famielles wenschte eene hoog bejaarde ziekelijke moeder mede te voeren, die echter bij het vervoer reeds in de straten van Parijs overleed. Aan de naaste betrekkingen werd niet eens den tijd toegestaan zich met de ter aarde bestelling van hunne geliefde doode in te laten. Zijne Majesteit heeft bij besluit van den 22n September jl., no. 3, goedgevonden lo. Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje, generaal der infanterie, opperbevelhebber van liet mobile leger, te rekenen van den 30 n dezer, eervol te ontheffen van dat opperbevel 2o. aan Zijne Koninklijke Hoogheid Hoogstdeszelfs bij- zonderen dank te betuigen voor de wijze waarop Hij zich van zijne veeltijds zoo moeijeliike taak heeft gekweten. Z. M. heeft goedgevonden met ingang van 30 dezer, lo. in te trekken het besluit van 20 Julij jl., no. 30: houdende zamenstelling van het mobile leger2o. eervol te ontheffen van het commando, hun bij dat besluit opgedragen den luit.- generaal W. J. Knoop, laatstelijk lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalden luit.-generaal J. H. Engelbregt, in specteur van het wapen der infanterie den generaal-majoor A. C. W. L. J. P. von Kellner, inspecteur van het wapen der artillerie, mitsgaders Hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, den ge neraal majoor M. D. Graaf van Limburg Stirum, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, en zulks onder be paling dat de luitenant-generaal Knoop en den generaal- majoor Graaf van Limburg Stirum voornoemd zullen worden ingedeeld eerstgenoemde bij den staf van het wapen der infanterie en laatstgenoemde bij het corps waartoe hij behoort. 3o. Hoogstdeszelfs bijzonderen dank te betuigen voor de wijze waarop zij zich van hunne veeltijds zoo moeijelijke taak hebben gekweten, aan opgenoemde opperofficieren, benevens aan de verdere officieren, die als commandanten van brigades, corpsen, versterkte plaatsen en linien, alsmede als chefs van de verschillende dienstvakken bij het leger werkzaam zijn -geweest. Z. M. heeft 1°. de kapts. t/z. J. E. W. E. baron van Kaders en jhr. J. B. E. von Schmidt auf Altenstadt en den kapt.-luit. t/z. H. D. Slegt, op hun verzoek, krachtens la van art. 33 der wet van den 28n Augustus 1851 (Staatsblad no. 126) ter zake van langdurige dienst, met ingang van den In October a. s., op pensioen te stellen, met vergunning aan de beide eersten om de activ.-uniform van hunnen rang te dragen, en onder toekenning, ingevolge a van art. 11< der wet van 28 Aug. 1851 (Staatsblad 110. 127,) aan ieder der beide eersten van een pensioen van f1800 en aan den laatstgenoemde van vijftien honderd gulden (f 1500)'s jaars 2°. met ingang van den ln October aanstaande te bevorderen: tot kapt. t/z., de kapt.-luits. t/z. P. van der Velden Erdbrink en C. J. l)amme; tot kapt.luit. t/z., de luits. t/z. lekl. P. J. Buyskes, J. H. P. E. Kniphorst en A. Riedveldtot luit. -t/z. Ie kl.. de luits. t/z. 2e kl. P. E. Winkelman, G. J. W. Hooghwinkel en J. P. Mercier; en tot luit. t/z. 2e kl.. de adelborsten le kl. J. J. Kraakman. W. li. Trompen C. J. H. van den broek. Bij beschikking van den minister van Marine van den 21n dezer, no. 63, is aan den I11 zeilmaker in het vaste corps dek- en onder-officieren J. de Vos. dienende op Zr. Ms. wachtschip alhier, toegekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Z. M. heeft tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor den duur der op den derden Maandag van September dezes jaars geopende zitting benoemd de heer mr. W. H. Dullerl. lid dier Kamer. Plet achtste bulletin van het hoofdcomité der Neder- landsche Vereeuiging //het Koode Kruis" behelst 0. a. het volgende Het Hoofd-Comité verzoekt dringend, het toe te zenden materieel in stevige, maar kleine kisten te verpakken, op de ■kisten te vermelden wat zij inhouden, zooveel mogelijk zaken van één soort in iedere kist, en vooral geen geld of brieven in de kisten in te sluiten. Voorts vraagt het Hoofd- Comité toezending te staken van bessensap, bier en snoeperijen. Het meest welkom zijn nuwollen dekens, onderbroeken, 'hemden, waskaarsen, irrigateurs, instrumenten, verduurzaamde melk, koffijextract, chocoladepoeder, Liebig-extract, rijst, eijeren, boter en rookvleesch. In de laatste vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs, gehouden te 's Gravenhage, zijn van den hoofd ingenieur van den waterstaat in Noordholland onderscheidene brieven ontvangen ten geleide var. de waarnemingen aan den Helder, gedureude de maanden Mei, Junij, Julij en Augustus 1870, en van gemiddelde uitkomsten van die waarnemingen over 1S69 en over 18511869, opgemaakt door het lid Wr. Ph. de Kruijff. Lie stukken zullen als naar gewooute achter de notulen worden afgedrukt. Woensdag avond is in het lokaal //de Karseboom" te Amsterdam de //Algemeene Vrede-vereenigiug definitief tot stand gekomen. l)e statuten zijn vastgesteld en 't vooiioopig bestuur is permanent verklaard. Le vereeuiging, die alom duizenden harer manifesten verspreidt, is met andere //bonden" in onderhandeling getreden omtrent eventuele zamensmelting. Op verschillende plaatsen staat men reeds op het punt om afdeelingen te vormen. Tot wering der veetyphus is bij resolutie van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, de in- en doorvoer van buiten'slands verboden van rundvee, schapen, bokken en geiten, alsmede voor versche huiden, versch en gezouten vleesch, enz. In de groote kerk te Zwolle werd Zondag jl., ten behoeve der armen, een bankbillet van duizend gulden ge collecteerd. Le banknoot was gewikkeld in een briefje, waarop geschreven stond//van een overledene". Een verschrikkelijk onheil is aan de Iersche mail, op de Northern-Railway, wedervaren. Door een verkeerd opgevat signaal is de trein, van Tarnworth komende, uit het spoor geraakt en in de rivier gestoomd. Een gedeelte der wagens werd verbrijzeld de machine en tender waren geheel en al in het water gezonken, en te verwonderen is 't, dat bij eene zoo gevaarlijke gebeurtenis aan zoo betrekkelijk weinig per soonlijke onheilen zijn voorgekomen. De conducteur en de stoker werden, evenals een katholiek priester, Healey, gedood, terwijl 8 personen ligter of zwaaader gekwetst werden. Te Londen heeft men op dit oogenblik eene tentoonstel ling van »Bar-ladies" of »winkeljufvrouwen." Deze zijn naar rubrieken ingedeeld en hebben elk een kleinen winkel te harer beschikking. De bezoekers van deze tentoonstelling betalen 6 pence entrée en hebben daarvoor eene stem, d. i. zij hebben het regt om, na bezigtiging der verschillende boutiques en hare bedienaressen, te verklaren welke dame èn door voor komen èn door bevallige bediening hun het meest voldoet. Lie jufvrouw, welke het groootst aantal stemmen op zich vereenigt, krijgt een prijs van 300 pd. sterling, terwijl de i>3econd-best" er een van 200 pd. sterling ontvangt. A propos van «Ie» Oorlog-. Berlijn, Woensdag. Uit het groote hoofdkwartier, te Meaux, wordt van den 20 Sept. gemeldNa eene voorbe reidende beweging, gedurende de laatste dagen, is op 19 Sept. door den opmarsch der gezamenlijke korpsen de insluiting van Parijs geheel voltooid. De koning verkende heden het noord oostelijk front der vestingen. Berlijn Woensdag. De »Prov. Corr." zegtDe afslui ting van Parijs voor alle verkeer zal voor de bevolking zeer lastig zijn; binnen kort zal de eigenlijke belegering een aan vang nemen, waartoe er voor den aanvoer van zwaar geschut reeds vooraf gezorgd is. Te Versailles zijn 2000 man van de mobile garde ge vangen genomen. Sèvres heeft op verzoek Pruisisch garnizoen verkregen. Lunet 52 van Straatsburg werd bezet, en men zegt dat in lunet 58 vijf kanonnen zijn veroverd. Er loopt een vaag gerucht, dat de Pruisen een nederlaag geleden hebben en dat eenige geïsoleerde korpsen^ op Males- herbes en Pithiviers teruggetrokken zijn. Reizigers uit de omstreken van Versailles, zeggen, dat de Pruisen den 19 in de vlakte van Meudon eene geduchte nederlaag geleden hebben. Zij verloren vele soldaten en ka nonnen. Dit berigt schijnt echter aan twijfel onderhevig te zijn, want generaal Vinoy, die daar de Fransehen aanvoerde, zou wei een middel hebben gevonden om zijne overwinning aan het naaste telegraafkantoor bekend te maken. Het bevestigt zich dat de aanval, door de Pruisen in den nacht van Zondag op Maandag op Toul beproefd, met groot verlies werd afgeslagen. Een gedeelte van de vijandelijke troepen heeft het belegeringskorps verlaten om op Parijs aan te rukken. Men verzekert dat Fransche soldaten er in ge slaagd zijn binnen Toul te komen en er hulp aan te brengen. Het treurspel van Straatsburg nadert zfin einde. De belegeraars zijn x*eeds over de gracht en hebben bet geweer vuur op de wal tot zwijgen gebragt. Ontzet is natuurlijk niet te wachten en de kommandant beeft aan zijn krijgsmans- pligt reeds genoeg voldaan, om aan de rampzalige bewoners den laatsten druppel uit den lijdensbeker te mogen sparen. Generaal von Werder weigert verder vrijgeleide te geven aan Straatsburgers en dreigt met een algemeen bombardement indien de stad zich nietto vergeeft. Generaal v. Steinmetz heeft bij dagorder van 15 Sept. afscheid van zijne troepen genomen. De Italiaansche troepen zijn Maandag jl. Rome binnen getrokken na een korten tegenstand van de vreemde troepen, die op bevel van den paus bet vuren staakten. Florence, 21 September, ('s avonds) officieel. Heden morgen hebben de troepen te Rome, de wapens overgeleverd. Zij worden naar Civita Veechia gezonden. De buitenlanders worden echter naar hun geboorteland geëxpedieerd. Rome is bezet door een contingent van elke divisie. Er loopt een geruchtdat er in Zuidelijk Algerie een opstand is uitgebroken onder de Arabische stammen. De te Marseille gelande Afrikaansehe jagers zijn naar Oran terugge zonden. Thiers heeft te Tours rekenschap gegeven van zijne mislukte zending naar Londenbij is nu op weg naar Peters burg en Weenen. Londen 22 September. De Times meldt dat de beeren von Bismarck en Jules Favre te Ferrière beraadslagen op bet landgoed van baron Rothschild nabij Parijs. Er is tot nu toe

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2