NIEUWSTIJDINGEN. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 Sept. 1870. Het //Roode Kruis" is eene vereeniging die nog steeds voortdurend behoefte heeft aan eene kraclitige ondersteuning, hoofdzakelijk in geld. De zelfopofferende ijver en hulpvaar digheid, die de leden dezer vereeniging op het slagveld bewijzen, verdienen ten volle een ieders ondersteuning, niet slechts voor een enkele maal, maar bij voortduring. Inge zetenen van den Helder, wanneer dus dezer dagen opnieuw bij u wordt aangeklopt om deel te nemen in eene Welda digheids-loterij", voor dat zelfde edele doel, denkt er dan ■niet meer aan wat gij dezer dagen reeds gegeven hebt, maar grijpt op nieuw de liefderijke gelegenheid aan om van uwe weldadigheids-gezindheid jegens de lijdende menschheid te doen blijken. Ieder lot is slechts 50 centen, en behalve de prachtige -ingezonden prijzen die u ten deel kunnen vallen, hebt gij nog eene andere kans, een meer verhevene, en voor uw weldoend hart meer strelende; n. 1. deze: dat iedere 50 centen hier geofferd, daar ginds op het slagveld welligt een men- schenleven redden kan. Daar, waar zulke prijzen zijn te winnen zal wel niemand zich aan de deelneming onttrekken. Het gedeelte van het koloniaal werfdepot, dat hier tijdelijk gedetacheerd is geweest, is heden voormiddag ,per spoortrein weder naar Harderwijk vertrokken. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 24n dezer, no. 18, worden de zeemilitiens der ligting van 1869 met ingang van 1 Qctober a. s. weder in het genot van onbepaald verlof gesteld en naar hunne haardsteden teruggezonden. Voorts worden krachtens bovengemeld besluit met den laatsten dezer buiten dienst gesteld Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis en Zr. Ms. drijvende batterijen Jujpiter en Braak, en met dat tijdstip eervol van het bevel over die bodems ontheven de kapt. t/z. W. G. Klis, en de kapt.-luit. t/z. P. van der Velden Erdbrink en C. J. Damme. Naar wij vernemen zal de Directeur en Kommaudant der marine in Neêrl. O.-Tndie, de Schout-bii-nacht J. Andrese, in die betrekking worden opgevolgd door den vice-admiraal O. A. Uhlenbeck, aan wien als adjudant zal worden toegevoegd de luitenant ter zee le kl. H. D. Guyot. De Minister van Marine brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in den loop van het 3de kwartaal van 1871 als kadet bij het korps mariniers kunnen worden toe gelaten twee jongelingen, na behoorlijk afgelegd examen. De voorwaarden van toelating, alsmede de vereischte kun digheden, bij dat examen, zullen later worden bekend gemaakt. Door ds. R. G. J. Wieringa, aan den Hoorn op Texel, is voor de toezegging van beroep naar Huisduinen bedankt. Op den 8n October aanstaande zal alhier aan boord van het naar Batavia bestemde schip Anna Bigna, ge zagvoerder A. H. Zwaneveld, overgaan een detachement sup pletietroepen, ter sterkte van 100 militairen, waaronder 8 onderofficieren, onder bevel van den van verlof naar Java terugkeerenden kapitein der infanterie van het leger in Ne- derlandsch In die L. A. van den Berg en het medegeleide van de 2e luits. der inf. M. W. P. C. de Jonker en H. Bendien. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Medemblik den heer A. Noorderbroek. Bij de regering bestaat het voornemen kantoren voor -den ijk van gasmeters, in de wet van 7 April 1869 bedoeld te vestigen in de steden AmsterdamRotterdam, 's Graven- hage en Utrecht. Het Algem. Bagbl. van Nederl. zegt dat zich ook in de omstreken van Amsterdam sporen van veeziekte zouden hebben vertoond. Hetzelfde blad meldt datzoo het wel geïnformeerd is spoedig alle Christelijk Plervormde gemeenten in Nederland zich zullen doen vertegenwoordigen op eene vergadering ten einde gezamenlijk maatregelen te beramen tot afschaffing der kermis. In het Vaderland leest men //Het Utreehtsch Bagblad vindt goed ons van oneerlijkheid te beschuldigen, omdat wij de verwachting uitspraken dat de heer van Poreest thans volgens zijn belofte het mandaat der Tweede Kamer zou nederleggen, nu de mobilisatie van het leger heeft opgehouden, en de generaal Knoop zijn plaats dus weer kan innemen. //Volgens de dwaze voorstelling van het TJ. B. kan men den heer van Foreest niet meer aan zijn woord houden, oindat de liberalen zelf de candidatuur van den generaal Knoop hebben gehandhaafd, en dus geen gebruik gemaakt hebben vau de wel willende aanbieding van den heer van Poreesfc, om zoolang diens plaats warm te houden. //Het karakter van den heer vau Poreest is te goed bekend dan dat wij vreezen zouden dat hij gebruik zou maken van het allerleelijkst uitwegje, dat het U. B., al kwezelend over eerlijkheid, hem aanwijst. We herhalen dan ook alleen om onze lezers over de //eerlijkheid" van dat blad te doen oor- deelen, wat de heer van Poreest in Augustus schreef (zie Amst. Ct., Baghlad van "s Gravenhage c. s. van 9, 10, 11 Aug.): „De candidatuur aannemende, meen ik evenwel u bekend te moeten maken met mijn voornemen om, mogt ik worden gekozen, mijn mandaat weder ne der te leggen, zoodra de omstandigheden den generaal Knoop zullen veroor loven om den actieven dieust te verlaten en zijn zetel in de Kamer weder te komen innemen. Ook dan wanneer het lidmaatschap van de Tweede Kamer grooter aantrek kelijkheid bezat dan het geval is, zou het mij tegen de borst stuiten om het terugkeeren in de Kamer onmogelijk to makeu aan een man, die haar uit vaderlandsliefde verlaten heeft." //Vóórdat ze haar onbeschaamde wartaal schreef, had het U. B. dezen brief nog wel eens mogen nalezen." Te Zwolle heeft een verschrikkelijke zelfmoord plaats gehad. Een jong mensch van ruim 21 jaren, student aan de hoogeschool te Utrecht, die voor eenige dagen in 't vaderlijk huis vertoefde, bevond zich Woensdag jl. ten 12 ure nog in gezelzchap van eenige jongelieden, die hem te huis brag- teneenige oogenblikken daarna had hij door een pistool schot een einde aan ziju leven gemaakt. Men vreest zegt het B. v. Z. Tl. dat groote schulden die zijn vader wei gerde te betalen de oorzaak van deze droevige daad zijn geweest. Te Utrecht echter wordt dit laatste bepaald weer sproken. De heer Beitsma, onlangs deurwaarder te Praneker en voor weinige dagen uit die betrekking ontslagen heeft, naar men verneemt, op zeer treurige wijze aan zijn leven een einde gemaakt. Zijn lijk nl. is niet ver van Leeuwarden in de Harlinger-vaart drijvende gevonden en vervolgens naar het stads-ziekenhuis in laatstgenoemde plaats overgebragt. Uit Zevenbergen wordt gemeld Verneemt men nu en dan van hoog besteede prijzen van verkochtte runderen, zoo dient vermeld te worden dat dezer dagen door den baron van der Borch alhier zijn verkocht vier vetgeweide koeijen, tegen de aanzienlijke som van f 1400. Over de Reide befaamde nbaby-farmers, of engel-maak sters", Margaret Waters en hare adsistente SarahÈllis, is het vonnis uitgesproken. Waters is ter dood, en Ellis tot achtien maanden dwangarbeid veroordeeld. A propos vau dei» Oorlog* Het berigt, dat de voorloopige onderhandeling tusschen graaf Bismarck en Jules Favre, tot geen resultaat heeft ge leid, wordt bevestigd door onderstaande proclamatie van het Fransche gouvernement tot de nationale verdediging «Tours 24 Sept. »Aan F r a n k r ij k »Voor de geheele insluiting van Parijs heeft de heer Jules Favre graaf Bismarck bezocht, om te vernemen waartoe de vijand gezind is. "Ziehier de verklaring des vijands "Pruisen wil de oorlog voortzetten en Frankrijk verlagen tot een mogendheid van den tweeden rang. "Pruisen eischt afstand van den Elzas en Lotharingen tot bij Metz, krachtens het regt van verovering. "Pruisen durft, als voorwaarde tot het sluiten van een wapenstilstand, den eisch stellen dat Straatsburg, Toul en Mont-Vale'riaan zullen worden overgegeven. "Parijs zou zich in zijne verbittering liever onder zijne puinhopen laten begraven "Qp zulke onbeschaamde eischen valt niet anders te ant woorden dan met een stryd tot het uiterste. "Frankrijk aanvaardt dien strijd en rekent hierby op al zijne zonen Uit dit stuk blijkt dat de oorlog krachtig zal worden voortgezet. Er zijn te Brussel langs een omweg particuliere berïg- ten uit Parijs ontvangen, waarin wordt geconstateerd dat er sedert Vrijdag in de stad gevechten plaats hebben, die door de roode republiekeinen zijn geprovoceerd. Generaal Trochu gaat gewapenderhand tegen hen te werk. Tours, 26 September. Per ballon zijn hier tijdingen aan gekomen uit Parijs, van den 22n jl. Daarin wordt uitdruk kelijk de dópêche van Pruisische zijde tegengesproken, omtrent beroeringen binnen Parijs. Brussel 26 Sept. Volgens tijdingen, door uit Parijs ont- vlugte reizigers aangebragt, heerscht aldaar eene volkomene regeringloosheidmen hoort dag en nacht geweervuur. Gevlugte zouaven worden bij hun terugkeer te Parijs doodgeschoten. Berlijn 25 September. Tusschen graaf Bismarck en Jules Favre hebben den 19en en 20en onderhandelingen plaats gevonden over de voorwaardenwaarop een wapenstilstand zou kunnen gesloten wordenten einde in Frankrijk de bij eenroeping der constitueerende vergadering mogelijk te maken. Bismarck heeft niets anders gevorderd dan de overgave van StraatsburgVerdun en Toulten einde aldaar gedurende den wapenstilstand het leger te herbergen. Het berigt dat ook de overgave van het fort Mont-Va- lórien bij Parijs gevraagd zou zijn is onwaar. Baar Toul reeds is genomenen Straatsburg naar alle waarschijnlijkheid het toch niet lang houden kan kunnen de voorwaardendoor Von Bismarck gesteldniet anders dan billijk geacht worden. Niettemin zijn zij den 23n door de Regering te Parijs verworpen. De »Morn. Post" beschouwt de weigering van Frankrijk om den wapenstilstand aan te nemen als een staatkundigen zelfmoord.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 2