HELDERSCHE COURANT. 81 Augustus. Jïteums- en Woensdag •flDnrrlcnliC'fiihÖ. M 966. Tiende Jaargang. 1876. (©ffiriëeï gcöccïte. iïict-Dffiriëcï rjcöcelte. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n 1.23 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adveetestien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. Bij den brand in den nacht van den 23 dezer in de Tuinstraat alhier, hebben zes zeer behoeftige huisgezinnen hun inboedel verloren, hetzij door den brand of de aangewende middelen tot blussching. Op verzoek dier lieden heeft het gemeentebestuur het doen eener COLLECTE in do gemeente toegestaan. De opbrengst zal naar billijkheid worden verdeeld. De ondergeteekende beveelt die Collecte bij de ingezetenen minzaam aan. Helder, De Burgemeester, deu 27 Augustus 1870. STAKMAN BOSSE. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 30 Aug. 1870. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het district Alkmaar, zijn in het onder district Helder uitgebragt 2341 stemmen. Het weder is hier in de laatste dagen niet zeer gunstig, iederen dag harde wind en regenbuijen. In den nacht tusschen Zondag en Maandag woede er eeu storm uit het N. W. t. N. Door een welwillende hand zijn wij in de gelegenheid gesteld daaromtrent de navolgende waarnemingen mede te deelen Laagste barometerstand 2u.80m. na middern. 736°.8 millim. Grootste winddruk voormiddag 7u.30m. 70.0 kilogram per O meter. Water in het Marsdiep te 8u.30m. voormiddag 0.846 meter boven volzee. Des avonds ten 7u.40m. was de winddruk nog 49 kilog. Heden ten 10u.15m. is de barometer rijzende 760.0 dus nagenoeg weer den normalen stand. De regen is opgehouden doch de wind is bij vlagen nog zeer sterk. Het groen der boomen heeft op sommige punten der gemeente veel geleden. Overigens weinig schade. Door het noodsein van den vuurtoren werd gisteren het gerucht bevestigd, dat er zich eeu schip in gevaar be vond; men vreesde bij den noordelijken storm, dat de op varende hun dood in de golven zouden vinden, indien niet spoedig hulp werd verleend. De plaatselijke commissie der reddingboot gaf onmiddelijk de noodige bevelen om de red dingboot, gestationeerd aan de haven, te water te brengen. De bemanning was in een oogwenk bijeen en de boot door de sleepboot Amsterdamkapt. Bakker, op sleeptouw genomen naar buiten gebragt. De sleepboot buiten komende, ontdekte dat bij Callantsoog een Noorsche brik gestrand was. De reddingboot meer speciaal bestemd ten dienste van op de buitengronden in nood verkeerende schepen, werd toch be sloten er zich heen te begeven, om zoo mogelijk hulp te verleenen. Bij het gestrande schip komende zag men de reddingboot van Callantsoog op zijde, waar de bemanning in overging en aan wal werd gebragt. Zich daarvan overtuigd hebbende zetten sleep- en redding boot wederom koers naar de haven. Het is ons regt aangenaam en den zeeman ten troost, hier een overtollig hulpbetoon te kannen constateren. Verdient onze commissie en de bemanning der redding-boot, benevens die der sleepboot met haren wakkeren kapitein Bakker, allen lof, ieder in zijn werkkring, niet minder lof brengen wij aan de commissie en de bemanning der reddingboot te Callantsoog voor hunne zelfopofferende hulp, wij wenschen hun geluk met het gunstige resultaat, dat zij hebben mogen behalen. De Engelsche stoomboot Conservatorgeladen met steenkolen, is heden voormiddag met hoogwaterdoor hevigen wind, op de steenendam geloopen; men is voorne- ment de boot gedepjtelijk te lossen in ligters en daarna met behulp der vloed weder af te brengen. In de haven is de Russische bark Emanuel, voor zijn anker weggedreven, en achter in de haven, bij de Oesterput, aan den grond geraakt, met adsistentie van sloeperlieden en stoomboot denkt men het schip weder af te brengen. Zondag morgen strandde op de noordpunt van de Noorderhaaks de Engelsche brik *Thornley", kapt. W. Potter. De equipagie heeft zich met de scheepsboot gered, en is te Texel aangeland. Maandag avond 29 dezer hield het collegie Sine Nomine eene gewone vergadering, welke met de tegenwoordigheid van een ridder-lid werd vereerd. Twee nieuwe leden werden plegtig geïnstalleerd en één nieuw lid werd aangenomen. De eerstvolgende vergadering is vastgesteld op Maandag 12 September e. k. des avonds ten 8 ure. Met ingang van 1 September aanstaande is verplaatst van het kantoor van den rijks-telegraaf alhier naar dat te Amsterdam, de heer P. van Hoolvverff, telegrafist der 8e klasse, terwijl, met ingang van genoemden datum, naar hier is ver plaatst de heer J. Thie, leerling-telegrafist, thans te Amsterdam. Zr. Ms. ramtorenschip //de Buffel" is, Zondag namiddag ten 3 ure, alhier van Engeland geretourneerd, na veel storm in de Noordzee te hebben doorgestaan. Er is op dien bodetn een matroos 2e klasse vermist, die men vermoed dat over boord is geslagen. Naar men meldt zal Zr. Ms. stoomschip Admiraal van Wassenaeronder bevel van den kapt. ter zee E. L. Gccr- ling, den ln September van Curacao naar Nederland vertrekken. Naar men verneemt, zijn benoemd tot ridders der orde van de Eikenkroon, de luits. t/z 2e klasse P. Zegers Veeckens en PI. G. ITildebrandfc, en de officier van administratie 1° kl. J. T. Mahieu. Z. M. heeft den heer P. H. Yerberne, gepensioneerd kapitein van het Oost-Tndische leger, benoemd tot majoor commandant van het 5e bataillon rustende schutterij in de provincie Noordholland. Z. M. heeft aan dr. C. J. de Jjange, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als officier van gezondheid 2e klasse bij de dienstdoende schutterij te Alkmaar en als zoodanig benoemd D. Hulst, med. doctor aldaar. Benoemd tot griffier bij het kantongeregt te Medem- blik mr. A. van Deinse, thans griffier bij het kantongeregt teCortgene: tot plaatsvervangend kantonregter te Medemblik J. B. Vroom, ontvanger der registratie en domeinen aldaar; tot plaatsvervangend kantonregter te Doesborgh G. IJ. Blaauw, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. Men telegrafeert ons dat Z. M., uit de residentie ko mende, lieden morgen ten ruim 5 ure te Utrecht is aange komen daar men van de komst van Z. M. was verwittigd, was alles wat militair was onder de wapenen en geleek de ontvangst en intogt in de stad veel op een zegetogt. Z. M. droeg do uniform van generaal der dragonders en werd begeleid door de prinsen van Oranje en Alexander, adjudanten, ordonnans-officieren, generaals en verder gevolg, allen te paard. Voorts artillerie, infanterie, mineurs, schut terij, enz. enz. Salutschoten werden gelost. Z. M. denkt eenige dagen hier te vertoeven om de militaire

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1