De in gebruikneming van het nieuw gebouwde Ko ninklijk Instituut voor de Marine alhier heeft dezer dagen plaats gehad zonder eenige feestelijkheden. Zaturdag zijn de nieuw benoemde adelborsten gearriveerd en gisteren morgen zijn de overigen van verlof geretourneerd. De dertigste verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje werd hier Zondag gevierd door het uitsteken van vele vlaggen van openbare en particuliere gebouwen bene vens van de in de haven liggende schepen zoowel van koop vaarders- als oorlogschepen. Op laatstgenoemden werd ten 11 ure groot e parade gehouden en ten 12 ure door de troepeu van het garnizoen, waaraan door een gedeelte van het artil lerie vrijkorps werd deelgenomen op het terrein tusscheu het provinciaal Observatorium en de batterij Kaaphoofd. De pa rade werd gekommandeerd door den kommandant van het algemeen depot van dicipline, den majoor Stoop. De inspectie werd gehouden door den bevelhebber van de militaire stelling Helder, den kolonel Engelvaart. Waarna de parade eindigde met een défilé voor laatstgenoemden hoofd officier. De seance in de goochelkunst bij gelegenheid van den verjaardag van den prins van Oranje in Musis Sacrum, op Zondag jl., heeft het opgekomen publiek zeer voldaan. De jeugdige Ilofmechanicus, de heer D. T. Bamberg, heeft de gunstige renommee die wijlen zijn grootvader en vader hebben verworven volkomen gehandhaafd. Wanneer hij mogt besluiten gedurende het wintersaizoen zijn seance te herhalen, durven wij hem een even gunstige opkomst voorspellen. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. van Gijtenbeek, als kapitein bij het 4e bataillon 3e comp. ruslende schutterij in Noordholland. Z. M. heeft bevorderd tot luits. t/z le kl. de luits. t/z 2e kl. J. M. H. Bervoets en K. A. Stakmau Bosse; tot luits. t/z 2e kl. de. adelborsten lc kl. R. Vidal de St. Germain en J. E. Sickeiisnonactiviteit verleend aan de luits. t/z 2e kl. D. G. "Visser en A. E. Arkenbout Schokker. Z. M. heeft tot belooning dergenen van de zee- en 'landmagt in Nederlands Indië, die zich hebben onderscheiden bij de in 1868 plaats gehad hebbende krijgsverrigtingen op Bali en inde noorder-districten van Celebes, goedgevonden a. Ter zake der voorschreven krijgsverrigtingen op Bali lo. te bevorderen van ridder 3e kl. tot commandeur der militaire Willemsorde Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst den kolonel der infanterie bij het leger in Ned. Indie D. L. de Brabant, commandant der exped. landmagt, thans met verlof in Nederland2o. te benoemen tot ridder der orde van den Ned. leeuw, den kapt.-luit. t/z. H. P. v. Bo- ■neval Faure, chef der expedit. zeemagt3o. te benoemen tot ridder der 4e kl. van den militairen Willemsordevan de zeemagt den luit. t/z. le kl. D. Schuurman, commandant van het stoomschip Cycloopcommandant der maritieme-lan- dingsdivisieen van de landmagt in Ned. Indie: den offic. van gez. 2e kl. II. Greve, de le luits. der infanterie W. ÏY Braun en J. R. Engelhard, en den thans gegageerden en in Ned. teruggekeerden fuselier J. Krommenhoek, en l). ter zake der voormelde krijgsverrigtingen in de noorder-districteu van Celebes te benoemen tot ridder 4e kl. van de militaire Wil lemsorde van de zeemagt den luit. t/z. le kl. H. v. Goens, commandant van het schooner-stoomschip Coehoom den luit. t/z. le kl. J. v. Burgen den offic. van gez. 2e kl. C. Noordewier en van de landmagt in Ned. Indieden offic. van gez 2e kl. D. J. Visscher; den ln luit. der cavelarie E. J. Ronkens, den 2n luit. der infanterie H. W. P. Tram- burg, den opperwachtmeester der cavalleris J. van Rossum, den brigadier-hoefsm. der cavallerie J. G. J. Bongaertz, en den fuselier W. II. Grapel, benevens onderscheidene eervolle vermeldingen bij de zee- en landmagt. Men schrijft ons van Texel, 4 Sept. De Burger-Societeit alhier is door het hoofdbestuur als afdeeling van Het Roode Kruis erkend. De opbrengst der inzameling ten voordeele van 't Roode Kruiswas belangrijk te noemen. Oude Schild bragt op f 67., Waal f 7G.Oostcrend f89., de Hoorn c. a. f54., enz. Aan den Burg vooral werd veel ingezameld. De leden van het comité werden overal op ons eiland met veel sympathie en heuschheid ontvangen. Wel een bewijs, dat elk de pogingen van de vereeniging het Roode Kruis van harte toejuicht. Eene collecte in de school te Oude Schild bragt op f2.37. Veel kleintjes maken een groot Naar wij vernemen zal de opbrengst, die op f700. be groot wordtaan het hoofdbestuur worden overhandigd door eene commissie, die op eigene kosten de reis zal doen naar 's Gravenhage. OMfrSfi&ÖGSBEKaöTEIW. Een bloedige vierdaagsche strijd rondom Sédan heeft beslist over het lot van Mac-Mahons leger niet alleen, maar ook over dat van den keizer. Het gcheele leger, op Sédan teruggeworpen, heeft gecapi tuleerd, nadat de hertog van Magenta zelf was gewond en het bevel aan den generaal Wimpffen had overgedragen. En te Sédan was de keizer. Hij was geen opperbevelhebber meer van het leger, hij gaf zich dus niet over aan den Duit- schen bevelhebber, die den slag bij Sédan heeft gekomman- mandeerd (waarschijnlijk de kroonprins van Saksen) maar wel aan den koning in persoon, van wiens grootmoedigheid hij thans afhangt. Men wane echter niet, dat door deze schier ongeloofelijke wending der fortuin de oorlog als geëindigd mag worden be schouwd. Als het geheele dappere leger van den hertog van Magenta met zijn aanvoerder en zijn keizer in de Duitsche vestingen als krijgsgevangenen wordt bewaaktals ook het leger van Bazaine, welks toestand hopeloos is geworden, zich op genade heeft overgegeven en evenzeer in de vestingen is geïnterneerd, dan nog is er niet voldaan aan de steeds toe nemende ambitie der Pruisen, die blijkbaar de Duitsche bonds- vlag van de Tuilerien willen doen wapperen. Wanneer het niet gelukt aan de onzijdige mogendheden om Bismarck van dit plan af te brengen (en het blijkt reeds, dat de Duitsche bevolking tegen zoodanige inneming krachtig protesteert), dan zal eerstdaags een aanval op de hoofdstad worden gedaan, waarvan de gevolgen nog niet te voorzien zijn. De meeste Parijzenaars zijn onverschillig voor het lot van den keizer en zijne dynastie, maar zij zullen niet dulden dat Bismarck kamers betrekt in de Tuillerien. Dan zal uit elk venster de tromp van een revolver of een Lefaucheux worden gerigt op de overwinnende troependan draagt elk wapen ver genoeg, en dan zal de overwinnaar, in de straten van Parijs meer gedecimeerd dan bij Gravelotte en Sédan, mees ter zijn van een puinhoop, eens de hoofdstad van een magtig rijk. Het Pruisische leger rukt regt op Parijs aan, en zijn reeds op 24 kilometers van St. Quentin gezien. Berlijn, 4 Sept. Telegram aan H. M. koningin Augusta. «Varennes, 4 Sept., voormiddags ten 8 ure. Welk een treffend oogenblik was de ontmoeting met NapoleonHij was neêrgedrukt, maar waardig in Zijne houding en onder worpen, Ik heb hem Wilhelmshöhe, bij Cassel, tot verblijf plaats aangewezeD. Onze zamenkomst had plaats in een klein kasteel voor het westelijke glasis van Sédan. Van daar reed ik het leger door rondom Sédan. Van mijne ontvangst door de troepen kunt Gij U een denkbeeld vormen 't Is onbe schrijfelijk! Bij het vallen van den avond ten half acht ure had ik mijn rid, die vijf uren duurde, ten einde gebragt, maar keerde eerst ten een ure in den nacht hier terug. God helpe verder!'* «Wilhelm." De «Echo de Bruxelles" bevat het navolgend verhaal, hoe keizer Napoleon zich heeft overgegeven, gedaan aan een van zijne redacteuren, door den correspondent van het oor- logs-tooneel van het Engelsche blad de «Pall Mali Gazette" De slag, Donderdag morgen om 4 uur onder de muren van Sédan begonnen, werd omstreeks 2 ure gestaakt, te 3 uur met nieuwe woede hervat; ten 5 ure was hij voor goed ge ëindigd. Mac-Mahon en zijn leger waren in Sédan terugge worpen, door het 250,000 man sterke Pruisische leger omsingeld en buiten staat zich voor twee dagen in de ontoereikende vestingwerken staande te houden. «Om 6 uur meldde zich een Eransch stafofficier als par lementair in het hoofdkwartier van den koning van Pruisen aan om over de voorwaarden eener kapitulatie te onderhan delen. Men bevond dat hij geen volmagt had om over het lot der geheele armee, in de vestiDg opgesloten, te onder handelen. «Men verlangde te onderhandelen met den generaal O'Reilly, kommandant der vesting. «Deze werd op zijn beurt gezonden. «Hij ontving ten antwoord dat, elke ernstige verdediging in Sédan voor het Fransche leger onmogelijk zijnde, de over gave op genade en ongenade werd geëischt. «Op dit oogenblik, zegt de correspondent van de «Pall Mali Gazette," was er nog geen sprake van den keizer, van wiens tegenwoordigheid in het Fransche kamp men onkundig was, en het stilzwijgen des parlementairs omtrent een zoo gewigtig feit, werd later ernstig gelaakt. «Eensklaps liep een ontzaggelijke kreet door de Pruisische gelederen: Der Kaiser ist da «Bijna tegelijkertijd werd de koning van Pruisen een eigen handig schrijven van Napoleon III gebragt. In dat schrijven, welks woordelijke inhoud natuurlijk niet bekend is, verklaart de keizer, volgens zeggen van den Pruisischen chef, dat hij% wijl hij niet aan de spits van zijn leger kon snevenzijn degen in handen des konings van Pruisen stelde. «De geestdrift in het Pruisische leger was onbeschrijfelijk. De soldaten wierpen hunne wapens weg en omhelsden el kander, daar zij den oorlog als geëindigd beschouwden. Een kwartier later speelden alle Pruisische muziekkorpsen. Eenige van deze hieven het «Partant pour la Syrië" en zelfs de «Marseillaise aan, maar onmiddelijk werden hun boden toe gezonden, die hun bevalen daarmee op te houden, opdat het Pruisische leger zijn zegepraal niet zou bevlekken door den schijn op zich te laden van den tegenspoed der overwonnenen te lioonen. «Graaf Bismarck werd van alle kanten omringd en geluk gewenscht. Hij antwoordde «Mijne heeren, ik heb niet het minste deel aan den goeden uitslag van dezen oorlog. Wendt u tot den koning, tot Yon Moltke. Ik heb niets gedaan. Toch, vervolgde hij, zich- zelven snel in de rede vallende, heb ik iets gedaan. Ik heb gemaakt dat de Zuid-Duitschen Staten ons hun magtigen steun verleend hebben; aan hen, aan onze dappere Beijeren en Wurtembergers, zijn wij deze laatste zegepraal verschuldigd." «Men weet inderdaad, dat het vooral de legers der Zui-

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2