ImILUKË STAM) Riill (ïïilHIÏÏE HKLDBR. ADVE11TENTIEN. Tivoli. CONCERT viooirïiRTiioos zoier amen, Selijke Staten waren, die Donderdag nebben medegestreden. «De geheele bevolking van Sédan was op de wallen, sedert bet vuren had opgehouden, en aanschouwde, zegt de Engelsche verslaggever, het eindeloos defileren van het Pruisische leger, even alsof er van niets anders dan van een militaire vertoo ning sprake was. Een correspondent van le Temps heeft den keizerlijken prins van Mézières (waarschijnlijk naar Avesnes) zien ver trekken. Het was bij middernacht; desniettemin was er veel volk aan het station, maar noch burgers, noch militairen hebben eenigen kreet doen hooren. Blijkbaar niet op zijn ge mak en met de linkschheid, aan jongens van zijn leeftijd eigen, nam de jongen prins toch onophoudelijk zijn pet af, maar de onverschilligheid liet zich niet verbidden. Dezelfde correspondent meldt dat de grensbewoners zich elk oogenblik in Belgie begeven om daar ten minste de tij dingen te vernemen, die hun officieel in Frankrijk onthouden worden. De «Indépendance" verzekert, dat de keizerin, van Parijs komende, zich te Braine-le-Comte bij den keizerlijken prins heeft gevoegd, om zich gezamenlijk naar keizer Napo leon te begeven. De republiek is geproclameerd te Parijs, Lyoii, Bourdeaux, Glrenoble en andere groote steden. Een voorloopig bewind heeft zich geconstitueerd. Het ministerie Palikao is gevallen. Toen de regering hare aaneenschakeling van leugens niet langer konde volhouden, is zij door een algemeene uitbarsting der volksverbetering weggevaagd. Het voorloopig bewind is zamengesteld als volgtFavre, Simon, Picard, Pelletan, Crêmieux, Ferry, Glais Bizoin, Ro- chefort, Arago, Garnier Pagès. De Kératry, prefect van po litie Etienne Arago, maire van Parijs Gambetta, minister van binnenl. zaken; Favre, buitenl. zaken; Magnin, finan- tien Simon, onderwijs; Crémieux, justitie,- generaal Leflo, oorlog; Grevy, president van den Raad van State; Trochu blijft gouverneur van Parijs. Brussel, 3 September. 12,000 Franschen, bij zich hebbende 1200 paarden, kanonnen en banieren, hebben op ons grond gebied de wijk genomen en de wapens neergelegd. De gekwetsten, zoowel Franschen als Pruisen, zullen in het militair hospitaal te Namen worden opgenomen en met de meeste zorgvuldigheid worden verpleegd. De bevolking dier stad heeft zich daartoe by de officieren van gezondheid be schikbaar gesteld. Door officieele rapportenis geconstateerd, dat Pruisische cavaleristen, om aan de Franschen te ontkomen, zich hebben geborgen op Luxemburgs grondgebied en, na daar een ge heelen dag te hebben vertoefd, nog altijd gewapend het Fransch grondgebied weder hebben betreden. - Uit Mezières schrijft een correspondent van de Daily News het volgende Den geheelen weg tusschen Mourmelon en Mezières heb ik bezaaid gevonden met weggeloopen soldaten. Een Fransch officier verhaalde mij, hoe tijdens den Italiaanschen voldtocht niet minder dan 25,000 vermist werden, die men veronderstelde gesneuveld te zijn, doch die later in Frankrijk teruggevonden werden. Ditmaal moet het daarmede nog erger gesteld wezen. Buizende manschappen hebben heel eenvoudig hun wapens en uniform weggeworpen, en hebben bij de boeren hun intrek ge nomen, voor wie ze, zoolang de oorlog duren zal, veldarbeid verrigten. Andere nemen hun toevlugt tot minder eerlijke middelen. Zij worden struikroovers, en maken de wegen on veilig, zoodat tegenwoordig niemand zonder een revolver durft reizen. Hoe lang voegt de correspondent er bij deze staat van zaken nog duren moet, is moeijelijk te voorspellen. Zóóveel is zeker, dat de positie van een reiziger in Frankrijk op het oogenblik ver van aangenaam ismen staat voortdu rend tusschen drie vurende boeren, die u voor spion houden en liefst levend verbranden de zwervende soldaten, die u uitschudden en de Pruisen, die u den terugweg afsnyden. Van de drie kwade kansen is zeker de laatste 't minst te vreezen. De oorlog begint reeds zijn invloed op de weelde te doen gevoelen. De renpaarden van graaf Lagrange, den ei genaar van Gladiateur, worden in den loop dezer maand door Tattersall in Londen verkocht. Een correspondent van de Daily News geeft de volgende beschrijving van den Duitschen marketender Half soldaat, half waard, en geheelen al dief vertegen woordigd de marketender een wonderlijk mengsel van moed slimheid, en oneerlijkheid. Zijn roeping is, in de dorpen die hij doortrekt, zooveel mogelijk mondbehoeften te koopen, liefst te stelen, welke hij dan in zijn kar bergt, om ze, op gezette uren, aan de soldaten van zijn compagnie te verkoopen. Dik wijls voert de marketender zijn betere helft met zich een mannetjeswijf, dat haar echtgenoot onder den duim houdt, de soldaten brutaliseert, en de officieren flikflooit. Zelden ziet mevrouw de marketenderin er bekoorlijk uit. De dame althans, die mij van mijn dagelijksch voedsel voorziet, is een Megera bij uitstek. Een Fransche soldatenmuts bedekt luchtig de fladderende grijze haren, en een voltigeurjas beschermd haar boezem tegen onkuische blikken; aan haar zijde draagt ze een ontzettend groot mes, waarmede ze het harde zwarte kom miesbrood in stukken houwt; haar armen zijn eer zwart dan bruin, gedeeltelijk als een gevolg van den zonneschijn, doch meer nog door toedoen van een massieve laag vuil; en haar S korte rokken veroorloven u een blik te slaan op haar voeten, die verborgen zijn in de zware laarzen van dezen of genen gesneuvelden landsman. Zoo ge bij mevrouw in de gunst staat, haalt ze u uit de schuilhoeken van haar buffet een stuk vleesch voor den dag, een ui, een stuk witbrood, en misschien ook een glas schnapps voor welk een en ander gij den matigen prijs van één thaler deponeert. Gewoonlijk is de marketender genoegzaam op de hoogte van zijn bedrijf, om, na afloop van een veldtogt, zich van alle wereldsche zorgen te ontslaan, en het vak van rentenier te kunnen ter hand nemen. Van 26 Aug. 2 Sept. 1870. ONDERTROUWD N. Schollen, ijzerdraaijer, 27 jaren en S. E. Rcïchart, 21 jaren. P. Oetelmads, koopman, 23 jaren en C. G. Boogmans, 22 jaren. A. \V. Schutter, schoenmaker, 2*1 jaren en G. M.Spigt, 26 jareu. GETROUWD: H. J. Kocli en M. S. Peters. T. Maarleveld en F. Jansen. BEVALLEN M. J. M. Kamp geb. Grocncvcld, D. T. Stuivers gcb. Meijer, Z. M. M. Zevenboom geb. Koele, Z. H. Wallast geb. Kwant, D. J. E Rijkers geb. Veldman, D. G. Berghuis, D. N. Zwaan gcb. Brcet, 2 D. M. G. A. Gabriel, D. N. Kuiper gcb. Duinker, D. OVERLEDEN J. S. Kruijs, 9 maanden. P. G. Spigt, 31 jaren. P. KallT, 57 jaren. G. Brautigam, 7 jaren. A. Fonncr, bijna 7 maau- dcn. C. H. Eibers, 19 maanden. P. J. de Groot, 9 maanden. J. Mullius, 18 jaren. W. C. Kaan, 10 weken. A. dc Vroome, 5 maanden UAKKTBERIGTËN. IIOORN, 3 Sept. SShectol. Garst fG a 6.50, 112 hectol. Haver f 5.25 a 5.75, 22 Vale Erwten f 10, Mosterdzaad f 20 a 20.50, Karweizaad f 15 a 16, 21 Paarden f 50 a 175, 420 Schapen f IS a 29, 9 Kalveren f S.50 19, 65 Varkens f 15 a 23, 5 Zeugen f 35 a 53, 320 Biggen f450 a 11.50, 25 Kippen f 0.30 a 1, 5000 Kipeijcren f 2.75 a 2.85 per 100 st. 1663 kop Boter 0.55 a 0.65 per kop. 350 hectol. Aardappelen f 3 a 4 per hectol. S00 manden Appclcu f 0.50 a 0.65 per mand. 750 manden Peren f0.70 a 0.95 per mand, 800 kilo Roode Aalbessen f 8 a 8.50. ALKMAAR, 3 Sept. Heden zijn ter markt alhier aangevoerd: 2 Paard f 40 lot 60; 1 Koe f 110, 6 nuchtere Kalveren f9 tot 17, 176 Schapen f8 tot 26, 60 magere Var kens f 16 tot 26, 128 Biggen beneden 10 weken f6 tot fll; Boter per kop van 0.630 Kilo f 0.75 tot 0.80 et. AANGEKOMEN SCHEPEN TE BATAVIA vóór 21 Aug. 1870. A. M. E., Anna en Johanna, Christina, Den Elshout, Jan van Galen, Nieuwland, Samhiri. Vertrokken Helena Hcnriette, Honigby. AFLOOP DEK VERftOOPlIG gehouden op Maandag 5 September 1870, in het Bierhuis «de Brouwer" alhier, ten overstaan van den Notaris B. Werendlijn Smit, is als volgt: 1. Het Bierhuis «de Brouwer", kooper de heer H. T. A. Janzen voor de som van ƒ8800. 2. Het Winkelhuis, enz. aan do Zuidstraatkooper de heer L. A. Hartsinck, voor de som van «2401. Donderdag 8 September vertrekt van hier de Oost-Indisehe landmail via Marseille. Heden overleed ons jongste kindje WILLEM ADRIAAN slechts zes maanden oud. W. A. van SPRANG. W. F. F. van SPRANG—d1 HARVANDT. Niemvcdiep6 September 1870. Bij beschikking van de Arrondissements- Regtbank te Alkmaar, dd. 27 Augustus 11., is de ondergeteekende tijdelijk aangewezen om de i?I B 1U E T E van de vroegere HH. Notarissen KLUPPELL, BEETS, SCHOON en IIIDDE BOK, allen geresideerd hebbende te Helder, in bewaring te nemen, zijnde gezegde Minuten ten zijnen Kantore overgebragt op heden. B. WEKEitDLIJN SMIT, Helder3 September 1870. Notaris. op WOENSDAG den 7 en op DONDER DAG den S SEPTEMIiEK. BUITENGEWONE UITVOERING door den wereldberoemde bespelende liet Instrument met de voeten. Aanvang 8 ure.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3