BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. Deze brief komt niet uit officiële bron maar hij is aan iemand gerigt, wiens positie hem in staat stelt naauwkeurige inlichtingen te ontvangen. Metz is nu in volkomen staat van tegenweer. Niemand mag in de stad verblijven, die niet voor minstens 14 dagen provisie heeft, de politie regelt de hoeveelheid water, die ieder dagelijks krijgen kan. Maarschalk Leboeuf doet voortdurend koene verkenningen aan het hoofd der brigade kurassiers. De vestingen in den ElzasBitche, Pfalzburg, Lützelstein, Lichtenberg en nu laatstelijk ook Marsal hebben gekapituleerd. 3000 man van het korps van Mac-Mahon, die men waande dat krijgsgevangen waren gemaakt, zijn erin geslaagd Straats burg te bereiken, voor de Pruisen die stad geheel afsloten. Uit het hoofdkwartier kes konings schrijft men: »Ook aan de Moezel is alzoo de vijand niet te vinden. De vestïnglinie is door ons reeds overschreden. De 500,000 man dringen met kracht voorwaarte. De vijand zal waarschijnlijk op Chalons steunen en Parijs zelf tot zijn soutien kiezen. Daar zal het niet meer Napoleon, maar de laatste eer van liet Fran- sche volk gelden, die zijne levée en masse tegenover ons zal stellen. Voorwaarts gaat het, onophoudelijk voorwaarts. Het Fransche leger, aan de grenzen geslagen, zoekt zijn laatste toevlugt. Het volk moet helpen, en de mobile garde zal hel dendaden moeten doen." De koning gaat heden verder. Het groote hoofdkwartier zal in Faulpuemont zijn, en de koning zelf nog verder in de rigting van Nancy voortrukken. De Daily News bevat een verhaal, hoe het aan de Ba- densche troepen onlangs gelukte, te Hagenau een spoortrein met Fransche soldaten gevangen te nemen. De Duitschers hadden de plaats bemagtigd, en natuurlijk den Franschen telegrafist door een Duitscher vervangen. Deze ontving een telegram van den kommandant van Straatsburg, waarin hij vroeg: »Is alles veilig, kunnen wij troepen zenden?" De Duitsche telegrafist antwoordde: »oui!" »ouil". "Een uur later kwam een trein met 1000 Franschen te Hagenau aan, van waar zij, zonder dat men hen liet uitstijgen, met pak en zak direct naar Berlijn geëxpedieerd werden. Sommige hollandsche bladen hebben zeer gedachteloos gewag gemaakt van de caputulatie van Nancy. Die capitulatie wordt thans in de Temps medegedeeld. Zij bestond daarin, dat vier pruisische soldaten de stad in bezit namen waar geen enkel fransen soldaat meer was overgebleven. Een half uur later kwamen er 26 lcaval- leristen die het spoorwegstation bezetten en den stationchef in naam gevangen namen zij lieten hem echter op zijn eere woord vrij. De burgemeester werd ontboden. Men eischte 300,000 francs, welke som naar het oordeel der Pruisen wel opgebragt kon worden door eene stad met zulke fraaije huizen. De maire bewees echter het tegendeel, en bezorgde 50,000 francs en eene groote hoeveelheid haver. Van den spoorweg werden op last der Pruisen de rails van den weg naar Max- ville opgebroken en in het kanaal geworpen. De 150 ulanen waaruit de tijdelijke bezetting bestaat, hadden de hotels Saint George en Chartreuse betrokken. De hotelhouders moeten beiden dagelijks een diné voor 75 man bezorgen, dat uit soep, bouilli, groenten en wijn bestaat. Tevens moet elk man 6 sigaren hebben. Des moi'gens was er tegen 4 ure koffij be steld, maar op dat uur waren de ulanen alweder vertrokken. Aan La France wordt verzekert dat de Fransche vloot m de Oostzee hare actieve operatiën zou hebben begonnen door het bombardement van de voor Dantzig liggende forten. Op het eiland Alsen en te Sunderburgwaarnaar men weetde Pruisen ontzaggelijke fortificatiën hebben op- gerïgtverwacht men iederen dag een bombardement door de Fransche vloot. De inwoners zijn gevlugtde wallen met geschut bezet. In geheel Noord-Sleeswijk ontneemt men den boeren geweren en wapenen zij waren reeds begonnen op de Pruisen te schieten. Witower Posthuis [Noordelijkstepunt van Rügen) 17 Aug. Eene flotille, bestaande uit de Grille en de kanonneerbooten de Drachede Blitz en de Salamanderis heden namiddag Westelijk van Riigen in het gevecht geweest tegen vier Fransche pantserfregatten, een corvet en een advies yacht. De vijandelijke vloot bevindt zich op 't oogenblik ten zuiden van Dornbusch (Rügen) onder bevel van den vice-admiraal was zij van het westen gekomen en het eerst door dz Grille ten noorden van Daverort ontmoet. Er werden geene ver liezen geleden. De Times is van oordeel dat, wat ook in de Oostzee gebeuren mogt, het van weinig of geen invloed zal zijn op den uitslag van den oorlog. Omtrent het buit maken van een Pruisisch schip door het advies-schip le Bougainvilleverneemt men nog het volgende: Verleden week had zich te Liverpool het gerucht van eene verandering van Regering in Frankrijk verspreid't Was slechts de bekende verandering van Ministerie. Een aantal schepen van Bremen HamburgStettin en Dantzigin de Engelsche havens veiligheid hebbende gezocht, voer snel naar zee waar de le Bougainville er een nam. De anderen loopen nogtans gevaar om later door andere kruisers te worden over vallen. In de N. Rolt. Ct. van 18 Augustus leest men het volgende ingezonden stuk Gewenschte Publicatie. Het is in Londen verboden valsclie draaiorgels langs de straat te doen hoo- ren, en te regt: niemand mag straffeloos den eerzamen wandelaar een slag in het aangezigt geven, en vanwaar zou bij dan het regt ontleenen, om straffe loos het gehoorvlies van den burger to verscheuren Zoo moeten dus alle valsche draaiorgels zwijgen, totdat zij hersteld en gestemd zijn. Op het gebruik van draaiorgels is, zoover ik weet, hier geene verordening, maar wel op straat-rumoer. Wat in andere tijden oogluikend wordt toege laten, wordt nu krachtens de verordening verboden. Ik ontzeg het regt aan de kermisgangers, om in d#ze dagen vol weemoed eu spauning, met al'gnjs- selijk geluid, allerlei gemeeue, onvoegzame en gansch niet neutrale liederen uit te stooten, en dat wel langs 5s hoeren strateu. Niet slechts het gehoor vlies, maar het hart van den denkenden, gevocligen, medelijdendeu mensch, wordt er door verscheurd. Is de Rotterdamsche burgerij veroordeeld, om de kermis met den aankleve van dien bij te wonen, het is le wenschen dat eene strenge publicatie ver schijnt, waarbij alle gezang binnen de muren moet blijven eu elk straatge zang onmiddelijk door de politie worde bedwongen en gestraft. Het regt van duizenden worde zoo gehandhaafd en geene ergeuis gegeven aan burger en vreemdeling. Rotterdam, 14 Aug. 1870. X. CORRESPONDENTIE Met de plaatsing van het uit het Duitsch vertaalde feuilleton, getiteld „Heide Leeuwrik eu Nachtegaal" zal, indien de ruimte het toelaat, in het eerst volgende nommer worden aangevangen. De inzender vau het in ous vorig nommer geplaatste gedicht: „De Ne- derlandsche krijgsman" ziet in de eerste regel van het derde couplet ecu ingeslopen fout en verzoekt ons daarvan melding to makeu. Er staal lk ben zeer hoovaardig op de eer Men leze Ik ben hoovaardig dus op do eer. Van 12 IS Augustus 1S70. ONDERTROUWD Dirk Gomcs en Jantje Kuiper. Simon van der Vis en Guurtje de Jager. GETROUWD Nan Vermeulen en Antje Schuil. GEBOREN: Maartje, dochter van Cornelis Kooger en Trijntje Boon. Willem zoon van Cornelis Spigt en Jannetje Verberne. Hanncn zoon van Aldert Thiesen en Marigjc de Ridder. Pieter, zoon van Leendert Bakker en Maartje van der Sluis. Arie, zoon van Jacob List en Hcintjo Selser. Autje, dochter van Jan Vlaming en Jannetje Maas. Jacob, zoon van Gerrit Kooiman en Neeltje Bakker. OVERLEDEN: Maria, dochter van Cornelis Lagerveld en Marretje Sluis- mau, oud 3 maanden. Trijntje van der Wielen, oud 42 jaren, weduwo van Lammert Ilin. Van' 1 Julij 15 Augustus 1870. ONDERTROUWD: Cornelis Smit, landbouwer, 22 jaren en JetskeSmit, 26 jareu. Willem Schroor, zeeman, 29 jaren en Neeltje Wulp, 25 jaren. Cornelis Schroor, zeeman, 24 jaren en Maamke Swart, 22 jaren. Sipke Cupido, landbouwer, 22 jaren en Maamke Cupido, 24 jaren. GEHUWD Cornelis Smit en Jetske Smit. Willem Schroor en Neel tje Wulp. GEBORENSicke, doclitor van Gerrit Lieuwcn en Trijntje Schaap. Willem, zoou vau Aricn Heerts Bloem en Bankje Jemkes Klijn. Grietje, dochter van Marens Knip eu Anne Roos. Cornelis, zoon van Cornelis van Keulen en Elisabeth Bierman. Jan, zoon van Jort Kooijman en Maamke Roos. Hille, zoon van Hille Zorgdrager en Maamke Rijf. Maria, dochter van Johan Eeltjes Kuiper en Geertje Roclofs Phi lippus. Tijs, zoon van Dirk JansWulp en Grietje Jans de Vries. Martje, dochter van Jan Cornelis Schol en Dirkje Hendriks Stobbe. Douwe, zoou van Arie Frans Vuren en Grietje Poulus Sluijk. Rijnder, zoou van Jan Rijn- ders Buren en Rinkjc Cornelis de Boer. Martje, dochter van Jan Cornelis Kuijper en Trijntje Cornelis Itijkeboer. Reinder, zoon van Willem Bakker en Trijutjc Grocudijk. Aaltje, dochter van Willem Smit en Maamke Ruig. Trijntje, dochter van Jacob Pieters Bakker en Geertje Pieter s Bos. Philippiua, dochter van Lieuwe Cornelis Spits en Aaltje Pronker. OVERLEDEN: Maamke Leminerliest, gehuwd met Ecltje Willems Kuij per, 78 jaren. Maamke Pieters Pie, weduwe van Jan Rijnders Grocndijk, 82 jaren. Baukjo Cupido, gehuwd met Andries Zorgdrager, 29 jaren. Baukje Cupido, 4 jareu. Jan Kooijman, 3 dagen. Elisabclb Boc- lcns, laatst weduwe van Sicco Kleersnijdcr, 79 jaren. Gerrit Drijver, 14 maauden. Jacob Cornelis Houtkoopcr, 14 maanden. Martje Schol 8 dagen. Ambsthalve ingeschreven 1. MAKKTBËRIGTEN. ROTTERDAM, IS Aug. De prijzen der nardappeleu waren als volgt.- Gclderschc Vroege f 1.50 a 1.60, met redelijken aanvoer. SCHAGEN, 18 Aug. 6 Paarden f 50 h 120, 2 Veulen f50 a 80, Stieren f So a 120, 30 Gelde koeijen 1' 140 a 230,3 Nuchtere Kalveren f8 a 10, 800 Magere Schapen f 10 u 15, S00 Vette Schapen f20 a 30, 100 Lammeren f 10 a 13, 25 Magere Varkens 1'10 ii 19.50, 20 Biggen f4.50 a 7, 80 Konijnen 10 a 75 ets., 60 Kippen 10 a 120 ets, Boter f 1.22^, Kaas 25 ii 40 ets. per KG. Kipeijerenf 2.70 a 2.80 de 100 st. PURMEREND, 16 Aug. Aangevoerd 265 stapels Kleiue Kaas. 1 Middelbare. Boter van f 1.10 tot f 1.35 per kilog. Gemiddeld f 1.20 per kilo. Aangevoerd 264 runderen. Vette Koeijen prijshoudend veel aangevoerd. Melkkali'-koeijen hooger in prijs. 10 Paarden. 113 Vette Kalveren, Prijs van f0.65 tot 0 85 per kilogr. Handel vlug. 34 nuchtere Kalveren. Prijs f 8 tot 17 per stuk. Handel vlug. 68 vette Varkens. Prijs was van 41 tot 52 Cts. per kilogram. Handel matig vlug. 17 magere Varkens vau f 12 tot 16 eu 215 Biggen van t'4 50 tot 7. Handel stug, 1025 Schapen en Lammeren. Vette Schapen duurder, vlug verkocht. Magere Schapen prijs houdend, niet hoog in prijs. 73 hectol. Appelen f4, 63 hectol. Peren f3 per hectol. Kipeijereu f 2.90, Eendeijeren f 3.10 de 100 st. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 372 stapels Kaas, wegende 102974 kilogr. De hoogste markt was voor kleine kaas f30. Middelbare f 25.1033 kilogr. Boter. WOItMERVEER, 17 Aug. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd 45 stapels kleine kaas, 1 stapels middelbare. Hoogste prijs der kleine f26.middelbare f25.50. LONDEN, IS Aug. Ter veemarkt waren aangevoerd 1530 Runderen, 15,130 Schapen en Lammeren, 445 Kalveren, 95 Varkens. Prijzeo: Beste Runderen 5/4, Scha pen en Lammeren 5/6, Kalveren 5/8, Varkens 5/8. 273ste STAATSLOTERIJ. Tweede Klasse. Tweede, Derde en Vierde Trekking. No. 12709 f20,000; no. 304 f1500; r.o. 15416 f1000; no. 18293 f400; nos. 3762, 12029, 14460 18469 en 18695 ieder f 100. No. 64 f5000; nos. 13675 en 19079 ieder f1000; nos. 2660 en 5373 ieder f400; nos. 1418, 12770, 17335 en 18783 ieder 1 200nos. 199, 11421 en 14006 ieder f100.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3