NIEUWSTIJDINGEN. pelijk: »noch de persoonlijke overgave van keizer Napoleon, noch de daarop gevolgde verandering van bestuur, moet het voortrukken van ons leger naar Parijs verhinderen al die uitdrukkingen getuigen zóó duidelijk van ruwheid, gebrek aan beschaving en wraakzucht, dat wij juist daaruit hoop putten, dat de regering, voor welke wij de hoogste achting gevoelen, die met verachting zal ter zijde leggen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 13 Sept. 1870. Gisteren namiddag is door twee Maasscbe vischsloepen, een logger en een Engelsche kotter alhier masteloos binnen- gebragt, de Engelsche bark Triune, kapt. Farguhar komende van Tanganrog met rogge voor Rotterdam bestemd. Dit schip, op de hoogte van Goerêe door een storm overvallen, is overzijde geraakt, zoodat men genoodzaakt was de masten te kappen, waarna het weder is gerezen, doch in hulpeloozen toestand door den storm werd voortgezweept, tot dat het bij meer handzamer weder door de bovenbedoelde visschersvaartui- gen is ontdekt, die voor den wind af, schip, lading en beman ning alhier in behouden haven hebben gebragt. De Nederlandsche Handel-Maatschappij vraagt scheeps gelegenheid voor het transport naar Java van 100 militairen, waaronder 8 onder-officieren, benevens 9 kajuitspassagiers alhier te embarkeeren den 8 October. De le luit. H. Merkus Willer, van het 3° batt. 7e reg. infanterie alhier in garnizoen, is voor een jaar op non-activiteit gesteld. De Staats-Courant deelt het koninkl. besluit mede tot sluiting van de tegenwoordige vergadering van de Staten- Generaal op 17 September, des middags ten 2 ure. Maandag 19 dezer teu één ure, zal het nieuwe zitting jaar der Staten-Generaal door Z. M. den Koning piegtig worden geopend. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is vergaderd. Men verwacht morgen, Woensdag, den aanvang der beraad slagingen van die Kamer over het wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf. -Voor den bijbel, aau H. K. II. prinses Marie, bij gele genheid van haar aanstaand huwelijk met Z. D. II. den prins von Wied, als nationaal geschenk aan te bieden, moeten reeds meer dan 26 000 hebben ingeschreven. Men verneemt, dat met 1 October twee der opgeko men ligtingen met verlof huiswaarts gaan. Tevens zou bij de regering het plan bestaan om voortaan twee ligtingen in plaats van eene onder de wapenen te houden. Men meldt van Utrecht, dat met het einde van Sep tember de troepen van daar weder naar hunne verschillende garnizoenen zullen terugkeeren. Vele officieren, bij het hoofd kwartier geplaatst, maken zich gereed voor hun vertrek. Er loopt een gerucht dat Z. K. H. de prius opperbevelhebber den 26n of daaromtrent de stad zal verlaten. Men zegt dat eene algemeen noodzakelijk geachte be- bevordering bij alle wapens en de aanstelling van geschikte onderofficieren tot officier, door te groote zuinigheid van den Minister van Oorlog wordt tegengehouden. In het Dagll.van Ned. leest men: //Hoezeer er bij de regering volstrekt geeno vrees meer schijnt te bestaan, dat zij in de Europesche verwikkelingen zou kunnen worden betrokken, wordt allerwege de laatste hand gelegd aan onze kolossale inundatiewerken. Zij dus, die op deze wijze van verdediging hunne hoop bouwen, en nog altijd voor Prui- sens inlijvings-zucht vreezen, kunnen zich gerust stellen. Bij den gemeenteraad van Alkmaar is ingekomen ver zoek van rar. A. P. de Lange, om eervol ontslag als leeraar in de gronden der Staathuishoudkunde en van het Nederland sche Staatsregt aan de burger avondschool, vóór den aanvang van den nieuwen cursus aan die inrigting. De inzameling voor het Roode Kruis heeft te Wie- ringen opgebragt de som van f 101 - Onder de giften, bij het bestuur van de afdeeling Leeuwarden van bet Roode Kruis ontvangenkomen voor f6 350., opbrengst eener inzameling op eene vergadering van de loge //de Eriesehe trouw", en f500. van liet St. Anthouy gasthuis. Door het Leidsche Dagblad werd dezer dagen berigt, dat te Soeterwoude de veetyphus was uitgebroken thans berigt het Vaderland genoemd berigt te kunnen tegenspreken en geeft de verzekering dat geen enkel geval van veetyphus zich te Soeterwoude heeft voorgedaan. Met herinnering aan de verklaring die graaf von Bis- marek aan den correspondent van de Pall Mali Gazelle zou gedaan hebben, dat men in Duitschland niet denkt aan het annexeeren van Nederland, terwijl de Hollanders geen Duit- schers zijn, welk verhaal wel niets anders dan een corres- pondentenbluf kan zijn, zegt het Vaderland teregt, dat men zich toch eens die vrees uit liet hoofd moet zetten, als of Pruisen reeds naar ons likkebaart;" men mogt dat hypochondrisch gezeur wel laten rusten. Het Vaderl. haalt de bezwaren aan van twee lieden, waarvan de een zegt: //Ik geloof stellig dat ik de tering heb" en de ander neenmaar zeg, hoor eens gij denkt toch niet dat ik de tering heb." Die beiden mogen gerust zameu plaats nemen naar Pau. Eeu gezond meusch spreekt niet over ziekte. Een gezond mensch spreekt evenmin over zijn dood. Meer en meer wint, op grond van verschillende waar nemingen in de jongste oorlogen, 't geloof veld, bat de gewel dige regen, in den jongsten tijd gevallen, in verband zou staan met het duizelingwekkend kanongebulder op de slagvelden. De Duitschers te Batavia gevestigd, hebben eene som van f12,000 bijeengebragt en ter beschikking gesteld van de Noord - Duitsche, Beijersche en Badenscbe consuls aldaar, als bijdrage voor de verpleging van in den oorlog gekwetste Duitsche krijgers. Londen, 10 Sept. Het britscbe pantsersehip Captain, een vaartuig van de nieuwgte constructie, is niet ver van kaap Finisterre vóór het aanbreken van den dag gezonken. Omtrent het vergaan van bet pantserschip verneemt men dat 18 personen van de bemanning van 500 koppen gered zijn. De booten en eenige sparren zijn drijvend gevonden. Wat de juiste oorzaak van de ramp is, weet men nog niet. Het ongeluk had plaats in de nacht van 6 op 7 Sept. bij kaap Finisterre (N. W. uithoek van Spanje.) Het schip was ge bouwd door de hh. Laird te Birkenhead, onder de leiding van kapt. Cowper Coles, die zich als passagier op het schip bevond, wien de regering daartoe geheel onbeperkte volmagt gegeven had. Hij had 2 schroeven, 4272 ton inhoud en eene machine van 900 paardenkracht. De dikste pantserplaten waren 8 duim dik. In zijn beide torens voerde het 6 kanonnen van bet zwaarste kaliber. Het was het sterkste schip der Engelsche vloot en had reeds bij vroegere togten een hevigen storm goed doorgestaan. OOKLOGSBEKIGTEIII. Men meldt van Brussel 10 Sept. De »Etoile Beige" meldt uit Sédan van 9 dezer. Vijf leger corpsen zijn op weg naar Parijs. Twee daarvan hebben nog niet aan den oorlog deelgenomen. Het legercorps van den kroonprins en bet Beijersche corps, die voor Sédan lagen, hebben bevel gekregen zich bij do vijf andere corpsen te voegen. Alle deze corpsen moeten zich 14 dezer in hunne respectieve stellingen bevinden. Zij willen Parijs op 10 mijlen afstand omsingelen. Deze mededeelingen zijn afkomstig uit het hoofdkwartier van den kroonprins. Berlijn 10 Sept. Officieel wordt uit Rheims van 9 dezer, 1.20 namiddags, berigt dat behalve de 25000 in den slag van Sédan gevangen genomen Fransehen, door de capitulatie nog 83000 man, waaronder 4000 officieren, krijgsgevangen werden gemaakt, tevens zijn nog 14000 gewonden opgenomen, ver volgens zijn 400 veldstukken, waaronder 70 mitrailleuses, 150 vestingkanonnen en 10000 paarden buit gemaakt. Zeer talrijk legermaterieel bevindt zich in onze handen. Daarbij voegende de verliezen in den slag van Beaumont en 3000 op Belgisch grondgebied gedreven soldaten, wordt de gezamenlijke sterkte van het leger van Mac Mahon vóór den slag op 150,000 man begroot. Parijs 10 Sept. Het gerucht loopt dat Bazaine bij zijn uitval op Pont-a-Mouzon belangrijke verliezen heeft toege- bragt aan de Saksische landweer. De Pruisen hebben zich meester gemaakt van een transport levensmiddelen voor Straatsburg bestemd. Parijs, 10 Sept. Men verzekert dat de onderhandelingen der verschillende Kabinetten op dit oogenblik enkel ten doel zouden hebben om tot het sluiten van een wapenstilstand voor veertien dagen te geraken. Deze overeenkomst ondervindt talrijke moeijelijkheden, waarvan sommige nogthans uit den weg zullen worden geruimd. Carlsruhe. 10 Sept. Generaal Uhlrich heeft, nadat hij was onderrigt van hetgeen er te Sédan was voorgevallen, voor gesteld Straatsburg over te geven, mits zijne militaire magt met vliegende vaandels en slaande trom de vesting mogt ver laten De Pruisen weigerden deze voorwaarden toe te staan en eischten dat generaal Uhlrich op genade of ongenade zou ca pituleren. Het bombardement wordt krachtdadig voortgezet. Door de Pruissen zijn thans twee reusachtige mortieren voor Straatsburg als belegeringsgeschut aangevoeld. Zij wegen elk 175 centenaars en de. projectilen hebben eene zwaarte van 2 centenaars. Voor de lading is 15 pond kruid noodig. Parijs, 11 Sept. (Berigt van bet ministerie). 600 Pruisen zijn gisteren morgen Chateau-Thierry (dep. Aisne) binnenge rukt en hebben eveneens bezet la-Ferté-Gaucher (dep. Seine en Marne). De generaal Thérémin, kommandant van Laön, heeft de citadel overgegeven om de stad te sparen. Het kruidhuis is om 12% ure gesprongen met een gedeelte van het fort, den Pruisischen generalen staf, ettelijke honderden Pruisische soldaten en eenige manschappen van de garde mobile. Parijs 12 Sept. Officieel wordt gemeld dat Thiers heden avond met eene zending naar Londen zal vertrekken. Hij zal zich vervolgens naar Petersburg en Weenen begeven. Uit verschillende berigten bij het ministerie ontvangen, volgt dat de Pruisen dezen nacht te Meaux en te Melun gekomen zijn. De »Gaulois verzekert, dat Engeland Zaturdag een nota aan den koning van Pruisen gezonden heeft, waarin, uitnaam der onzijdige mogendheden een wapenstilstand gevraagd wordt. De koning heeft nog niet geantwoord.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2