dat reeds gelukkige uitkomsten schijnt gehad te hebben. Het recept is afkomstig van den geneesheer Ferries, te Artignan, en is medegedeeld in het Maandbl. voor den Ned. landbouwer. Het bestaat in het toedienen aan ieder dier, dagelijks, van twee giften, telkens vóór het voederen, van 15 grammen kamfer, opgelost in een hal ven liter gewonen brandewijn. Uit het 7e bulletin uitgegeven door het hoofd-eomité der Nederlandsche vereeniging van het Roode Kruis te 'sHage, nemen wij een gedeelte over van het 2e rapport van den commissaris te Dusseldorp De voorraad van allerlei aard, die tot hiertoe uit Neder land werd aangevoerdwordt op de meest doeltreffende wijze gebruikt. Aan elke aanvrage, vanwaar zij ook komen moge, wordt voldaan, als het eeuigzins mogelijk is. In de afgeloopen week heb ik, dank zij den voorraad die aanwezig was, her haalde toezendingen kunnen doen van wijn, kleedingstukken, matrassen, dekens, verbandmiddelen, instrumenten, pluksel, tabak, sigaren, pantoffels, waarvan ik hier een aantal heb aangekocht, beschuit, ververschingen enz. aan de gewonden in het Dominikaner-klooster, het Mariënhospitaal, de Mal- kasten, de Kreuzschwestern, het klooster te Bilk, aan het Unterstützungs-comité, dat voor de lafenis der duizenden aan komende en doortrekkende gekwetsten zorgt en anderen. Behalve deze meer uitgebreide hulp, tracht ik voortdurend in voorkomende kleinere, maar daarom niet minder gewig- tige behoeften te voorzien. Zoo heb ik de noodige maatregelen genomen om gedurende den nacht eeno betere verlichting te brengen in de kamers van het reserve-lazaret, waar onze doctoren werkzaam zijn. Zoo werd mij eergisteren berigt, dat de Fransche gewonden, die in groeten getale in datzelfde lazaret liggen, voortaan port moeten betalen voor de brieven, die zij uit hun vaderland ontvangen, zelfs wanneer die ge frankeerd zijn. De beambte, met de uitdeeling der brieven belast, had van de meesten, die van alles ontbloot zijn, dat geld niet kunnen krijgen, maar daar 't hem onmogelijk was geweest weerstand te bieden aan de jammerlijke teleurstelling, die daardoor ontstond, had hij met een paar zijner kameraden eene kleine som bijeengebragt en zóó eene menigte gelukkigen gemaakt. Daar hij dit natuurlijk niet kan blijven volhouden, heb ik de zaak geregeld, en hij zal nu voortaan, tot wederop- zeggens toe, dagelijks dien briefport van mij ontvangen. Die bemoeijing met eene uitgave van niet meer dan één thaler daags behoort zeker tot de minst kostbare en toch wel dadigste, die op den weg van het Roode Kruis liggen. De Nederlandsche naam is hier in eere, en het was de volle waarheid, toen ik voor een paar dagen aan eenige leden van het Zeister-comité, die uit belangstelling herwaarts waren ge- komen en mijne tusschenkomst verzochten, om tot de bezig- tiging van eenige inrigtingen te geraken, verklaren kon »Zeg maarwir sind Hollander, en alle deuren gaan voor u open." Zij hebben de juistheid daarvan bij ondervinding leeren kennen. Volgens de Liberté heeft de chemïst Thiboumery het middel gevonden, om gedrukte couranten weder schoon te wasschen. De bladen zouden voortaan met blaauwen, in plaats van met zwarten inkt. gedrukt worden. Welk een heerlijk vooruitzigt, roept het blad. dat wij onze aanstaande overwin ning door middel van Pruisisch blaauw zullen bekend maken. OOKLOGSUEKEGTEAL De zending van Thiers is te Londen mislukt. Enge land heeft geweigerd eene bemiddeling te beproeven, zoolang het niet door beide partijen daartoe aangezocht is. De woor den, door Gladstone in Schotland gesproken, zijn op dat punt zoo duidelijk mogelijk.. De Daily News meldt, dat Thiers Zondag aan boord van het jagt Jerome Bonaparte, naar Petersburg vertrok ken is. De Londensche bladen laten zich zeer gunstig over den stap van Favre uit. Parijs, Zondag. De gezanten van Oostenrijk, Engeland en Rusland hebben gisteren Parijs verlaten en zich naar Tours begeven, om met hunne regeringen in communicatie te kunnen blijven. Zij zullen echter in betrekking blijven met onzen minister van Buïtenlandsche Zaken. De gezanten van Amerika, Belgie, Zwitserland en van ver scheidene andere Staten hebben aan den heer Favre verklaard, dat zij met hem te Parijs zullen blijven. Londen, Maandag. Van wege het departement van bui- tenlandsche zaken is bekend gemaakt, dat er gedurende de laatste tien dagen, mededeelingen tussohen de beide oorlog voerende mogendheden, door tusschenkomst van lord Lyons {Eng. gezant te Parijs) en graaf Bernstorff (Duitsch gezant te Londen) zijn gewisseld. Favre heeft besloten, zich dadelijk naar het hoofdkwartier van den koning van Pruisen te begeven. Men is het evenwel nog niet over de grondslagen der onderhandelingen eens ge worden. Men spreekt reeds van oneenigheden onder de Fransche regeringsleden: en de generaal Trochu schijnt nog al in het algemeen vertrouwen te zijn gedaald, vooreerst door zijn toe geven in zake van den heer Lullier. Ook zegt men, dat hij te veel met theoriën op heeft. Zoo is onder anderen eene spotprent in omloop, waarop hij afgebeeld wordt, zittende op een vat petroleum en een lucifer in de hand, op den wal den aanval af te wachten. JJe Rappel is verbaasd over de ondankbaarheid van Europa, en hoewel het blad zegt geen hulp te vragen, om dat Frankrijk zich wei zelf zal redden, roept het uit»Hoe Frankrijk heeft sinds vijftig jaren zoo vele volken ondersteund, sedert tachtig jaren alle natiën door zijne revolutie vrij ge maakt, het heeft in 1827 Griekenland gered, in 1830 België opgerigtin de laatste twintig jaren Engeland te Sebasto- pol van Ruslands heerschzucht bevrijdna Solferino Lom- bardije aan Italië teruggegeven, en Sadowa den zegevieren den togt der pruisen naar Weenen belet. Het heeft zich steeds als edelmoedige natie gedragen, overal en altijd de despoten in ontzag gehouden en nationaliteiten ondersteund, en nu het uur komt, waarop Frankrijk hulp noodig heeft en erkentelijkheid verwacht, ontmoet het niet3 dan ondankbaar heid, en wordt het aan zijn lot overgelaten! Nu zwijgt En geland, dat Frankrijks bondgenoot heetItalië, dat het heeft beschermd, Oostenrijk dat het aan zich heeft verpligtNu bewaren al zijne buren een lafhartig zwijgen Men leest in de »Electeur Lïbre," dat een Pruisische brigade, onder bevel van generaal Vogel von Falckenstein, is gekampeerd te VilleneuveSt. Georges. De "Gaulois" meldt, dat 15000 man van het leger van Vinoy gister een verkenning deden in de rigting van Creteil, alwaar een klein gevecht plaats had. Wij hadden 15 dooden, 30 gewonden: de Pruisen verloren meer. Zondag heeft voor het fort Ivry (ten Z. W. van Parijs) een gevecht plaats gehad, tusschen Pruisische troepen en drie linie-regimenten, eenige bataillons van de mobile garde en eene batterij artillerie, onder bevel van den kommandant van het fort Ivry. Op het laatste oogenblik scheenen de Pruisen zich terug te trekken. Een aantal Pruisische éclaireurs (zijn in de omstreken van Parijs, door vrijwillige scherpschutters doodgeschoten. De telegrammen uit de departementen getuigen dat er overal met den meesten ijver gewapend wordt. Naar men zegt, wordt het Duitsche leger, nog al in zijn opmai'sch naar Parijs vertraagd, doordat het kanaal dat de Marne met de Rijn verbindt en voor aanvoer van zwaar geschut gebruik werd, op eenmaal droog geloopen is, daar de Franschen de sluizen bij Vitry vernield hebben. Aanzien lijke transporten moeten daardoor aan den grond zitten. De toestand van Straatsburg wordt als zeer treurig geschilderd. Toul wordt voortdurend gebombardeerd, ofschoon de belegeraars telkens het vuur tot zwijgen brengen, zoo als officieele Fransche berigten verzekeren. De Oostzeevloot is voor een groot gedeelte in de Fran- sehe havens teruggekeerd. Er zijn onrustbarende tijdingen uit Algerie aangekomen Er heerscht onder de zuidelijke stammen groote agitatie. Het geheele verlies van de Fransche armee aan dooden, gewonden en gevangenen wordt op 280,000 man berekend. Het Duitsche leger heeft tot heden ongeveer 60,000 man verloren aan dooden en gewonden, terwijl 20 a 30,000 man ziek zijn geworden van de vermoeijende marschen; de krijgs gevangenen worden op 900 a 1000 man geschat. Toen het bombardement van Metz op Vrijdag den 9n begon onder een vreeselijken storm, spoelde het water al de aarde der graven weg de lijken kwamen daardoor weder boven en verspreidden een vreeselijken staok. Uit Brussel schrijft men aan de Köln. Zeitdat de stemming te Parijs geenszins zoo dapper is als beweerd wordt. Velen zouden gevoelen, dat tegenweer niet baatals Mac- Mahon zich met 100,000 geoefende soldaten moest overgeven, wat zullen dan de ongeoefende Parijzenaars vermogen Ook stelt men geen vertrouwen in de officieren, behalve in Trochu. Er zijn er dan ook onder, op wier ervaring men niet veel vertrouwen kan de bankier Dolfuss bij voorbeeld staat aan het hoofd van 10,000 man. Het aantal deserteurs moet zeer aanzienlijk wezenzoodat het gouvernement met verbeurd verklaring der goederen bedreigd heeft ieder, die zijne mili taire pligten niet nakomt. Alle schepen op de Marne zijn verbrand, om ze den Pruisen niet in handen te doen vallen. Men kan niet zeggen, dat de zaken in Frankrijk aan te jeugdige krachten zijn toevertrouwd. Trochu is 55, Arago 58, Favre 56, Garnier Pagès 67, Glais-Bizoin 70, Pelletan 57 en Crémieux 73 jaren oud. De jongste leden van de re gering der nationale verdediging zijn Jules Ferry, die 38 en Rochefort, die 40 jaren telt. In het ministerie vindt men Jules Simon 68 en Picard 57 jaren oud. Thiers, de vredesgezant, heeft een 73jarigen leeftijd bereikt. Volgens een particulier telegram uit Berlijn aan den Times gerigt zou een Duitscher eeo aanslag hebben willen plegen op het leven van Napoleon. Een jong mensch, die een pistool in den zak droeg, werd Vrijdag jl. op Wilhelmshöhe in hechtenis genomen. De Figaro geeft den raad om de kroonjuweelen, die thans tot niets meer dienen, te verkoopen, moet het zijn tot beneden de waarde, en er kanonnen voor aan te schaffen. De jongste zoon van den Pruisïschen minister van Oorlog von Roon werd reeds in den eersten slag gewond. Hij is hersteld en weder naar Frankrijk. De oudste zoon, majoor bij den generalen staf, is van het paard gestort en ligt ziek. De tweede zoon, kapitein der artillerie, ontviüg een schot dat zijn vinger wegnam. Hij bleef echter bij zijne batterij en werd kort daarop door een granaatsplinter in het onderlijf getroffen In een brief aan den geestelijke te Gutergotz bij Potsdam, waar de heer von Roon zijne goederen heeft, schrijft hij »Ik heb mijn armen zoon gelukkig na lang zoeken gevonden hij lijdt vreeselijk en zal spoedig in betere gewesten zijn. Ik heb afscheid van hem genomen, maar slechts voor korten tijd, want ook ik voel mijn einde naderen. Gisteren heb ik aan mijne gade alles geschreven en de hoop te kennen gegeven, dat zij als eene echte christin zich onderwerpen zal aan hetgeen niet te veranderen is. Zij kan zich troosten met de gedachte, dat

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2