HELDERSCHE COURANT. Jlteuros- en Woensdag <ftöoertentie--6faD. 17 Augustus. Tiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M 962. 1870. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Bockhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. Dc prijs der Advkbtektien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve mcu de Advertenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 16 Aug. 1870. Bij de heden plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-generaal in het kies district Alkmaar, zijn in het onder-kiesdistrict Helder uit- gebragt 171 stemmen. De opening der stembriefjes zal plaats hebben op Vrijdag a. s. te Alkmaar. Z. M. heeft den heer W. J. llidde Bok ontslagen als majoor-kommandant van het 5e bataillon rustende schutterij in de provincie Noordholland. De dezer dagen van zijn detachement op CuraQao in Nederland teruggekeerde kapitein-ingenieur W. F. H. van Riemsdijk is weder bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs hier te lande ingedeeld, om dienst te doen onder de bevelen van den stelling-kommandant alhier. Bij koninklijk besluit van den 2 Augustus jl., is de heer J. C. baron Gevers, op zijn verzoek eervol terugge roepen uit zijne betrekking van Zr. Ms. gezant bij het hof van Groot-Brittannie, en onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, buiten activiteit gesteld. Wordende vervangen door den beer mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, thans Zr. Ms. gezant te Brussel, die weder wordt vervangen door den heer mr. W. F. Ro- chussen, thans Zr. Ms. minister-president te Stockholm. Door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij (lijn Amsterdam-Rotterdam-Helder-Zaandam), zijn gedurende de maand Julij jl. vervoerd 238,4-66 reizigers; opbrengst daarvan f 191,431.44^, idem der goederen f 36,664.87; totaal 228,096.31». Sedert primo Januarij aantal reizigers 1,114,780; opbrengst van reizigers en goederen f 1,225,564.30. De minister van Justitie heeft in de Staats-Courant in herinnering gebragt, dat, volgens de wet, de staat van Nederlander wordt verloren, door buiten toestemming des konings zich in vreemde krijgsdienst te begeven. Belanghebbenden worden tevens verwittigd, dat, wegens den tegenwoordigen politieken toestand, verzoeken om bedoelde toestemming te verkrijgen, voorshands buiten beschikking moeten blijveu. Wij mcenen onze Lezers geen ondienst te doen met hen opmerkzaam te maken op een dezer dagen uitgekomen werk voor het groote Publiek over Natuurkunde, getiteld: POPULAIRE NATUURKUNDE, of de leer van de krachten en verschijnselen in de Natuurvoor een ieder Tjevattelijk verklaard door Dn, OTTO ULE. Met talrijke houtsneden. Uit het Iloogduitsch door Dn. P. Tl. JULIUS, Zeeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool ie Zwolle. Ie dl. f 2.SÜ. De Ree. in het N. Leeskabinetu°. 5, zegt ero. a. van *De poging, om wat de wetenschap vond, meer populair te maken, gelijk die door Dit. ULE werd aangewend, mag in derdaad als welgelukt, of liever als meesterlijk aangelegd eu goed volvoerd worden beschouwd. Wij hebben zelden een werk onder het oog gekregen, dat meer rijkdom van inhoud aan duidelijkheid van voorstelling paart. Het is van dien kant ter zijde te stellen van Raleer s Sterrenhemelen dit is inderdaad niet weinig gezegd. Hier is dezelfde klaarheid, dezelfde kalme gang."" Enz. Als eene. merkwaardigheid wordt medegedeeld, dat Vrij dag jl. te Zwijndrechtis gevangen eene slang, naar oordeel van een deskundige eene vergiftige; ter lengte van 70 centimeters. Een kastelein heeft haar gedood en op alcohol gezet, om haar te bewaren, lloe en waar zij van daan gekomen is, is nog niet gebleken. De Graaf Reinet Herald verhaalt, dat onlangs in de Kaapkolonie een schaap geslagt werd, waarvan de staart zoo groot was als een gewoon schaap en 42 Engelsche ponden woog. Het vet, van de ribben afgesneden, woog 4-3 pond. De rest van het dier woog 60 pond. Alles, ook het gebruik van de gaven der natuur, is aan tijd en plaats verbonden, zooals uit het volgende blijkt. In Italië wordt de hoest door ijs genezen, in Kopenhagen zou men er de kinkhoest door bekomen. Het gewone voedsel van den Laplander zou voor den bewoner van Andalusië giftig en doodelijk zijn. De dosis opium, welke in staat is den Pommeraan te dooden, brengt bij den Turk niets dan een verrukking der zinnen teweeg, waardoor hij de charmes van het paradijs meent te zien en te genieten. De geestrijke likeur die den Rus tot opwekking dient zou den Spanjaard ten grave doed dalen. In Barbarije gebruiken vele aanzienlijke tot versterkingsmiddel een goede dosis Ambraduft. Naar luidt van een telegram, aan de Weener Presse uit Copenhagen toegezonden, zouden Rusland en Engeland al het mogelijke doen om de Deensche regering te bewegen bij hare neutraliteit te volharden. Tevens zouden zij bij Frank rijk pogingen hebben aangewend om te verkrijgen, dat de onzijdigheid van Denemarken niet van Fransche zijde zou worden gecompromiteerd. Het "Journal Officiel bevestigt, dat het tractaat, be trekkelijk de neutraliteit van Belgie, te Londen reeds is ge- teekend door den markies de La Valetta, namens het Fransche gouvernement. Te Shoeburyness worden thans proeven genomen met een mitrailleusc, die den naam draagt van de Christophi- Montiny. Men zegt dat dit moordwerktuig oneindig beter is dan dat hetwelk bij het Fransche leger in gebruik is. De proefnemingen zijn nog niet afgeloopcn. H. M. de koningin van Engeland heeft 500 pond ster ling geschonken ten behoeve van de gekwetsten van beide legers OOKLOG9ISER1GTEI. Men meldt uit Berlijn 15 Aug. De koningin heeft de volgende dépêche van den koning uit Herny ontvangen »Er heeft een gevecht bij Metz plaats gehad, waarbij het zevende en eerste legerkorps in 't vuur geweest zijn, en waarbij wij de overwinning behaald hebben. Ik ga terstond naar het slagveld". De keizer zou met de Fransche armee op Chalons zijn teruggetrokken, slechts een gewoon garnizoen in Metz achter latende. Op de vlakte van Chalons ziet men een grooten veldslag te gemoet; Het "Journal Officiel" deelt mede, dat de keizer Zon dag middag ten 2 ure met de keizerlijke prins Metz heeft verlaten en vertrokken is naar Verdun. (Rigtïng Chalons). De "British Medical Press" zegt, op goed gezag, dat de gezondheid van keizer Napoleon zeer heeft geleden door do groote inspanning des geestes en de vermoeijenissen des lig— chaams. Baron Larrey en de heer Nélaten hebben den keizer rust aanbevolen. Het "Journal de Bruxelles" verzekert dat de keizerlijke prins het hoofdkwartier van het Fransche leger niet verlaten heeft. Wat dc Londensclie depêche betreft, volgens welke do jeugdige prins naar Engeland zou zijn vertrokkenhet blad noemt haar een grof verzinsel, dat zelfs de verdienste niet heeft van waarschijnlijk te zijn. <»Ja, zoover is het gekomen zoo leest men in de Pall Mali Gaz. Het lot van het keizerrijk niet van Frankrijk hangt af van één veldslag. Zie, hoe het kei zerrijk reeds in het niet verdwijnt. Niet een vandcprocla- matien in dit uur van gevaar uitgegeven spreekt er van

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1