Cecilia. ARTILLERIE VRIJKORPS. llIitÏÏlTMÜËir gWeWe helder. derland terug wilde; men had haar den raad gegeven over •Straatsburg naar Marseille te gaan, en zoo was zij in den Paltz verdwaald. Zij was haar cavalier zoo dankbaar voor de bevrijding, dat zij hem overreden wilde haar nu ook naar Italië te brengen. De cavalier was echter correspondent van de K'öln. Zeit. en kon het oorlogstooneel niet verlatenhij wenschte de zangeres een een betere reis over het Bodenmeer. Uit een particulieren brief wordt o. a. medegedeeld: »Zelf heb ik de 480 krijgsgevangenen, bij Weisenburg op de Franschen gemaakt, naar Coblenz medevervoerddaar onder waren 6 marodeurs, bij een van welke men 600 thaler aan papier vond, bij een ander 20 horologien en bij een derde 6 vingeren, met de ringen er aanBij Woerth zijn 22 lijken gevonden, van 't 40e regementde ongelukkigen hadden beenwonden en konden dus niet loopen; later heeft men hen de halzen afgesneden; dit moet door Marodeurs of Turko's gedaan zijn. De toorn op de Duitschers is bij de Franschen thans zoo groot, dat sommige gewonden krijgsgevangen Fran schen zich niet willen laten verbinden. Men verhaalt, dat een Fransch soldaat, dien een Duitsch arts tegen zijn wil verbond, dezen twee vingers afbeet." Te Mainz verhaalde een gevangen officier der Turco's, hoe hij met zijn divisie direct uit Afrika was gekomen den 4 Augustus, des middags ten 2 ure, op het slagveld bij Wei senburg gearriveerd, en ten 5 uur reeds als een gevangene in de handen der Duitschers gevallen was. Toen hij zich den volgenden morgen ten 5 uur reeds te Maintz bevond, had men moeite hem dit te doen gelooven. Hij kon zich van zulk een snelheid geen begrip vormen. De inspectie van den enormen voorraad levensmiddelen die de Duitschers te Forbach en te Sarreguemines buit ge maakt hebben, doet vermoeden, dat dit alles bestemd was om het Fransche leger in Duitschland te worden nagezonden. Kisten vond men o. a. met chocolade, beschuit, suiker, wagens met bonbons en confituren. Die voorraad stond in grillige tegenstelling met de hoeveelheid gewone voedingsmiddelen. Men kon gemakkelijker, schrijft de correspondent van de »Köln. Ztg.", 100 pond bonbons koopen dan 1 pond brood. De waarde van de te Sarreguemines buitgemaakte proviand wordt op anderhalf milioen thaler geschat. De Duitsche soldaten hebben zich niet weinig vrolijk gemaakt met de chignons, zijden japons en hoeden aan te passen, dien zij in de koffers van den maarschalk Mac Mahon vondendeze dames-toiletten behoorden aan de hertogin Clermont-Tonnerre en mevrouw Latour-Dupin, die in het hoofdkwartier van den maarschalk de honneurs zouden waar nemen, en het reisje naar Duitschland wilden meemaken. 9Nje30u&cn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. De uitvoering van Zondag avond jl. was, zoo als wij dit trouwens ver wachtten, niet zonder verdiensten. Dc flinke voordragt der verschillende zaug- uoinmers maakten op allen een goeden indruk en verplaatsten de hoorders voor eenige oogenblikkeu in veel zachter en kalmer atmospheer van aandoe ningen en gewaarwordingen dau waarin de bcrigten van een alles vernielen den oorlog ons dagelijks doet verkeeren. Het is opmerkelijk met welk een onverinoeiden ijver dit gezelschap steeds voortgaat op het ingeslagen pad en met welk een énergie de leden als om strijd wedijveren op het gebied der toonkunst. Valt het een directeur vaak moeijelijk om met weinig geoefende zangers, al de regelen der accentuatie in acht te nemen, w ij hebben, vooral vroeger, onder de leiding van den heer Bekker, dikwijls gehoord, dat een Ceciliazeer geschikt is om naar het aesthctische (kunstschooue) stand punt te worden heengeleid. De krachtigste muziekstukken toch klinken, al is de aanhef der accoorden nog zoo zuiver, centoonig, indien meu die bedaard en kalm of luide en hard ten einde zingt, zonder daaraan door afwisselende kracht cn teederheid uitdrukking te geven. Van de solisten hebben, uit dit oogpunt de zang beschouwd, bijzonder uitgemunt de heercn H., O. en v. d. B., gelijk ook de beide dames O. cn H. In het belang van den roem die dit kunstminnend gc/elschap ter deze plaatse reeds verworven beeft, weuschen wij, dat ook de kooreu voortaan in huuue, overigens juiste en maatvaste voordragten, dat nalaten wat schaden kan aan dc liefelijke indrukken die de meuschelijke stemorganen op het gemoedsleven moeten te weeg brengen. X. DE WEDERLAIHDSCHE EKUGS9LU. Ik ben een vreije Neêrlands zoon, Op Hollands dierbren grond geboren, Dat roemvol land, zoo waard en schoon, Kau gansch mijn hart cn ziel bekoren 'k Heb onverbasterd Neêrlandsch bloed, En ben een telg van zijne helden, Die 't wreed, hoogmoedig Spaansch gebroed, Op land en golven ncdervelden, Op 't land ontwoekerd aau de zee, Gedrenkt door 't bloed van onze braven, Die zegen schonken van do vree; Elk vrijheid van geweten gaven. Ik zing den wereldroem cn de eer, Van Neêrlands groote wapenlielden, Die onversaagd aan 's vijauds heer, Den dood niet vrcczcnd, perken stelden. Der vad'ren moed is wijd vermaard In elke hemelstreek bewonderd, Verwiunend heeft langs zee en aard, Het Nederlands kanon gedonderd; Steeds voel ik hoe miju boezem zwelt, Wanneer mijn zang, o Nederlanden Uw' eeuwen ouden roem vermeldt, Bekend langs Oost- cn Wcsterstianden. Ik ben zeer hoovaordig op de eer, Op Hollands grond te zijn geboren, Eu daaglijks smeekt mijn ziel den Heer; Wil, goede God mijn bec verhoorén, Voor 't welzijn van mijn vaderland Doe akkerbouw en handel bloeijen, En geef, dat steeds in eiken stand, De bron van welvaart mild moog vloeijen, Volmaak èn kunst èn wetenschap, Doe Vorst cn Volk elkander miuneu, En allen steeds van trap tot trap, In deugd en ware wijsheid winnen. O iuogt weêr eens een vreemde magt, Het kostbaar plekje waar wij wonen, Bedreigen met haar wapenkracht. Dau' zal de moed van Neêrlands zonen, Gelijk ecu muur aau grens eu kust, Onwrikbaar zijn als ooit voor dezen, Eu 't vreemd geweld, op roof belust Zal weêr op vlag cu vaandel lezeu „ln Ncêrlaud strijdt, maar wijkt men niet, Daar staat ecu hcldcndrom van krijgers In 't kleine land, waar elk op ziet, Waakt nog het kroost des grootcn zwijgers. W. II. B. De verwikkelingen in ons werelddeel leggen aan de regering des lauds de verpligtiug op tot handhaving eeuer gewapende neutraliteit. Het leger is op voet van oorlog gebragt, ten einde het, zoo ras een gevaar naakt, ge reed zal ziju om den vadcrlandschen grond te verdedigen. In dezen toe stand mogen, naar ons inzien, dc burgers niet werkeloos blijven. Toeu in 1S67 de Luxemburgscho quaestie vrees voor oorlog deed onts'aau rigttc men hier en elders vrijkorpsen op, eu tal vau burgers sloten zich uit va derlandsliefde daarbij aan. Moge het in tijd van rust en vrede vaak ver zuimd wordcu om zieh tot de verdediging des lands voor te bereiden, thaus duldt die voorbereiding geen uitstel meer. De ondergeteekenden, uitmakende ecne commissie uit het bestuur vau het Artillerie-Vrijkorps alhier, mecucu dat dan nu ook dc tijd is gekomen om eene bepaalde uitnoodigitig te rigteu tot alle ingezeteuen, die nog niet bc— hoorendc tot dat korps of tot de schutterij, cn die in staat zouden ziju om des uoods mede te werken tot verdediging van dc plaats onzer inwoning, om zich bij dat korps aan te sluiten eu zich to oefenen in de behandeling vau het geschut. Niemand stelle de deelneming daaraan uit tot op het oogenblik dat het gevaar aanwezig zoude ziju. Door ougeocfcndhcid zou meu geheel ongeschikt zijn om ook maar eenigzins bij te dragen tot dc verder diging onzer veste. ïoont de kommandcrende hoofdofficier dezer stelling groot gewicht te hechten aan de oefeningen der burgers in dc behandeling der wapens, de burgers blijven dau niet achter om in grooten getale zich aan te sluiten bij het korps, meer dan eenig ander (zie art. 1 van het Re glement) opgerigt ter verdediging van haardsteden en altaren. Is men tot zoodanige toetreding volstrekt niet in dc gelegenheid, men doe dan toch van zijne belangstelling blijken door ecne geldelijke bijdrage. Meer dau iu ge wone tijden, hebben wij tbans behoefte ook aan fiuantiele hulp. Ziju bij het Vrijkorps ouderscheideue jougelieden ingedeeld, die zich meer bepaald ocfcuen iu den wapenhandel, met liet oog op hunne aanstaande inlij ving bij do nationale militie, het bestuur van het Vrijkorps heelt ons gc- magtigd to verzekeren, dat de ouderen van jnreu die tot het korps toetreden, tot eene afzonderlijke compagnie zullen worden verccnigd. Tot deelneming melde men zich bij een der ondergeteekenden aan. Onze uituoodiging zij geen ijdele klank, maar een roepstem, die al gemeen bij onze medeburgers weerklank vinde. De uitslag vau deze onze poging strekke ten bewijs, dat even als voor drie jaren, do liefde voor Vaderland en Oranje, velen opwekt om in tijds, voor dat dc ure des gevaars daar is, dc wapenen aan te gorden I IIei.diïu, 9 Augustus 1870. De Commissie voor de aanneming van nieuwe leden,' Mr. D. P. II. ABERSON. J. II. DE MEIJER. S. JA RING. A. WONDERIEGEM. T. MOOY- Van 29 5 12 Augustuslus. ONDERTROUWD J. Herfst, werkman, 55 jaren, weduwnaar van L. Vermeer en E. Akkerhuis, 5S jaren, weduwe van R. Duill'etter. J.Bal, opperschipper bij dc marine, 46 jaren, weduwnaar van A. M. van Bredc- roile, eu H. van Btjlefeld, 43 jaien, weduwe vau II. C. de Vroom, wonen de te Amsterdam. GEHUWD A. Egetcr eu G. van der Hoeven. BEVALLEN T. Kuiper geb. Smit, Z. N. Bommels geb. Kraak, Z. J. C. Hartsinck geb. Möllcr, Z. J. E. Gijzen geb. Heurich, D. W. E. dc Haan geb. Brouwer, Z. A. Gomcs geb. Koning, D. T. Mianeboo geb. Leijen, D. K. Akkerman geb. Krijgsman, Z. T. A Meijer geb. Scliwarte, Z. OVERLEDEN G. Bakker, 11 dagen. E. Bomhoff, 10 dagen. T. de Rooze, ruim 4 maanden. G. Biereubroodspot, 30 jaren. J. Swaager. 4 maanden. K. Kanuewasscr, geb. Schoenlapper, 64 jaren. J. II. Limonard, 13 dagen. J. A. de Groot, 9 maanden. MAKKTBEUIGTEN. ALKMAAR, 13 Aug. Hoilcn zijn ter markt alhier aangevoerd: 4 Paard f 60 tot 130; 7 ICoeijeu f 150 tot 175; 12 nuchtere Kalveren f8 tot'16, 129 Schapen f 15 tot 31, 22 Lammeren f 8 tot 12; 102 magere Varkens 1'12 tot 20, 101 Biggcu beneden J0 weken f 4 tot f 8; 2 Bokken cn Geiten f4 tot 5; Boter per kop van f0.63 Kg. gemidd. 0.S5 tot 0.90 ct. HOORN, 13 Aug. 15 hectol. Garst f 6 a 7, 3 hcctol. Haver f4.2o, Graauwe Erwten f10, 3 hectol. Vale Erwten f 10 a 14, Karweizaad f 14 a 14.50, 17 Paarden f35 a 160, 2 Koeijcn f 130, 275 Schapen f 18.50 ii 29, 6 Kalveren fS 14, 25 Varkens 1'17 a 24.50, 3 Zeugen f30 a 45, 1S0 Biggen f4 a 10.50, 30 Kippen f0.20 a 1.9600 Kipeijeren f 2.70 a 2.80, per 100 stuk, 1950 kop Boter f 0 67t 0.75 per kop, 780 hectol. Aardappelen f 2 a 2.50 per hectol., 40 manden Appelcp f 1.25 a 1.40, 125 manden Pci'en f 1.50 a 175 per mand. 13200 kilo Roode Aalbessen 1' 10 a 10.50. 273ste STAATSLOTERIJ. Tweede Klasse. Eerste Trekking. No. 6055 f2000; no. 18773 f1500; no. 859 en 5968, ieder f 1000no. 10255 en 10393, ieder (400; no. 1423S f200; no. 2391, 7703, 12574, 14116, 16131, 17756 en 49603, ieder f 100.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3