niet een roept liet volk op om zich om den keizer te scharen. Wat zeggen nu de acht millioenen, die voor het plebisciet stemden Zij vloeken den keizer, die ondergang over het land bragt en vergeten hunne eigene medepligtigheid. Het was een echte Galliër, die zeide Vae Victis Binnen twaalf dagen zullen de versterkingen van Parijs gereed zijntwaalf duizend man werken er aande bedden zijn reeds in de kazematten geplaatst. De mitrailleuses die nog te Mont-St. Yalërian waren, zijn naar het hoofdkwartier gezonden. Twee linie-regimenten benevens de mariniers zijn 'naar de grenzen gegaan. Zaturdag jl. hebben zich 7500 werklieden met het op breken der wegen die naar Parijs voeren, en de daarmede in verband staande werken, bezig gehouden. Men leest in den Parijzer Gaulois De invloed van maarschalk Bazaines tegenwoordigheid bg 'het leger schijnt zich reeds te doen gevoelen. Van alle punten van Frankrijk, worden de soldaten opgeroepen naar het too- neel des gevaars. Te Lyon, Limoges, Bordeaux, Rouaan en Toulouse is de werkzaamheid weder even ontzaggelijk groot geworden als in het begin van den veldtogt. 500,000 kilogr. lood moeten bij aanbesteding geleverd worden. In de arsenalen zijn de vuren dag en nacht ontstoken. Al onze ijzergieterijen leveren dagelijks een aanzienlijk aantal projectielen van allerle-i aard, die eiken avond naar het leger worden afgezonden. Affuiten, assen, wielen zijn sedert 7 Aug. van alle zijden aangeschaft; al die bestellingen worden met een vaderlands- lieveuden haast, zoo drukt een onzer Lyonsche correspondenten zich uit, uitgevoerd. De Constitutionnel zegt dat keizer Napoleon verklaard zou hebben bepaald voornemens te zijn om, bij het eerste gevecht, zelf aan het hoofd van een regement eene charge te zullen maken. In den slag bij Freischwiller hebben de Franschen, uit geput door een langen marsch, den geheelen dag gestreden 'zonder eenige provisie ontvangen te hebben. Oh! wanneer wij 's morgens onze koffij maar gehad hadden riep een zou- aaf uit. Dezelfde correspondent, die deze woorden opving, zag te Straatsburg een officier, die hem verzekerde sedert 36 uur niets gebruikt te hebben. Er heerscht in Frankrijk eene schromelijke verwarring. Ieder wordt onder de wapenen geroepengeweren zijn er uiet; de verdedigers van het vaderland moeten zich dus met stokken en met oude vuursteen-geweren behelpen. Een hoogst begaafd schrijver zegt»Het blijkt nu dat in de laatste twintig jaren niemand in Frankrijk gedacht of gestudeerd heeft. De Franschen hebben alles op oppervlakkige en triviale wijze verrigt, en hebben slechts geleefd voor pleizier. De Pruisen daarentegen zijn ons in alle wetenschappen voor uit, en zij toonen dat zij ons in het oorlogvoeren de baas zijn. Niettegenstaande al die groote ligtingen en dat zingen van de Marseillaise, zal Frankrijk toch geen legioenen vinden, zooals in 93 het geval was. De Franschen zijn nu sceptisch en cynisch. Binnen weinige dagen zal het leger van den kroonprins dat van Frederik Karei hier ontmoeten en la pièce sera joude. De grootprovoost van liet hijnleger, generaal Saint 'Sauveur, heeft eene hoogst gewigtige arrestatie gedaan. C'est bien le Saint-Sauveur de 1'armée, sprak een spotvogel die het nieuwtje vernam. Hij heeft de hand gelegd op een Pruisisch spionnenleger die voorstelling is geenzins onjuist. De spionnen vormen een leger en de gearresteerde, Schultz genaamd, is de commandant en chef. In het stationgebouw te Metz werd hij gearresteerd; hij had Pruisische en Fransche muntspecie bij zich en een Amerikaansche paspoort. Men gaf hem twee uren om na te denkenen tusschen leven en dood geplaatst, koos de laffe verrader het leven, om zeer belangrijke inligtingen te geven. Men vond ook nog een medaille in zijn bezit, die tot teeken dient voor de spi- •onnen om tot de-corpskommandanten van het Pruisische leger te worden toegelaten. De keizerin-regentes heeft op voorstel van den minister van Justitie aan 1641 veroordeelden gratie, verandering of Termindering van straf verleend. Prins Napoleon, aan wien men in de laatste dagen niet ;gedacht heeft, is in het kamp van Chalons. Men zegt, dat de prinsen van Orleans weder te Londen 'teruggekomen zijn, daar het Fransche kabinet hun aanbod om dienst te nemen afgewezen heeft. Naar men verzekert zegt de nFigaro" is de graaf van 'Chambord sedert een paar dagen te Zurich, voornemens zich onder de FraDsche vanen te scharen, zoo onze vanen onver hoopt een nieuwe nederlaag mogten lijden. Het denkbeeld om als pretendent terug te keeren is verre van hem; zelfs zou hij allen schijn van vooringenomenheid met een partij zorgvuldig op den achtergrond gesteld hebben en vast be- -sloten zijn wederom naar Froshdorff terug te keeren, zoodra •de oorlog voor Frankrijk roemrijk geëindigd zou zijn. Zoo luidt ten minste een brief, door den graaf aan een zijner aanhangers geschreven. Als een bewijs van den eigenwaan der Franschen, deelt de Nordd. Allg. Ztg. het feit mede, dat zekere graaf Taby te Cherbourg aan den koning van Pruisen met begeleidenden brief een Fransch krijgslied deed toekomen, onder bijvoeging, dat de compositie er van den koning eerst te Berlijn door de Fransche soldaten zou worden overhandigd. Volgens de Pall Mali Gazette is de heer John Elliofc van de firma Somertone Elliot te Londen, die naar Parijs was vertrokken om een bezoek bij zijn broeder af te leggen, Dingsdag jl. gefusilleerd hij werd beschuldigd, dat hij een Duitsche spion was. De broeder van den ongelukkige heeft schriftelijk nadere bijzonderheden aan de familie gemeld. Zondag jl. hebben in de wijk La Vilette te Parijs po gingen plaats gehad om de rust te verstoren. Tachtig met dolken en revolvers gewapende lieden vielen den post pom piers bij de kazerne aan. Twee pompiers en drie agenten van politie werden gewond; een agent van politie werd ge- Jood. De onlusten werden met de ijverige hulp der bevolking onderdrukt. Een vijftigtal personen werden gearresteerd; het volk wilde hen te lijf. Men gelooft dat de onlusten door Pruisen aangestookt worden. De keizerin heeft eene inventaris der kroondiamanten doen opmaken, daar zij zorgen wil, dat men haar niet, als koningin Isabella, mettertijd beschuldigen kan er eenige van te hebben meegenomen. Dit is zeer voorzïgtig. Volgens het officïeele bulletin dat eergisteren te Parijs is bekend gemaakt, kan men weldra gewigtige operatien van de Fransche vloot voor Kiel te gemoet zien. Hetzelfde bulletin zegt, dat er geen oogenblik sprake kan zijn van onderhandelingen tot herstel des vredes. Het denk beeld dat Frankrijk onmagtig is den oorlog voort te zetten, kan in geen Franschman opkomen. De admiraal Bouët-Willaumez heeft eindelijk zijne ope- ratien in de Oostzee begonnen. De havens van Koningsbergen en Dantzig worden geblokkeerd. Een Pruisische monitor is door het gepantserde fregat »Sëmillante" in den grond geboord. In de straat van Gibraltar kruisen Fransche schepen op twee Pruisische oorlogsbodems, die bij het uitbreken van den oorlog in de Levant gestationeerd, waarschijnlijk pogingen zullen doen om den Atlantischen oceaan te bereiken. De kommandant van het Fransche eskader voor Hel- goland heeft aan den Engelsche gouverneur van Helgoland en den Britschen consul te Cuxhaven een officieel geschrift ter hand gesteld, dat de geheele Duitsche noordwestelijke kust, van Baltrum zuidwaarst af, te beginnen met 15 Aug. in blokkade-toestand verklaart. Aan neutrale schepen is een tijdperk van tien dagen gegund om uit te loopen. De senaat te Lubeck heeft den 9n dezer bekend gemaakt, dat het verbod op het uitloopen van schepen langs de kust streek van Warnemunde tot de Jutsche grenzen is opgeheven, voor zoover de neutrale schepen betreft. Men meldt uit Berlijn 13 Augustus Omtrent het plan der FraDsche regering om alle Duitsche onderdanen het verblijf op Fransch grondgebied te ontzeggen, zegt de Nordd. Allg. Ztg. dat zij niet gelooft dat Duitschland het regt van vergelding zal gebruiken en de Duitsche regering het Fransche onderdanen tot een misdaad zal aanrekenen dat zij tot een land behooren hetwelk het ongeluk heeft Napoleon III op den troon te zien. Laat de in Duitschland levende Franschen rustig zijn, en zij zullen zich met de overige we reld kunnen overtuigen dat Duitschland aan het het hoofd staat der beschaafde volken. Te Keulen zijn reeds 400 Duitsche familiën, tot dusver te Parij3 gedomicilieerd, aangekomen, zijnde zij, tengevolge van de bevelen die uitgevaardigd zijn bij het verklaren van Parijs in staat van beleg, laatstgenoemde stad uitgezet zijn. In 't geheel zoo schrijft men uit de zuidelijke armee hebben wij reeds ruim 10,000 gevangenen. Jammer slechts dat de zorg voor deze personen steeds moeijelijker wordt naar mate wij verder in Frankrijk binnendringen. Het spreekt van zelf dat tevens al onze transporten, van welken aard ook, daardoor bezwareuder zijn. Het land is reeds door de Fran sche armee zoo goed als uitgemergeld en dahr moet nu voor zien worden in de behoeften van 300,000 man der Duitsche korpsen; althans zooveel zijn er nu alleen in den Elzas. Vele dorpen zijn door de inwoners verlaten en de meeste huizen zijn er geheel ledig. "Waar wij nog ingezetenen vinden, daar is de gezindheid ten onze opzigte niet ongunstigalleen in, de wouden en naauwe passen van het Vogesisch gebergte hebben wij kleine gewapende benden aangetroffen. Veertien gewapende boeren, die nabij Bitsch een onzer transporten overvallen en manschappen daarvan gedood hadden, zijn den lOn dezer gefusilleerd. Het standregt is nu afgekondigd en elke gewapende optreding van burgers tegen onze troepen wordt dus onmiddelijk met den dood gestraft. Voorts wordt van eene andere zijde nog uit de zuidelijke armee gemeld, dat er den 8n herhaaldelijk kleine gevechten hebben plaats gehad, waarbij de Pruisen onder andere eene Fransche krijgskas met ongeveer 100,000 francs in goud hebben buit gemaakt. Te Mainz zijn elf cantinehouders van het 80e regiment Pruisische troepen gevankelijk binnengebragt, wegens het berooven van dooden en gekwetsten op het slagveld. Men heeft zeer veel geld en eene groote menigte voorwerpen bij hen gevonden. De ijver van de Duitschers om spionnen te ontdekken geeft niet zelden aanleiding tot zotte tooneelen. Zoo bevond zich in den Palts op den spoortrein een zeer fatsoenlijk ge- kleede dame, die onder haar neus een ietwat zwarte tint had, waarom menig jong officiertje haar zou benijden. De Bei- jersche soldaten, die in den wagen zaten, koesterden argwaan en wilden er het hunne van hebben. Te vergeefs roept de dame in het Italiaansche alle heiligen tot getuigen, dat zij geen Fransch spionnetje was de soldaten lieten niet los. Eindelijk trad een heer tusschenbeide, die Italiaansch ver stond, hij nam haar met zich en 't bleek uit haar pas, dat zij een Italiaansch zaDgeres uit Berlijn was, die naar haar va-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2