BLI1GERLI.IKE STAM HUI GEMEE\TË HELDElt den der regterzijde vex-lieten de vergadering onder de toejui chingen der linkerzijde, die hen aanmoedigde om bij hun be sluit te volharden en vooral niet terug te komen. Onder luid gelach kwamen zij echter een uur later terug. Ook is in comité-generaal de bewapening van Parijs be- sprokeh, en moet het gebleken zijn, dat de regering nog geen wapenen aan de bevolking durfde toevertrouwen. Later zijn 100,000 geweren k piston uitgereikt. Le Franqaïs verzekert dat de keizerin den generaal Trochu verzocht heeft zijn ontslag te vragen. Deze heeft geweigerd en gezegd dat men hem moest afzetten, als men meende zijn diensten niet meer noodig te hebben. Hetzelfde blad zegt dat de gouverneur van Parijs bij herhaling moeyelijkheden heeft met den prefect van politie Piêtri. Het Journal des Debats zegt op nieuw, dat de malaise, welke blijkbaar in het wetgevend ligchaam heersekt, bewijst dat men niet wel gedaan heeft, het kabinet dat, onder den drang der omstandigheden, het kabinet Oliviér heeft vervangen, uitsluitend uit reaetionnaire elementen zamen te stellen. De natie heeft 't eerst niet zoo naauw genomen met dé zamenstelling van het ministerie, maar de haspelarijeu, die dagelijks, ofschoon alle leden eenstemmig zijn in geestdrift voor het vaderland, in de kamer plaats grijpen, doen het valsche van den toe stand uitkomen. »Een partij, die alles behalve het vertrouwen des lands bezit, is uitsluitend belast met de herstelling zijner zakenmen brengt het land in verderf en men redt het altoos «en familie," eindigt de Debats. Onder de vele geruchten die te Parijs worden verspreid; behoort ook dat keizer Napoleon voornemens zou zijn, Bourges tijdelijk te versterken en zich, in geval van tegenspoed, met het overschot des legers daarheen te begeven. De Times" merkt op, dat wanneer MacMahons plan werkelijk is geweest om Bazaine te hulp te komen, zijne beweging naar Reims in elk geval eene beweging in verkeerde rigting is geweest. De weg van Chalons naar Metz, voert niet over Reims maar over Verdun, en wanneer Mac Mahon de voorkeur gaf aan een omweg over Rheims en Mézières, dan was het óf omdat hij vreesde, dat zijne plannen door de beweging van den kroonprins zouden worden verijdeld, óf omdat hij werkelijk iets anders beoogde dan hij zeide. Had Mac Mahon zich al in staat gerekend om de beide pruisische legers vóór Metz aan te vallen, dan kon hij toch niet voorbij hebben gezien dat de kroonprins hem altijd naauw op de hie len zat, welke welke weg hij ook koos. Zou het, zoo vraagt het blad, niet natuurlijker zijn om te veronderstellen, dat zijne bewegingen alleen het gevolg waren van zijne begeerte, om een zoo lastigen buurman als de kroon prins dreigde te worden, te ontvlugten Is het zoo waarschijn lijk, dat hij er afkeerig van was om den kroonprins te Chalons te ontmoeten of eene ontmoeting met hem te wagen op den weg naar Parijs of eindelijk, dat hij de kans wilde waar nemen om Parijs te bereiken vóór den kroonprins Mac Mahon liep gevaar van te worden omgetrokken en omsingeld in het kamp van Chalons, gelijk met het Rijnleger te Metz was geschied. Welke is ïntusschen de toestand van Bazaine te Metz Hij staat, sedert zyne «overwinning" bij Gravelotte en Re- zon ville, ten noorden der vesting, tusschen Maizières-Ies-Metz en Chatel. Alle uitvallen en zegepralen die hij gedurende de laatste week in de «Figaro" heeft verrigt en behaald, hebben niet belet dat hij naauwer dan ooit te voren is ingesloten en dat berigten uit Montmedy en Sédan zijne komst aldaar zeer uitdrukkelijk tegenspreken. De Duitsche troepen hebben intusschen van dit tijdsverloop gebruik gemaakt om rondom Metz in alle rigtingen sterke veld verschansingen op te werpen, die, goed bezet, een door breken van de linie door Fransche troepen schier onmogelijk maken: Bovendien meldt de telegraaf dat generaal Vogel von Falkenstein met zijne 150,000 man uit Hanover is opgebro ken en de omsingeling van Bazaine met zijoe versche troepen heeft overgenomen. Is het waar dat de «eenige korpsen" uit de «Staats-Anzeiger" werkelijk dit nieuwe leger beteekenen, dan is de geheele oorspronkelijke, armee op weg naar Parijs, en zou het cijfer dier troepen zeker op 400,000 man mogen worden begroot. De Temp» bevat een brief van Louis Blanc uit Londen, waarin deze de noodzakelijkheid op den voorgrond stelt, om de tegenwoordige crisis moedig onder de oogen te zien. Wan neer men, zegt hij, het tafereel, dat de min of meer officieele bladen van Parijs er van ophangen, vergelijkt men de voor stelling der Engelsche pers, begint men te vreezen dat Frank rijk zelf niet weet hoezeer het bedreigd wordt. De Engelsche weten niet, vervolgt hij, waartoe Frankrijk in staat is, daar zij, schier eenstemmig, zijn toestand als wanhopig schijnen te beschouwen. Dat komt, omdat niets wat officieel Fransch is in Engeland wordt geloofd. Pruisische telegrammen gelooft menwat de Franschen betreft, de waarschijnlijkheid is er voor dat zij liegen, redeneert de Engelschman. Is het niet hartverscheurend voor een Franschman die in Engeland woont? De ongeloovigheid der Engelschen, beweert Louis Blanc, komt uit twee oorzaken voort. Vooreerst omdat men weet dat het voor Napoleon een quaestie is van leven of dood. de tegenspoeden te verbloemen die het gevolg zijn van zijn ver blinding en zijn onbekwaamheid. Vervolgens omdat de tij dingen, die voor de Franschen gunstig zijnde Engelschen minder aangenaam in 't oor klinken. Engeland, verzekert Louis Blanc (en wij gelooven teregt) is, in zijn geheel geno men, Pruisisch gezind. De partijdigheid, waarmede zij den toestand beschouwen, moet dus, zoo eindigt Louis Blanc, de heldhaftige pogingen van Frankrijk niet verlammen. De Daily Telcgrapk bevat een ingezonden stuk, getee- kcud«Eene stem uit Helgoland", waarin het denkbeeld wordt geopperd, dat als vredesvoorwaarde niet worde gesteld, het doen van afstand van Lotharingen en den Eizas, maar dat de Fransche vloot aan Duitschland worde afgestaan. Door dit offer zou Frankrijk totaal worden verlamd en Duitschland tot eene zeemogendheid van den eersten rang worden verheven. Als Parijs valt, moeten Brest, Toulon en Cherbourg zich overgeven. Vanwaar zal de vloot dan proviand en amunutie erlangen Zou dus vraagt de inzender ten slotte ironisch Engeland er ook iets op tegen hebben, dat de schadever goeding met zulk een munt werd betaald? Bar-le-Duc, 26 Augustus. Uit het Pruisische hoofdkwartier. De kleine vesting Vitry heeft zich zich gisteren overgegeven. Men heeft daarin 16 kanonen gevonden. Twee bataillons der mobiele garde, die verdwaald waren, zijn door onze cavelerie overvallen. Onzer zijds is de majoor Freisen zwaar gekwetst en zijn buitendien drie man gewond. In Metz (de omliggende dorpen niet medegerekecd) liggen, volgens Fransche berigten, 15000, volgens Pruisische berigten 20000 Fransche gewonden, waaronder hospitaal koorts en typhus uitgebroken zijn. Men meldt uit Metz 28 Augustus. (Fransche bron). De koning van Pruisen heeft generaal Steinmetz ontslagen, wegens de groote verliezen welke zijn leger heeft geleden. Daar niet één generaal in de plaats van Steinmetz het bevel op zich wilde nemen, is diens leger met dat van den kroon prins zaamgesmolten. Een telegram van de Belgische grenzen doet onderstellen dat de Pruisen hun marsch op Parijs niet willen voortzetten, zonder met Mac-Mahon slaags te zijn geweest. In een brief aan de «N.D. Allg. Ztg., omtrent de laatste gevechten rondom Metz, leest men «De Franschen zijn zoo overhaastig geretireerd, dat zij bij Armanvillers een groot kamp met al de daarin aanwezige goederen, papieren, wapens, enz. hebben prijs gegeven. De vleeschspijzen stonden geheel ge reed; kleedingstukken waren blijkbaar in wilden haast uit de achtergelaten koffers gesleurdverschillende brieven, sommi gen eerst half geschreven, waren er blijven liggenkortom, alles droeg de sporen van een overijlde vlugt. De onzen be merkten tot hunne niet geringe verbazing, hoe de Fransche militairen het zich te velde gemakkelijk maken. Terwijl onze geharde strijders dikwijls genoeg onder den blooten hemel op den kouden grond en altijd op een harden matras, of slechts op een deken, den nacht doorbrengen, vond men in de fransche tenten niet slechts veerenbedden met toebehooren, stoelen en fauteuils, maar zelfs tapijten, gordijnen, welriekende oliën en alle andere toiletartikelen. Inderdaad, nu eerst be grepen velen onzer kameraden, waarom er bij de Franschen zooveel tijd en omslag wordt vereischt om met een kamp op te breken." De keizer op de vlugtTe Prerau in Bohemen liep in de afgeloopen week het gerucht dat keizer Napoleon op zijn vlugt uit Frankrijk daar gepasseerd was. Inderdaad was met den spoorwog uit Oderberg aldaar een Israëlitische koop man uit Polen aangekomen, die zóó sprekend op Napoleon III geleek, dat hij zich in een wagon moest laten insluiten om het gedrang te ontgaan van het nieuwsgierig publiek, dat absoluut een «voortvlugtig keizer" wilde zien. Uit Petersburg wordt aan de «Bohemia" geschreven, dat de Russische vloot in Kroonstad op het punt staat van uit te loopen en dat de bevelhebber verzegelde orders mede neemt, die hij eerst op de hoogte van Bornholm zal mogen openen. Van 19 26 Augustus 1S70. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD K. Goos eu E. Meijsser. li. J. Langeuhorst eu E. Bak ker. J. Bal en H. vaD Bijlcvcld. J. Herfst en E. Akkerhuis. BEVALLENA. de Ruijtcr geb. Bood, Z. J. van den Brom geb. Winkel, Z. S. L. Droogcndijk geb. van Leeuwen, Z. S. Iiarder geb. Sluiter, D. R. do Roos geb. van Vualcn, D. E. Listelle geb. Duij- vetter, D. S. S. Weers geb. de Jongh, Z. D. Sarlcmijn geb. van der Wiele, D. M. Quast geb. Boelsums, Z. H. C. Moonen geb. Huppen, D. M. Fooij geb. Metzelaar, D. J. de Haas geb. Hopman, Z. A. W. Wildenberg geb. van Tongerloo, D. C. E. Rappoldt geb. Schutte, Z. A. C. van Gessel geb. Spigt, Z. D. Bommel geb. Kunst, r{. T. Bakker geb. Daarnhouwer, Z. E. vau Eekcres, D. T. Smit geb. de Graaf, D. M. J. Brems geb. Zits, Z. OVERLEDEN C. Sinjewel, 66 jaren. G. J. Zonnebelt, 31 jaren. K. de Haan, 16 dagen. A. E. Ebbinkhof, 12 maanden. R. AI. Rens, 2 maanden. C. Kater, CS jaren. M. Zwaan geb. Borst, 13 jaren. P. H. Waldemaier, 7 maanden. T. van Extcr, 4 maanden. SUHKTBRRIGTEIV. ROTTERDAM, 29 Augustus. Dc prijzen der aardappelen waren als volgtGeldcrschc ronde Wolkam mers f2.— Kralen f2.30; Stoelenmatters f2.70. Redelijke aanvoer. ALKMAAR, 27 Aug. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 3 Paard f 40 tot 100; 8 Koeijen f 100 tot 200; 8 nuchtere Kalveren f9 tot 14, 162 Schapen t'12 tot 30, 80 Lammeren f9 tot 18; 120 magere Varkens i'10 tot 25, 224 Big gen beneden J0 weken f5 tot f 12; 6 Bokken en Geiten f4 tot 7; Boter per kop van 0.630 Kilo f 0.75 tot 0.90 et. HOORN, 27 Aug. 115 hectol. Garst f6 a 6.50, 24 hectol. Haver f5.25 a 5.75, Vale Erwten f 11 il 11.25, Mosterdzaad f21, Karweizaad f 15 a 15,50, 21 Paarden f45 a 180, 385 Schapen f 18 30, 8 Kalveren f 7 ii 15.50, 45 Varkens f 17 a25, 4 Zeugen f30 a 49, 180 Biggcu f4 a 12, 35 Kippen f0.25 a 1, 5200 Kipcijeren f 2.70 a 2.85 per 100 st2500 kop Boter f 0.45 a 0.G0 per kop, 225 hectol. Aardappelen f 2.30 a 3 per hectol., 200 manden Appelen f 0.50 a 0.S0, 1500 manden Peren fU.60 a 0.S0 per mand. 6500 kilo lloode Aalbessen f7.50 a 8.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3