70 Varkens. Prijzen Beste Runderen 5/6, Schapen en Lammeren 5/6, Kalveren 4/-, Zwijnen 8/-. Maandag 15 dezer vertrekt van kier de West- Indische mail en Woensdag 17 dezer de Oost- Indische landmail via Marseille. In het belang der correspondentie per Nachtboot op Amsterdamzal van af den 16 Augustus a. S. de laatste ligting der Brievenbus aan de Binnenhaven des avonds ten 10 ure, de ligting aan het kantoor ten 10L plaatshebben. De Directeur van liet Postkantoor, HERWEIJER. Aangekomen Schepen te Batavia, vóór 22 Jnlij 1S70. Perdinand en LouisHaamstedeHoningbijJan van Bralcel Vertrokken BezoekiPop Smit, MaasnympliNederland Utrecht.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3