NIEUWSTIJDINGEN. Maar er is nog iets anders. De heer v. Foreest heeft zijn voornemen to kennen gegeven om, zoo hij gekozen wordt, zijn mandaat weder neder te leggen, zoodra de omstandigheden den generaal Knoop zullen veroorloven om de active dienst te verlaten en zijn zetel in de Kamer weder te komen innemen. Dat viDd ik nu zoo mooi schreef daarop de N. Rolt. Ct. in een oogen- blik ven beginselloosheid dat men den heer van Foreest nu maar met algemeene stemmen benoemen, en tijdelijk in plaats van den generaal Knoop -naar de Kamer moest zenden. Het Dagblad was aangedaan over zooveel goede trouw bij een tegenstander. Ondertusschen bleek er een groot verschil ■te bestaan tusschen de uitlegging die de N. Rott. Ct., en die het Dagblad aan de woorden van den heer v. Foreest gaf. Als de heer v. Foreest met dit voorbehoud gekozen wordt zeide de N. Rott. Court. bedankt hij, zoodra de generaal Knoop weder in de Kamer kan terugkeeren, en stelt zich natuurlijk tegenover dezen geen candidaat. Neen zegt het Dagblad zoo is het niet bedoeldde heer v. Foreest wil den generaal Knoop later wel weer een kans geven, om in de Kamer te komen, hij wil het hem niet onmogelijk maken, maar hij zal zich wel degelijk weer candidaat stellen. Welke opvatting de ware is, kan uit den brief van den heer van Foreest niet met zekerheid worden opgemaakthij is dus nadere opheldering aan de kiezers schuldig. Doet hij dit niet, dan moet men aannemen dat de uit legging van het Dagblad de ware is. De brief van den heer van Foreest is het eerst in het Dagblad publiek gemaaktdat blad mag dus beschouwd worden als het best ingelicht omtrent de ware beteekenis. Het is daarenbo ven het blad dat zijne candidatuur sterk ondersteunt, ofschoon dan ook op een wijze die hem zeker verre van aangenaam is. Als een brief van iemand verschijnt in een of ander dagblad, en de redactie van dat dagblad er een zekere uitlegging bijvoegt, zal zekerde briefschrijver wel tegen die uitlegging opkomen, als zij niet juist is. De heer v. Foreest heeft dit niet gedaan. Misschien heeft hij er geen acht op geslagen. Hij zal echter inzien, dat de kiezers de nitlegging die het Dagblad aan zijn woorden geeft, als de juiste moeten beschouwen, zoolang hij er niet tegen opkomt. Is zij juist, dan zou het verlaten van de Kamer door den generaal Knoop, uit „vaderlandsliefde," toch wel aanleiding kunnen geven om de conservatieve partij met een enkel lid te versterken, en verliest deze verkiezing veel van het exceptioneel ka rakter, dat de heer v. Foreest haar toeschrijft. Nu de heer v. Foreest zelf de kiezers heeft willen inlichten, dient hij zich ook te verklaren, wanneer hij door de partij die zijne candidatuur steunt, aan zijne woorden eene verkeerde uitlegging ziet geven. W. v. d. K. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 23 Aug. 1870. Gepasseerden ïiaehi omstreeks 1 uur, barstte alhier een hevige brand uit, in het huis, steeds bekend onder den naam van »het Wapen van den Heldergelegen aan de Tuin straat, tusschen de Midden- en Breestraten, voorheen loge ment en koffijhuis, in de laatste jaren icgerigt tot woonhuis van den eigenaar J. de Graaf, en een aantal kleinere wo ningen; het geheel was gedekt door een zeer grooten, ouder- wetschen rieten kap, waarover, ingevolge plaatselijke veror- <dering, pannen waren gelegd. He oorzaak vau den brand is nog onbekend, ze nam echter zoo spoedig toe, dat alvorens nog eeu der spuiten water kon geven, het dak reeds instortte en het uitgebraude riet zich als een vuurregen over een groot gedeelte der gemeente verspreide; zelfs tot tegen den zeedijk heeft men het ver koolde. riet gevonden. Zes gemeentespuiten en vier van Zr. Ms. schepen en het ge deelte mariniers zijn toegesneld, waarvan de meeste uitstekende diensteu hebben bewezen. Vooral muntte uit spuit no. 1 der gemeente, die weder het eerst water heeft gegeven en de spuit van Zr. Ms. stoomschip de Valk. Omstreeks vijf ure was men den brand meester, en werd door den opperbrand- meester de spuit no. 1 met een 20tal personen, voldoende geacht om het smeulende vuur in bedwang te houden; terwijl hij de overige bemanningen der spuiten zijnen dank bragt voor de spoedige hulp, zoo krachtig verleend; en gaf de hoop te kennen bij eventueel voorkomende gelegenheid, op dezelfde welwillendheid te mogen rekenen. Dat de plaatselijke- en ook militaire autoriteiten op de plaats des ouheils tegenwoordig waren en de doeltreffendste middelen zijn aangewend ter beteugeling van het vuur en ter handhaving der orde, zal wel geene vermelding behoeven met een enkel woord vergunne men ons, dat wij die autoriteiten, die het mogten aangaan, er attent op maken, dat niet alleen de hoofdofficieren der spuiten, maar ook de mindere geëmploi- jeerden behoorden gewekt te worden. Van velen vernemen wij dat dit niet heeft plaats gehad en juist daardoor velen zeer laat en anderen in het geheel niet op hun post zijn geweest. Huis en inboedel van den heer J. de Graaf waren verze kerd; met de bewoners der kleinere woningen was dit niet met allen het geval, onder anderen heeft een gezin, waarvan de man elders werkzaam is, en nog bestaande uit vrouw en 5 kinderen, alles verloren de ongelukkige» zijn met levens gevaar uit de brandende woning gevlugt, en hebben zelfs de noodzakelijkste kleediugstukken moeten achterlaten. Dit gezin bij velen bekend als ordelijk en braaf, zich steeds beijverende om door spaarzaamheid en vlijt te blijven die zij zijn, ziet thans op eens zich van alles beroofd. Die positie vooral voor lieden die op den naam van eerlijk en fatsoenlijk eergierig zijn, is aller wanhopigst en verdient wel de attentie van een hulpvaardig publiek. Heden voormiddag geraakte een Fransch oorlogsstoom- scliip aan den groud tegen de Zuiderhaaks alhier. Doch is eeuigen tijd daarna weder vlot geraakt en zeewaarts gestevend, nog vóór dat de sleepboot de Stad Amsterdamdie uit de haven ter adsistentie was gezonden, het kon bereiken. Men vermoed dat dit schip jagt maakte op een Noord-Duitschen schoener, die het Westgat is binnengeloopen en op de reede alhier geankerd is; doch na inklaring de Zniderzee is in gezeild. Deze gemeente wordt heden bezocht door het kader van de Enkhuizer schutterij ter bezigtiging van de vesting werken en andere militaire aangelegenheden. Door de vereeuiging het Metalen Kruis alhier is heden weder een lid met de gewone plegtigheid ter aarde besteld. Z. M. heeft benoemd bij de dienstdoende schutterij alhier tot 2n luit. A. G. E. van Nieuwenhuysethans serg.- maj.en G. G. van de Sande bij die te Zaandam, tot kapt. mr. D. J. van der Goot, thans ln luit.; tot ln luit. K. van de Stadt Ez.thans 2n luit.tot 2n lnit. L. Driescher thans sergeant. Aan den heer W. J. Hidde Bok is op zijn daartoe gedaan verzoek, ontslag verleeud als notaris te Nieuwediep, gemeente Helder. De heer P. A. C. Hugenholtz is erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk alhier, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheid. Bij beschikking van den Minister van Marine van den 20a dezer n°. 35 is aan den provoost in het vaste corps dek- en onderofficieren J. Petertoegekend de gonden me daille voor vijftigjarigen eerlijken en trouwen militairen dienst. Benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Schagen C. Muller Cz.secretaris en ontvanger der gemeente Barsin- gerhorn en lid der Provinciale Staten van Noordholland. Door Z. M. is goedgevonden den soldaat B. Siedler van het koloniaal werfdepot de vergunning te verleen en tot het dragen van het kruis Fidei et vertuti hem door Z. H. den Paus geschonken. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat er tot nader order geene inhoudingen mogen plaats hebben op de soldijen van onderofficieren, korporaals en manschappen, ten behoeve van hun kleeding- en reparatiefonds. OOKLOGSBGRIGTEI. Het lijdt thans geen twijfel meer, dat Bazaines leger na een bloedigen strijd in Metz teruggeworpen is. Een bom bardement van de stad is op handen. Intusschen marcheert de kroonprins naar Parijs (zelfs de Fransche depêche erkent dat zijne verkenners St. Dizier bereikt hebben) daar Mac Mahon er nu wel niet aan denken zal, hem te Chalons tegen te houden. Dat daar reeds gestreden zou zijn wordt niet bevestigd. Omtrent de gevechten van den 18 dezer zijn geene bij zonderheden nog bekend, alleen is het bevestigd, dat het Fransche leger in den nacht van 1819 dezer geheel binnen de vesting Metz is geweken. Het verlies der Franschen in de gevechten op 14, 16 en 18 dezer is alleen aan dooden 12000 k 15000, en met de gevangenen in geen geval minder dan 50,000 man. Bij Gra- velotte hebben de Pruisen circa 4000 Franschen krijgsgevangen gemaakt. Er zijn Zondag te Keulen bevelen gekomen om uit de Bijnvestingen het zware geschut naar het leger te zenden, ten einde tot de belegering van Metz te worden gebezigd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duitschers bezig zijn een Spoorweg om Metz in den vorm van een halven cirkel aan te leggen, om van de spoorweg naar Parijs nog voor de inneming van Metz gebruik te kunnen maken. Volgens de Figaro is niet prins Albert, de zoon, in een der gevechten van jl. Dingsdag gesneuveld, maar diens vader, prins Frederik Hendrik Albert, de jongste broeder van den koning van Pruisen, geboren 4 Oct. 1809. Beide berigten worden door een derde weder tegenge sproken dat zegt dat de prinsen ongedeerd zijn. Een vierde berigt betwijfelt of prins Albert, de vader, wel in Pruisische dienst is. Kamp van Chalons 20 Aug. des avonds. De keizer heeft gister te paard verscheidene legercorpsen bezocht. Overal werd Z. M. door de troepen omringd, die tot Hd. het verzoek rigtten om tegen den vijand om te rukken. De Fransche vloot heeft bevel ontvangen de Jahe bin nen te stoomen en Wilhelmshaven te vernielen. Omtrent het zeegevecht bij het eiland Kügen, op 17 dezer, zijn te Stettin per telegraaf de volgende bijzonderheden uit Hiddensee medegedeeld: Voorm. 1(H ure. Hier is ten 10 ure een Fransche kanon neerboot gepasseerd, op een afstand van 4 mijlen, koers zettende naar Daserort. Zij wordt vervolgd door de Grille. Nam. 2 ure. Op ongeveer 3 mijlen afstand zijn vier vij andelijke gepantserde fregatten en eene kanonneerboot in 't gezigt, met volle kracht naar hier koers zettende. Zij schijnen jagt te maken op de Grille, die hier wil binnenloopen. 3 ure 5 min. Op ongeveer mijl afstand zijn vier gepant serde schepen en twee kanonneerbooten in 't gezigt, waarvan op dit oogenblik twee fregatten tegen drie onzer kanonneer booten en de Grille in gevecht zijn. De vijand beschiet ge lijkertijd de kust bij het Wittower Posthuis en doet per minuut een schot. 4.45 ure. De vijandelijke schepen zijn de noordkust bij Hiddensee tot op een i mijl genaderd. Onze flotille heeft

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2