HELDERSCHE C0U1AIT. JïieutDS- ca Woensdag flÖoertentSe-öfflÖ. 21 September. Tiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M 972. 1870. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n 1 -25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Airverten tien van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 20 Sept. 1870. De heer P. J. Heijning, alhier is, met ingang van 1 Oetober a. s., herbenoemd tot schoolopziener in het 7e district van Noordholland. Benoemd bij de dienstdoende schutterij te Alkmaar tot kapitei'n mr. J. P. Kraakman, thans le luitenant; tot le luitenant G. Swerver, thans 2e luitenant; tot 20 luitenant A. Langenhuizen van Uven, thans schutter. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemagt de officier van gezondheid 3e klasse D. Dronkers, rang te nemen tusschen de officiers van gezondheid 2e klasse J. J. van Effen en B. Leon. De heer Wichers, ontvanger der registratie te Texel, is overgeplaatst naar Gulpen en zal worden vervangen door den heer Vriesendorp, thans surnumerair. Bij de verkiezing van 11 leden voor den gemeenteraad te Zijpe zijn uitgebragt 244 stemmen. Volstrekte meerder heid verwierven de heeren J. Lanser, J. Schrieke, K. Bier steker, P. Kistenmaker, T. Kampen, P. H. Leis, A. Kos J. van Beusekom en N. Kruijer. Herstemming moet ge schieden tusschen de heeren G. Schuit, G. Boontjes Pz., C. van Pruisen en J. Brak. Men schrijft ons van Schagen, 18 Sept. het volgende: Zaturdag werd alhier, naar aanleiding eener door den heer S. Buis in de //Schager Courant" geplaatste uitnoodiging, eene vergadering gehouden, ten doel hebbende de oprigting eener afdeeling /rSchagen" der Maatschappij van Landbouw. Ofschoon de opkomst niet talrijk was, bleek toch dat bereids op een vijftigtal leden kon worden gerekend en er gegronde hoop bestaat dat cijfer spoedig verdubbeld te zien. Na eenige gedachtenwisseling, waarbij o. a. het wenschelijke werd aan getoond om de vereeniging den naam //Schagen en omstreken" te geven, is besloten, tot bekoming der noodige inlichtingen enz. met het Hoofdbestuur der maatschappij in corresponden tie te treden en de afdeeling in eene latere vergadering te constitueren. Spoedig derhalve hoop ik de feitelijke oprig ting dezer afdeeling, welke voor Schagen ongetwijfeld goede resultaten zal opleveren, te kunnen mededeelen. --Zaturdag jl. is de zitting der vereenigde kamers te 's Hage op de gebruikelijke wijze door den minister van binnenlandsche zaken namens Z. M. den koning gesloten. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar dr. A. van Beeck Voilenhoven. Gisteren middag ten li ure zijn de beide Kamers der Staten-Generaal op de gebruikelijke wijze door Z. M. den Koning geopend met het uitspreken der volgende troonrede: //Mijne Heeren Is het mij telkenmale aangenaam, mij omringd te zien door de vertegenwoordigers van het geheele Nederlandsche volk, met ongemeen genoegen begroet ik u heden. Ik gevoel behoefte het in deze vergadering uit te spreken, hoe ik hoogelijk de trouw en vaderlandsliefde waardeer door het Nederlandsche volk gedurende de ernstige omstandigheden der laatste maanden op zoo indrukwekkende wijze aan den dag gelegd. Eenparig bleek de wil, wat ook gebeuren zoude, de zelfstandigheid van den staat te handhaven. Zee- en landmagt, nationale militie, schutterijen, vrijwillige ver- lenigingen, wedijverden in dien geest. Orde en rust heerschten overal. De last der inkwartiering werd met toewijding ge dragen voor de gezinnen der opgeroepen militiepligtigen jnildelijk gezorgd, en bij dit alles mogen wij met voldoening wijzen op de gelijktijdige werkzaamheid onzer landgenooten voor het z/Roode Kruis." In onze vriendschappelijke betrek kingen met de andere mogendheden bragt de oorlog geenerlei stoornis. De oorlogvoerende mogendheden hebben niet alleen de door mij aangekondigde strikte onzijdigheid erkend, maar tot de oplossing der daaraan uit haren aard verbonden moeije- lijkheden welwillend de hand geboden. Velen zijn de bewijzen van vertrouwen in dezen hagchelijken tijd door ons ontvan gen. Het is mijn bepaald voornemen, bij de gekozen onzij digheid te volharden. Intusschen heeft de loop der gebeur tenissen mij vrijheid doen vinden, met het huiswaarts zenden den buitengewoon bijeengeroepen ligtingen een aanvang te maken, en daardoor de ingezetenen van buitengewone lasten te ontheffen. Mogen weldra die buitengewone maatregelen niet meer noodig zijn De algemeene gesteldheid des lands levert allezins reden tot dank. De landbouw bloeit, de vloot der visscherij is in de laatste driejaren aanmerkelijk uitgebreid; andere takken van nijverheid, ofschoon thans door den oorlog gedrukt, vertoouen toenemende veerkracht. Meer en meer groole werken tot versneld verkeer, van staatswege en door maatschappijen ondernomen, bedekken het Nederlandsch gebied. Het onderwijs, aan welks verbetering alle vlijt wordt besteed, verspreidt in steeds wijderen kring zaden van beschaving en welvaart. De toestand onzer geldmiddelen is niet ongunstig te noemen, wanneer men den invloed der tijdsomstandigheden op het loopend dienstjaar in aanmerking neemt. De laatste tijdingen van de overzeesche bezittingen en koloniën worden u heden medegedeeld, bij het door de grondwet voorge schreven verslag. Ook daar is zeer veel gunstigs niet te miskennen. De regeling der aangelegenheden, waarvoor met uwe medewerking in dit jaar de grondslagen zijn vastgesteld wordt onverpoosd voortgezet. Is er alzoo overvloedige stof tot prijzen, mijne heeren, niettemin eischt menig gewigtig onderwerp, het rijk in en buiten Europa betreflende, voor ziening. Uwe medewerking zal dan ook weder in ruime mate worden ingeroepen. Reeds de omvangrijke wetsvoor stellen, in uwe vorige zitting onafgedaan gebleven, die u nader worden aangeboden, zullen uwe gespannen aandacht vorderen. Het is mijn innige wensch, dat het grondwettig gemeen overleg rijke vruchten drage Schenke Gode op onzen arbeid Zijn oumisbaren zegen Ik verklaar de gewone vergadering der Staten-Generaal geopend." De prinsen Erederik en Hendrik vergezelden den Koning bij de opening. Een ontzettende menigte was op de been. De Koning is overal met geestdrift ontvangen. Heden (Dingsdag) zitting der beide Kamers. Aanvang der werkzaamheden. Op last des konings, heeft de minister van oorlog, bij algemeene orderter kennis van het leger gebragt zijner majesteits tevredenheid, zoo over den goeden geest der troepen als over alles, wat met zooveel ijver, goeden wil en getrouwe pligtsbetrachting door officieren en mindere militairen van het leger, in zoo korten tijd, in 't belang der veiligheid van den staat en van zijne neutraliteit gedurende de jongste twee maanden verrigt is geworden. De Israëlitische militairen zullen in het laatst dezer maand, gedurende eene maand verlof bekomen, om even als in vroegere jaren, de alsdan invallende Israëlitische feestdagen bij hunne betrekkingen te kunnen vieren. Op de gisteren te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 732 paarden aangevoerd; Luxe paarden weinig aan gevoerd, en zonder handelgoede handel vooral in veulens van jaar. De burgemeester der gemeenten Lopik, Jaarsveld en Willige-Langerak heeft aan de veehouders in zijne gemeenten een recept tegen de besmettelijke longziekte bekend gemaakt,

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1