^jngejonben. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMESTE A1APAUL0WM. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE Berlijü, 12 Sept. (Officieel telegram aan koningin Augusta.) Reims, 11 Sept. 10 uur 's avonds. Er zijn treui'ige berigten uit Laön, waar de citadel gisteren, na de capitulatie en liet binnenmarcheeren onzer bezetting, in de lucht is gesprongen. Vijftig man der onzen en 300 mobiele garden werden daarbij gedood en een aantal anderen verminkt. Prins Wilhelm van Mecklenburg is gewond. Er was ongetwijfeld verraad in het spel. Wilhelm. Volgens een telegram uit Flensburg, voorkomende in de Weener Pressezou de Fransche vloot per telegraaf bevel hebben ontvangen, om naar Frankrijk terug te keeren, daar men de bemanning tot verdediging der vestingen gebruiken wil. Onze scheepvaart zoo schrijft men uit Koningsberg van 6 dezer is, na eene korte stremming, door de alleen op het papier bestaande blokkade, heropend. Het Stettiner stoomschip «Kolberg." hetwelk sedert het laatst van Julü hier werkeloos had gelegen, heeft per telegraaf van zijne ree- derij order ontvangen om, ingeval het vracht kon krijgen, te laden en uit te loopen, of zoo neen, dan dadelijk naar Stettin over te komen. De Pilauer brik Ceres, kapt. Kuhn, laadt hier lompen naar Amerika. Eene alhier liggende Noordduitsche brik zoekt ook al naar bevrachting, op grond dat er zelfs van eene schijn- blokkade der Oostzeehavens geen sprake meer blijkt te zijn. Ook te Dantzig liggen verscheidene schepen, die dezer dagen de vaart zullen hervatten. Van New-York wordt per telegraaf berigt, dat een corps van 10,000 vrijwilligers in de volgende week in Frankrijk zal aankomen. De Times bevat twee brieven, blijkbaar van gezagheb bende zijde, waarin het Kabinet van Londen zeer dringend wordt uitgenoodigd niet langer de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor een lijdelijk toezien van de hervatting der vij andelijkheden tussehen Frankrijk en Pruisen en waarbij het gouvernement wordt aangespoord tot handelen vóór dat het beleg van Parijs zal zijn begonnen. De briefschrijvers verklaren zich stellig tegen eene verbrok keling van Frankrijks grondgebied, maar opperen het denk beeld om, behalve de oorlogskosten, aan Frankrijk als vergoe ding aan Duitschland op te leggen de voorwaarde der ontmante ling van de vestingen Straatsburg en Metz, waardooreene soort van neutralisatie van den Elzas zou worden verkregen. Een laatste waarschuwing roept de «Daily Telegraph" aan de inwoners van Parijs, om niet, ter wille van een opgeschroefd en verkeerd begrepen patriotisme, zich de ont zettende gevaren op den hals te halen, die zij uittarten! De Duitschers zullen slechts dooden en verminken wie tegen hen strijdt; maar misschien zullen de dagen komen, dat menig weerloos burger den zegevierenden intogt van den vijand als eene verlossing zal beschouwen. Al de mannen die sedert 18 jaren zijn opgejaagd, gekneveld en gevangen gezet, ze zijn losgebroken en te voorschijn getreden uit hunne schuilhoeken ze zijn gewapend! Politie is er niet meer. Van de nationale garde zal geen enkel man van de wallen kunnen gemist worden. Nooit schooncr gelegenheid dus voor de ontevredenen, voor de vijanden der maatschappij, (wier aantal legio is) om zich te wreken en hun schade in te halen. Thans reeds worden in de straten bedreigingen gehoord, die verschrikkelijke dino-en doen voorziener zal geweld, roof, moord plaats hebben binnen de stad, van veel ijsselijker aard dan het bloedvergieten daar buiten. Schaars voorzien van goede manschappen en ammu- nutie, met eene bevolking die alle booze elementen bevat, welke weelde en dierlijkheid voortbrengen we vragen het aan ieder moet' Parijs niet krankzinnig heeten, wanneer het werkelijk een beleg afwacht? Geen jammerlijker zelfbe drog dan de meening, dat een plaats als Parijs zich zou kunnen verdedigen gelijk Straatsburg, of eertijds Saragossa. De stad is te groot, te verdeeld, en, helaas in vele opzigten te ver dorven tot zulk een heroïsme. Die vreeselijke magt, «het ge meen van Parijs", is thans een gewapend gemeen; het heeft zijn revolutie gehad, maar nog niet zijn restitutie; en wanneer de welgezinden op de wallen hun leven zullen wagen dan eerst «zal de hel losbreken." ffêevoBuiie in den BierkeSijkeu Florence Maandag 12 Sept. De bevolking van de pro vincie Yiterbo (Kerkelijke Staat) is in opstand gekomen, onder den kreet van «Leve de koning van Italië." Gewapende jonge lieden hebben zich tot guerrilla-benden gevormd om de pauselijke zouaven te verontrusten, die zich te Yiterbo, Montefiascone en Valentano verschanst hebben. De gendarmerie is ontwapend, maar in vrijheid gelaten. Adressen aan den koning, waarin op het onmiddelijk bin nenrukken der Italiaansche troepen aangedrongen wordt, wor den in verschillende gemeenten geteekend. Overal heerscht opgewondenheid ten gunste van de inbezit neming van Rome door Italië. In dien geest hebben reeds demonstratiën te Napels en te Modena plaats gehad. Het officiële blad van Florence meldt, dat de koning op voorstel van den ministerraadaan de koninklijke troepen bevel gegeven heeft den Kerkelijken Staat binnen te rukken. Lodewijk Kapoleon, ex-keizcr vana Frankrijk. Louis Napoleon werd geboren te Parijs, den 20 April 1808. Zijne moe der nas koningin Hortense de Bcaumarchais, echtgenoote van 's Keizers derden broeder Louis Napoleon Bonaparte, koning van Holland. Na den te rugkeer der Bourbons in Frankrijk, ging zijne moeder met hem naar Duitsch land en van daarnaar Zwitserland. Zij was van haren man gescheiden. Keizer Napoleon zei dat dit geschied was uit oorzake van woderzijdscho misslagen. Na 1880 vroeg Louis Napoleon om in Frankrijk tc mogen wedorkecren. Louis Philippc weigerde. Daarna wilde Napoleon Rome helpen innemen, maar 't viel tegen. Hij werd door de Oostenrijkers gevangen genomen, maar geraakte weder uit hun handen. In 1S31 wilde hij naar Polen gaan vechtenhij kwam te laat. In 1832 stier!' de hertog van Reichstadt. Vau dat tijdstip had hij maar écu droom meerkeizer vau Frankrijk worden. Hij schreef eenige werken over sociale vraagstukken. In 1836 waagde hij een aanval op Straatsburg. Hij werd gevangen ge vangen genomen, niet gevonnisd, maar naar Amerika getransporteerd. Zijue medcpligtigen werden vrijgesproken. Hij kwam terug naar Europa. Zijne moedei' stierf den 3 October 1837. In Zwitserland kon hij niet langer blijven Frankrijk wilde het niet. Hij ging naar Engeland. Daar gaf hij de Idees napolêoniennes uit. In 1 SlO waagde hij weer cenen aauval, ditmaal op Boulogne. Hij werd andermaal in hechtenis genomen en veroordeeld tot levenslangen gevangenschap. Hij bleef te Ham tot 1S46. Hij ontsnapte en vluchtte naar Engeland. Bij het losbarsten der omwenteling van Februarij ging hy in allerijl naar Parijs, hopende in troebel water tc kunnen visschen. Zijne hoop werd vcr- ivezcntlijkt, en dat wel in ceno mate, die zeker zijue grootste verwachtingen overtrof. Hij werd tot volksvertegenwoordiger gekozen te Parijs. Maar de Lamau? tine, die als het ware een voorgevoel had, duldo niet dat hij zitting zou nemen. In September werd Napoleon evenwel gekozen in vijf verschillende de partementen. Den 20 December 1818 werd hij tot presideut der republiek uitgeroepen met 5,534,520 stemmen tegen 1,879,298. In April 1849 gelastte hij de expeditie tegen Rome en sloeg de Roomsche republiek den bodem iu. Den 2 December 1851 voerde Louis Napoleon wiens gezag op 10 De cember een einde zou nemen, den bcruchten staatsaanslag uit. De voor naamste maunen van Frankrijk werden gearresteerd. Duizenden en duizenden werden naar Blistah (in Afrika) en naar Cayenno getransporteerd. Eene volksstemming gaf hem 7,439,210 stemmen tegen 648,737. Den 14 Januarij 1852 werd het keizerrijk uitgeroepen. Nieuwe volks stemming 7,824,128 ja tegen 253,145 neen. Den 29 Januarij 1S53 trad hij in den echt met Eugenie de Montijo. Den 4 Januarij 1854 liepen de vereenigde vloten de zwarte zee binnen. Oorlog in den Krim. Den 22 April werd Odcssa gebombardeerd. 16 Maart 1856, geboorte van den keizerlijken prins. In September 1857 zamenkomst der keizers van Rusland en Frankrijk te Stuttgard. Den 14 Januarij aanslag van Orsini. Den 4 Augustus 1838 expoditio naar Cochin-china. Generaal Cousin-Mon- tauban wordt graaf van Palikao. Den 1 Januarij 1359, in het antwoord van den keizer aan bet corps- diplomatique, vijandschap tegen Oostenrijk. Den 3 Mei oorlogsverklaring. Den 10 Mei vertrekt Napoleon naar Italië. In Julij eindigt de oorlog door den vrede van Villafranca. Den 24 Maart 1860 worden Savoijo cn Nizza geannexeerd. In April 1860 oorlog tegen China. In Juuij 1862, bet begin vau het einde De expeditie naar Mexico. Den 5 November 1863 opent de keizer de zitting der Kamers. Hij zegt dat de tractaten van 1815 opgehouden hebben tc bestaan. Hij stelt voor een Europccsch congres te openen. De andere mogeudheden willen er echter niet vau hooren. In 1866 wordt Napoleon gedwongen de vergrooting van Pruisen toe te laten. In 1870 weer eene grootc volksstemming, nog gunstiger dan al de voor gaande. Daarna: Oorlog tegen Pruisen. Slag van Sedan. Eu... Onze lozers weton liet overige. Om te voldoen aan het van verschillende kanten ontvangen verzoek tot langer termijn voor het inzenden van voorwerpen in de Algemeens Verloting ten voordeele van //H E T ROODE KRUIS," heeft de HOOFD-COMMISSIE besloten de tijdsbepaling te verlengen tot 15 October a. s. '<s Gravenhage7 September 1S70. Mn. G. J. E. Graaf van BIJLANDT, Secretaris. Van 2 9 Sept. 1870. ONDERTROUWD K. P. C. de Bazel, ridder der militaire Willemsorde, kwartiermeester bij de marine, 24 jaren en P. E. Kocb, 27 jaren. J. V. Diclil, magazijnbewaarder, 42 jaren, weduwnaar van E. IJ. F. vau der Linden en C. B. Uffel, 29 jaren. GEHUWD Geeno. BEVALLEN: E. C. van Haren geb. Swart, D. K. Drijver geb. Duin- ker, Z. J. F. Taylor geb. Bruijn, Z. L. Janssen, geb. Okkerse, D. J. W. R. Rusman geb. van der Schaft, Z. D. Buis geb. Griek, D. J. Schulze geb. Stuijvenberg, D. E. M. Löschcv geb. Ritter, D. A. A. Takes geb. Boots, D. A. Over de Linden geb. Verfaille, Z. OVERLEDENE. de Beer, 9 jaren. K. Haasnoot, 2 jaren. W. A. van Sprang, bijna 6 maanden. A. Strop, 4 maanden. M. G. A. Ga- bricl, 8 dagen. H. M. Fooij, 16 dageu. C. Burgers, 54 jaren. NV. II. NVinter, bijna 5 maanden. J. H. Thomhagen, 24 jaren. Van 15 31 Aug. ONDERTROUWD cn GETROUWD Geen. GEBORENGeertje, dochter van K. Vlaming en E. Dalmcijcr. Aris, zoon van C. Kuiper en M. Gijzen. Pietertje, dochter van P. Neefjes on T. Dekker. OVERLEDEN Sijtjc, 3 maanden, dochter van II. v. Stipriaan cn A NVilras. Abraham Jobannes, 3 maanden, zoon vau J. Christiaanson en M. W. M. Leijding. Karei, 10 dagen, zoou van D. de Ridder en G. de Bont. Grietje, 3 maanden, dochter van P. Bijpost en G. Kwak. Wegens plaatsgebrek eerst heden opgenomen.) Van 15 31 Aug. ONDERTROUWD: Geen. GETROUWDJacob Gootjes en Dieuwcrtje Sip. Martinus Kuilman en Maartje Kooij. GEBORENJau, zoon van C. Besteman en G. Dekker. Nicolaas, zoon van A. Schouten en G. Polder. Willem, zooi', van M. Ploeger en N. Cleveringa. Guurtje, dochter van C. Slikker en A. Kreijger. Cor- nclis, zoon van J. van Bcusekom en J. M. Stuijt. Christiaan, zoon van C. Keijzer en T. Marees. Petrus, zoou van K. Lengers en A. de Wit. Jacob, zoon van J. Kniper cn M. Johanncs. Hermina, dochter van P. Mcilis en A. Visscher. Willempjc, dochter van Me. ltooziug. Aaltje, docliter van J. v. d. Oord en G. Delvcr. Geertruida Elisabeth, dochter van Ligthart eu A. Kooij. Cornelis Iiieronymus, zoou van C. Ligthar en A. Kooij.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 3