HELDERSCHE COURANT. Jïieuros= en Zaturdag <ftÖoerfentte--6faÖ. 1 October. M 975. Tiende Jaargang. Berigt. (©fficiëcl geöceïte. jgiet-officiËei gcöerite. NIEUWSTIJDINGEN. 1870. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post „1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentïen van 14 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gclievo men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. Onder onze berigten van den oorlog, zullen wij ons beijveren uit de voornaamste buitenlandsche bladen vertalingen te leveren van de belangrijkste gebeurtenissen, den oorlog betreffende. Deze berigten, voor zooverre de duidelijkheid toelaat, zoo beknopt mogelijk zamengevat, verdienen de bijzondere aan dacht onzer lezers. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden een Groote HUISSLEUTEL. De regtmatige eigenaar kan hem ten burele van den ondergeteekende terug bekomen. A. C. BOONZAJER, Commissaris van Politie. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 30 Sept. 1870. Dingsdag avond 27 dezer hield het college Sine No- mine alhier eene gewone vergadering waarin de verkiezing van een nieuw lid van den Hoogen Raad plaats vond. Twee nieuw benoemde leden werden met de gebruikelijke plegtig- heden geïnstalleerd. De eerstvolgende vergadering is vast gesteld op Dingsdag II October e. k. des avonds ten 8 ure in het gewone lokaal. Tot een waarschuwend voorbeeldom jeugdige kinderen geen oogenblik zonder opzigt te laten, vermelden wij, dat gisteren alhier een kind van li jaar, terwijl de moeder zich een oogenblik had verwijderd, op de plaats in een zinkputje is gevallen en gestikt, terstond ingeroepen geneeskundige hnlp was vruchteloos. De manschappen, behoorende tot het depot van dis cipline, zullen den 10 October a. s. van het fort Kijkduin alhier, naar Naarden terugkeeren. Het bestuur van Helder's-Comité van 't Roode Kruis verzoekt ons den ontvangst te vermelden van f 12.80, zijnde de opbrengst van een bus, geplaatst ten kantore van den heer Haagsma alhier. Z. M. stoomschip de Rommelop de Vlie-reede gesta tioneerd geweest, is in het begin dezer week alhier geretour neerd en wordt thans uitgerust ter opvolging zijner primitieve bestemmingWest-ïndie. Ook het voor de loodsdienst in Oost-Indie bestemde stoomschip dje Arguswordt eerstdaags weder bemand, om de reis daar heen te aanvaarden door het Suezkanaal. Volgens particulier ontvangen brief van Curapao, van den 7 Sept. 11., zou Zr. Ms. stoomfregat Admiraal van Was- senaerkommandant kapt. t/z. E. L. Geerling, dien dag van daar naar Nederland vertrekken. De heer P. de Bruijn, voorheen klerk ten kantore van den ontvanger der directe belastingen in- en uit gaande regten en accijnsen alhier, is benoemd tot Rijks boekhouder ten kantore van de in- en uitgaande regten en de accijnsen op de suiker te Amsterdam. De Bisschop van Haarlem heeft den heer J. van Gent, deken van en pastoor te Alkmaar, op aanvrage zijn eervol ontslag verleend en als diens opvolger, in beide betrekkingen, benoemd den heer J. H. Ruscheblatt, die als pastoor te Zie- rikzee vervangen wordt door den heer G. IT. Spiekerman. Z. M. de Koning heeft naar de Amst. Ct. verneemt het verzoek om gratie afgewezen, ingediend door den spoor wegwachter bij de Holl. spoorweg-maatschappij J. H. Splinter, die door het geregtshof in Noordholland verooordeeld is tot één jaar eenzame opsluiting en f 25. boete, wegens het ver zuim, op 28 Aug. 1869, ten gevolge van in slaap vallen ge pleegd, om de hekken van den overweg, genaamd Egmonder- weg, af te sluiten, waardoor de dood van drie personen, die in een rijtuig langs dien overweg reden, veroorzaakt werd. De heer van Poreest heeft aan generaal Knoop, gelijk te verwachten was een beleefd schrijven gerigt om hem te vragen of hij zich weder candidaat wilde stellen, daar hij in dat geval omniddelijk zij lidmaatschap der Tweede Kamer weder zou neerleggen. Generaal Knoop heeft op dien brief geantwoord, dat hij meende dat aanbod niet te moeten aannemen. Men schrijft ons uit Enkhuizen 28 September Door de vereeniging van dames voor de verloting alhier ten voordeele van het Roode Kruisis de belangrijke som van f 876.75 ter beschikking van het Hoofd-Comité gesteld. In den Maasbode leest men: /Uit een particulieren brief uit Rome, te Rotterdam ont vangen, vernemen wij, dat bij den aanval op Rome 16 zouaven gekwetst zijn, waaronder 4 Nederlanders, namelijk Lucas Simmers van Haarlem, Johannes de Jong van 's Hage, Nico- laas Klabbers van Arnhem en Antonius Groeppenhoff van Amsterdam. Hunne wonden zijn gelukkig niet gevaarlijk. //De toestand van Rome is aller jammerlijkst. Geen priester of religieus durft op straat te komen." De persoon, die Maandag 11. een schot in het been kreeg, in de schietbaan van 's lands weerbaarheid te Rotterdam, is tengevolge daarvan, Woensdag middag overleden. Dingsdag had te Ylaardingen een verschrikkelijk voor val plaats. Een matroos eener kof is des nachts in de kajuit van den kapitein geslopen en heeft dezen en zijne vrouw met messteken trachten te dooden. De kapitein verkeert in zorg- vollen toestand. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven dat de dader zich in het bezit wilde stellen van de som, die hij des middags in de portefeuille van zijn kapitein ontwaard had. De dader is in hechtenis. In de Harlinger Courant leest men het volgende Onze vroegere stadgenoot, de heer J. E. Salvesen, hier Zaturdag per boot aangekomen, had den moed een kind, in de haven geraakt en reeds in zinkenden toestand, het leven te redden. De zelfvoldoening, een dierbaar leven te hebben behouden, moge zijne beste voldoening zijn. Dezer dagen had te Hoorn een vreeselijk voorval plaats. De jeugdige echtgenoote van een der predikanten, moeder van twee kinderen, terwijl een derde te wachten stond, was bezig hare glacé-handschoenen met naptha te wasschen. Ongelukkig wreef ze wat te hard, tengevolge waarvan het leder plotseling in vlam geraakte. In een oogwenk stond zij van boven tot onder in brand. Haar echtgenoot, die tegen haar over aan tafel zat, wendde, eigen gevaar verachtend, al het mogelijke aan, om 't vuur te blusschen. Wanhopend wierp hij zich op haar. En ziet, reeds meende hij, dat hij de vlam ge- bluscht had en zijne echtgenoote gered was, toen ze plotseling op nieuw in brand sloeg. Thaus gelukte het niet het vuur te blusschen, alvorens de ongelukkige op de ontzettendste wijze was verminkt. Hare oogen zijn uit- en hare oogleden afgebrand. Ook het achterhoofd heeft veel geleden. Hare vingers en beenen zijn letterlijk verkoold. In 't algemeen is haar toestand verschrikkelijk, zoodat men voor het behoud haars levens vreest. De droefheid van haar echtgenoot en van hare nabestaanden is onbeschrijfelijk.

Heldersche Courant | 1870 | | pagina 1